Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Nové smerovanie portálu  - podpora a propagácia aktivít členov fóra !!
15. Máj , 2024, 02:02:40
Strán: [1] |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Slap  (Prečítané 5661 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
pista58
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 6966



« kedy: 26. Január , 2006, 16:26:43 »

zacalo sa tak pomaly pisat do subrooferovho threadu o tom, co tam nema byt a kedze sa da ocakavat dennik marcusa, tak mu tam neterba vypisovat o slape a podobnych bludoch:-)

podstatne veci z debaty ktora moze kludne pokracovat tu...

subroofer: Taky jsem včera testaval vyšej vzpominany slap. Pravda je opravdu taká, že človek musí na teto base vest úder tak, aby mu palec narazil stunu o krk-hmatník. O trochu dál mezi krkem a snímačem to již zní jako plesknutí do snímače a né kýžený slap...

kubriel: ja som volakedy sa snazil mat co najnizsie struny, takze obcas drncali, ale som raz dal vyssie, ze reku nech to nedrnci ani pri razantnej hre drnakcom a zistil som, ze ked mas vyssie struny, tak ti ovela lepsie zneju perkusie, ta som to nehal tak a zvykol som si na vyssie struny... ruka ma potom slnejsi kontkt so strunou... mas lepsiu kontrolu... ta som zistil, ze na base nevadi, ked mas vyssie struny... ale kazdy je iny... a na jazzbase sa odjakziva slapovalo o hmatnik nie? pekne baska pod pazuchou a plieskat o hmatnik...

pista58: larry graham ma basu dost vysoko a slapuje ako blazon, no o hmatnik neslapuje. takziez flea, akurat ze on ma basu riadne nizko. ze dost borcov ktory neslapuju o hmatnik.

martinlm:Vysvetlite mi to s tym slapovanim o hmatnik.

pista58: richard scheufler, nadupany cesky basgitarista:
Spousta basistů, zvláště těch, kteří nosí basu hodně nízko, slapuje i u kobylky nebo u snímačů - s rukou kolmo na struny. Při takové technice se ale okradeš o to charakteristické plesknutí strun o hmatník. Proto je šikovnější držet ruku téměř rovnoběžně se strunami, jak to děláš ty, což je také mnohem praktičtější pro hraní trhaných tónů. Ovšem zase platí, že nejdůležitější je, aby se ti hrálo pohodlně.

jednoducho ked slapujes tak, ze palec naraza do struny nad hmatnikom, ma to iny zvuk, ako ked slapujes hocikde inde od konca hmatniku po kobylku.

kubriel: flea ma mjuzikmena... a on je samorast... extra trieda, ma zvlastny styl... neucil by som sa slapovat od neho... mas pravdu, ze kopa basakov neslapuje o hmatnik, ale vzdy som si myslel, ze na jazzbase je to vhodnejsie... podla mna to ma lepsi sound...

flea hral na music manovi davnejsie, teraz hrava vyhradne na basach modulus. inak ho obcas vidno so svojim starym music manom, ma v zasobe aj nejaky ten fender a napriklad blood sugar sex and magic nahraval myslim na base WAL. v zaciatkoch slapoval na stuart spector.

este ma napadol aj doug wimbish, ten ale nieje az taky ortodoxny slaper, tiez striela mimo hmatniku. aj rob trujillo v casoch davnejsich daval nenormalne slapy a mimo hmatniku. no a posledny basak ktory ma napadol a tie neslapuje o hmatnik je tuzemsky marta minarik. u nich je to dane ale hlavne tym, ze basu maju nizsie ako napr. wooten ci miller.
no a zvuk nezvuk...tak to je fakt maximalne subjektivne. pocul som super slap na pasivnej base, aktivnej base, kombe s 10 reprakom, 15ke bedni, 8x10...proste na vsetkom moznom. podla mna je to o rukach.

Naposledy upravil pista58, : 26.01.2006 o 16:29

Naposledy upravil martinlm, : 26.01.2006 o 16:35
Zaznamenané

o-yep sro
kubriel
stály hosť
*****
Príspevkov: 1071


uiiiii


WWW
« Odpoveď #1 kedy: 28. Január , 2006, 15:51:39 »

mas pravdu... je to v rukach... ktosi mi raz davno povedal: ak sa nenaucis hrat slap do sestnastich, nenaucis sa ho vobec... je to ako hra na bicich, ale mas k dispozicii aj tony...

