Gitarové fórum A.D. 9.1.2004

technika & teória => gitarová teória => Téma založená: 11. Január , 2004, 14:16:55



Názov: STUPNICE
Prispievateľ: 11. Január , 2004, 14:16:55
nieze by som bol v tom nejaky prebornik, ale mysli ze pre kazdeho gitaristu ktory chce vediet dobre improvizovat je aspon aka taka znalost stupnic nevyhnutna. tak ja mam najradsej pentatoniku, bo je lahka a znie dobre v rychlosti. potom bluesovu ktora vlastne aj tak vychadza prave z pentatoniky. casto ju pouzivaju aj moji najoblubenejsi gitaristi ako steve morse a zakk wylde. a este vyuzivam diatonicku, a to hlavne ne vseliake behy. myslim ze znalost diatoniky je asi zaklad, bo znej sa odvodzuje vecsina. potom mam rad este harmonicku mol a zmensenu, to je taka klasicka, no tie zatial moc v prstoch nemam


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: Lubo 17. Marec , 2004, 08:19:17
Baby,ucte sa teoriu !!! To je zaklad. John Petrucci povedal ze sa trba ucit teoriu a POPRI TOM cvicit.To znamena ze teoria je zaklad. Stupnice to treba vediet bez stupnic sa hrat neda. Potom si myslim ze treba dobre ovladat mody. Je to zaklad pre vytvorenie nalady. No a potom hlbsie a hlbsie. Cim viac sa ucim teoriu,tym sa mi zda ze viem menej :-) Ale mam super ucitela takze fajn.


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: Pitu 21. Marec , 2004, 15:52:48
Základ je cvičiť stále a vždy s metronómom. Hovorí sa, že u dobrého gitaristu by sa mal spojiť talent s cvičením, kto nemá nadanie musí viac cvičiť, ale nedávno ma zaujal 1 výrok: u vynikajúceho gitaristu je talent podmienka, 100% je cvičenie. Každému teda prajem do cvičenia veľa pevnej vôle a dobrých nervov.


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: 29. Marec , 2004, 14:44:01
tak napriklad, mam skladbu v c-dur, no a neviem ci tam mozem hrat aj ine ako doskalne arpegia?? lebo cojaviem pasuje tam aj nejake XY ktore vobec dana stupnica neobsahuje...........v tomto mam strsny zmetok....proste nepoznate nejaku knihu kde by bolo nieco o harmonii???


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: Pitu 30. Marec , 2004, 23:30:03
Jaroslav Kofroň - Učebnica harmónie, alebo od Andršta jeho učebnicu (neviem presný názov).
V prvom rade sa treba naučiť intervaly, stupnice a mody, a aké akordy v nich používať (harmonizácia melódie), arpeggia sú už len rozložené tóny týchto akordov, samozrejme treba to poriadne cvičiť.
Najprv rozložený dur a mol cez 1 oktávu, potom pridávať tóny, rozklad sa môže hrať aj cez 3 oktávy. To cvičiť v rôznych polohách (1 akord sa dá zahrať rôzne po hmatníku).
Potom sa naučiť takto rozkladať maj7, 7, mol7 a zmenšený akord, neskôr 9, 11 ...

Úplne na začiatok - napr. rozložený akord C dur sa môže hrať (v rôznych polohách):
|: c e g e :| |: c e g c1 g e :|
|: c e g c1 e1 c1 g e :|
|: c e g c1 e1 g1 e1 c1 g e :|
|: c e g c1 e1 g1 c2 g1 e1 c1 g e :| ...
|: e g c1 g :|
|: e g c1 e1 c1 g :|
|: e g c1 e1 g1 e1 c1 g :| ...
|: g c1 e1 c1 :|
|: g c1 e1 g1 e1 c1 :|
|: g c1 e1 g1 c2 g1 e1 c1 :| ...
Tak isto aj zhora nadol.
|: :| - opakovacie znamienka

Samozrejme si treba urobiť prstoklady. Cvičiť stále dokola cvičenia medzi opak. znam. (s metronómom) a postupom času pridávať rýchlosť. Potom si pozrieť niekoho ako je Frank Gambale, ako sa to dá zmáknuť skoro dokonale.

Naposledy upravil pitu, : 29.10.2006 o 14:39


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: Lubo 31. Marec , 2004, 11:55:04
Hehe,tak to fakt nemusel tak rozpisovat,ako pre skolkarov.Staci si uvedomit ze akord Cdur sa sklada z tonov c-e-g.No kombinovat sa uz daju hocijako nie.Potom mozes pridavat rozne tony,aby to bolo fraebnejsie.Napr pridas D mas Cadd2,pridas F mas hmm,asi Cadd4,pridas Bb,mas Cdur7,pridas H mas Cmaj7,znizis g na ges mas C(5b),zvisis g na gis mas C(5#) a takto mozes spravit este milion akordov. Potom ked tie tony c-e-g nezacinas C-ckom dostavas len iny obrat akordu. c-e-g kvintakord e-g-c sextakord g-c-e kvartsextakord ked pridas septimu,dostavas septakord.Takze pridas velku septimu,co je v nasom pripade H dostavas c-e-g-h co je Cmaj7,alebo durovo velky. Ked pridas malu septimu Bb,dostanes c-e-g-b co je cdur7 alebo durovo maly. Jasne ako facka :-)


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: Pitu 01. Apríl , 2004, 00:30:36
Málokto si uvedomuje, že každá taká vec je jedno samostatné cvičenie a tak to aj treba brať, preto to bolo tak polopate rozpísané. Nechcem nikoho samozrejme podceňovať. :)


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: kubriel 04. Apríl , 2004, 09:09:23
a dalsie vec.. mody mas, ked tu istu stupnicu zahras od insieho tonu?


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: Pitu 04. Apríl , 2004, 11:41:38
Presne tak, zahráš napr.durovú od 2. tónu a máš dórsku, ale základný tón už je 1. tón dórskej, teda D dórska je d e f g a h c d, ale C dórska je c d es f g a bb c. Každý mod má svoju melodiku, treba si tieto stupnice hrať samostatne a napočúvať si ich, potom už len šupnúť v improvizácii miesto Cdur - Clydickú alebo Cmixolydickú, miesto Cmi - Cdórsku, Cfrygickú alebo Clokrickú a vtedy vznikajú pekné harmónie.


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: Lubo 05. Apríl , 2004, 09:24:36
Modu su lahke, treba sa ich naucit, da sa s nimi vselico vykuzlit. Napr. ked sa nieco nausis daky riff alebo melodiu, ale nerozumies preco je to napisane tak ako to je napisane a nerozumies preco to ladi, tak to nikdy nemozes vyuzit neskor vo svojej skladbe. Ak pochopis, mozes sa inspirovat a pouzit podobny postup, alebo naladu. Rozdiel v modoch je len v rozmiestneni poltonov. Aj durova prirodzena c d e f g a h c je len mod tzv. jonsky. Vzimni si ze polton je medzi 3-4 a 7-8 tonom. Ked si zoberies napr. dorsky mod co je d-e-f-g-a-h-c-d uz je polton medzi 2-3 a 6-7. No teraz uz si v inej tonine. Potom sa Ti samozrejme zmenia aj akordy ktorymi harmonizujes melodiu tzv. funkcie. To je na dlhsie asi. A treba vediet aspon intervaly. Kazdy modus ma nejaky charakteristicky inerval ktory robi dany modus takym aky je. Napr dorsky ma velku sextu,lydicky zvacsenu(lydicku kvartu) atd.


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: guitman 06. Apríl , 2004, 05:27:08
čo hovoríte na harmonickú molovú celkom sa mi začala páčiť má čosi do seba.A asi som blbý ale aký má význam myslím zvukovo keď hrám stupnicu v inom kžúči okrem toho že znie vyžšie alebo nižšie?Melódia,nálada je stále ta istá nie?


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: Pitu 06. Apríl , 2004, 08:11:03
Tónina sa volí podža hlasového rozsahu speváka(aby vyspieval celú melódiu bez kŕčov), podža toho aby melódia najlepšie vynikla na nástroji(pri akustických strunných nástrojoch aby sa mohli využiť napr. prázdne struny, pri dychových aby neboli nehratežné prechody), keď má určitá melódia mať expresívnejší výraz mala by byť vo vyšších polohách a naopak ... Ale stupnica je vždy rovnaká, keď sa hrá kdekožvek.


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: Lubo 07. Apríl , 2004, 10:55:45
No nieje to celkom tak jednoduche ako sa zda guitman.Kazda tonina v ktorej je nejaka skladba resp. kusok skladby(lebo to moze modulovat do inej toniny) ma svoj pocet predznamenani,cize bud kriziky alebo becka.Napr. Cdur a Amol nemaju ziadne preto su najlahsie na hru z listu a aj zapis.Ale keby si chcel hrat skladbu napr. vo F#dur uz mas 6 krizikov fis cis gis dis ais eis takze to je uz riadna motanina.Ale to vsetko ma zmusel ked narabas s notami samozrejme.No a este zalezi od nastroja.Napr na gitare su dobre toniny napr vsetky e,a,d,g lebo mozes vyuzivat prazdne struny.Skus si napr zahra Metallicu enter sandman v F.


