Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: VENUJTE 2% z daní aj na podporu gitarového fóra. Ďakujeme!!
11. Máj , 2024, 09:33:29
Strán: 1 [2] 3 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: vymedzenie pojmov ako gain, presence...  (Prečítané 14299 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
marianguitar
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 382



WWW
« Odpoveď #15 kedy: 28. Apríl , 2007, 15:07:29 »

Gain je zisk, zosilnenie. Pokial ide o gitarovy zosilnovac so skreslenim, byva tak casto oznacovany potenciometer regulujuci intenzitu skreslenia.

Presence sa pouziva na oznacenie frekvencii niekde medzi stredmi (middle) a vyskami (treble) v gitarovych zosilnovacoch, su to akesi vyssie stredy.

Harmonicke/subharmonicke frekvencie su nasobky/zlomky zakladnej frekvencie. Zjednodusene - zakladna frekvencia udava vysku tonu nejakeho zvuku. A rozlozenie harmonickych frekvencii a hlasitost jednotlivych harmonickych frekvencii urcuje charakter zvuku. Cize zvuk gitary a napr. piana sa lisi prave v tomto. Tiez zvuk snimacov pri krku a pri kobylke na elektrickej gitare. Flazolety su na tom zalozene...

Párne a nepárne harmonicke frekvencie... Hm, viem len, ze ked sa prebudi tranzistorovy zosilnovac, tak do signalu sa "pridaju" neparne harmonicke a znie to potom ako chrapcanie. A zasa vybudeny lampovy zosilnovac "pridava" parne harmonicke frenvencie a to znie prijemne, teda zalezi aj od zapojenia, triedy a pod.


Snad som teraz napisal dost blbosti na to, aby ma niekto vasnivo opravil :)

K tomuto by som skromne len toľko: JE to cca tak ako píše Martilm s doplnením, že samotný GAIN je u gitarového zosíku či hlavy preto označovaný aj ako skreslenie, lebo tento slúži ako budiaci ovládač (lampy alebo iného obvodu) a čo sa týka toho presence ano u gitary je to spektrum nikde cca okolo 3 Khz a tento ovládač hodne pomáha pri zdôrazňovaní haronických zložiek gitarového zvuku.
Zaznamenané

bigbadbrad
stály hosť
*****
Príspevkov: 866



« Odpoveď #16 kedy: 21. August , 2007, 18:35:39 »

a co sa tyka efektov, co vlastne presne robi PHASER
Zaznamenané
pista58
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 6966



« Odpoveď #17 kedy: 21. August , 2007, 18:41:31 »

http://www.digitech.com/products/hyperphase.htm su tam ukazky
Zaznamenané

o-yep sro
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #18 kedy: 21. August , 2007, 18:44:55 »

phaser rozdeli signal na 2 casti. jedna cast signalu ide dalej. druha cast sa na striedacku posuva oproti prvej v case o par milisekund a potom sa primiesava k povodnemu signalu. vysledny zvuk su periodicke zmeny vo farbe. pribuzny efekt zvukovo, aj principialne je flanger - tam je rozdiel, ze sa z efektovanej druhej casti oddeli este tretia cast signalu a ta sa vracia naspet na oneskorovaciu linku - co robi este vacsie pazvuky.
Zaznamenané
pelko
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2146



« Odpoveď #19 kedy: 24. Júl , 2011, 09:56:18 »

Ludia, prosím vysvetlite mi k čomu sa v praxi používa presence, lebo ja som zisil iba to že mi to vždy iba kurví zvuk, tak to mam vždy stiahnute  Bavím sa skvele
Vždy mi to pridáva nechutny bzučavy štrk, a to som spozoroval snad na všetkych ampoch na svojej bedni...
takže?
« Posledná zmena: 24. Júl , 2011, 09:57:01 od pelko » Zaznamenané
miso_kolo
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3208


on neni koko*t on je retardovany


« Odpoveď #20 kedy: 24. Júl , 2011, 09:59:42 »

mas napicu bedne  Bavím sa skvele
Zaznamenané

stoka!
pelko
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2146



« Odpoveď #21 kedy: 24. Júl , 2011, 12:35:27 »

srandičky :) je možné že niektoré bedne proste majú toľko "presencu" že to vôbec nepotrebujú a robí to galibu? alebo?
Zaznamenané
kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #22 kedy: 24. Júl , 2011, 12:43:21 »

s predposlednou vetou nesuhlasim.. presence praveze pridava ostrost

The presence control is a variable negative feedback adjustment; it selectively adds a bit of the final signal from the output transformer back into the preamp stages. Doing this tightens up the signal a bit and makes it less "wild" and brittle/edgy and tames the top end behavior and feel a bit. It's not changing the EQ tho like the other tone controls do.