tu mas meno dalsieho ortodoxneho slapera: Johann Asmundsson - v mezzofote je asi 98% slapu, takze som ho poriadne nepocul hrat prstami... ale hra mu to krasne... je fakt dobry, ale hudba mezzoforte sa mi hodi viac ako podklad/zvucka na kazete s vyukou anglistiny :lol:
Zaznamenané

www.klacno.sk/ipp - INTERACTIVE PIXEL PAINTING
kubriel
stály hosť
*****
Príspevkov: 1071


uiiiii


WWW
« Odpoveď #2 kedy: 29. Január , 2006, 10:28:55 »

mam dvd z koncertu v londyne z osemdesiatych rokov, celkom sranda... vyzeraju sice dost divne, ale hraju fajne... amundson hra taky klasicky slap... neviem, ci to nebol prvy slaper, ale isto bol prvy, co hral koncerty iba slapom, alebo skoro iba slapom... ked sa clovek pozrie na takeho muzikanta, kladie si otazku: da sa na jeho basgitare hrat aj normalne prstami? ja vam ihned odpoviem - ano... prekvapujuce nie?
Zaznamenané

www.klacno.sk/ipp - INTERACTIVE PIXEL PAINTING
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #3 kedy: 29. Január , 2006, 12:18:28 »

Slap je úžasná technika, po bicích a perkusiách je to najlepšia možnosť hrať naozaj dobre znejúcu rytmiku aj na hud. nástroji.

Na base vyzneje najlepšie, má to aj spodky aj frekvenčne vyššie perkusívny tóny, ale dá sa slap hrať aj na gitare, čoho som tiež príkladom, objavil som neskôr pár gitaristov, ktorí ho občas využívajú, jednoznačne najviac brat Victora Wootena, ktorý ho to vlastne aj naučil. :)

Kvôli basovým linkám, ale hlavne kvôli slapu, som si dal postaviť aj môj gitbas, nech sa mi hrá podobne ako na gitare a má aj dobré basové spodky. Už som zvyknutý práve na malé rozpätie strún, keď som si dávnejšie kúpil basu 5-strunku, musel som sa dosť preorientovávať a výsledok stále nebol taký, ako som sa naučil na gitare. Tak som basu predal po 3 rokoch a nechal si postaviť gitbas, kde mi to vežmi vyhovuje.

A vidieť Wootena aj zo záznamov, aj 2x naživo, bol najväčší basový zážitok pre mňa. Mám vžmi rád aj nášho Jura Grigláka - má výbornú rytmiku.
Zaznamenané

kubriel
stály hosť
*****
Príspevkov: 1071


uiiiii


WWW
« Odpoveď #4 kedy: 29. Január , 2006, 18:59:43 »

pitu: presne tak, slap je uzasna technika... neviem si predstavit uder palcom dole a hore(uz sa to tu rozoberalo) na base, kde su blizsie struny pri sebe, ako na jazzbase, asi by som sa zosalel, kym by som to vychytal... a na gitbase to moze byt tiez riadna haluz... no z tich nahravok je evidentne jasne, ze slap na tom ide... a velmi dobre... to bude asi rukami... :woohoo:

inak sa mi nezda nejak extra tazka, len musis vediet, co ako hrat... ked si osvojis zlu techniku, tazko je potom vracat sa... a preto treba zacat od zakladov... zda sa mi narocnejsia na rytmiku, presnost, ako na techniku... samozrejme, ze musi byt zahrata cisto, bez preznievajucich tonov a podobne
Zaznamenané

www.klacno.sk/ipp - INTERACTIVE PIXEL PAINTING
pista58
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 6966



« Odpoveď #5 kedy: 29. Január , 2006, 19:13:57 »

fuha,slapovat od zaciatku pesnicky do konca... ja mam celkom rad ked sa slap strieda v songoch s pasazami hranymi prstami a tak. to je parada. perfektne hraval svojho casu taketo veci rob trujillo v infectuous grooves. jednoducho rozmanitost a vkusne zahranie dava v kombinaci s paradnou technikou uzasne moznosti.
Zaznamenané

o-yep sro
kubriel
stály hosť
*****
Príspevkov: 1071


uiiiii


WWW
« Odpoveď #6 kedy: 30. Január , 2006, 18:29:16 »

na bass day, neviem v ktory rok hral s wootenom aj jeho brat, gitarista... na skvére strakatej, hral aj take pekne tapingy, ale slapoval riadne teda na tom... to si zozen...
Zaznamenané

www.klacno.sk/ipp - INTERACTIVE PIXEL PAINTING
Marjan
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 71



« Odpoveď #7 kedy: 30. Január , 2006, 18:39:31 »

ja by som sa chcel zamerat na slap na gitare, aby som si to hranie trochu okorenil Žmurk
Zaznamenané

grind rock
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #8 kedy: 30. Január , 2006, 21:29:47 »

Okoreniť hranie je najlepšie samotným hraním, ale občasný slap je fajn, hlavne vtedy, keď je naozaj využívaný ako rytmická zložka, nie len na okrasu.

