Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Zaregistroval si sa, ale ten prekliaty mail nechodí a stále nechodí?

Skontroluj si SPAM.

(fakt, robíme, čo sa dá, ale gmail.com si nedá povedať)
29. September , 2024, 17:32:23
Strán: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 17 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Bedňa  (Prečítané 67095 krát)
0 užívateľov a 18 Hostí prehliada túto tému.
Iggy
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3139


full-time obzer


WWW
« Odpoveď #60 kedy: 12. December , 2005, 00:42:03 »

dorian: co som tym chcel povedat, ze postavit bednu je naozaj v porovnani so stavbou gitary, ci hlavy celkom hracka. tie zakonitosti sa zvladne naucit aj laik (nie je to az TAK komplikovane) a material dnes nie je ziadny problem zohnat. preto som pisal, ze suhlasim v tomto smere s rastom. inak dost lubis interpunkcne znamienka, som si vsimol Žmurk

darthez: to s basovym tlmenim, mi pripada trochu ako fabulovanie. preco by sa basove mali tlmit a gitarove nie? to akoze v pripade gitary je parazitna rezonancia ZA reprakom ziaduca? potom by mozno davalo zmysel pouzivat na bednu iny material ako MDF (preglejka, atd...), na druhej strane mi to pripada ako kravina, lebo potom by sa asi gitary pri nahravani nezvucili len mikrofonom do menica ale v podstate ako akusticky nastroj... neviem.

fakt by som rad na tuto temu pokecal s niekym fundovanym v tejto oblasti... ale skor zacinam mat z toho dojem, ze pri gitarovych reprakoch sa skratka toleruje fuserina. polystyren namiesto sklenej vaty, preglejka namiesto MDF, nedelene priestory, atd...  asi sa naozaj nevyhnem tomu postavit si raz bednu sam uz len kvoli porovnaniu. :dry:

PS: ozaj, neviete, nerobia sa basove bedne s bassreflexom? ak nie, preco?

Naposledy upravil Iggy, : 12.12.2005 o 00:51
Zaznamenané

Citácia: Rastis 07. August , 2007, 18:46:25
ale hosi no tak - sa neposerte. o nic nejde.

ked ti baba povie, ze si ju na chuja opichal, tak co? vynadas jej, ze ta nemoze kritizovat lebo nema vtaka?
Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #61 kedy: 12. December , 2005, 00:49:17 »

Tych zakonitosti je minimum, kedze ide o viac menej stredove reproduktory.
Zaznamenané

Darthez
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2196



« Odpoveď #62 kedy: 12. December , 2005, 00:51:17 »

jasn, staci mat spravny a poriadny vercajch Žmurk Žmurk Žmurk
lebo bez toho sa stolarska robota robi dost blbo
Zaznamenané

BOOGIESOUND

za rock  Bacha na vec kamo! a za gemer  Na zdravie!
Iggy
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3139


full-time obzer


WWW
« Odpoveď #63 kedy: 12. December , 2005, 00:58:37 »

mna by napriklad zaujimalo, ze aky frekvencny rozsah ma taky priemerny gitarovy menic. a tiez ako vyzera jeho impedancna charakteristika a ci ju naozaj uz samotna ozvucnica az tak neovplyvni. s tym suvisi aj velkost maximalnej vychylky. a tiez este v akych frekvenciach, resp. frekvencnych pasmach sa zvykne tvorit stojate vlnenie a aky ma vsetko toto vplyv na vysledny zvuk. v posluchovej aparature su tieto veci definovane jasne. bedna ma byt absolutne tuha a mrtva s maximalnou snahou o eliminaciu zadnej vlny z menica (s vynimkou basreflexu) a akehokychkolvek inych vibracii oznacovanych tiez ako parazitnych. v pripade gitarovej bedne ale vaham...
Zaznamenané

Citácia: Rastis 07. August , 2007, 18:46:25
ale hosi no tak - sa neposerte. o nic nejde.

ked ti baba povie, ze si ju na chuja opichal, tak co? vynadas jej, ze ta nemoze kritizovat lebo nema vtaka?
Darthez
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2196



« Odpoveď #64 kedy: 12. December , 2005, 01:06:46 »

no prese toto co si vymenoval, tak presne v tomto som mal uplne jasno ked som isiel stavat bednu. a sice ze vobec nic o tom neviem.
jedine co som spravil bolo, ze som si zistil, aky material mam pozuit, ako postupovat,akoz apojit repro a ake rozmery ma mat bedna. vse ostatne bola improvizacia pri pocuvani AcDc.
a bedna vyzera skvelle a hra jak diva.
btw: aky polystyren mas na mysli Iggy? kde ho do bedne chces davat??
Zaznamenané

