Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: VENUJTE 2% z daní aj na podporu gitarového fóra. Ďakujeme!!
18. Máj , 2024, 07:46:05
Strán: 1 2 [3] 4 5 ... 28 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Konvolucia alebo ako nahradit gitarovy box  (Prečítané 130282 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #30 kedy: 06. December , 2007, 19:14:03 »

tak potom mas nejaky dobry snimac. neni to aktivny ?

nie, obycajny DM Fast Track II.
Zaznamenané
predator
Hosť
« Odpoveď #31 kedy: 06. December , 2007, 21:15:37 »

predator - kedze sa do toho rozumies evidentne viac, vies mi povedat, ako si mozem spravit impulz vlasteho boxu ? to by bolo najrealistickejsie porovnanie konvolucie a klasickeho snimania...

No princíp je vlastne jednoduchý - v danom snímanom priestore prskneš do boxu merací signál a zosnímaš. Ten si urobíš napr. v Cool Edite  alebo niečom podobnom, mal by to byť krátky niekoľkomilisekundový obdĺžnik o sile 0 dB (teda maximálna veľkosť) a zvyšok mínus nekonečno (teda rovná čiara). Má to znieť ako ostré prasknutie. A tu je prvá vec na laborovanie - optimálna dĺžka meracieho pulzu. Ak je moc krátky, nestačí ani poriadne pohnúť membránou a nameriaš tak akurát prd, ak je moc dlhý, skreslí to meranie, lebo sa do nameraného priebehu pridajú aj jeho vlastné vyššie harmonické. Myslím si, že toto je prvé závažné úskalie, prečo to nie vždy dá dokonale identickú simuláciu.

Druhá vec - zosík, cez ktorý sa box napája, musí byť čo najlineárnejší, lampáč preto ide z kola von ... nám ide o to merať čo najpresnejšie reakciu boxu, nie priebeh, ktorý je niečím deformovaný. Treba si uvedomiť, že aj na čistom zvuku má lampáč kľudne aj cca 5% skreslenia, čo je dosť ... proste treba zabezpečiť, aby merací signál vliezol dnu do repráka čo najmenej deformovaný. Proste ak meriame reprák, tak treba zabezpečiť, že až po reprák to musí byť krátky obdĺžnikový impulz, nás zaujíma až to, čo sa s ním udeje po vylezení z repráka.

Na toto hodne ľudí zabúda, preženie merací signál cez lampáč, a potom sa diví, že to znie ako zo suda. Obdĺžnik po prejdení lampáčom už nie je obdĺžnik, ale nejaký podivný špičkovitý prekmit s málo strmými hranami, a potom namerané dáta nemajú s realitou nič spoločné. Teda treba použiť tvrdý hifi tranzistorák a nebáť sa to vytočiť na prah limitácie, veď pri nej sa zo sínusovky stáva obdĺžnik a teda obdĺžnikovému signálu to nijak neuškodí, skôr to zachová jeho hrany. A reprák sa dostane do režimu práce v optimálnom vybudení ...

Ďalším potenciálne slabým miestom je merací mikrofón a jeho snímacia cesta. Zabudni na SM57 (iba ak by si chcel mať v simulácii zahrnutý aj tento mikrofón), ak chceš simulovať iba bedňu bez mikrofónu, použi radšej merací mikrofón, prípadne veľkomembránový kondenzátorák.

Preamp mikrofónu by mal opäť byť s čo najmenším skreslením. Nesmie tam nikde dôjsť k prebudeniu. Neslobodno tu však použiť kompresor ani limitér, deformujú nameranú odozvu, tu naháňame čo najväčšiu vernosť zachyteného signálu, nie ľúbivú farbu a hlasitosť!!! Dôležitá je aj poloha mikrofónu a jeho vzdialenosť, aj tá sa totiž do nameranej charakteristiky zahrnie.

