Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: VENUJTE 2% z daní aj na podporu gitarového fóra. Ďakujeme!!
18. November , 2024, 07:50:07
Strán: [1] 2 3 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: VSTi, DXi, softvareove simulacie syntetizerov  (Prečítané 10637 krát)
0 užívateľov a 4 Hostí prehliada túto tému.
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2312



« kedy: 21. Jún , 2006, 21:18:18 »

Aby bola debata na jednom mieste:

Syntetizer - klavesove zariadenie, ktore ma obvody na vytvaranie zvuku, moze byt analogovy alebo digitalny. Analogovy su konkretne suciastky, ktore v istom zapojeni tvoria zvuk. Digitalny znamena, ze je tam procesor, ktory ma na tvorbu zvuku nejaky algoritmus a su tam prevodniky, ktore z toho robia zvuk.

Toto sa da nasimulovat v pocitaci. Bezi program, ktory obsahuje algoritmy podobne tym, ako su v digitalnych syntetizeroch, riadi to procesor pocitacu a na zvuk to premienaju prevodniky zvukovej karty.

Skratka softvareove syntaky. Dnes je velky trend ich pouzivat - su lacnejsie a casto aj praktickejsie, ako klasicke syntaky. Zvukom niektore dokazu naozajstnym syntakom konkurovat. Exsituju SW syntaky, ktore simuluju konkretne slavne modely - analogovy Prophet Pro 53, analogovy Roland Juno, digitalnu Yamahu DX7... a mnohe dalsie. Existuju simulacie Hammond organu... A existuju aj samplery, ktore zvuk negeneruju, ale pracuju so vzorkami a nie je problem takto nasamplovat niektore nastroje na nerozoznanie.

Tieto syntaky pracuju niektore samostatne, niektore ako pluginy, ovladat sa daju samozrejme z beznej klavesnice po MIDI.

Toto je uplne iny svet, ako samohrajky. Samohrajky nie su syntaky, zvuk negeneruju. Samohrajky maju v sebe napevno zabudovane vzorky a tie sa iba spustaju. S klasickymi ani hardvareovymi a ani softvareovymi syntakmi sa nedaju co do kvality zvuku ani co do moznosti porovnat.

Takto velmi nahrubo. Ti co sa vyznaju, nech mi prepacia strasne zjednodusenie, tych co to zaujima, nech sa cokolvek pytaju...
Zaznamenané
Vlado
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 198



WWW
« Odpoveď #1 kedy: 21. Jún , 2006, 22:06:55 »

Diki, uz tomu zacinam chapat;) :)
Zaznamenané

rady
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 618


« Odpoveď #2 kedy: 21. Jún , 2006, 22:12:33 »

len by som povedal, že nemusí ísť iba o simulácie existujúcich hardwarových mašín. softwarových syntetizérov je nepreberné množstvo. ja mám rád napr. sytrus, albino, z3ta+, delta 3, rhino, angelina, B4, d\'cota, ...
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2312



« Odpoveď #3 kedy: 21. Jún , 2006, 22:17:06 »

rady - jasne, v ramci SW existuju aj nove unikatne nastroje, ktore nemaju u HW protajsok.

vlado - chod na http://www.native-instruments.com/index.php?id=synthline_us - to je jedna z vyznamnejsich firiem na toto, daju sa tam pocuvnut k syntakom ukazky.

Netreba zabudat ze okrem try before buy existuje vela aj free vynikajucich veci Žmurk .
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2312



« Odpoveď #4 kedy: 03. Január , 2008, 02:16:50 »

ozivim staru temu, ktora nikoho nezaujima a nadviazem jednou debatou z TOMMovych ukazok ( http://forum.gitaristi.sk/index.php/topic,61170.0.html ):

No uz davnejsie som si presiel tych syntakov celkom dost ,ale akosi som si nedokazal vybrat ziadny poriadnejsi zvuk , keby si o nejakom vedel mozes dat vediet. Žmurk

to neni o vybere poriadnejsieho zvuku, ale tak trochu aj o vyrobe zvuku. kazdy syntak predsa ponuka okrem presetov aj moznost programovat zvuky a o to ide. dobre SW syntaky ponuka Native Instruments, Arturia, kopec dalsich firiem. jednoducho mam predstavu, co asi do skladby potrebujem, tak bud si to naprogramujem od zakladu alebo si najdem uz taky hotovy preset (kazdy synth. ich ma plnu prdel) alebo si najdem podobny preset a upravim si ho. ako inac si to predstavujes ?