BOOGIESOUND

za rock  Bacha na vec kamo! a za gemer  Na zdravie!
iMbUS
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 3277



WWW
« Odpoveď #65 kedy: 12. December , 2005, 01:09:42 »

neviem presne co myslis, ale www.celestion.com mas gitarove menice co iste vies a mas tam dopodrobna rozpisane charakteristiky kazdeho typu a aj frekvencnu charakterisitu
Zaznamenané

Mame nejake novinky.
MusicMan JP-6, Fernandez Strat LTD | Fender Hot Rod DeVille 212
MageZ
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2224


teh shite!!111!


WWW
« Odpoveď #66 kedy: 12. December , 2005, 01:12:19 »

iggy napísal:
Citácia

PS: ozaj, neviete, nerobia sa basove bedne s bassreflexom? ak nie, preco?

Naposledy upravil Iggy, : 12.12.2005 o 00:51



Drviva vacsina modernych basovych bedni ma bassreflex. Klasicky Ampeg 8x10\" je uzavreta bedna a pocut to aj na tych spodkoch. Na druhu stranu zas tie staromodne sealed bedne zvecsa lepsie \"spolupracuju\" s elektronkovymi aparatmi. V skratke nass relfex = vecsia efektivita, viac basov, ale nic nie je zadarmo. :)
Zaznamenané

Iggy
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3139


full-time obzer


WWW
« Odpoveď #67 kedy: 12. December , 2005, 01:19:29 »

magez: aha, tak to som nevedel. no vidno, ze nie som basak No hanbím sa.. co sa tyka \"spoluprace s elektronkami\", to mi smrdi zase nejakou fabulaciou B)  bassreflex pracuje so spominanou zadnou vlnou tvorenou protipohybom membrany menica, tato sa da specialne navrhnutym tunelom posunut tak, aby sa fazy vlnenia nerusili, ale naopak scitali. pochopitelne pri tom dochadza k istej deformacii zvuku, kedze to, co produkuje bassreflex a to, co produkuje menic, su zvuky vytvorene v roznom momente - preto je bassreflex menej konkretny a dunivejsi. kedze casto spominanou devizou elektroniek je prave transparentnost a detail, bude asi prave toto dovodom tebou spominanej neochoty spolupracovat... a neviem nakolko je sealed staromodny, kedze uzavrete bedne sa (pokial viem) robia len asi poslednych 20-30 rokov (to by sme tu uz mali par staromodnych clenov, ehm :lol: ).
 
darthez: no k tomu polystyrenu, ze v takej dobre odflaknutej bedni ho obcas mozes najst ako tlmenie :S
Zaznamenané

Citácia: Rastis 07. August , 2007, 18:46:25
ale hosi no tak - sa neposerte. o nic nejde.

ked ti baba povie, ze si ju na chuja opichal, tak co? vynadas jej, ze ta nemoze kritizovat lebo nema vtaka?
MageZ
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2224


teh shite!!111!


WWW
« Odpoveď #68 kedy: 12. December , 2005, 11:11:47 »

iggy napísal:
Citácia
magez: aha, tak to som nevedel. no vidno, ze nie som basak No hanbím sa.. co sa tyka \"spoluprace s elektronkami\", to mi smrdi zase nejakou fabulaciou B)  bassreflex pracuje so spominanou zadnou vlnou tvorenou protipohybom membrany menica, tato sa da specialne navrhnutym tunelom posunut tak, aby sa fazy vlnenia nerusili, ale naopak scitali. pochopitelne pri tom dochadza k istej deformacii zvuku, kedze to, co produkuje bassreflex a to, co produkuje menic, su zvuky vytvorene v roznom momente - preto je bassreflex menej konkretny a dunivejsi. kedze casto spominanou devizou elektroniek je prave transparentnost a detail, bude asi prave toto dovodom tebou spominanej neochoty spolupracovat... a neviem nakolko je sealed staromodny, kedze uzavrete bedne sa (pokial viem) robia len asi poslednych 20-30 rokov (to by sme tu uz mali par staromodnych clenov, ehm :lol: ).
 
darthez: no k tomu polystyrenu, ze v takej dobre odflaknutej bedni ho obcas mozes najst ako tlmenie :S


