Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Nové smerovanie portálu  - podpora a propagácia aktivít členov fóra !!
14. Máj , 2024, 23:10:51
Strán: 1 2 [Všetko] |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Zníženie výšky strún pomocou úpravy nultého pražca  (Prečítané 6034 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
Bruthal guitar man
nováčik
*
Príspevkov: 42



« kedy: 20. Február , 2010, 09:23:17 »

Zdravíčko. Na mojej gitarke vyššej kvality ale síce korejskej výroby som objavil dosť podstatný nedostatok. Už dlhšiu dobu ma mrzí že struny mi drnčia o pražce aj pri pomerne vysokom dohmate (nič strašné ale som detailista tak ma to rozčuluje). snažil som sa tomu prísť na kĺb a zbabal som ze mechanika zámkov (tzv.nultý pražec) by mohla byť o niečo nižšie položená. Struny mi idú miernym sklonom od zámkov po FR. Máte s tým niekto skúsenosti ako to spraviť? Mám radšej kúpiť nové zámky a tie trošku podbrúsiť? Alebo?
« Posledná zmena: 20. Február , 2010, 09:25:27 od Bruthal guitar man » Zaznamenané

Aj napriek uletenému avataru som citlivý gitarista :)
styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11901



« Odpoveď #1 kedy: 20. Február , 2010, 10:36:48 »

drncia ti prazce a chces znizovat dohmat? krk mas zostelovany v poriadku?
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #2 kedy: 22. Február , 2010, 19:45:06 »

strasne domotane to popisujes.  drncia Ti struny o prazce a Tebe by malo pomohnut znizenie zamku ? dobre citam ?
Zaznamenané
RobG
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3484



« Odpoveď #3 kedy: 22. Február , 2010, 19:50:47 »

treba nastaviť krk
Zaznamenané
cubo
inventár podniku
*******
Príspevkov: 4588



« Odpoveď #4 kedy: 23. Február , 2010, 17:22:49 »

treba nastaviť krk

asi tak... a pozri sa rovno ci nemas vrtulu  Ja som čert..
Zaznamenané
styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11901



« Odpoveď #5 kedy: 23. Február , 2010, 18:21:22 »

asi tak... a pozri sa rovno ci nemas vrtulu  Ja som čert..
ja mam doma plastovu, drevenu aj uhlikovu, aku chces? pozrem rozmery  Bavím sa skvele
Zaznamenané
Bruthal guitar man
nováčik
*
Príspevkov: 42



« Odpoveď #6 kedy: 24. Február , 2010, 16:11:51 »

no ide o to ze ked tam dam kapodaster (na 1 prazec) tak je vsetko v poriadku. struny su nizko a nedrncia....z toho som vyvodil nasledovne: treba znizit nultý prazec lebo struny idu velkym sklonom od hlavy po tremolo.
drnci to pri prazcoch smerom k tremolu (cca od 12)...prve prazce su bezproblemove...
co sa týka nastaveni krku tak ked chytim strunu na prvom a poslednom prazci tak na cca deviatom je asi 1mm fuga...vacsia nejde nastavit...neviem preco..srob na výstuhu je uz uvolnený na maximum
« Posledná zmena: 24. Február , 2010, 16:13:47 od Bruthal guitar man » Zaznamenané

Aj napriek uletenému avataru som citlivý gitarista :)
styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11901



« Odpoveď #7 kedy: 24. Február , 2010, 16:13:59 »

daj si zostelovat krk, dohmat niekomu, kto tomu rozumie a vie co robi a preco to robi
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #8 kedy: 24. Február , 2010, 16:19:36 »

no ide o to ze ked tam dam kapodaster (na 1 prazec) tak je vsetko v poriadku. struny su nizko a nedrncia....z toho som vyvodil nasledovne: treba znizit nultý prazec lebo struny idu velkym sklonom od hlavy po tremolo.
drnci to pri prazcoch smerom k tremolu (cca od 12)...prve prazce su bezproblemove...
co sa týka nastaveni krku tak ked chytim strunu na prvom a poslednom prazci tak na cca deviatom je asi 1mm fuga...vacsia nejde nastavit...neviem preco..srob na výstuhu je uz uvolnený na maximum

ten 1mm uvadza napriklad Fender ako ideal. je pravda, ze USA Fendre maju vyborne krky a ze tam to naozaj tak aj vychadza, ze vtedy je to OK. ale ako dogmu to brat netreba.

ak Ti zadrncievaju struny od 12 prazca vyssie, tak mas pravdepodobne krk vo velkom luku a treba ho dosponovat. cim sa ten 1mm zmensi, ale to je uplne jedno. s vyskou nulteho prazcu to asi nema co mat, vsak sa nad tym zamysli - das ho nizsie a mozes rozhodit ladenie + mozu Ti zacat bzucat prazce v prvych polohach... ...
Zaznamenané
Bruthal guitar man
nováčik
*
Príspevkov: 42



« Odpoveď #9 kedy: 24. Február , 2010, 16:23:01 »

ten 1mm uvadza napriklad Fender ako ideal. je pravda, ze USA Fendre maju vyborne krky a ze tam to naozaj tak aj vychadza, ze vtedy je to OK. ale ako dogmu to brat netreba.

