Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: VENUJTE 2% z daní aj na podporu gitarového fóra. Ďakujeme!!
21. Máj , 2024, 01:31:41
Strán: 1 ... 4 5 [6] |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Slovenska tradicna ludova hudba, folklor  (Prečítané 18110 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
bubla15
stály hosť
*****
Príspevkov: 972



« Odpoveď #75 kedy: 03. Február , 2009, 14:51:39 »

precital som si. jednou vetou . nie je to o folklore ani o hudbe, je to potreba adolescenta dokazat si svoju dolezitost a popri tom je evidentne nadrzany. Dobre ? Zle ? Normalne a bezne. Kazdopadne nic cim sa budem hned po dopisani prispevku zaoberat  Som frajer
Zaznamenané
Cundo
nováčik
*
Príspevkov: 38


« Odpoveď #76 kedy: 03. Február , 2009, 14:56:04 »

Pre Krtka:

http://www.litcentrum.sk/29603




Je to len nepatrny zlomok,co som nasiel v priebehu chvilky....

Zaznamenané
Krtko
*** BACHAR ***
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2659


« Odpoveď #77 kedy: 03. Február , 2009, 15:33:03 »

bohuzial, ten clanok o Kresanekovy nevypoveda absolutne o nicom, skoda..  a to s tou partou skrachovanich country-folkistov si myslel dufam len z recesie, este som v zivote nevidel nic zufalejsie.. ti cigani este keby hrali o 5 tonov viac za sekundu tak mu zhoria struny, nemam rad taki ten "vesely" typ ludovej tvorby, kde z kazdeho slova a tonu tiahnu litre palenky, ale hlavne ze tisic tonov za sekundu hraju vsetci
Zaznamenané
bubla15
stály hosť
*****
Príspevkov: 972



« Odpoveď #78 kedy: 03. Február , 2009, 16:08:00 »

ja nemam rad silikonove kozy, pecienku, black metal, tvrde drogy, zimu ....
Zaznamenané
midlo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 548



« Odpoveď #79 kedy: 03. Február , 2009, 19:36:52 »

to midlo-Ale nie je vlastne folklor taky specificky a rozmanity prave svojimi udrziavanymi tradiciami? Nemas pocit, ze bez tej stylizacie by to mozno nebolo pre divaka take atraktivne ale o to uprimnejsie ?  :)
nie.  Stylizacia je robena len a len pre divaka, pre nikoho ineho. kto chce autentiku, nech ide na dedinu - kde sa este obcas vyskytne. Prave stylizacia spociva aj v tom, ze sa na jednom podiu vymeni viac stylov z roznych oblasti, takze prave to je pestrejsie.
Zaznamenané
koktavyalojz
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 351



« Odpoveď #80 kedy: 05. Február , 2009, 22:13:38 »

toto som dneska nasiel a popocuval, pocas toho ako som si ukrajoval zo slaninky a zajedal chlebom so syrom a zapijal kefirom


a trochu srandy
Zaznamenané
predator
Hosť
« Odpoveď #81 kedy: 05. Február , 2009, 22:49:50 »

Ja mám rád, keď sa folklór kadejako vyvíja, kríži s inými štýlmi, keď žije ... predsa len, ten autentický folklór je nielen pre bežného človeka nezaujímavý, ale dnes trochu "out". Dnes už človek obvykle nechodí pásť ovce ani mlátiť žitko, väčšinou nechodí ani po zboji, takisto humno je už minulosťou a chovať kone je výsadou pár milionárov. Ešteže tie ženy a problémy s nimi ostali, ale aj tam sú nejaké štýlovo-terminologické rozdiely medzi folklórom a bežným životom.

Ako historický exkurz to samozrejme nie je zlé, ale folklór mal svoje zlaté časy vtedy, keď žil, fungoval, spievali si ho bežní ľudia (miesto Desmodu  :) )  a dnes je ten autentický folklór iba akousi sondou do kultúry minulosti a to, čo robí SĽUK a podobné súbory, zasa iba štylizované divadlo. Ani dávno mŕtve spomienky, ani naftalínom raziace nablýskané klišé však nevystihuje skutočnú silu ľudovej piesne, ktorá žije, keď si ju spievajú ľudia a má im čo povedať. Práve to robí folklór folklórom.