Je okolo toho vela mystifiakacie a stretol som sa so vseliakymi nazormi, ale pravda je, ze elektronky su vseobecne \"pomalsie\" a spolu s bassrelfexom tam udajne dochadza prave k strate konkretnosti na nizsich frekvenciach.  Drviva vacsina modernych a modernejsich bass boxov je vybavena bass reflexom, uzavrete bedne su dost vzacne, aj ked teraz nastal cas akejsi renesencie elektronkovych aparatov a tym padom aj sealed boxov - napriklad ako Bergatino NV610, co je udajne to najlepsie k elektronkam. V podstate je to velmi podobne tomu klasickemu 30 rocnemu Ampegu 8x10\" (historia vykonnych basgitarovych aparatur zacinala nejako okolo 70. rok.), ibaze su uz na to aplikovane moderne technologie. Cize o 2 repraky menej, mensia hmotnost, lepsia skladnost, vacsia citlivost a viac spodkov. A kurevska cena. :woohoo: :blink:
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2309



« Odpoveď #69 kedy: 12. December , 2005, 12:21:20 »

iggy - gitarova bedna hra ako celok. Preglejka je rezonujuci material a ty pocujes hrat bednu, nie repraky. Toto sa neda a nesmie porovnavat s hi-fi a nie to este hi-endom. Nepotrebujes nahanat ziadne frekvencne alebo fazove charakteristiky. Frekvencna charakteristika gitaroveho repraku je grc, fazova charakteristika boxu je des. Pri vela reprakoch v bedni dochadza k tzv. efektu hrebenoveho filtru (1 typ signalu prichadza z jednej osi rozne neskoro), co je nocna mora kazdeho zvukara pri nahravani cohokolvek viacerymi mikrofonmi. A to je to, co mi gitaristi milujeme a nevysvetlime to ziadnemu zvukovemu fajnsmekrovi.

Inak v profi studiach sa gitari casto tocia kondíkom zdialky, jednak sa tak snima aj akustika miestnosti a jednak sa snima box ako celok, nie iba cast gitaroveho repraku. Ked nahravas gitaru dynamkikou zblizka, ten zvuk, co nahras zdaleka nezneje tak dobre, ako box, co pocuvas. Treba hladat umiestnenie pri repraku, treba stelovat korekcie, ale ten original zvuk, cely ako je aj s poskakujucou bednou, aj rozdunenou podlahou je vzdy lepsi, ako cisto odsnimany reprak. Zato preglejka a nie reprak osadeny v skalnej stene.
Zaznamenané
proghopik
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 4299


PATRÍM DO PIVNICE!


« Odpoveď #70 kedy: 12. December , 2005, 13:24:06 »

rastis napísal:
Citácia

Inak v profi studiach sa gitari casto tocia kondíkom zdialky, jednak sa tak snima aj akustika miestnosti a jednak sa snima box ako celok, nie iba cast gitaroveho repraku. Ked nahravas gitaru dynamkikou zblizka, ten zvuk, co nahras zdaleka nezneje tak dobre, ako box, co pocuvas. Treba hladat umiestnenie pri repraku, treba stelovat korekcie, ale ten original zvuk, cely ako je aj s poskakujucou bednou, aj rozdunenou podlahou je vzdy lepsi, ako cisto odsnimany reprak.


Zvuk repraku snimany z dialky ma viac basov a hutnejsi zvuk, ze? Nie je to ako efekt, ked si sadnes trebars k 4x12, ze pocujes viac stredov a vysok a basy mas orezane alebo ked si hned pri nej v jej rovine? Potom vstanes, ides dalej a zvuk sa zda byt hlbsi, s vacsim objemom, celkovo muzikalnejsi.
Zaznamenané

kkoti môžu robiť technicky dobru hudbu ale nie pocitovo alebo nie su kok*ti lebo umenie ide cez pocity. Jedine ked môže kkt robit dobru hudbu je ked jukeboxuje teda hra do botky nacvičené cudzie veci
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2309



« Odpoveď #71 kedy: 12. December , 2005, 14:21:56 »

progrock - to je o sireni zvuku. Vysoke frekvencie idu rovno dopredu, basove sa \"gulaju\" vsesmerovo. Preto v osi repraku/bedne je zvuk najprieraznejsi, az neprijemne, kusok bokom uz pocujes \"vyvazenejsie\" = nie tolko vysok vyzarujucich priamo z osi repraku.