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: kubriel 07. Apríl , 2004, 21:19:22
otazka: jedna vec ma nehorazne pletie.. ktosi mi povedal(zhodou nahod moh ucital hudobnej), ze dajmetomu mam daku vec - dajme tomu akordy c g f. ja ked do toho solujem, tak si ficim v amole nie? alebo cdure, je jedno.. ale on mi povedal, neviem, ci som ho dobre pochopil, ze kym je c, tak hram cdur, ked je g, hram g dur(jak to? sak je tam #f- ten moc ku cduru sediet nebude) a ked fici f, tak hram daky fdur(tento uz tobuoz nie? 6 krizov ma? to je jedno)... neznie to dobre, nepaci sa mi to, ale povedal mi to ucital hudobnej :/ a este jedna fatálna otazka: ako prejdem z jednej stupnice do druhej? cez nejaky septakord..?(hram cdur, hodim d7 a hram G? - tak to je nie?)?? alebo myslim, ze sa da tak, ze chvilu hram iba spolocne tony jednej i druhej stupnice a potom "nenapadne" preletim do inej? toto su moje posledne dve otazky o teorii, zvysku rozumiem.. aspon z casti.. stupnice, arpeggia, intervaly, kvintovy kruh.. sak som hrajeval z not, ale vyhodili ma z hudobnej :( buhuuu


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: Lubo 08. Apríl , 2004, 06:06:21
No. Hras taku stupnicu v akej si tonine nie aky mas prave akord v pozadi. Ked si v Cdur hras Cdur. Napr. trepnem nejake akordy Cdur - Dmol - Fdur - Gdur7. Hras tie akordy a nezalezi na tom aky je prave akord ale na tom v akej si tonine, cize si v Cdur, tak hras stale Cdur. Respektive mozes mozes puzit nejaky iny mod, ktory ma durovy charakter, takze by si teoreticku mohol lydicky, mixolydicky ale mozes hrat aj Amol, lebo ta tiez nema ziadne predznamenanie tak ako Cdur. Finta je prave v tom ze v tedy je to pecka ked hras nieco ine nie Cdur lebo to je suche. Mozes tam sibnut nejaku chromatiku hocco, len Ti to musi harmonicky sediet s akordami. To ked skladba prejde do inej toniny sa vola modulacia.Ta ktoru si nacrtol je ta najlahsia, tzn si v nejakej tonine, teraz zahras Dominanty septakord z toniny do ktroej chces ist a potom toniku tovej toniny. Tych modulaci je viac druhov a neda sa to nijako rozdelit mozes to vzdy urobit podla seba mozes to modulovat na postupnosti 8 akordov ale mozes to modulovat aj na jednej osminke.


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: Pitu 08. Apríl , 2004, 09:25:55
Presne tak. Modulácii je veľa, je to na dlhšie učenie, treba si zohnať knižku o harmónii. Modulácia má 3 časti: - základ vo východzej tónine - modulačnú časť - kadenciu v cieľovej tónine (aby sa nová tónina utvrdila) Sú 3 druhy modulácií: - diatonická, využíva len diatonické prostriedky - doškálne akordy a diatonické spoje - chromatická, využíva chromatické spoje a alterované akordy - enharmonická, využíva enharmonické zámeny Vybočenie je modulácia s okamžitým návratom do pôvodnej tóniny (iba na chvížu sa objaví nová tónina) Tóninový skok je zmena tóniny bez modulácie (okamžitý skok do novej tóniny, napr. refrén skladby sa zahrá o poltón vyššie)


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: 08. Apríl , 2004, 15:56:51
tymto modom sa moc nevenujem. chcem sa opytat. moll je modus durovej stupnice. vznikne nam v podstate ina tonina s vlastnymi funkciami /tonika, dominanta, atd./ podla toho co tu citam nam vznikne tonina z kazdeho modusu. ak ano ,da sa v tychto toninach tvorit harmonia ? /tonika ,dominanta, subdominanta, kadencie/. ak ano ,na akych akordoch je postavena ? /dur ,moll ,.../ > mam na mysli rockovu hudbu.


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: Lubo 08. Apríl , 2004, 17:53:20
To je jedno aku hudbu hras.Kazdy modus je ina tonina. A na kazdom postavis ine akordy. Napr zoberies to najjednoduchsi...Cdur Jonsku modus, cize durova prirodzena a mas supnicu c d e f g a h c. Potom 1,4 a 5 stupen su hlavne funkcie(akordy) tzv tonika dominanta subdominanta. Zoberes si 1. stupen co je C za zakladny ton akordu a potom kazdy druhy k nemu pridas aby Ti vznikla sustava tercii. Takze vezmes C E G a mas Cdur akord. 4. stupen zoberes F a postavis tak isto akord F A C - F dur potom 5. stupen G H D _ G dur. A mas zakladnu kadenciu Fdur Gdur Cdur . Ku dominate sa pridava este jeden ton takze teraz ziskas G H D F akord co je G dur7. Ak si vsimnes dve tretiny ludoviek s nimi uhras,urcite aj polovicu pesniciek ine kafe :-) Takto vystavias akord na kazdom tone a ziskas zakladne akordy ktorymi mozes harmonizovat C dur melodiu.Takze mas Cdur Dmol Emol Fdur Gdur Amol Hzmenseny. Takto je to v kazdej tonine a kazdy modus je ina tonina ma tieto akordy ine. Samozrejme by bolo nudne keby si mohol pouzivat len tieto akordy preto sa toniny miesaju pridavaju sa tony mozes s tym robit co xces. Ale najprv musis zvladnut tento zaklad.


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: 08. Apríl , 2004, 19:02:17
opytam sa inak. modusov je sedem. v stupnici cdur mame dva jasne na prvom /cdur/ a siestom /amoll/ stupni. tie su mi uplne jasne so vsetkym co v nich existuje. tie ostatne modusy ma mataju ,na 2. 3. 4. 5. a 7. stupni. da sa na ich zaklade tvorit harmonia. napr: v tonine /defgahc/ bude kadencia /dmoll ,gdur ,amoll ,dmoll/ ? /co sa mi moc nepozdava/. inak aj ja tvrdim ,ze sa so mnou nemoze nikto rovnat. som osobyty ,tak ako kazdy iny. ak sa niekdo preteka s niekym v technike hry na gitaru ,tak si zmylil hudobne umenie so sportom. vsetko ostatne je subjektivne.


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: Pitu 09. Apríl , 2004, 00:20:51
Mody sa harmonizovať samozrejme môžu, ale v našom európskom myslení sa harmonizuje hlavne podža dur a mol a tónika (T), subdominanta (S) a dominanta (D) majú stále svoje funkcie, T utvrdzuje tóninu, S je prechodný akord a D obsahuje citlivý tón, ktorý potrebuje rozvedenie smerom nahor do T(preto je D durová aj v molovej stupnici - umelo sa vytvorí citlivý tón).

Mody sa využívajú hlavne na zmenu melodického myslenia, podža toho aký majú charakter sa môžu obmieňať.
(podža tercie: dórska, frygická, aiolská(mol) a lokrická majú molový charakter
iónska(dur), lydická a mixolydická majú durový charakter)

Tónina sa tak môže doplniť aj o akordy vytvorené z tónov použitého modu. V podstate pri skladaní má každý vožnú ruku. Ale treba vedieť pravidlá aj kvôli tomu, aby sa vedeli porušovať. Keď sa všetko, čo sa tu napísalo, spojí, už by v tej téme mohlo byť celkom jasno.

Naposledy upravil pitu, : 29.10.2006 o 14:42


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: 09. Apríl , 2004, 01:43:27
nieco taketo sa tu mohlo napisat hned. podla mna sa tu vsetko zbytocne preteoretizuvava samozrejme tieto teorie su velmi dolezite ,ale v rockovej ,alebo inej popularnej hudbe sa daju vysvetlit ovela jednoduchsie ,primitivnejsie ale funkcne. po precitani niektorych teorii ,ktore som tu nasiel si daky potencionalny rockovy gitarista aj tak bude musiet nastudovat tristostranovu knihu harmonie ,co mu samozrejme odporucam. lenze ho to po prvych tridsiatich stranach prestane bavit. napriklad by sa mohli modusy oznacit ako oktavy na roznych stupnoch stupnice v ktorych sa moze daka tema sola rozoberat ,co by na skuskach konzervatoria mozno neobstalo ,ale samoukovy to bude urcite stacit. ja sa este pamatam ako som tieto veci pred par rokmi nevedel pochopit a to len kvoli zlozitosti ich vykladu. ja nechcam v ziadnom pripade popierat principy teoretickej vyuky ,ale rock je rock a bach je bach. dufam ze sa nikto neurazi...


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: kubriel 13. Apríl , 2004, 19:34:53
inak... tym modom nejak nerozumiem.. preco v cdur myxolidickej je #a? nerozumiem.. doteraz som zil v tom, ze mody su len, ked v urcitej stupnici zacnes od ineho tonu...


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: Lubo 13. Apríl , 2004, 19:49:47
lol.To co ty myslis ze je Cdur je C jonska teda c d e f g a h c ale c mixolydicka je c d e f g a B c.Nie nieje to len zahrate od ineho tonu.Je to uplne ina stupnica.C dorska by napr bola c d Es f g A b c. Lisi saa od prirodzenej molovej(aiolskej) v jednom tone.C aiolska je c d Es f g As B c.


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: Pitu 13. Apríl , 2004, 23:36:25
Kubriel, Na prvý pohžad je to zložitejšie ako v skutočnosti. Ale aby si to lepšie pochopil - keď chceš od Cduru odvodiť mixolydickú stupnicu s rovnakým predznamenaním, odrátaš si 5 tón, to je G a dostaneš g a h c d e f g = Gmixolydická, v nej ale už je základný tón G. Pozri sa, kde má poltóny - medzi 3-4 a 6-7 tónom(v durovej stupnici je to medzi 3-4 a 7-8). Od C teda vytvoríš stupnicu, že dáš poltóny medzi 3-4 a 6-7 tón a dostaneš c d e f g a bb c = Cmixolydická. Dmixolydická teda bude d e f# g a h c d ...