Posledná fáza je digitalizácia nameranej odozvy. Tu je potrebné dávať si pozor na to, aby to bolo čo najlepšie vybudené, ale zasa nesmie dôjsť k prebudeniu. Samozrejme čím lepšie prevodníky, tým lepšie.
« Posledná zmena: 06. December , 2007, 21:19:05 od Predator » Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #32 kedy: 06. December , 2007, 21:24:10 »

...
Druhá vec - zosík, cez ktorý sa box napája, musí byť čo najlineárnejší, lampáč preto ide z kola von ... nám ide o to merať čo najpresnejšie reakciu boxu, nie priebeh, ktorý je niečím deformovaný. Treba si uvedomiť, že aj na čistom zvuku má lampáč kľudne aj cca 5% skreslenia, čo je dosť ... proste treba zabezpečiť, aby merací signál vliezol dnu do repráka čo najmenej deformovaný. Proste ak meriame reprák, tak treba zabezpečiť, že až po reprák to musí byť krátky obdĺžnikový impulz, nás zaujíma až to, čo sa s ním udeje po vylezení z repráka....

no ja by som povedal, ze kedze planujeme pouzivat impulz k preampu, tak je naopak ziaduce, aby to bol impulz bedne aj s lampovym koncom, nie ? samozrejme pokial by nam islo o cisty box, tak je jasne, ze co najrovnejsi zosik...

odsnimanie detto.

oni totiz tie gitarove impulzy maju v popisoch gitarove majky, niekedy dokonca z roznych pozicii voci repraku.
« Posledná zmena: 06. December , 2007, 21:25:53 od rastis » Zaznamenané
pista58
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 6966



« Odpoveď #33 kedy: 06. December , 2007, 21:26:28 »

ani ani ani ale ani trochu nechapem o com sa tu keca, ale znie to zaujimavo. rastik, dame pivo a nakreslis mi to cez nejake bublinky ok?
Zaznamenané

o-yep sro
predator
Hosť
« Odpoveď #34 kedy: 06. December , 2007, 21:30:34 »

Myslel som, že ide len o vzorku boxu. No ak chceš mať v tom aj navzorkovaný amp, tak áno. Ale je tu jedno ale - bude to celé zodpovedať iba momentálnemu stavu vybudenia ampu v čase merania. Nečakaj, že sa tá farba bude meniť podľa vybudenia dynamicky, ako u lampového konca - táto technológia nelineárne javy nerieši.

Mikrofón, tam je to tiež tak ... ak ho chceš dať priamo do tej simulácie, použi ho.
« Posledná zmena: 06. December , 2007, 21:31:48 od Predator » Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #35 kedy: 06. December , 2007, 21:34:13 »

..Nečakaj, že sa tá farba bude meniť podľa vybudenia.

sak jasne chapem.

cize mam do plneho knedliku pustit zopar dlzok obdlznikov, odsnimat ich a ta dlzka, ktora bude robit najviac "dobre" bude tym padom impulzom mojho koncu + boxu + odsnimania ?

tu dlzku obdlzniku by som mohol obkukat od originalnych impulzov, ta ne ?

ina vec mi je nejasna. jak sa daju spravit impulzy z kompresoru Huh! bezne sa s nimi stretavam. ci ide akoze o farbu legendarnych komresorov a komprimuje sa nezavisle mimo impulzovania ?
« Posledná zmena: 06. December , 2007, 21:35:16 od rastis » Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #36 kedy: 06. December , 2007, 21:34:43 »

rastik, dame pivo a nakreslis mi to cez nejake bublinky ok?

no pivo by sme bratu mohli dat tak ci tak, ale s tebou je to tazko...
Zaznamenané
predator
Hosť
« Odpoveď #37 kedy: 06. December , 2007, 21:42:03 »

sak jasne chapem.

cize mam do plneho knedliku pustit zopar dlzok obdlznikov, odsnimat ich a ta dlzka, ktora bude robit najviac "dobre" bude tym padom impulzom mojho koncu + boxu + odsnimania ?

tu dlzku obdlzniku by som mohol obkukat od originalnych impulzov, ta ne ?

ina vec mi je nejasna. jak sa daju spravit impulzy z kompresoru Huh! bezne sa s nimi stretavam. ci ide akoze o farbu legendarnych komresorov a komprimuje sa nezavisle mimo impulzovania ?