Slap využíva hlavne 3 spôsoby tvorenia perkusíí -

1. úder palcom do struny
2. vytrhnutie (podobratie a rýchle pustenie) niektorým prstom pravej ruky.
  Keď žavou rukou držíme nejaký tón, tak ten zneje aj pri slape, len je údernejší, ako hraný prstom. Keď sa struny zatlmia žavou rukou, tak zneje iba percusia.
3. udretie do strún prstami žavej ruky, ukazovák tlmí struny. Tak vznikne perkusia inej farby.
  Samozrejme farba je iná, keď sa hrá na iných strunách, alebo v iných polohách.

Celé hranie vlastne spočíva na hraní znelých tónov a vypĺňaní s perkusívnymi tónmi.
Niektorí hráči ho využívajú hlavne na rytmiku, niektorí s ním dokážu vyhrať aj hocijakú melódiu a okoreniť ju perkusívnymi tónmi.

Ideálne je si zohnať nejakú basovú školu slapu a začať podža nej. Potom čerpať iné podnety od iných hráčov a následne vymýšžať aj vlastné rytmické figúry.

Naposledy upravil Pitu, : 30.01.2006 o 21:35
Zaznamenané

Marjan
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 71



« Odpoveď #9 kedy: 30. Január , 2006, 22:45:15 »

no ja by som to chcel \"okorenovat\" tak ze ked je tiche miesto v skladbe tak tam supnut nieco zaujimave a slap je dobry kandidat. Mam jednu otazku: zalezi aj od toho, kde sa s prstom udrie po strune? ...  a uder musi byt taky silny aby struna udrela aj o prazce? (a takisto je to aj pri tom vytrhnuti struny, musi byt take silne aby to zarezonovalo?) ... kujem :)
Zaznamenané

grind rock
kubriel
stály hosť
*****
Príspevkov: 1071


uiiiii


WWW
« Odpoveď #10 kedy: 31. Január , 2006, 11:38:05 »

vzdy, aj pri perkusii, aj pri znelom tone musis ist o prazce, aby to malo stavu, inak je to take zahuhlane tukanie... preto sa na bezprazci moc neslapuje, ale to, ze sa to da neraz dokazal les claypool
Zaznamenané

www.klacno.sk/ipp - INTERACTIVE PIXEL PAINTING
dustin
nováčik
*
Príspevkov: 25


« Odpoveď #11 kedy: 01. Máj , 2007, 20:43:13 »

hmmm, ja slap neviem  Pomoooc! teda skor, hned ma ruka boli potom. Aj ked som bol raz u doktorky mi vypravala, ze mam slabu pravu ruku, ze ci som lavak  Nezahrávaj sa ja ze ne. 
cry..  sa mi kua paci slap v songovi  Bavím sa skvele  aeroplane, jak sa to tam strieda. heh, co uz ja si to doprajem iba s distortion efektom.
 Je mi do plaču
Zaznamenané
kubriel
stály hosť
*****
Príspevkov: 1071


uiiiii


WWW
« Odpoveď #12 kedy: 27. Júl , 2007, 15:05:30 »

to neni v sile ruky. do ruky nesmie ist prilis vela energie, lebo potom ta zacne boliet a nevladzes, navyse plieskas struny o snimac, co nema pekny zvuk.
a ked to neni o sile, tak o com? o svihu. uvolnena ruka, svih... netreba sa zahanat spol metra... nejdes zdialky, ale otacas ruku okolo osi zapestia...

inak tiez som maval pluzgiere... teraz si neviem predstavit, ze by sa mi daco take stalo, mam stvrdnutu kozu na palci znutra, aj  na ukazovaku...
Zaznamenané

www.klacno.sk/ipp - INTERACTIVE PIXEL PAINTING
lacrosse
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2743



« Odpoveď #13 kedy: 05. August , 2007, 19:01:01 »

 a neviete nahodou jak sa slepuje na gitare..ja by som sa to chcel naucit
Zaznamenané

www.myspace.com/adamnoska

www.mkmb.sk/adamnoska
fender stratocaster,greco les paul standart 77, EVH5150 lll, EVH5150 4x12, ehx small clone, vintage cry baby
kubriel
stály hosť
*****
Príspevkov: 1071


uiiiii


WWW
« Odpoveď #14 kedy: 12. August , 2007, 17:41:05 »

tak, ako na base, len je to haluz, bo mas blizko struny pri sebe
Zaznamenané

www.klacno.sk/ipp - INTERACTIVE PIXEL PAINTING
Strán: [1] |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.044 sekund, 22 otázok.