No predstavujem si asi tak ze ten synt by mal do hudby pasnu na prvy šup a uz by sa s tym trebalo len pohrať. pretoze tie synty si akosi neviem predstavit v
nejakej serioznejsej veci .Použivaju to aj nejaky vyznemnejši umelci alebo to je iba pre amaterov?. Pisem po dlhsiej dobe nemal som prístup k intern

Nie ja som len chcel povedať ze tie SW synty mi nepasuju a bol by som rad keby mi prisiel do cesty nejaky Sw synt čo by mi pasoval, to skôr tie analogove ale tak sa tomu zase až nevenujem že by som o nich začal rozmyšlať.  :)

Dávam tu ukazku ako priklad . take nieco co by sa dalo casto pouzivat v skladbach a dotvaralo by to taky mohutnejsi alebo hlbší zvuk.
Ten plny synt nastupuje asi pri 8 sekunde.

http://forum.gitaristi.sk/index.php?action=dlattach;topic=61170.0;attach=3438


TOMM - neviem, cakal som, co za zvlastny syntak sem das. toto taky ten zakladny zvuk, co liezol z beznych analogov, aj sa mu nejak hovori, len si nespomeniem ako. ten je tam v podklade v base, robi mohutnejsi spodok. navrchu to ma nejake cvrliky navyse, ale tie nie su dolezite. je to podobny typ zvuku, ako je trebars vo Van Halen - Jump, na zaciatku. teda ak si rozumieme a mame na mylsi tento typ zvuku. ako vravim - toto sa da +/- dostat z hocijakeho analogu a SW to dokaze tiez velmi dobre napodobit.

hladas skratka nieco, ako takyto syntak na zmohutnenie dojmu ?

bez:

http://gitaristi.sk/files/rastis/juno/nejuno.mp3

s syntakom:

http://gitaristi.sk/files/rastis/juno/juno.mp3

holy syntak:

http://gitaristi.sk/files/rastis/juno/hole_juno.mp3

je to narychlo, hral som to ja, takze je to vsakovate :)

je to simulacia Rolandu Juno z Reaktoru. nie je to preset, robil som ten zvuk sam. podobny typ zvuku by mal ist v podstate na vacsine SW syntakov...
Zaznamenané
TOMM
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 333



WWW
« Odpoveď #5 kedy: 03. Január , 2008, 13:01:20 »

Dik ze si si dal tu namahu, inač si sa myslim  dost trafil s tym zvukom , ale nie je to celkom ono a neviem ci to nieje prave ten problem co som spominal ze tie SW syntaky nemaju na tie co pocuvam v kvalitnejsej hudbe napr. prave v tej mojej ukazke-je taky organovohuslovy s nejakym tym rotatorom alebo nejakym efektom chorusoveho typu a zneje tak plne a originalne.
A na tej tvojej ukazke to tiez je by som povedal /organovo huslovy/v menšej miere aj stym efektom ale taky nejaky ochudobneny a mam z neho urcite iny dojem ,az by som povedal ze sa tym meni jeho vyznam a charakter .  inac napadlo mi Habera-Teamu by to mozno aj pasovalo :) . Z tej masiny uz sa asi viac vytlacit neda to asi skôr tie samplove banky by som pozrel .ale to by tam musel byt priamo ten zvuk. Skusim sa na to pozriet ,davno som sa vtom nesprtal .Dobre banky su na www.sf2midi.com
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2312



« Odpoveď #6 kedy: 03. Január , 2008, 13:17:37 »

...Z tej masiny uz sa asi viac vytlacit neda...

ale co by sa nedalo. ja nie som ziadny sound designer, takze som nakrutil iba taky ten zakladny "jump" zvuk, ale to som vyuzil prave asi tak 1/1000 moznosti toho SW... ako som uz spominal - obcas sledujem klavesacke debaty a sem tam si dam nejaky blind test. cim dalej, tym menej som schopny ako neklavesak rozoznat HW od SW. koniec koncov ak si odmyslime prave analogy, ktore dnes uz v podstate nikto nevyraba, tak aj tak su vsetky aktualne VA synthy (virtual analog) len SW v naozajstnej krabici.
Zaznamenané
opossum
stály hosť
*****
Príspevkov: 1039


píš jako očuješ, hraj jako očuješ!


