Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Nové smerovanie portálu  - podpora a propagácia aktivít členov fóra !!
29. Marec , 2024, 00:38:10
Strán: 1 ... 10 11 [12] |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: STUPNICE  (Prečítané 100171 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #165 kedy: 17. December , 2013, 11:50:23 »

hmm. pozeram ze forum gitaristi.sk je rozsiahlou zbierkou informacii...dobra stranka!

no, je tu toho naozaj hodne za tú dobu, čo fórum existuje. Vitaj.  Na zdravie!
Zaznamenané

epiphonic
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 734



« Odpoveď #166 kedy: 24. December , 2013, 03:42:00 »

Ten balast je jednym z hlavnych dovodov, preco tu este chodime. Bavím sa skvele

ucel svati prostriedky
Zaznamenané

slow riffs / bong hits
proghopik
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 4302


PATRÍM DO PIVNICE!


« Odpoveď #167 kedy: 02. Máj , 2014, 09:21:30 »

Fajn naucne video  :)

Zaznamenané

kkoti môžu robiť technicky dobru hudbu ale nie pocitovo alebo nie su kok*ti lebo umenie ide cez pocity. Jedine ked môže kkt robit dobru hudbu je ked jukeboxuje teda hra do botky nacvičené cudzie veci
Gagarin
okukávač

Príspevkov: 3


« Odpoveď #168 kedy: 25. Október , 2017, 21:08:32 »

Pozdravujem a prosím o strpenie so mnou :) Sú to skoro 3 týždne, čo som si kúpil gitarku (predtým som nemal žiadne skúsenosti) a učím sa postupne okrem akordov aj stupnice. Zohnal som nejakú literatúru (Suchoň, Kofroň) a vybrnkávam si Durové stupnice (čo ma asi baví viac, ako učenie akordov) a mám otázku. Napríklad Cdur si viem vybrnkať na:
Kód:
E: -----------------|
H: ----------0-1---|
G: -------0-2------|
D: --0-2-3--------|
A: -3--------------|
E: -----------------|

E: ----------5-7-8-|
H: -----5-6-8------|
G: --5-7-----------|
D: -----------------|
A: -----------------|
E: -----------------|

E: -7-8------------|
H: ---8---10------|
G: -7---9-10------|
D: -7---9-10------|
A: -7-8---10------|
E: ---8---10------|

To isté sa dá samozrejme robiť aj s inými stupnicami. Aký je medzi tým prosím Vás rozdiel? Teda okrem toho, že znejú vyššie, resp. nižšie? Len ma baví si ich vybrnkávať na rôznych miestach hmatníka, tak som zvedavý, či sa to tak môže :)
« Posledná zmena: 28. Október , 2017, 14:48:47 od Gagarin » Zaznamenané
telcontar
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 433


« Odpoveď #169 kedy: 30. Október , 2017, 11:23:13 »

uplne najkratsia odpoved:
Nie len moze, ale dokonca musi.
Zaznamenané

Arguing on the internet is like running in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded.
Gagarin
okukávač

Príspevkov: 3


« Odpoveď #170 kedy: 30. Október , 2017, 17:37:38 »

Ďakujem pekne za odpoveď, budem v mojom vybrnkávaní pokračovať ďalej. S kvintovým a kvartovým kruhom si človek užije celkom dosť zábavy, keď chce :) mám v pláne sa durové stupnice naučiť čo najlepšie a potom sa posunúť cez molové niekam ďalej
Zaznamenané
KirkHammettWah
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 132



« Odpoveď #171 kedy: 01. November , 2017, 12:15:12 »

Tak ako vraví Telconar , je to nutnosť !

