Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Zaregistroval si sa, ale ten prekliaty mail nechodí a stále nechodí?

Skontroluj si SPAM.

(fakt, robíme, čo sa dá, ale gmail.com si nedá povedať)
21. Máj , 2024, 19:54:39
Strán: 1 [2] 3 4 ... 10 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: sextakord, septakord a ich vyuzitie  (Prečítané 32344 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #15 kedy: 28. Marec , 2008, 11:24:37 »

Zdravim!
Chcel by som sa opytat na vyuzitie sextakordov, septakordov a ich vedlajsich akordov pri hre na gitare...pouzivaju sa vobec? ak ano tak kedy?
Dakujem za odpovede  Zdravíčko

Sextakord je len obrat kvintakordu. Obraty aj ty používaš možno často, ani o tom nevieš - keď zahráš nejaký iný prstoklad akordu na gitare, kde nemáš v base základný tón, ale iný.
V kapele to zneje ešte zaujímavejšie, keď gitara hrá akord a basa nedrží základný tón, ale nejaký iný z toho akordu.

Čo sa týka septakordov, používajú sa bežne. A čím harmonickejšia muzika, tým viac sa používajú aj ďalšie akordy - nonové, undecimové..
Zaznamenané

midnightstranger
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1612


nech sa práši...


WWW
« Odpoveď #16 kedy: 28. Marec , 2008, 12:01:50 »

chudak chlap nechape septakordom a vy ho tu trapite s nejakymi lydickymi :) ja len si dovolim malu opravu midightstrangera... Cmi6 ani C6 nieje sextakord! JE to akord s pridanou velkou sextou Cmi6(C,Eb,G,A) C6(C,E,G,A)
Jasne viem. Lebo som vedel, ze mysli C6 Cmi6 a nie obraty kvintakordu a nechcel som ho este viac pliest. Žmurk
Zaznamenané

Mam na haku ci je niekde gitara alebo nie je ... kaslite na gitary a radsej viac pocuvajte. Žmurk
hate_me
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 590



« Odpoveď #17 kedy: 28. Marec , 2008, 12:03:33 »

1. ...keď gitara hrá akord a basa nedrží základný tón, ale nejaký iný z toho akordu.

2. Čo sa týka septakordov, používajú sa bežne. A čím harmonickejšia muzika, tým viac sa používajú aj ďalšie akordy - nonové, undecimové..
k 1. no v nejakych pesnickach co som robil som sa presne s tym hral  :) gitara hrala Ecko a basa tusim pol doby Ecko a potom Hcko stvrt a potom E o oktavu vyssie alebo tak nejak to tusim bolo,
k 2. s kapelou hrame rock, neviem ci sa to aj tam uplatni ale vo vlastnych pesnickach by som to chcel vyuzit. musim si najst viacej casu na studium harmonie  :)
Zaznamenané

... ale potom som mu pretiahol sestru a od vtedy sa na mna hnevá ...
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #18 kedy: 28. Marec , 2008, 12:09:11 »

k 2. s kapelou hrame rock, neviem ci sa to aj tam uplatni ale vo vlastnych pesnickach by som to chcel vyuzit. musim si najst viacej casu na studium harmonie  :)

Nikde nie je napísané, že rocková muzika musí byť harmonicky nezaujímavá. Držím palce. Žmurk
Zaznamenané

samqo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 180



« Odpoveď #19 kedy: 21. Júl , 2008, 09:23:46 »

Caves,aky je vlastne princip,teda teoria tvorenia septakordov a sextakordov z normalnych durovych?Myslim co sa tyka tonov.Plati tam nejake pravidlo?
Zaznamenané

S.
Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #20 kedy: 21. Júl , 2008, 10:01:51 »

http://webhouse.cz/kurz-harmonie/Akordy.htm
Zaznamenané

udry
Hosť
« Odpoveď #21 kedy: 21. Júl , 2008, 10:10:45 »

Caves,aky je vlastne princip,teda teoria tvorenia septakordov a sextakordov z normalnych durovych?Myslim co sa tyka tonov.Plati tam nejake pravidlo?
Akor sa "tvori" v terciach nad sebou z tonov durovej stupnice rovnakeho mena ako ma akord. Pomôckou su "vzorce akordov" napr.   Dur 9  - 1,3,5,b7,9
                                                                                     Mol 9  - 1,b3,5,b7,9
                                                                                  Mol9b5 -  1,b3,b5,b7,9
Zaznamenané
midnightstranger
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1612


nech sa práši...