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: 14. Apríl , 2004, 15:59:18
je to taketo jednoduche: c.d.ef.g.a.h -jonsky/dur/ d.ef.g.a.hc -dorsky ef.g.a.h.cd -frygicky f.g.a.hc.d.e -lydicky g.a.hc.d.ef -mixolydicky a.hc.d.ef.g -aiolsky/moll/ hc.d.ef.g.a -lokrycky upozornujem ze tieto mody su postavene na roznych tonoch. toto su mody ktore sa daju tvorit na stupnoch stupnice cdur. kubriel je to v podstate tak ako si povedal. vo velkom tu rozoberate tie mody ,ale este nikdo nenapisal na co nam vlastne su. napr: v mode si zlozis temu sola / nejaky reef, alebo kratucku melodiu -2 takty/ tuto temu mozes hadzat sem a tam do akeho kolvek modu /v tych hore napriklad/ samozrejme v jednej stupnici -variacia temy.


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: Pitu 15. Apríl , 2004, 00:15:12
Na čo sú nám módy? Napísal som krátku melódiu a spravil na ňu variácie vo všetkých módoch od základného tónu C, aby ste, keď si to zahráte, počuli aký je medzi nimi rozdiel (pridal som aj harmonickú a melodickú mol). Pozri tému MÓDY: http://gitaristi.sk/files/viewtopic.php?fid=7&tid=60


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: guitman 15. Apríl , 2004, 05:14:13
výborne pitu ukážky to je ono kecanie stojí za nič treba počuť dik


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: kubriel 15. Apríl , 2004, 20:10:10
fajn, rozumiem.. nevypada to zlozito, co kydas? je to v poho.. teda ake akordy mozem pouzit ku cdur v mixolidickom mode? ci klasika, ako v cdure? T-c D-g S-f.......??


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: Pitu 15. Apríl , 2004, 21:06:57
Ono je to zaujímavé, keď hráš C dur tóninu a potom napríklad v akordoch C,F,Dmi,Ami (teda v akordoch, ktoré neobsahujú tón H patriaci do Cduru, ale nie do Cmixolydického módu) zahráš miesto Cdurovej stupnice Cmixolydickú. Už tam vznikne iná melodika a je to zaujímavé. Ako základný akord sa môže použiť C7 namiesto C - to sa využije hlavne v durovom bluese. Vežmi charakteristická je lydická keď sa zahrá namiesto durovej, hlavne pre náš folklór. V molovom bluese sa najviac popri pentatonike a bluesovej stupnici využije dórska, keď sa použije frygická, začne to trochu pripomínať orient a pod. Treba si tie stupnice hrať a zamieňať ich, aby sa ich melodika dostala do uší.


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: kubriel 06. Máj , 2004, 18:58:45
ake akordy vlastne hram do cdurovej pentatoniky? ako do cdur? ale F v tej stupnici ani nieje.. ono mi tam kadeco dobre znie.. a je to hnet o niecom inom, jako molova penta.. :)


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: 06. Máj , 2004, 19:38:17
chalani tato harmonia je trosku komplikovanejsia vec. takze niekde sa mozete dopocut rozne veci ako napriklad, ze v mollovej tonine sa kvoli nedoskalnym tonom vyskituje trinast kvintakordov ,kym v durovej iba sedem. nedoskalne tony sa odvodzuju v mollovej stupnici od molovych modov / napr. aj na to tie mody su/. tak na tieto veci sa uplne vykaslite. nieco v tomto zmysle tu uz bolo prezentovane ,ale cloveku ktory nevie pracovat zo zakladmy su tieto veci na nic a iba ho miatnu. ""pentatonika je sucast diatoniky"". takze vsetko co sa vztahuje na adur diatonicku sa vztahuje aj na adur pantatonicku. hlavne pracujte v diatonike. kvintakordy na vsetkych stupnoch a melodie tiez v prislusnej diatonickej stupnici. ziadne disonancie ,ani nic v tom duchu. zaklady a potom pekne postupne dalej...


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: 09. Máj , 2004, 14:36:40
http://www.looknohands.com su tam akordy a dost vela stupnic.


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: matolf 10. Máj , 2004, 13:28:14
mam par otazok: co je dominanta? a co subdominanta? co je doskalny a nedoskalny?


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: 10. Máj , 2004, 20:49:52
dominanta je akord postaveny na 5. stupni stupnice. subdominanta je otocena dominanta ,cize 5. stupen opacnym smerom. normalne to je 4. stupen stupnice. cde F gah C def G ah C de F G ah to je o harmonii a su to tri zakladne akordy. durovej toniny cdur /akord na 1. stupni je tonika/. da sa nimi harmonizovat cela tonina a ostatne akordy sluzia na spestrenie.


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: 10. Máj , 2004, 20:55:59
a este doskalny je patriaci ton do toniny a nedoskalny je nepatriaci ton do toniny. napriklad akord cdur sa sklada s doskalnych tonov ,patriacich do toniny cdur- ceg. a akord hdim je alterovany septakord /zmenseny/ v tonine cdur-hdfas. ton as nepatry do toniny cdur ,cize je nedoskalny.


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: Pitu 11. Máj , 2004, 00:38:08
akord na 5 stupni opačným smerom - to by som teda nepochopil, keby som nevedel, o čo sa jedná. Tonika (T) - akord na 1. stupni (v Cdure - ceg), Subdominanta (S) - akord na 4. stupni (v Cdure - fac), Dominanta (D) - na 5. stupni (ghd). Dokopy tvoria kadenciu - čiže sled akordov, ktoré utvrdzujú tóninu. To znamená, že keď ich zahráš za sebou (T S D T), už podža počutia vieš, v akej si tónine.


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: 11. Máj , 2004, 16:17:39
matolf to pochopil. a k tej kadencii. kadenciu nemusia tvorit len tieto akordy. 4.stupen mozeme nahradit 2. ,alebo 6. stupnom. a su este aj plovicne kadencie ,ktore su zakoncene na 5. stupni namiesto 1. /stupne chap ako akord na urcitom stupni/


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: Pitu 11. Máj , 2004, 16:59:45
Subdominanta na 2. stupni (ale septakord - v Cdure: dfac) sa aj viac používa namiesto Subdominanty na 4.stupni (fac), lebo ju v sebe celú obsahuje.


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: 12. Máj , 2004, 20:44:28
zaklady su: -intervaly -diatonicka stupnica -tonina -kvintakordy na siedmich stupnoch -tonika ,dominanta ,subdominanta -ostatne akordy v tonine -pribuznost akordov -spajanie akordov -obraty akordov -vedenie hlasov v akordoch napis co ti neni az take jasne a ty co vedia sa ti pokusia pomoct...


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: kubriel 16. Máj , 2004, 10:14:22
-kvintakordy na siedmich stupnoch? -pribuznost akordov? to bude nieco s tonmi, ktore maju tie akordy spolocne daktore a tak nie? -spajanie akordov? to je ked das akodru iny bas? -vedenie hlasov v akordoch? tusim, ale to bude blbost to moje tusenie. Ostatne mi je vsetko jasne. Este cojaviem, nejake ostatne harmonicke funkcie keby som vedel, nielen toniku, dominantu, subdominantu.. a pouzitie.. som zvedavy, komu sa bude chciet vykydavat na tuto temu... a tolko otazok... sak to je hotova veda okolo kazdej z tichto tem nie? no tak!


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: Pitu 16. Máj , 2004, 13:01:10
Tak ešte raz. Dobrá knižočka na všetko ohžadne teórie a harmónie je od Jaroslava Kofroňa: Učebnica harmónie. Bol som sa pozrieť v Redute(BA) minulý týždeň a stále ju majú, dokonca aj s cvičebnicou, kde sa dá na príkladoch precvičiť harmonizovanie melódie, vedenie hlasov a pod. Drahá nie je, ja som ju kúpil pred asi dvoma rokmi (kvôli tomu, že je prehžadne napísaná) za 229,-. Pre úplného začiatočníka by som ešte pred tým odporučil si kúpiť nejakú učebnicu teórie, kde sú základy podrobnejšie rozpísané, ale v tejto knižke je naozaj všetko.


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: 16. Máj , 2004, 14:17:26
uplne jednoducho: stupnica ma sedem stupnov /napr. cdur- cdefgah/ na kazdom stupni mozes postavit kvintakord. cdur ,dmoll ,emoll ,fdur ,gdur ,amoll ,hm-5. pribuznost je to co si napisal. kvintakordy mozu mat rovnake dva alebo jeden ton. /napr. cdur- CEg ,amoll-aCE : cdur- ceG ,gdur- Ghd/ ide o to ze ich mozes nahradzat./akordy/ spajanie akordov znamena aky akord nasleduje po predchadzajucom /tzv. stupajuce ,klesajuce a maximalne progresie/ to ked das akordu iny bas je obrat akordu. /das do basu terciu ,alebo kvintu akordu/. a to suvisi aj s vedenim hlasov. ak bas v akorde stupa tak sopran v akorde by mal klesat. a to docielis obratmi./to sa tyka skor klasiky/ najlepsie as to naucis na notovej osnove lebo je tam jasne viditelne stupenie a klesanie.


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: Gunner 24. Máj , 2004, 20:39:59
Pani neviete kde by som mohol zohnat nakresy stupnic na hmatniku(vyjadril som sa asi dost nepochopitelne, tak skocte na http://cosmos.oninetspeed.pt/slashguitarpage/SoundlikeSlash.html tam je spravene A-cko)


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: 25. Máj , 2004, 06:16:41
Aserus. Vyskusaj tu: < http://www.dasys.cz/kamzi/Guitar/Scales/Scales.asp > < http://sweb.cz/EldoradoGuitar/Stranky/Default.htm > < http://www.pixy.cz/apps/stupnice/index.html?D-A-F#-D-A-D >


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: 25. Máj , 2004, 08:28:40
uz som sem pisal tuto adresu ,ale uz ani sam neviem kde. je to fakt brutalna stranka. su tam akordy, a asi sto druhov stupnic. je to fakt prehladne urobena stranka. robil to daky maximalista. viac tam uz toho ani nemohlo byt. www.looknohands.com


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: 27. Máj , 2004, 20:31:34
OBJAVIL SOM VELMI BRUTALNU STRANKU http://www.wholenote.com/ ani nebudem pisat co tam je. je tam uplne vsetko. je to po anglicky ,ale su tam tablatury a zvukove ukazky.