1. áno

2. áno, je to tá dĺžka prvého veľkého pulzu, to ostatné je len dokmit ....

3. Neviem, ale asi to bude tak, že sa meria iba farba ... lebo zmeny zosilnenia, limitáciu a podobné veci táto technológia nevie preniesť. Je to proste ako keď urobíš fotku, na nej je všetko tak ako bolo v okamihu cvaknutia, nie je tam nijaké predtým ani potom ....
Zaznamenané
pista58
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 6966



« Odpoveď #38 kedy: 06. December , 2007, 22:14:10 »

no pivo by sme bratu mohli dat tak ci tak, ale s tebou je to tazko...

aaaale, vcera som sa nachniapau ako neznaboh a potom sa mi v praci triasli ruky. a vy furt len o tych siestich tenkych kokocinach tocite, hned by som dve ucvikol a cojaviemco  ha ha ha
Zaznamenané

o-yep sro
ff
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2386



« Odpoveď #39 kedy: 07. December , 2007, 10:44:28 »

sak jasne chapem.

cize mam do plneho knedliku pustit zopar dlzok obdlznikov, odsnimat ich a ta dlzka, ktora bude robit najviac "dobre" bude tym padom impulzom mojho koncu + boxu + odsnimania ?

tu dlzku obdlzniku by som mohol obkukat od originalnych impulzov, ta ne ?

ina vec mi je nejasna. jak sa daju spravit impulzy z kompresoru Huh! bezne sa s nimi stretavam. ci ide akoze o farbu legendarnych komresorov a komprimuje sa nezavisle mimo impulzovania ?
Na /kompresor.../skús od Waves Q clone -tak sa to tuším volá.Prípadne niečo ako Assimilator,ale ten ide len pod Power Core.
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #40 kedy: 07. December , 2007, 12:37:24 »

Na /kompresor.../skús od Waves Q clone -tak sa to tuším volá.Prípadne niečo ako Assimilator,ale ten ide len pod Power Core.

no hej, len impulazami kompresorov sa da dosiahnut co ? specificka farba nejakeho modelu ? alebo cela cinnost kompresoru ?
Zaznamenané
ff
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2386



« Odpoveď #41 kedy: 07. December , 2007, 12:39:41 »

Myslím že farba krabice,nie proces.
Zaznamenané
Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #42 kedy: 07. December , 2007, 18:06:54 »

sak jasne chapem.

cize mam do plneho knedliku pustit zopar dlzok obdlznikov, odsnimat ich a ta dlzka, ktora bude robit najviac "dobre" bude tym padom impulzom mojho koncu + boxu + odsnimania ? (...)
Nehrozi poskodenie repraku?
Zaznamenané

predator
Hosť
« Odpoveď #43 kedy: 07. December , 2007, 18:41:56 »

Závisí od repráku a použitého koncáku. U mňa teda ani náhodou, mám reprák, čo znesie 400W!!! to je iná káva. Ten ani lampovým kilečkom nemáš šancu odprásknuť. Zasa 300W PA koncák do 100W boxu, to by asi moc nedržalo, po tom prásku by si asi hľadal membrány v opačnom kúte skúšobne.
« Posledná zmena: 07. December , 2007, 18:45:29 od Predator » Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #44 kedy: 07. December , 2007, 20:18:04 »

Nehrozi poskodenie repraku?

par milisekundovym pluvancom ? vsak vybudene to mas tak akurat, ako by si do toho rubal aj s gitarou, nie ? a okrem toho, ked to odseres, mas v prdeli, ked budes mat impulz :)
Zaznamenané
Strán: 1 2 [3] 4 5 ... 28 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.038 sekund, 21 otázok.