A preto sa mi páči, ako to robí trebárs u našich západných susedov Čechomor, Redl, Fleret a podobne. Je to stále ľudová hudba, nie divadelná paródia ani exhumovaná kultúra, ale normálna živá hudba, ktorá sa vyvíja, žije s ľuďmi a v ľuďoch a funguje presne tak ako kedysi fungoval pôvodný folklór. Ľudia to poznajú, spievajú si to, texty sú viac do dnešnej doby, ale ten zdravý základ folklóru tam proste je.
Zaznamenané
zakky
Hosť
« Odpoveď #82 kedy: 05. Február , 2009, 22:58:46 »

Ja mám rád, keď sa folklór kadejako vyvíja, kríži s inými štýlmi, keď žije ...

tak toto presne neznasam  Bavím sa skvele
Zaznamenané
predator
Hosť
« Odpoveď #83 kedy: 05. Február , 2009, 23:05:09 »

Ono je to vec vkusu ... ja si zasa myslím, že keď sa nejaký žáner nevyvíja, ale uzatvára sa do seba, prípadne sa snaží o nejakú nadnesenú nablýskanú paródiu, tak to stagnuje a umiera. Ak má folklór žiť, musí vedieť niečo povedať bežnému človeku, musí to byť hudba, s ktorou sa každý vie stotožniť. A to mu dnes nepovedia ani nejaké spevy starého baču, ani prepracované mega super choreografie SĽUKu. Nič proti. Ale sila každej hudby je v tom, že žije a vyvíja sa. Ani folklór nie je nejaká výnimka, necháp to ako konzervu kultúry spred 200 rokov.

A spomínaní interpreti to berú zo správneho konca. Robia hudbu, ktorá splňuje podmienku ľudovosti, a pritom sa stále vyvíja a je aktuálna.
« Posledná zmena: 05. Február , 2009, 23:08:17 od Predator » Zaznamenané
marrtin
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1784


"There are no facts, only interpretations." F. N.


« Odpoveď #84 kedy: 12. Február , 2009, 13:15:43 »

ja som bol v decembri (alebo novembri?) minulý rok na 80-tke lúčnici a bolo to fajn
Zaznamenané

Les Paul + Marshall, čo iné?
Zeck
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1675


« Odpoveď #85 kedy: 12. Február , 2009, 19:00:11 »

Dnes už človek obvykle nechodí pásť ovce ani mlátiť žitko, väčšinou nechodí ani po zboji, takisto humno je už minulosťou a chovať kone je výsadou pár milionárov.

tato veta ti vysla Bavím sa skvele
Zaznamenané

"We're going to create something that they can't steal  because they can't play it." :-)   - Thelonious Monk
spyros
inventár podniku
*******
Príspevkov: 4852



WWW
« Odpoveď #86 kedy: 02. Marec , 2010, 17:35:55 »

Krasa... clovek je aj obcas hrdy na svoju domowinu.



Zaznamenané

Greece Catholic Anarchist Bishop of Manhimself
proghopik
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 4302


PATRÍM DO PIVNICE!


« Odpoveď #87 kedy: 02. Marec , 2010, 17:53:59 »

Krasa... clovek je aj obcas hrdy na svoju domowinu.





Mna to nechava chladnym a pritom iste odrody folku mam rad, len akosi tie slovanske nemozem stravit. Mozno pijem malo slivovice.  Na zdravie!
Zaznamenané

kkoti môžu robiť technicky dobru hudbu ale nie pocitovo alebo nie su kok*ti lebo umenie ide cez pocity. Jedine ked môže kkt robit dobru hudbu je ked jukeboxuje teda hra do botky nacvičené cudzie veci
Strán: 1 ... 4 5 [6] |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.042 sekund, 22 otázok.