Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: VENUJTE 2% z daní aj na podporu gitarového fóra. Ďakujeme!!
21. Máj , 2024, 15:05:34
Strán: 1 [2]  Všetko |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: O improvizacii  (Prečítané 8427 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
pista58
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 6966



« Odpoveď #15 kedy: 11. Február , 2007, 16:58:57 »

no je to tu tak trosku vytrhnute z kontextu na aky som narazal ja. ako som napisal, improvizacia vyzaduje urcite schopnosti, ale da sa bavit o IMPROVIZACII, ked je to nacvicena vec? je jasne, ze ked mam dopredu podklad a nacvicim si solo ktore potom niekam nahram, tak je to asi o inom, ako ked pridem do podmienok kde sa povie "hra sa v E mole" a vsetko sa odvija uplne od zakladu. pre mna je improvizacia prace to druhe, ked vznikne nejaky napad v zavislosti od danych podmienok.
je to ajtak iba o slovickach, kto si co pod improvizaciou predstavuje a kde ma svoje hranice.
Zaznamenané

o-yep sro
midnightstranger
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1612


nech sa práši...


WWW
« Odpoveď #16 kedy: 12. Február , 2007, 18:25:22 »

NO ja som mal zo zaciatku predstavu o improvizacii asi takuto>pridem do skusobne si s kamaratmi zahrat, niekto zacne hrat nejaky groove ci uz je to basak alebo gitarista. To v akej je to tonine sa casto dozvedam az ked sa bud pozriem na kolegov hmatnik, alebo to jednoducho vycitim v com to je. Ono dost casto ide hlavne o radost z hry, takze neriesim nejake extra behy alebo nieco podobne a preto sa dost casto stane, ze hram 5min dokola tie iste tri styri tony a znie to super.
Ale postupom casu mi zacalo dochadzat, ze  improvizacia moze byt aj taka, ze ked som prisiel hrat narychlo na zaskok do nejakej kapely, kde nebolo tolko casu popri doprovodoch a celkovej koncepcii skladby to solo ci uz nacvicit resp. si vystavat svoje vlastne, tak som len zistil ake su tam akordy, co za stupnice by sa tam hodilo a improvizoval ako prislo. Toto by som uz nazval pripravenou improvizaciou, kedze viem do coho idem aj ked neviem co z toho vyjde. Aj jazzovi muzikanti vyuzivaju casto {iked sa to zvykne obcas zvrhnut} pripravenu improvizaciu, ved niekedy aj v partiturach je napisana v notach tema nad tym akordy a potom taky dodatok improvizuje sa na tieto a tieto akordy {lebo tie akordove zmeny v jazzovych skladbach byvaju casto dost krute Som metlak }
Zaznamenané

Mam na haku ci je niekde gitara alebo nie je ... kaslite na gitary a radsej viac pocuvajte. Žmurk
Sipko
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 582


Matej Šipkovský


WWW
« Odpoveď #17 kedy: 14. Február , 2007, 20:12:26 »

Podla mna, zo zaciatku sa da v domacich podmienkach improvizacia dobre cvicit na hotovych a hlavne dobre znamych pesnickach (aspon pre cviciaceho). Najlepsie na nejakych oblubenych.

PLAY na radiu, ON na zosiku a ide sa Som frajer
Zaznamenané

www.facebook.com/BreakItDownOfficial
www.bandzone.cz/breakitdown         
www.youtube.com/user/BreakItDownOfficial
Ibanez SZ320   ->   Mesa Boogie Studio preamp   ->   Mesa Boogie 50/50 poweramp   ->   Marshall 1936
Lubo
stály hosť
*****
Príspevkov: 908


-- JAZZ --


« Odpoveď #18 kedy: 08. Marec , 2007, 07:03:26 »

Tiez som skedysi improvizoval tak ze som si nasiel toninu a potom som mutil jednu stupnicu. To je sice ok ale da sa to pouzit len do jednonuchsej harmonie. Ked clovek improvizuje tak ze nepozna podlkad a nevie kedy je presne aky akord tak je to len take akesi hladanie tonov podla ucha... nehovorim ze je na tom niece zle. Ale ked uz zacne riesit aj ked ten najjednoduchsi blues je potrebne aby som mal harmoniu namakanu a kazdy akord potom predstavuje inu situaciu,inu stupnicu.Jasne ze sa to da odbit cele pentatonikou ale potom aj to solo je dost nuda podla mna. Bol som teraz pred par dnami na volakej bluesovej kapele a gitarista v solach hral len pentatoniku.Skoro som sa unudil.
Zaznamenané

kuker
stály hosť
*****
Príspevkov: 885



« Odpoveď #19 kedy: 08. Marec , 2007, 08:45:46 »

Podla mna, zo zaciatku sa da v domacich podmienkach improvizacia dobre cvicit na hotovych a hlavne dobre znamych pesnickach (aspon pre cviciaceho). Najlepsie na nejakych oblubenych.