Musíš sa naučiť ten C-dur vo všetkých polohách a nie iba v jednej , lebo potom pri improvizácií resp. skladaní piesni budeš obmedzení na jednu polohu , a na ostatné budeš kašlať. Ide o to , že po istom čase už budeš vedieť sa pohybovať na hmatníku bez problémov a nebudeš odkázaný na C-dur v prvej polohe ale pekne budeš vedieť chodiť po hmatniku a striedať tie polohy Som frajer

Tak veľa zdaru , a pekne cvič !  Na zdravie!
Zaznamenané

Gagarin
okukávač

Príspevkov: 3


« Odpoveď #172 kedy: 02. November , 2017, 09:52:56 »

Dakujem pekne za povzbudenie. Onl je celkom zabavne sledovat, ako idu tie stupnice kazdym dnom lahsie a plynulejsie a stale sa mi pacia viac a viac. Zatial sa mi obcas pletu, kedze durovych je dost, ale postupne sa do toho dostavam a aj podla sluchu zistujem, ci som nieco pototo, alebo to bolo zahrane tak, ako by malo. Fakt zabava  :)
Zaznamenané
martin99
okukávač

Príspevkov: 1


« Odpoveď #173 kedy: 31. Október , 2018, 21:30:44 »

Ahoj,
Som začiatočník na gitare. Doteraz som hrával z tabov a nerozumel som  prečo v melódii jeden akord ladí a druhý nie.
Začal som trocha študovať teóriu. A tu prichádza moja otázka. Mám C dur stupnicu s tónmi c,d,e,f,g,a,h. Viem že si môžem spraviť akordy: toniku z 1. tonu, dominantu z 5. tónu a subdominantu zo 4. tónu stupnice. Viem ako si spravím tieto akordy.
Ale nerozumiem jednej veci. Teraz keď budem hrať nejakú melódiu/solo v C dur stupnici, môžem použiť ktorýkoľvek z týchto 3 akordov na doprovod a bude to ladiť ? alebo je na to nejaké ďalšie pravidlo ?
Lebo napr. zahrám si v jednom takte tóny H, F, A, čo je akože melódia dosť debilná ale v tomto prípade keby som do toho na doprovodnej gitare zahral akord C dur, ktorý má tóny C,E,G tak to znie zle a neladí mi to.
Vďaka
Zaznamenané
icotech852
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 508



« Odpoveď #174 kedy: 01. November , 2018, 20:02:58 »

Fíha,to sú mi veci.Priznávam,že som nevzdelaný.
Zaznamenané

Jackson X Kelly,Marshall JVM,Greenbacks
Gwynnbleid
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 158


« Odpoveď #175 kedy: 08. November , 2018, 10:43:57 »

Ahoj,
Som začiatočník na gitare. Doteraz som hrával z tabov a nerozumel som  prečo v melódii jeden akord ladí a druhý nie.
Začal som trocha študovať teóriu. A tu prichádza moja otázka. Mám C dur stupnicu s tónmi c,d,e,f,g,a,h. Viem že si môžem spraviť akordy: toniku z 1. tonu, dominantu z 5. tónu a subdominantu zo 4. tónu stupnice. Viem ako si spravím tieto akordy.
Ale nerozumiem jednej veci. Teraz keď budem hrať nejakú melódiu/solo v C dur stupnici, môžem použiť ktorýkoľvek z týchto 3 akordov na doprovod a bude to ladiť ? alebo je na to nejaké ďalšie pravidlo ?
Lebo napr. zahrám si v jednom takte tóny H, F, A, čo je akože melódia dosť debilná ale v tomto prípade keby som do toho na doprovodnej gitare zahral akord C dur, ktorý má tóny C,E,G tak to znie zle a neladí mi to.
Vďaka
cauko, niesom macher na teoriu. ale easy vysvetlenie je taketo:  ked hras akord a do toho hras melodiu, tak spolu to vytvara dalsiu harmoniu.  ked k C,E,G hras este  H- septima (znie fajn) A- sexta (znie fajn), ale Fko je kvarta a ta spolu s tou terciou v Cdure bude zniet zvlastnejsie.
Zaznamenané
Strán: 1 ... 10 11 [12] |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.037 sekund, 22 otázok.