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: katarina 10. September , 2004, 15:10:34
paralelne akordy. Kazda dur tonina ma na jej siestom stupni paralelnu molovu, cize ma tie iste tony, len zacnes od ineho tonu( trochu polopatisticky povedane). Takze Fdur je paralelny s dmol(Fdur=fac, dmol= dfa; Cdur=ceg, amol=ace). Maju 2 spolocne tony. V podstate ked v durovom akorde nahradis jeho kvintu sextou, dostanes k nemu paralelny molovy akord, len v inom obrate(tzv.sextakord): ceG=>ceA(Cdur=>amol). Je to jednoduche.


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: Lubo 20. September , 2004, 07:04:17
Cela pointa je len f tom,ze paralelne toniny maju rovnako vela predznamenani,takze maju v podstate rovnake tony.Preto ked si vsimnes polka pesniciek ma slohu a refren prave zacinajuce na tieti akordy.Ze napr sloha je z a molu a potom refren z c duru lebo sa to k sebe hodi.


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: Martinlm 15. Február , 2005, 23:50:24
kazda dur tonina ma na jej siestom stupni paralelnu molovu ma teda na stvrtom stupni aj paralelnu lydicku?


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: Lubo 17. Február , 2005, 22:12:21
No hej tak nejak.A na druhom dorsku treto frygicku atd.


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: swyx 22. Júl , 2007, 01:10:13
mam jednu otazku mozno trochu OT, ale aj tak mam doma ucebnicu rockova kytara od vitezslava stefla (inak rad by som pocul neaku konstruktivnu kritiku na nu pocul som iba chvalu a az taka dobra sa mi nezda) a je tam ze stupnica do "c-dur, a-blues, a-mi) potom su tam ukatane tzv "finty" kde sa zacina na dise, cize mimo klasickej c-durovej stupnice, moze to tam pasovat???"


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Pitu 22. Júl , 2007, 01:18:13
z toho dis asi len chromaticky prejdeš na najbližší tón stupnice, čiže v tomto prípade na e, prípadne zlezieš na d.


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: swyx 22. Júl , 2007, 07:59:32
je tam vytiahnutie o stvrt tonu a potom a z neaky dalsi ton


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Zuzka 22. Júl , 2007, 09:52:49
Swyx, zevraj je to najlepsia kniha, co o tomto mozes dostat. Zhanam ju uz 2 mesiace a az vo stvrtok mi tetka v redute povedala, ze na slovensku ju uz nenajdem nikde.


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: ff 22. Júl , 2007, 09:57:12
Swyx, zevraj je to najlepsia kniha, co o tomto mozes dostat. Zhanam ju uz 2 mesiace a az vo stvrtok mi tetka v redute povedala, ze na slovensku ju uz nenajdem nikde.
Objednaj si ju z Muzikusu.


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Zuzka 22. Júl , 2007, 10:00:26
Objednaj si ju z Muzikusu.
Jo, presne to sa chystam urobit ;)


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: tibor7 22. Júl , 2007, 11:37:06
Ja to v ponuke Muzikusu sk neviem nájsť , odkiaľ to objednať?


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Pitu 22. Júl , 2007, 12:11:39
Ja to v ponuke Muzikusu sk neviem nájsť , odkiaľ to objednať?

muzikus cz


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: swyx 22. Júl , 2007, 12:52:38
Swyx, zevraj je to najlepsia kniha, co o tomto mozes dostat. Zhanam ju uz 2 mesiace a az vo stvrtok mi tetka v redute povedala, ze na slovensku ju uz nenajdem nikde.

nie som si isty ci je az taka dobra snad sa najdu lepsie:
prvych 20 stranok je o aparatoch, gitarach... (to je take tliachanie od nicoho k nicomu; osobne som sa dozvedel ovela viac tady na fore za 2 dni)
druha cast zaklady improvizacie je: naladenie, natiahnutie strun...., potom nasleduje vlastne pentatonika na Ami, Cdur, ale nikde neni napisana ze je to pentatonika (vlastne podla mna najlepsia cast knihy pokial nevies pentatoniku, ale texty k tomu su napisane dost divne na moj vkus, taka snaha o jednoduchost ale viac moc mi to nedalo) a potom nasleduju finty ktore som riesil tady je to rozne natahovania, slide hameringy (kto si vies urobit aj sama ked uz mas neaky zaklad), a nakoniec cez 30 stran akordov, ktore su vsade na internete (cize zbytocne plytvanie),
teraz by som si uz dvakrat rozmyslel ci su ju kupim, ved stala okolo 400sk, mohla to byt dobra kniha keby ju napisal radsej trocha zlozitejsie, ale presnejsie a  obsirnejsie, alebo lepsie, no dost by ma zaujimalo co sa riesi v dvojke a trojke


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Pitu 22. Júl , 2007, 13:23:56
Nebol som si istý, či som ju už nevidel, ale podľa tohoto popisu myslím, že hej. A je to zbytočnosť aj podľa mňa. Tu na fóre sú témy o stupniciach, intervaloch, akordoch a inom, ak aj nie sú úplne podrobne rozpísané, sú tam linky na iné stránky.

Ak už podrobnú školu o gitarovej teórii a harmónii, tak od Andršta. ;)


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Zuzka 22. Júl , 2007, 13:27:13
Mne sa z nej hlavne pacili tie riffy a podobne haluze, co mozes pouzit do improvizacie. Okrem gitar a aparatov sa zaobera hlavne improvizaciou. Daj si muzikus.cz a tam si to najdi, o com je II a III. ;)


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: swyx 22. Júl , 2007, 13:31:09
ved som napisal prestne cim sa zaobera jednotka staci citat prispevky a 2 a 3 vyzeraju zaujimavo (len to vyzerala aj jednotka nez som ju mal doma)


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Zuzka 22. Júl , 2007, 13:37:48
Ved ja viem, ze si to napisal. Ja som napisala zase to, co je zaujimave pre mna a preco by nebolo na skodu mat ju doma ;)


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: cubo 22. Júl , 2007, 20:02:14
co ja viem podla mna by stacilo povrtat sa internetom a najdes presne to co potrebujes a mas to zadarmo  8) jasne ze na to zase treba trosku casu...


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: hate_me 13. August , 2007, 17:15:25
hmmm...ja teda z teorie vela neviem, viem akurat tak ze su noty a ze su aj tie huslove kluce a neviem co este  :laugh: :laugh: :laugh: a nicomu z tych predoslych prispevkov som absolutne nepochopil...mozno obcas to c d e f g a h c  apod ale ako fakt, som sa len tvaril nenapadne a usmieval sa ked osm to cital lebo ani pacha nemam o com to tu je, absolutne nic  :( ja som sa len naucil par stupnic a ked hram napriklad pesnicku v Emole tak imrovizujem v emol aj sola prost vsetko v jednej stupnici a myslim ze tym nic nepokazim  :) no a tu rockovu kytaru som mal pozicanu od kamosa a tiez ani mäkkä F som nerozumel  :laugh: :laugh: asi by mi mali odobrat volebne pravo  :laugh:


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Lubo 13. August , 2007, 18:12:51
ty koki zuzka... teda necital som o com ste pisali ale na fotke vyzeras dost dobre :) nepotrebujes doucko?  :kiss:  :whistle:  :laugh:


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: hangar_18 13. August , 2007, 18:37:37
si daj pozor aby si nechytil od tema po papuli.. :D


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Zuzka 17. August , 2007, 23:37:52
ty koki zuzka... teda necital som o com ste pisali ale na fotke vyzeras dost dobre :) nepotrebujes doucko?  :kiss:  :whistle:  :laugh:
mam lektora z VSMU, doucko netreba ;D. ale dik za ochotu ;)

EDIT: Uz to nieje pravda, mam ineho lektora :).


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: hate_me 19. November , 2007, 17:07:00
poradte niekto kde mozem v kosiciach zohnat tu ucebnicu harmonie od kofrona co spominal pitu. nejak to nikde nemozem najst, v ziadnom knihkupectve ani na nete :(


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: brmbolec 19. November , 2007, 20:38:20
poradte niekto kde mozem v kosiciach zohnat tu ucebnicu harmonie od kofrona co spominal pitu. nejak to nikde nemozem najst, v ziadnom knihkupectve ani na nete :(

http://www.muzikus.cz/knihy/?lang=1&w=117&frmdata%5B1%5D=jazz+rock+blues&frmdata%5B2%5D=&frmdata%5B3%5D=

tu máš od Andršta vcelku šikovné knihy, Martinn spomínal že vydali aj trojku tak som to čekol na nete. Vychádza to v omnoho lepších cenách ako v kníhkupectvách. Platíš tam ale poštovné. Ak by si zohnel viacero ľudí čo by z tadial niečo chceli tak sa ti to vcelku vyplatí. Vianoce sa blížia, môže to byť vcelkú pekný darček :) Lepší ako ponožky a spol. :) Ak by mal niekto záujem o objednávku nejakých kníh z okolia NR z tej stránky tak som k dispozícii :) Poštovné by sa rozdelilo.