WWW
« Odpoveď #22 kedy: 21. Júl , 2008, 10:14:59 »

Akor sa "tvori" v terciach nad sebou z tonov durovej stupnice rovnakeho mena ako ma akord. Pomôckou su "vzorce akordov" napr.   Dur 9  - 1,3,5,b7,9
                                                                                     Mol 9  - 1,b3,5,b7,9
                                                                                  Mol9b5 -  1,b3,b5,b7,9

Moze byt, ale dur 9 nema zmensenu septimu. To co si napisal je dominantny nonakord (napr. C9 = C-E-G-B-D, Cmaj9 C-E-G-H-D) Na zdravie!
Zaznamenané

Mam na haku ci je niekde gitara alebo nie je ... kaslite na gitary a radsej viac pocuvajte. Žmurk
udry
Hosť
« Odpoveď #23 kedy: 21. Júl , 2008, 10:26:15 »

Moze byt, ale dur 9 nema zmensenu septimu. To co si napisal je dominantny nonakord (napr. C9 = C-E-G-B-D, Cmaj9 C-E-G-H-D) Na zdravie!
Si si isty?
Zaznamenané
midnightstranger
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1612


nech sa práši...


WWW
« Odpoveď #24 kedy: 21. Júl , 2008, 10:30:26 »

Si si isty?
Áno.
Zaznamenané

Mam na haku ci je niekde gitara alebo nie je ... kaslite na gitary a radsej viac pocuvajte. Žmurk
samqo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 180



« Odpoveď #25 kedy: 21. Júl , 2008, 15:07:42 »

Aha,vdaka za radu.A podla coho nasleduju za sebou akordy v nejakej pesnicke?Ze teda ten a ten ide k tomu a tomu ale zase k inemu nie?
Zaznamenané

S.
Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #26 kedy: 21. Júl , 2008, 15:25:08 »

http://webhouse.cz/kurz-harmonie/HarFunk.htm
Zaznamenané

samqo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 180



« Odpoveď #27 kedy: 21. Júl , 2008, 15:43:33 »


Aha,dakujem,nevsimol som si ...  No hanbím sa..
Zaznamenané

S.
Zeck
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1675


« Odpoveď #28 kedy: 22. Júl , 2008, 01:14:09 »

Moze byt, ale dur 9 nema zmensenu septimu. To co si napisal je dominantny nonakord (napr. C9 = C-E-G-B-D, Cmaj9 C-E-G-H-D) Na zdravie!
Rudy myslel asi malu septimu, akurat ze aj zmensene aj male intervaly oznacil symbolom b, co nepridava na prehladnosti.
Zaznamenané

"We're going to create something that they can't steal  because they can't play it." :-)   - Thelonious Monk
udry
Hosť
« Odpoveď #29 kedy: 22. Júl , 2008, 08:13:28 »

Rudy myslel asi malu septimu, akurat ze aj zmensene aj male intervaly oznacil symbolom b, co nepridava na prehladnosti.
Sme si s midnightstranger-om trošku nerozumeli. V pripade septimy /7/ je pravidlo,že 7 znamena malu septimu. / velka septima sa znači maj7./  Ale  v pripade vzorca na tvorenie akordov išlo o to,že ked tvorim akord a napišem si vzorec a dosadim tony danej stupnice
                 
                               1        3            5             b7            9
                                C        E            G             H              D
 tak tony akordu su C        E            G             B               D 
 V tzv. europskom značeni.
 V ango-amer.  stupnica:
                                 C        E            G             B              D
a tony akordu           C        E            G           bB               D 
« Posledná zmena: 22. Júl , 2008, 12:21:40 od udry » Zaznamenané
Strán: 1 [2] 3 4 ... 10 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.123 sekund, 22 otázok.