ak Ti zadrncievaju struny od 12 prazca vyssie, tak mas pravdepodobne krk vo velkom luku a treba ho dosponovat. cim sa ten 1mm zmensi, ale to je uplne jedno. s vyskou nulteho prazcu to asi nema co mat, vsak sa nad tym zamysli - das ho nizsie a mozes rozhodit ladenie + mozu Ti zacat bzucat prazce v prvych polohach... ...

ak som to spravne pochopil tak by som mal hmatnik viac vyrovnat do roviny? vsade sa píse aby tam bola mensia fuga...no skúsim to....
skor by mi prislo logickejsie viac ho prehnut do luku aby mi to nedrncalo  na spodných prazcoch...
co sa týka toho nulteho prazca tak som to odvodil od toho ze ked tam dam kapodaster tak je to v pohode...
Zaznamenané

Aj napriek uletenému avataru som citlivý gitarista :)
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #10 kedy: 24. Február , 2010, 16:34:14 »

neviem ako s tou logikou... ked je krk v luku, tak v prvych polohach hmatnik pod strunou ustupuje. struny tym padom o nasledujuce prazce nedrncia. v druhej casti hmatnika, za spodkom pomyselnej jamy sa hmatnik strunam zase priblizuje, cize maju tendenciu o prazce drncat viac. ci zle pisem ? ked krk viac vyrovnas, tak tento jav eliminujes. v opacnom pripade, ked je krk presponovany, tak smerom k polke menzury struny drncia viac, ako v poslednych polohach....
Zaznamenané
cutaj
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 175


« Odpoveď #11 kedy: 24. Február , 2010, 21:55:17 »

vyrovnat hmatnik potial -  pokial sa drncanie zacne objavocat na I - II polohe  a potom si malo dvihni tremolo  - malo by sa to vycistit  Žmurk
Zaznamenané
palii
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1608



« Odpoveď #12 kedy: 24. Február , 2010, 23:59:11 »

opat citim, ze najlepsim riesenim tvojho problemu je napisat inzerat, ktory zacne podobne jak tvoj prvy post do tejto temy.... predavam gitarku vyssej kvality  ha ha ha

Zaznamenané
Bruthal guitar man
nováčik
*
Príspevkov: 42



« Odpoveď #13 kedy: 25. Február , 2010, 08:12:33 »

ok. dik chlapi...idem na to....
Zaznamenané

Aj napriek uletenému avataru som citlivý gitarista :)
udry
Hosť
« Odpoveď #14 kedy: 25. Február , 2010, 08:52:46 »

no ide o to ze ked tam dam kapodaster (na 1 prazec) tak je vsetko v poriadku. struny su nizko a nedrncia....
z toho by sa dalo vyvodit,že drnčanie sposobuje nulty pražec/ zámky,všetko čo je za ním
Zaznamenané
Bruthal guitar man
nováčik
*
Príspevkov: 42



« Odpoveď #15 kedy: 27. Február , 2010, 07:51:00 »

neviem ako s tou logikou... ked je krk v luku, tak v prvych polohach hmatnik pod strunou ustupuje. struny tym padom o nasledujuce prazce nedrncia. v druhej casti hmatnika, za spodkom pomyselnej jamy sa hmatnik strunam zase priblizuje, cize maju tendenciu o prazce drncat viac. ci zle pisem ? ked krk viac vyrovnas, tak tento jav eliminujes. v opacnom pripade, ked je krk presponovany, tak smerom k polke menzury struny drncia viac, ako v poslednych polohach....

takze dnes v noci som sa v tom rýpal a hmatník som dal do roviny...takmer úplnej...zdvihol floyd a totálne sa to vyčistilo. Celkom ma to prekvapilo lebo sa jednalo asi o pol otacky výstuhou krku a je z toho úplne iná gitara. Struny mam tak nízko že sa mi to až nepáči. Fakt dík za radu...ušetril si mi kopu problemov pri hraní. takto sa na tom hra úplne pohodlne.
Vsade som čítal že treba hmatnik mat mierne prehnutý s fugou v strede. Ale pre moju gitaru to asi neplatí. Neviem sce prečo ale hlavne že to je v poriadku..
dik Na zdravie!
Zaznamenané

Aj napriek uletenému avataru som citlivý gitarista :)
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #16 kedy: 28. Február , 2010, 12:07:49 »

takze dnes v noci som sa v tom rýpal a hmatník som dal do roviny...takmer úplnej...zdvihol floyd a totálne sa to vyčistilo. Celkom ma to prekvapilo lebo sa jednalo asi o pol otacky výstuhou krku a je z toho úplne iná gitara. Struny mam tak nízko že sa mi to až nepáči. Fakt dík za radu...ušetril si mi kopu problemov pri hraní. takto sa na tom hra úplne pohodlne.
Vsade som čítal že treba hmatnik mat mierne prehnutý s fugou v strede. Ale pre moju gitaru to asi neplatí. Neviem sce prečo ale hlavne že to je v poriadku..
dik Na zdravie!

ak Ti stacilo pol otacky, znamena to, ze aspon celkom dobre funguje ta vyztuz... ako som pisal - vselijake tie rady ohladne nastavenia mozu sice obecne platit, ale v konkretnych situaciach to moze vyzerat inac :)
Zaznamenané
Strán: 1 2 [Všetko] |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.106 sekund, 22 otázok.