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: hate_me 20. November , 2007, 17:23:08
no tak na to co chcem ja sa asi najviac hodi ta jednotka :) ale ked mate niekto nieco o tej ucebnici od kofrona tak dajte sem, aby som sa vedel rozhodnut ;)


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: m0noLiTh 05. November , 2009, 22:15:47
nedávno som začal s teoriou a lutujem, že som to neurobil skôr, ale čo už...

začal som teda trénovať C dur stupnicu a priznám sa, že sú ešte veci, ktoré by som mal vylepšiť a chystám sa na tom pracovať...nebudem sa tu o tom viac rozpisovať, kedže si to nakoniec musím vyriešiť sám...

ale aj tak mi to nedalo nevyskúšať si nejaké to ,,odvodzovanie stupníc" aspoň teoreticky kým sa ich snáď naučím používať priamo počas hry a tak...

Pokial viem z C Dur stupnice sa odvodzujú potom ostatné stupnice...



http://webhouse.cz/kurz-harmonie/Stupnice.htm
tu som sa dočítal o krížikových stupniciach...podla tejto stránky by to mali byť tieto stupnice:
C, G, D, A, E, H, FIS, CIS…dur

chcel by som Vás poprosiť či by si niekto nepozrel dokument, ktorý som pripojil...
Ide o jednu stránku A4 vo worde.
Použil som na niektoré časti aj dosť veľké písmo, takže nie je na nej toho vôbec veľa akoby sa možno mohlo zdať...

Píšem tam o tomto:
G dur
D dur
- ich tony a pár veci, ktoré som si všimol...

Rád by som vedel, že či som tieto stupnice pochopil správne, dokument myslím vraví sám za seba....






Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: kaolko 05. November , 2009, 22:20:47
a tvoja otazka je?


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: m0noLiTh 05. November , 2009, 22:25:43
či som tam niekde neurobil chybu..a tym padom bude G dur aj D dur iny ako som ho ja opisal v tom dokumente...


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Semish 05. November , 2009, 22:30:58
Ides na to nejako moc zlozito a pritom je to cele jednoduche.
Zober si C dur (teda same cele tony), najdi si vsetky tony tejto stupnice na hmatniku, najdi si vsetky mozne prstoklady.
A potom uz len posuvaj podla potreby, ked to cele posunies napr o tom vyssie, tak mas D dur atd.
Netreba na to ist az takto "vedecky"


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: m0noLiTh 05. November , 2009, 22:41:29
zatial som rad, ze ako-tak viem zahrat c-dur...a nejaku dobu sa tomu určite budem ešte venovať...napr. potreboval by som lepši prehľad o tom ako sú na hmatníku rozložené tóny...

ale povedal som si, že troška teórie ma nezabije...ale diki za radu


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Semish 05. November , 2009, 22:42:54
Tak si sprav pomocku, nakresli si hmatnik a napis si kde je aky ton, za par hodin to budes vediet naspamat.


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: m0noLiTh 05. November , 2009, 22:44:10
Tak si sprav pomocku, nakresli si hmatnik a napis si kde je aky ton, za par hodin to budes vediet naspamat.


presne takúto pomôcku mám...našiel som si svoj systém ako na stupnice, ale to by bolo na dlhšie a neviem či by to niekoho tu zaujimalo...


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: homar 05. November , 2009, 22:47:36
presne takúto pomôcku mám...našiel som si svoj systém ako na stupnice, ale to by bolo na dlhšie a neviem či by to niekoho tu zaujimalo...
tak kazdy ma nejaky system, niekto rychlejsi, niekto zdlhavejsi, dolezity je vysledok toho snazenia  ;)


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: udry 05. November , 2009, 22:55:19
  http://www.all-guitar-chords.com/guitar_scales.php?qqq=FULL&scch=C&scchnam=Major&get2=Get


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: m0noLiTh 05. November , 2009, 23:02:29
  http://www.all-guitar-chords.com/guitar_scales.php?qqq=FULL&scch=C&scchnam=Major&get2=Get

diki je to super...skúsil som to už rovno aj použiť a myslím si, že to určtie ešte využijem  :drink:


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Slayertplsko 05. November , 2009, 23:46:23
Zober si C dur (teda same cele tony),

Len tolko k tomu, ze Cdur nie su same cele tony. Viem, co myslis; biele klavesy na klavesnici. Ibaze su tam aj poltony medzi nimi.

Monolith, mozes pouzit aj ako pomocku kvintovy kruh:
http://www.mariadewi.com/wordpress/wp-content/uploads/2009/02/circle-of-fifths.jpg
A vobec nie je chyba, ze sa to ucis takto ''poriadne''. Neskor sa to vrati.


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Semish 05. November , 2009, 23:58:22
Len tolko k tomu, ze Cdur nie su same cele tony. Viem, co myslis; biele klavesy na klavesnici. Ibaze su tam aj poltony medzi nimi.

Chapem ta :), jasne, mas pravdu, nemyslel som samozrejme intervaly medzi jednotlivymi tonmi stupnice.


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Rotanimod 06. November , 2009, 05:01:44
satriani ma podla mna skvelu metodu ako sa naucit vsetky tony a tak dobre, ze ich clovek vyuzije v osiali improvizacie....
nastav si metronom na bpm 60 (alebo pomalsie ak nestihas, rychlejsie ak je to moc pomale...)
a potom si povedz chcem na kazdej strune zahrat c(a takto si povedz vsetky tony ked cvicis d, gis, e samozrejme nie v chromatickej stupnici za sebou )
a ides na kazdu dobu
8 prazec e struna
3 prazec a struna
10 prazec d struna
atd mozes ist aj o oktavu vyssie, mne to dost pomohlo :)


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: marrtin 06. November , 2009, 07:04:50
satriani ma podla mna skvelu metodu ako sa naucit vsetky tony a tak dobre, ze ich clovek vyuzije v osiali improvizacie....
nastav si metronom na bpm 60 (alebo pomalsie ak nestihas, rychlejsie ak je to moc pomale...)
a potom si povedz chcem na kazdej strune zahrat c(a takto si povedz vsetky tony ked cvicis d, gis, e samozrejme nie v chromatickej stupnici za sebou )
a ides na kazdu dobu
8 prazec e struna
3 prazec a struna
10 prazec d struna
atd mozes ist aj o oktavu vyssie, mne to dost pomohlo :)

to by ma zabilo a nudilo, nie je lepšie sa naučiť radšej stupnice po polohách? alebo tony každej struny do dvanásteho pražca?


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: stary 06. November , 2009, 08:04:34
to by ma zabilo a nudilo, nie je lepšie sa naučiť radšej stupnice po polohách? alebo tony každej struny do dvanásteho pražca?
ty mas iba 12 prazcovu gitaru? hmmmmm  :whistle:


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: kaolko 06. November , 2009, 08:16:06
ty mas iba 12 prazcovu gitaru? hmmmmm  :whistle:

naucis sa prvych dvanast a tych zvysnych dvanast je predsa to iste  ;) ak to tak u teba neni, dam ti cislo na neuszera nech ti to kukne a nastavi ti oktavy  ;D


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Slayertplsko 06. November , 2009, 10:05:05
Chapem ta :), jasne, mas pravdu, nemyslel som samozrejme intervaly medzi jednotlivymi tonmi stupnice.

Ja len kvoli tomu, aby to jeho nemylilo. :drink:


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Rotanimod 06. November , 2009, 14:16:47
to by ma zabilo a nudilo, nie je lepšie sa naučiť radšej stupnice po polohách? alebo tony každej struny do dvanásteho pražca?
nvm stupnice po polohach som sa ucil dovtedy, ale v rychlosti sa mi tazko hladal ten ktory ton na strune, po nejakom tyzdni cvicenia tohto som vedel cely krk spamati, ale tak to fungovalo u mna. Samozrejme, ze to nie je zrovna najvacsia zabava na svete  :) Pomer cas/vykon sa mi zdal ale dost dobry.


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: kaolko 06. November , 2009, 14:20:19
podla mna sa netreba sprtat tony ako take ale inervaly.. lebo nahodou raz prejdes do ineho ladenia a mozes si to zopakovat a najblizsich 5 rokov sa budes venovat zas studiu hmanitka jak u pomocnych..  mne je tak jedno kde na gitare mam ton 'A' lebo na kazdej ho budem mat coskoro aj tak inde .. kebyze mam nastroje ladene: 7icka standardne, 6tke open D, a dalsia 6tka drop C tak si tu nepiseme asi najblizsich 20 rokov


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Rotanimod 06. November , 2009, 14:24:20
podla mna sa netreba sprtat tony ako take ale inervaly.. lebo nahodou raz prejdes do ineho ladenia a mozes si to zopakovat a najblizsich 5 rokov sa budes venovat zas studiu hmanitka jak u pomocnych..  mne je tak jedno kde na gitare mam ton 'A' lebo na kazdej ho budem mat coskoro aj tak inde
tak podla mna sa treba aj tony aj intervaly, ale to hrozne zavisi od toho co clovek hra, ja som vyuzil zatial tak tri druhy ladenia, a pri improvizacii sa moc s ladenim jebat nechcem  :)


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: stary 06. November , 2009, 16:11:05
naucis sa prvych dvanast a tych zvysnych dvanast je predsa to iste  ;) ak to tak u teba neni, dam ti cislo na neuszera nech ti to kukne a nastavi ti oktavy  ;D
mudro vravis, kua, az mi je to divnô  :) a cislo som uz nasiel na on-boarde  :P aj tak tam zajdem koli tym oktavam a dohnmatu asi coskoro


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: m0noLiTh 07. November , 2009, 12:33:04
podla mna sa netreba sprtat tony ako take ale inervaly.. lebo nahodou raz prejdes do ineho ladenia a mozes si to zopakovat a najblizsich 5 rokov sa budes venovat zas studiu hmanitka jak u pomocnych..  mne je tak jedno kde na gitare mam ton 'A' lebo na kazdej ho budem mat coskoro aj tak inde .. kebyze mam nastroje ladene: 7icka standardne, 6tke open D, a dalsia 6tka drop C tak si tu nepiseme asi najblizsich 20 rokov
[/quote

tiež som rozmyšlal skôr o intervaloch, kedže mám ešte jednu podladenú gitaru...ale skoro vôbec na nej nehrávam v poslednej dobe...

tým učením intervalov si myslel toto?

dajme tomu, že mám štandardné ladenie...a vezmem si strunu A...

malá tercia je akurát ton C, ktorý je na 3. polohe...a na tretej polohe mám aj značku na krku gitary...presnejšie ide o bodku...ale pokial viem takto sa to značí na každej gitare...

a už dosť dávno som si všimol, že ostatné ,,značky" či ako sa to správne má volať sú na 5. 7. 9. 12tej polohe...samozrejme aj dalej sú ešte nejaké, ale to to všetci vieme myslím...