presence je nieco ako dalsi kontrolny prvok pre vysky ktore su mimo frekvencneho rozsahu potaku 'treble'..  pre mna vzdy zalezi hlavne od bedne ako tocim ovladaci prvok gajn, trebl a prezns ale zvykol som si pouzivat take pravidlo ze ked mam vela 'treble' tocim menej presence a ked mam malo vysok pridavam vacsinou presence.. bavime sa samozrejme o lampovych zosikoch ktore hraju ako maju a nie o znalci vjedi homemade bognerdoch do suflicka :)

aa este: increasing the PRESENCE control emphasises
the speaker’s high frequencies which will be
heard as an improved high frequency response
which adds presence to the sound
« Posledná zmena: 24. Júl , 2011, 12:45:01 od kaolko » Zaznamenané

Branko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 13057


Myšlienky tvoria veci!


« Odpoveď #23 kedy: 24. Júl , 2011, 12:44:19 »

Nechapem...

Nevies, co to robi ? ci ? Presence su akokeby dalsie vysky, aspon na aparatoch, na ktorych som hral sa to takto spravalo. :)
Zaznamenané

pelko
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2146



« Odpoveď #24 kedy: 24. Júl , 2011, 12:46:42 »

Ešte raz, viem čo robí presence, hluchý niesom :) Ale nepáči sa mi čo robí, vadí to mojim ušiam. Proste tá ostrosť, tak to mávan na nule... Reku či je dakde chyba, alebo proste máme každý iné uši a vkus  Zdravíčko
A výbavou to nieje, nejedná sa o žiadny rozdall do hifiveze  Zdravíčko
« Posledná zmena: 24. Júl , 2011, 12:47:03 od pelko » Zaznamenané
kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #25 kedy: 24. Júl , 2011, 12:49:00 »

zrejme to bude zavisiet aj od reprakov.. so 4X12 V30 budes presence tocit inak jak s G12K100 alebo G12T-75 kedze maju rozny FQ priebeh.. ak ti to znie napicu ked ho pridas potom je vsetko ok si myslim, lebo ten ovladac je tam na doladenie zvuku.. niekto iny s nejakym inym reprom by ho mozno tocil co ja viem na5ku a kebyze to pocujes znie ti to ok tiez
« Posledná zmena: 24. Júl , 2011, 12:49:19 od kaolko » Zaznamenané

miso_kolo
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3208


on neni koko*t on je retardovany


« Odpoveď #26 kedy: 24. Júl , 2011, 12:49:22 »

a ostatny EQ mas ako? pekne metalove Vcko?
Zaznamenané

stoka!
pelko
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2146



« Odpoveď #27 kedy: 24. Júl , 2011, 12:51:16 »

žiadne večko vole  Bavím sa skvele
čojavíem, basy nizko ca na 9, stredy jedna a pol a vyšky jedenast... bedna orange 4x12
Proste dam presence a na čistom tenky ostry cinkavy zvuk, a skresleny už duplom
« Posledná zmena: 24. Júl , 2011, 12:51:34 od pelko » Zaznamenané
kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #28 kedy: 24. Júl , 2011, 12:53:39 »

žiadne večko vole  Bavím sa skvele
čojavíem, basy nizko ca na 9, stredy jedna a pol a vyšky jedenast... bedna orange 4x12
Proste dam presence a na čistom tenky ostry cinkavy zvuk, a skresleny už duplom

co je to recto ten zosik? lebo co tak vacsinou sledujem tak chalani co pozuivaju recto maju presence na nula v asi 99% pripadoch..
Zaznamenané

pelko
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2146



« Odpoveď #29 kedy: 24. Júl , 2011, 12:59:14 »

hej, aj recto a aj triamp
Zaznamenané
Strán: 1 [2] 3 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.055 sekund, 22 otázok.