To so vzdialenostou mikrofonu sa nazyva proximity efekt a funguje presne opacne, ako pises. Cim blizsie mikrofon k zdruju zvuku, tym viacej basov odsnima. Ak sa snima zdialky, pouzivaju sa kondenzatorove mikrofony, ktore maju jednak prieraznejsi zvuk, ale hlavne ovela vacsiu citlivost. Snimaju bednu aj s akustikou miestnosti, preto sa pouziva tato metoda iba v kvalitne riesenych studiach. V najsamprofi studiach a dobrom rozpocte na nahravku sa kombinuje viacej typov mikrofonov, dynamicke kade tade zblizka okolo bedne, kondiky po miestnosti. To su potom tie zvuky, z ktorych sereme a nejde ani tak o to, ci chlapik hral na aparat za statisice, ale ze tie statisice sa vrazili do experimentov pri nahravani...

Naposledy upravil rastis, : 12.12.2005 o 14:24
Zaznamenané
Iggy
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3139


full-time obzer


WWW
« Odpoveď #72 kedy: 12. December , 2005, 14:44:06 »

hm. tak potom je to to, coho som sa obaval a konstrukciu gitarovej bedne vzdavam... v podstate mi z toho vychadza, ze nejake jednoznacne zakonitosti v teoretickej rovine pri stavbe gitarovej bedne neexistuju, kedze nevies ktora deformacia zvuku sa ti bude, a ktora nebude pacit. je teda metoda pokus-omly jedina, na zaklade ktorej sa da postavit dobra bedna?

rastis: kazdopadne pozeral som vyber reprakov od Celestion a Vintage 30 (chapem spravne, ze je vseobecne hodnoteny velmi vysoko?) ma zo vsetkych najvyrovnanejsiu charakteristiku, minimalne tu sa jedna zo zakonitosti \'hifistiky\' ukazuje ako platna. je to len nahoda?

Naposledy upravil Iggy, : 12.12.2005 o 14:47
Zaznamenané

Citácia: Rastis 07. August , 2007, 18:46:25
ale hosi no tak - sa neposerte. o nic nejde.

ked ti baba povie, ze si ju na chuja opichal, tak co? vynadas jej, ze ta nemoze kritizovat lebo nema vtaka?
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2309



« Odpoveď #73 kedy: 12. December , 2005, 15:06:35 »

iggy napísal:
Citácia
hm. tak potom je to to, coho som sa obaval a konstrukciu gitarovej bedne vzdavam... v podstate mi z toho vychadza, ze nejake jednoznacne zakonitosti v teoretickej rovine pri stavbe gitarovej bedne neexistuju, kedze nevies ktora deformacia zvuku sa ti bude, a ktora nebude pacit. je teda metoda pokus-omly jedina, na zaklade ktorej sa da postavit dobra bedna?


Neni co riesit, gitarove bedne su uz vynajdene, takze staci sa drzat rozmerov existujuceho. A hlavne gitarovy signal, hlavne ten skresleny je kostrbaty silne komprimovany bordel, tam sa vela veci strati a vela prakticky ani nejde rozoznat.


iggy napísal:
Citácia
... pozeral som vyber reprakov od Celestion a Vintage 30 (chapem spravne, ze je vseobecne hodnoteny velmi vysoko?) ma zo vsetkych najvyrovnanejsiu charakteristiku, minimalne tu sa jedna zo zakonitosti \'hifistiky\' ukazuje ako platna. je to len nahoda?...


Skorej to bude nahoda s tou rovnejsou charakteristikou. A okrem toho je to reprak opradeny legendami - naozaj hra pekne, ale mnohi z tych, co ho maju v bedni ho kupilo na zaklade chyru bez vlastnej skusenosti s inymi typmi. Takze \"najlepsi ako najlepsi\"...

Podla mojho nazoru je najrozsirenejsi G12-T 75W. Marshall ho uz dlhe roky osadza do veskerych JCM bedni.
Zaznamenané
proghopik
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 4299


PATRÍM DO PIVNICE!


« Odpoveď #74 kedy: 12. December , 2005, 15:19:04 »

Co tak skor viac highendove znacky reprakov ako Fane, Jensen atd.? Aky zvuk chces z tej debny dostat a ake veci hras Iggy?
Zaznamenané

kkoti môžu robiť technicky dobru hudbu ale nie pocitovo alebo nie su kok*ti lebo umenie ide cez pocity. Jedine ked môže kkt robit dobru hudbu je ked jukeboxuje teda hra do botky nacvičené cudzie veci
Strán: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 17 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.098 sekund, 23 otázok.