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: kaolko 07. November , 2009, 12:55:26
myslel som to tak, ze sa naucis graficky tvary jednotlivych modov stupnice na celom hmantiku a ze si budes pamatat ako mas klast prsty proste (jednotlive vzdialenosti medzi tonmi). coz ale ma istu nevyhodu, ze clovek sa potom vie casto odpichnut len od zakladneho tonu a obmedzi sa ..  ono to, ze budes vediet kde mas ake tony na hmatniku je len dobre.. ale nenauci ta to nasledovne - ide podmaz v Gdure a ty vies ze su tam tony G A H C D E Fis G .. teraz budes vediet ze aha jasne tu mam na hmatniku D ale nebudes vediet vzdialenost dalsieho tonu ktory je este stale v stupnici,  cize prvy dajme tomu trafis ale failnes hned v druhom kroku..


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: m0noLiTh 16. November , 2009, 12:09:04
ešte stále ma tie stupnice neomrzeli...ako som už asi písal začal som c-dur a jej terciami....

...čiže som hral toto:
C a hned jeho tercia E, D a na to F...videl som to v jednom videu na internete (1. internetové konzervatorium je to aj niekde tu na fore zavesene)

avšak včera som našiel náhodou toto video:
http://www.youtube.com/watch?v=R9QzhpNWTZs&feature=related
(akordy a stupnice)
- je tam zahrana C G D A E H dur
- A, E, D mol...
- ešte aj pár akordov....
cele to video je skôr pre začiatočnikov...

ale chcel by som sa Vás opýtať toto:
nešiel som na tie stupnice zbytočne moc zložito??

Keď si to tak vezmem tak zatiaľ ani neviem k čomu mi bude užitočne vedieť, že ton C ma veľku terciu v E, ton D ma malú terciu v F atď...
ale samozrejme som si vedomy toho, že sú aj iné intervaly ako veľká a malá tercia...a že stupnica je aj o vzťahu ostatných tonov stupnice k tomu základnému tonu...
ja viem, že toto je skôr na osobný rozhovor s niekym kto sa v tom vyzná, ale tak preto sa snažim dať iba jednoduchu otázku...a iba jednu


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: m0noLiTh 16. November , 2009, 12:18:17
mám pár stránok na nete a gitarovú univerzitu...

a že v tom mám chaos??

hm...ako sa to vezme...

určite je toho ešte dosť čo neviem a tak...a z času načas si všimnem dačo čo som predtým uplne prehliadal...ale zas sú aj veci čo viem a na tých sa snažim stavať nové veci...


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Semish 16. November , 2009, 12:27:29
Ides na to uplne zbytocne zlozito. Zober si na zaciatok napriklad vsetky durove stupnice, najdi si jednotlive stupne danej stupnice (intervaly medzi jednotlivymi tonmi su jasne dane, to uz mas zvladnute). Dalej si napr najdi vsetky prstoklady danej stupnice na hmatniku a pochopis vsetko, ked sa budes orientovat na hmatniku kde je ktory ton a budes mat zvladnute tie prstoklady, tak to mas zvladnute.
Je to ozaj jednoduche, neries to zlozito ako jadrovu fyziku.


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: m0noLiTh 16. November , 2009, 14:15:15
Ides na to uplne zbytocne zlozito. Zober si na zaciatok napriklad vsetky durove stupnice, najdi si jednotlive stupne danej stupnice (intervaly medzi jednotlivymi tonmi su jasne dane, to uz mas zvladnute). Dalej si napr najdi vsetky prstoklady danej stupnice na hmatniku a pochopis vsetko, ked sa budes orientovat na hmatniku kde je ktory ton a budes mat zvladnute tie prstoklady, tak to mas zvladnute.
Je to ozaj jednoduche, neries to zlozito ako jadrovu fyziku.



Dobre si ma odhadol s tým čo mám už zvladnuté...keď som trénoval tak som sa díval na hmatník a snažil sústrediť na to čo momentálne hrám aby to nebolo už take ,,made in taby a nič viac"...

Ja som proste trénoval ,,po vzore" z jedného videa,...(hrame intervaly - 1. internetové konzervatorium)
takže keď som sa začal zaoberať už napr. G durom, či D durom, tak mi začal vznikať pomaly chaos...


tak som si povedal, že však sa to musí dať nejako zjednodušiť...
taktiež som aj pri náhodnom prehliadani netu našiel, že C - dur a ako ho zvladnuť na klavíri...

...spomenul som si, že c dur je vždy len c dur...akurat záleži na tom na čom hrám...a v tom videu tu s klavirom sa hralo len c d e f g a h c...

a keď som sa nad tým potom zamyslel napadlo ma, že ja ho hrám ešte aj s terciami, ale prečo som ani moc nevedel...skôr som veril tomu videu, že takto sa to má brať....

a náhodne som aj na youtube potom našiel, to video ,,stupnice a akordy" v podani lidlmusic a už mi bolo jasné, že mal by som asi niečo na tom svojom ,,systéme učenia" zmeniť...nejako to vylepšiť...

niekedy si ešte aj zahrám niečo s http://www.jamcenter.com/, lebo moc teórie a málo muziky ma moc  nebaví...


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: georgik 14. Február , 2010, 15:07:49
caute, celkom som to tu pocital, tiez som chcel zacat improvizovat.....vychodil som ZUSKU- nie na gitaru ale na akordeon. Poznam stupnice tie co nas ancuili nejake dorske, molove, harmonicke , melodicke a bla bla...viem si ich predstavit ....ale na gitare ich ani za boha neviem zahrat..tu som samouk...myslim ze mi celkom ide...ale uz ma nebavi hrat len nejake zname pesnicky..chcem si pustit playback a nieco si len hrat durovo...ale nejak neivem....mam sa naucit vsetky tony podla prazcov alebo ako...poradte prosim...


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: rastis 14. Február , 2010, 17:27:10
...mam sa naucit vsetky tony podla prazcov alebo ako...poradte prosim...

ano - nauc sa vsetky tony na hmatniku.


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: georgik 14. Február , 2010, 17:42:19
ano - nauc sa vsetky tony na hmatniku.

uz somdnes zacal, cez kombo pocujem aj co ako mam hrat a neviem moc tony zatial...takze sluch rullez :) a postupne aj tie tony sa poddaju ked to budem vnimat co hram...dakujem

este sa chcem opytat ked budem mat nejaky podklad v Gdure- tak v hlave si mozem najst Gmajor hociniekde na hmatniku a to si mozem do toho hrat - tony g duru? ci to je nejak inac este..dakujem


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: rastis 14. Február , 2010, 17:48:26
nerozumiem tej otazke :)


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Pitu 14. Február , 2010, 18:16:01
este sa chcem opytat ked budem mat nejaky podklad v Gdure- tak v hlave si mozem najst Gmajor hociniekde na hmatniku a to si mozem do toho hrat - tony g duru? ci to je nejak inac este..dakujem

Hádam som porozumel. :) Môžeš hrať tóny G duru, ktoré si nájdeš sluchom na gitare, do G durového podkladu. ;)


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: jtakac 14. Február , 2010, 18:26:15
Hádam som porozumel. :) Môžeš hrať tóny G duru, ktoré si nájdeš sluchom na gitare, do G durového podkladu. ;)

ale moze hrat aj ine tony, nie iba G,H,D dokoliecka :)


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: georgik 14. Február , 2010, 18:38:36
ano cize bude G dur...a ja mozem do toho hrat na priklad aj G ,H D  tony..alebo aj fis...kedze G dur ma 1krizik....a mozem do toho pouzivat aj Toniku alebo Subdominanty a Dominanty?

EDIT: to proste plati na vsetky tony stupnice..napriklad aj C alebo proste len akordy5/3 6 a 6/4

no najlepsie bude ked zoberem gitaru a budem skusat :)


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Pitu 14. Február , 2010, 19:23:06
ale moze hrat aj ine tony, nie iba G,H,D dokoliecka :)

nikde sa naspomínalo, že sa jedná o akord G. Ide o stupnicu, tóninu. ;)


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: kaolko 14. Február , 2010, 21:03:41
mozno niekto oceni strucny prehlad http://www.jazzguitar.be/exotic_guitar_scales.html


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: udry 14. Február , 2010, 21:53:09
ano - nauc sa vsetky tony na hmatniku.
... hadam by stačilo,keby sa to naučil len po 12.pražec... :)


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: marrtin 15. Február , 2010, 09:53:43
mozno niekto oceni strucny prehlad http://www.jazzguitar.be/exotic_guitar_scales.html
to môže byť fajn, ešte som tie exotické neskúšal, len tá arabská asi nebude komplet, keďže arabi používajú aj štvrťtóny....