WWW
« Odpoveď #7 kedy: 04. Január , 2008, 13:34:10 »

Tomm
so si vypočul tú ukážku, ťažkosa identifikuje ten zvuk---ano, je tam použitý efekt Lesslie alebo inak Rotary speaker. ako na Hammondoch. Ale ak chceš trocha ešte radu, tak tu je: Ťažko nájdeš na prvý šup presne taký zvuk, ako hľadáš. to by si musel vedieť presne, na čom to ten klávesák zahral a sakými nastaveniami. To je je den spôsob. Druhý je taký, že vieš aspoň približne identifikovať, z akých zvukov sa ten celkový zvuk skladá...napr. tam počuť nejaké synth strings, potom dajme eomu aj organ a neviem čo ešte...a snažíš sa takýto zvuk zlepiť z viacerých iných, samozrejme použiješ filtre, EQ a pod...pridáš nejaký basový zvuk, buď analógový, alebo trebárs aj sampel kontrabasov, n aejako aprznený...atď. Ide len o to, či to chceš použiť ako štúdiový zvuk (potom platí postup č.2), alebo to hrať naživo (potom platí postup č.1 a podobný). Čiže suma sumárum, každý syntetický zvuk sa vyrába " na mieru", poťákmi a gombíkmi alebo myšou,  podľa predstavy autora...
Zaznamenané
TOMM
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 333



WWW
« Odpoveď #8 kedy: 06. Január , 2008, 11:11:19 »

Lepit zvuk by som si velmi netrufol, mam tu kapelu aj na DVD maju tam 3 klavesy z toho jeden je Korg triton Le. Na internete je nejaky /korg triton refills/ ,ktory by sa mal dat supnut do reasonu ,tak si to chcem vyskusat.
Zaznamenané

brianlover
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 347



« Odpoveď #9 kedy: 06. Január , 2008, 12:35:22 »

preco? Co mozes stratit? Maximalne nejaky cas.. Ked budes skusat a venovat sa, pocvicis usi a nakoniec nastavis, co potrebujes, a este sa aj nieco nove naucis. Preset proste nemusi sadnut vzdy.
Zaznamenané
opossum
stály hosť
*****
Príspevkov: 1039


píš jako očuješ, hraj jako očuješ!


WWW
« Odpoveď #10 kedy: 07. Január , 2008, 12:57:34 »

Tomm
no ved prave, z toho vidno (ak tam maju troje klavesy), ze si kazdy lepi synth zvuky po svojom. Samozrejme ten konkretny zvuk moze ist len z jednych klaves a moze to byt dokonca preset, ale tomu lepeniu alebo jednoducho samovyrobe sa nakoniec aj tak nevyhnes. Zvlast, ak budes chciet mat casom zvuk ozaj originalny a sity na mieru pre vasu kapelu...
Zaznamenané
zakky
Hosť
« Odpoveď #11 kedy: 07. Január , 2008, 13:04:33 »



Tieto syntaky pracuju niektore samostatne, niektore ako pluginy, ovladat sa daju samozrejme z beznej klavesnice po MIDI.



a to ako sa robi? ja som to este nepouzil ale som nad tym rozmyslal. Napriklad v sonare kedze ho pouzivas ako sa to robi?
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2312



« Odpoveď #12 kedy: 07. Január , 2008, 13:49:35 »

a to ako sa robi? ja som to este nepouzil ale som nad tym rozmyslal. Napriklad v sonare kedze ho pouzivas ako sa to robi?

co sa pytas ? na to ovladanie "z beznej klavesnice" ? po spravnosti som mal napisat beznu klaviaturu, nemyslel som klavesnicu na pisanie.

inak vacsina SW syntov sa v standalone da ovladat aj z pismenkovej klavesnice, svojho casu som sa naucil zopar prstokladov :) ale pokial je mne zname, tak pod Sonarom klavesnica (pismenkova) nefunguje. respektive nieco sa mi mari, ze som pocul o nejakej utilite, s ktorou to ide, ale nie som si isty, ci som si to prave nevymyslel :)

Zaznamenané
TOMM
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 333



WWW
« Odpoveď #13 kedy: 13. Január , 2008, 15:21:21 »

Vyskusal som ten triton refile ale nenasiel so tam nic podobneho .Rastis nemohol by si mi poslat ten tvoj preset ,skusil by som ho nejako upravit. Mam ten reaktor aj nainstalovany ale nevyznam sa v tom dobre ,potreboval by som aj tuknut na nejaku klavesu aby som pocul ten zvuk . je tam nieco take?
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2312



« Odpoveď #14 kedy: 13. Január , 2008, 15:49:57 »

Vyskusal som ten triton refile ale nenasiel so tam nic podobneho .Rastis nemohol by si mi poslat ten tvoj preset ,skusil by som ho nejako upravit. Mam ten reaktor aj nainstalovany ale nevyznam sa v tom dobre ,potreboval by som aj tuknut na nejaku klavesu aby som pocul ten zvuk . je tam nieco take?

z coho preset teraz myslis ?
Zaznamenané
Strán: [1] 2 3 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.108 sekund, 22 otázok.