PLAY na radiu, ON na zosiku a ide sa Som frajer

no podla mna je lepsie si najst nejake LICKY, pustit metronom a cvicit to a potom je velmi dobre skusat pustat aj nejaku pesnicku a skusat hrat do nej....
« Posledná zmena: 08. Marec , 2007, 09:20:09 od Pitu » Zaznamenané
homar
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3635



« Odpoveď #20 kedy: 08. Marec , 2007, 10:12:58 »

Podla mna, zo zaciatku sa da v domacich podmienkach improvizacia dobre cvicit na hotovych a hlavne dobre znamych pesnickach (aspon pre cviciaceho). Najlepsie na nejakych oblubenych.

PLAY na radiu, ON na zosiku a ide sa Som frajer

no podla mna je lepsie si najst nejake LICKY, pustit metronom a cvicit to a potom je velmi dobre skusat pustat aj nejaku pesnicku a skusat hrat do nej....

taktiez si vlastne LICKY treba aj vymyslat a skusat pouzivat
Zaznamenané

Fender Stratocaster, Epiphone Les Paul Standard
Marshall JCM 900 MkIII, Marshall 1960B Lead
TC-Electronic Nova System
kuker
stály hosť
*****
Príspevkov: 885



« Odpoveď #21 kedy: 08. Marec , 2007, 10:46:30 »

to ano, tak daco vymyslim a nieco odkukas  Beeee
Zaznamenané
homar
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3635



« Odpoveď #22 kedy: 08. Marec , 2007, 11:15:16 »

to ano, tak daco vymyslim a nieco odkukas  Beeee

hej, a zarobim na tom tazke prachy..  Som metlak  Na zdravie!
Zaznamenané

Fender Stratocaster, Epiphone Les Paul Standard
Marshall JCM 900 MkIII, Marshall 1960B Lead
TC-Electronic Nova System
kuker
stály hosť
*****
Príspevkov: 885



« Odpoveď #23 kedy: 08. Marec , 2007, 11:46:03 »

zarobis pracha a pojdeme na  Na zdravie! ! co ty na to?  ha ha ha
Zaznamenané
homar
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3635



« Odpoveď #24 kedy: 08. Marec , 2007, 12:04:20 »

zarobis pracha a pojdeme na  Na zdravie! ! co ty na to?  ha ha ha

jasne, plati....  Na zdravie!
Zaznamenané

Fender Stratocaster, Epiphone Les Paul Standard
Marshall JCM 900 MkIII, Marshall 1960B Lead
TC-Electronic Nova System
plichto
Hosť
« Odpoveď #25 kedy: 09. Marec , 2007, 13:09:59 »

Ja to robim tak ze ked nieco hrame prvy krat tak si najskor zistim v akej je to stupnici a ak nie, tak len triafam tony az kym si tu stupnicu najdem a pre dalsie razy uz si ju radsej zapametam a snazim sa hrat v nej+ nejaka ta chromatika obcas
Zaznamenané
plichto
Hosť
« Odpoveď #26 kedy: 09. Marec , 2007, 13:16:37 »

blablabla
Ale ked uz zacne riesit aj ked ten najjednoduchsi blues je potrebne aby som mal harmoniu namakanu a kazdy akord potom predstavujejavascript:void(0);
To co bolo? červená-von inu situaciu,inu stupnicu.
blabla bla

toto je fajn, to pouzivam ked sa pokusam vymysliet nejake sola, a nemusim to stihat do rytmu, proste v klude doma za kompom a potom si to aj nacvicim . Ale pri improvizacii by som to zatial nestihal preverit viac moznosti na kazdy akord, takze sa vecsinou zmierim s tou stupnicou
Zaznamenané
Strán: 1 [2]  Všetko |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.077 sekund, 22 otázok.