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Slayertplsko 15. Február , 2010, 12:29:47
to môže byť fajn, ešte som tie exotické neskúšal, len tá arabská asi nebude komplet, keďže arabi používajú aj štvrťtóny....

Urcite nebude. Ked ta zaujimaju arabske maqamat, mozes skusit tu:
http://www.maqamworld.com/maqamat.html


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: samaelilith 15. Február , 2010, 21:37:55
asi si uz budete mat pocit ze si robim velku reklamu, ale v tom mojom programe co som robil je asi 200 stupnic.. a da sa podla nich trenovat.. snad vam to pomoze


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: pista58 15. Február , 2010, 22:16:06
to znie zaujimavo. mohol by to niekto otestovat a dat info  :)


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: samaelilith 16. Február , 2010, 02:36:00
pozri softwarovu poradnu, tam je na neho link.. GuitArt.. ale je to zatial len prvy preRelease

treba tie modusy nejako rozdelit, lebo ich je vela a je to neprehladne, ale neviem podla coho to delit.. any idea?

tiez pridat nejake cvicenia este by sa hodilo..


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: marrtin 16. Február , 2010, 14:54:31
Priznám sa ešte som ten tvoj program netestoval, ale prvé stránky o ňom (z augusta-septembra)sú nedostupné, hmmm...letecká pošta


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: brano_ 16. Február , 2010, 14:57:15
zacni z konca, ta posledna verzia funguje. vyskusaj.  ;)

Priznám sa ešte som ten tvoj program netestoval, ale prvé stránky o ňom (z augusta-septembra)sú nedostupné, hmmm...letecká pošta


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Bruthal guitar man 24. Február , 2010, 16:16:45
zdravím. zaujima ma jedna vec. teoriu ovladam iba trosku a to tak co som sa naucil samostudiom. preto si neviem vysvetlit jednu vec....najma v klasike...nejaka skladba je v urcitej stupnici...vsetko sedi a zrazu sa tam zjavý ton ktorýv tej stupnici vobec nie je...co to ma znamenat???


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Semish 24. Február , 2010, 16:24:28
zdravím. zaujima ma jedna vec. teoriu ovladam iba trosku a to tak co som sa naucil samostudiom. preto si neviem vysvetlit jednu vec....najma v klasike...nejaka skladba je v urcitej stupnici...vsetko sedi a zrazu sa tam zjavý ton ktorýv tej stupnici vobec nie je...co to ma znamenat???

Absolutne nic to neznamena :), proste je tam ton ktory je mimo toniny :).


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Bruthal guitar man 24. Február , 2010, 16:26:50
a to je normalne? akoze sorry za blbu otazku ale uz ma to trapi dost dlho.  to je normalne pouzit nejaky ton mimo stupnice? platia tam nejake pravidla?


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: rastis 24. Február , 2010, 16:40:17
je to normalne. keby vsetky tony v skladbe boli len z jednej stupnice, asi by to bola nuda, ne ?


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: daniels 01. Marec , 2010, 20:49:51
Ako mam robit take veci ,ze mam nejaku skladbu co ja viem v Ddure a chcem spravit solo doprovod ide ze D,A,hmi,fismi,G,D,G,A ako mam k tomuto spravit solo ? ak poznam nejake zakladne stupnice ,pomozte mi ,,ps som lama  :zdar:


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: zakky 01. Marec , 2010, 21:20:20
zaspievaj si ho tam :)

ale inak tak ze si zistis ake tony obsahuju tie akordy a potom prides na to ktora stupnica ma tie iste :) ale podla mna ta prva moznost je lepsia


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: rastis 01. Marec , 2010, 21:29:34
Ako mam robit take veci ,ze mam nejaku skladbu co ja viem v Ddure a chcem spravit solo doprovod ide ze D,A,hmi,fismi,G,D,G,A ako mam k tomuto spravit solo ? ak poznam nejake zakladne stupnice ,pomozte mi ,,ps som lama  :zdar:

a co sa vlastne pytas ? vsak to mas uplne najlepsi doprovod na improvizaciu v Ddur, ono to tusim aj je nieco konkretne, ze ? - jednoducho tam vymysli z tonov Dduru nejake solo. alebo si improvizuj obyc. molovu pentatoniku od H a skus sa tam logicky stale nejako vracat k tomu tonu D, aby si ako ukazal, ze ten beres ako zakladny ton a to je cele, ostatne je na nejakom tom melodickom citeni a fantazii...


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: daniels 05. Marec , 2010, 10:15:30
vdaka  :zdar:


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Lubo 08. Marec , 2010, 11:58:47
a skus sa tam logicky stale nejako vracat k tomu tonu D, aby si ako ukazal, ze ten beres ako zakladny ton a to je cele, ostatne je na nejakom tom melodickom citeni a fantazii...
tuto vetu by som vynechal ale inak presne tak. Niekedy ludia chcu strasny navody ako to mam zahrat co presne tam mam hrat. Jednoducho si zober ten doprovod a  vyhraj sa s tym. Skusaj D dur stupnicu a vypis si to solo. Skusaj co znie dobre.


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: sv.Patrik 04. Máj , 2010, 07:37:44
Ja by som sa chcel opýtať,ako vznikajú so stupníc sóla.Prave sa ich učím,ale keď sa naučím nejaku stupnicu neviem ako s toho mam sólo urobiť.


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Pitu 04. Máj , 2010, 11:44:13
Ja by som sa chcel opýtať,ako vznikajú so stupníc sóla.Prave sa ich učím,ale keď sa naučím nejaku stupnicu neviem ako s toho mam sólo urobiť.

to máš presne tak ako sa z písmen abecedy tvoria vety..  Treba sa naučiť ten jazyk, mať nejakú myšlienku a tú povedať.

Sólo je vlastne výber tónov zo stupnice, ktorý má nejakú myšlienku, rytmické frázovanie, melodiku, pohybuje sa v určitej harmónii..


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: kaolko 04. Máj , 2010, 11:50:13
Ja by som sa chcel opýtať,ako vznikajú so stupníc sóla.Prave sa ich učím,ale keď sa naučím nejaku stupnicu neviem ako s toho mam sólo urobiť.

ide o permutacie a kombinacie premennych vramci clenov n1-n12 danej oktavy,  ktore musia sediet do tempa a taktu danej pesnicky.. prepac ale lahsie to neviem povedat


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: palii 04. Máj , 2010, 12:12:45
Ja by som sa chcel opýtať,ako vznikajú so stupníc sóla.Prave sa ich učím,ale keď sa naučím nejaku stupnicu neviem ako s toho mam sólo urobiť.
podla mna to inak neni az taka blba otazka :)


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: kaolko 04. Máj , 2010, 12:15:34
je to frekventovana otazka na ktoru neexistuje jednoznacna odpoved.. je to asi ako keby si sa opytal ze ci je voda velmi mokra alebo je menej mokra ako bola vcera..  vlastne skor zistim odpoved na otazku ci existuje Boh nez na toto  ;D


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: zakky 04. Máj , 2010, 12:20:02
no vsak ked vies stupnicu tak vies ktore tony ti budu v sole zniet dobre, tak vies ktore mas pouzit to ako si to uz pokombinujes je tvoja vec


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: sv.Patrik 04. Máj , 2010, 14:23:34
Myslím že som tomu trošku pochopil.. :drink:


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: samaelilith 05. Máj , 2010, 00:43:50
ako cvicit? nejake zaujimave cvicenia?
pisal som Pitku-ovi, akym sposobom nech zadava cvicenia do toho mojho programu.. http://www.tevatron.eu/modusy.txt , ak mate nejake napady na cvicenia dajte vediet


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: marrtin 05. Máj , 2010, 14:20:32
ide o permutacie a kombinacie premennych vramci clenov n1-n12 danej oktavy,  ktore musia sediet do tempa a taktu danej pesnicky.. prepac ale lahsie to neviem povedat
to by som netvrdil, všetky poltony hrané nie sú, existuje istá skupina akordov, ktoré tvoria určitú náladu, je to istá harmonická myšlienka a to je vlastne kostra, no a tie akordy sú z určitých tónov, ked si povyberáš tie tony z týchto akordov dostaneš stupnicu z ktorej môžeš tvoriť melódiu ostatné tony, ktoré nie sú v tejto skupine môžu byť použité veľmi citlivo ako prechodné no a v skladbe sa tie skupiny akordov môžu ešte posúvať modulovať inam
typický príklad jednoduchý a priamy: máš dáku jednoduchú pesničku kde máš toniku C, subdominatu F a dominatu G, tiato akordy vystihujú celú škálu c duru, no a z týchto tonov poskladáš melodiu a harmonizuješ týmito funkciami...ale to je základ, máš aj iné harmonické funkcie, na každom tone môžeš postaviť akord a nie iba kvintakord...a celú túto omáčku môžeš hrať v iných obmenách, keď začneš II. stupňom, akordom Dmol, tak z týchto tonov ako základný ton zostavýš D dórsky mod, posunie sa ti subdominatta aj dominanta o jeden stupeň, keď v C dure bola tonika C, tak v D dorskej bude tonika D moll, subdominata G dur a dominata A mol a toto celé možeš posúvať vyššie E bude ďaľší mod teraz neviem ako sa volá  :) F...G... A bude aiolský mod inak a moll prirodzená, v každom mode sa ti posúvajú funkcie tonika subdominata, dominata, v A molle to bude T=Am, S= Dm, D= Em


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: kaolko 05. Máj , 2010, 14:24:07
lenze potom mas este gitaristov co hraju do C duru aj ine ako C ionsky :) kadeake stupnice s kopou citlivych tonov.. niektori to dokonca hraju aj na umenie aj ked je pravda ze netrafili v tom momente polohu co chceli  ;D  a mozes hrat kludne aj chromaticku stupnicu :) a uz tam je tych tonov 12


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: marrtin 05. Máj , 2010, 14:38:55
ale ved sa nehrá iba jonsky, hrajú sa všetky mody daných možností akordov v určitej harmonickej myšlienke, ja som dal iba jednoduchý príklad, ked nemá šajn čo si má chlapec vybrať, máš farebné korálky, z ktorých poskladáš jak tony melodie, tak akordy, občas môžeš prihodiť korálik, ktorý nieje daný harmoniou, ale tých základných farieb sa držíš ako kostry, alebo sa mýlim?


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: RiZz0 08. November , 2010, 18:16:37
PLS mohol by ma niekto skontrolovat?

Nachadzam sa v stupnici Ddur. D,E,Fis,G,A,H,Cis,D.

Noty, intervaly... je spravne:
mala tercia F
mala septima C
velka tercia Fis

??? diky, nema ma kto skontrolovat :D


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Slayertplsko 08. November , 2010, 20:00:53
PLS mohol by ma niekto skontrolovat?

Nachadzam sa v stupnici Ddur. D,E,Fis,G,A,H,Cis,D.

Noty, intervaly... je spravne:
mala tercia F
mala septima C
velka tercia Fis

??? diky, nema ma kto skontrolovat :D

Jop.


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: kaolko 08. November , 2010, 20:08:14
no neviem ale predsa v Ddure nie su tony C a F v ziadnom vztahu k danej stupnici nie? to uz predas potom neni Ddur


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: kaolko 08. November , 2010, 20:11:52
D-E-Fis je velka tercia
E- Fis- G je mala tercia


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: RiZz0 09. November , 2010, 08:46:51
Islo mi ale o ten samotny interval toho tonu. Tak je to spravne potom. Dikes.


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Skipp 08. Máj , 2011, 18:03:32
Prosim vas viete niekto konkretne vymenovat stupnice ktore sa najcastejsie vyuzivali aj vyuzivaju v jazzovej hudbe, bebop, dixie,swing? Neviem sa nejak v tom zorientovat


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: midnightstranger 08. Máj , 2011, 20:35:24
Prosim vas viete niekto konkretne vymenovat stupnice ktore sa najcastejsie vyuzivali aj vyuzivaju v jazzovej hudbe, bebop, dixie,swing? Neviem sa nejak v tom zorientovat
všetky...  :whistle:


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Lubo 15. Máj , 2011, 01:11:39
Prosim vas viete niekto konkretne vymenovat stupnice ktore sa najcastejsie vyuzivali aj vyuzivaju v jazzovej hudbe, bebop, dixie,swing? Neviem sa nejak v tom zorientovat
Su len tri druhy stupnic ktore ti treba. Tak ako akordy su len tri ktore ti treba. Major,Minor a Dominant.
na zaciatok: ionska,dorska,mixolydicka
pre molovu toninu melodicka molova,mixo b13b9

potom neskor na dominaty:
alterovana,zmensena .... mozno celotonova
na dur lydicka

viac ti netreba. Dolezite je ale sa ucit jazyk,melodicke frazy,stahovat sola. Stupnice su fajn ale to je pasca,stupnica ti neda melodicke myslenie. Potom neskor ked to troska ceknes tak zistis ze ti staci par stupnic lebo mozes vzdy jednoducho mysliet. Napr ked chces hrat G alterovanu tak zistis ze je to mod Ab melodickej molovej takze v podstate hras Ab mol cez G7 a mas alterovany sound. Tazke nakoniec ti staci zopar stupniciek.


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: frakos 14. Júl , 2011, 10:42:09
...taka haluz...nahral som si nejaky podkladovy motyv a skusam don improvizovat...po case zistujem, ze tam nejak pasuje Hmol harmonicka molova, ale nejak mi tam nesedi v tejto stupnici ton D, co je akoze jeden z nosnych tonov tejto stupnice...pozrem ten podkladovy motyv a zistujem, ze obsahuje vsetky tony Hmol harmonickej molovej okrem tonu D....dobre teda, vypustam ten ton D z prstokladov Hmol harmonickej molovej a sedi to tam pekne...tak si teda hram a po case zistujem, ze ved v podstate hram v Cis mol Bluesovej molovej bez tonu Gis, ktory ked zahram, tak do podkladoveho motyvu pasuje. No a odtial je uz iba krok k Cis mol Dorskej, rozsirenim doterajsieho o ton Dis, ktory na povodny podkladovy motyv cuduj sa svete tiez pasuje a vlastne sa dostavam ku klasickemu prekrytiu stupnic Cis mol Bluesova molova s Cis mol Dorskou. Chel som tym povedat, ze by ma asi teoreticky nikdy nenapadlo, ze moze byt vazba medzi H mol harmonickou molovou a Cis bluesovou molovou a teraz ako sa na to tak pozeram tak v podstate ta Cis mol bluesova z tej H mol harmonickej molovej (teda vypustenim toho tonu D) mozno aj nejak vznika. Moze to tak nejak byt?


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: sevo 14. Júl , 2011, 11:28:21
...taka haluz...nahral som si nejaky podkladovy motyv a skusam don improvizovat...po case zistujem, ze tam nejak pasuje Hmol harmonicka molova, ale nejak mi tam nesedi v tejto stupnici ton D, co je akoze jeden z nosnych tonov tejto stupnice...pozrem ten podkladovy motyv a zistujem, ze obsahuje vsetky tony Hmol harmonickej molovej okrem tonu D....dobre teda, vypustam ten ton D z prstokladov Hmol harmonickej molovej a sedi to tam pekne...tak si teda hram a po case zistujem, ze ved v podstate hram v Cis mol Bluesovej molovej bez tonu Gis, ktory ked zahram, tak do podkladoveho motyvu pasuje. No a odtial je uz iba krok k Cis mol Dorskej, rozsirenim doterajsieho o ton Dis, ktory na povodny podkladovy motyv cuduj sa svete tiez pasuje a vlastne sa dostavam ku klasickemu prekrytiu stupnic Cis mol Bluesova molova s Cis mol Dorskou. Chel som tym povedat, ze by ma asi teoreticky nikdy nenapadlo, ze moze byt vazba medzi H mol harmonickou molovou a Cis bluesovou molovou a teraz ako sa na to tak pozeram tak v podstate ta Cis mol bluesova z tej H mol harmonickej molovej (teda vypustenim toho tonu D) mozno aj nejak vznika. Moze to tak nejak byt?

Aj ja si obcas lubim vypit ;D


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: mario bross 14. Júl , 2011, 12:55:23
Aj ja si obcas lubim vypit ;D

 ;D ;D som to ani docitat nemohol ;D a motiv je s makkym i, hento vyzera strasne  :ohmy:


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Branko 14. Júl , 2011, 14:28:49
Neviem no... ja som nikdy neimprovizoval s tym, aby mi po hlave chodili tony stupnice a rozmyslal som, ci to tam ma byt/nema byt.

Proste pocujem, ci to sedi/nesedi. Konec. :)


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: reeller_sk 14. Júl , 2011, 14:35:19
Ja mám rád rozoberať hudbu takto matematicky, ale toto je už aj na mňa trocha moc, čo tým vlastne sleduješ proste keď to tam sedí tak to hraj, či?


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: frakos 14. Júl , 2011, 15:07:02
...konkretne mi to je na nic iba ma to zaujima...ked to mam zjednodusit, tak takto: ked z H mol harmonickej molovej vypustim ton D, ktory je jednym z hlavnych tonov podielajucim sa na molovom charektere v danej tonine, ze aky charakter prebera takto okresana stupnica....a podla mna sa to zacne vzdialene podobat na Cis mol Bleusovu molovu...tot vsjo...


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: sevo 14. Júl , 2011, 15:35:29
Jeb na stupnice, pouzivaj srdiecko :)


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: urmo 15. Júl , 2011, 18:35:55
Veď to ani tak nezáleží na tom, či nejako súvisia tam tie dve stupnice. Skör je to o tom, čo sa deje v tom 'podklade'.


Názov: Re:STUPNICE
Prispievateľ: 19kacka87 29. December , 2011, 19:07:49
Myslím si, že toto si pekne napísal, čítam to tu a snažím sa niečo naučiť, som tu nová a je to fakt kvalitné forum...až na to že musím fakt cvičiť, cvičiť a cvičit ale ty to tu dobre vysvetluješ...budem rada ak mi niekedy odpovieš na moje otázky, kedže začínam s hrou, vopred dakujem...:-)


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: majo 20. Január , 2012, 14:14:24
ja mam par otazok :-) trosku som si pozeral podhalansku stupnicu. je to kombinacia lydickej a mixolydickej stupnice, cize zvysena kvarta a nizena septima. ake to bude mat predznamenanie? jeden # a jedno b?

potom otazka ohladne akordov. ak si vezmeme tuto stupnicu od C, tak tony budu C    D    E    F#    G    A    B    C, z toho mi vysli akordy C    D    Ezm  F#zm  Gm   Am   Bzv. ktore z nich su subdominanta a dominanta? klasicky vzorcek I IV V nefunguje, pretoze v V nam chyba ten citlivy ton :-) dik


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: urmo 21. Január , 2012, 18:11:02
Táto stupnica vychádza z g mol melodickej a jej systému. Resp. je to štvrtý stupeň z g mol melodickej. Bude mať 1b a 1#, ale predznamenaním by som to nenazval. Je to len jeden z typov mixolydickej stupnice s typickou farbou #11, tak to aj treba brať. Môžeš to v podstate použiť všade kde by si normálne hral mixolydickú. Je to len iná farba, viac fusion/jazz system.


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Lubo 22. Január , 2012, 10:52:24
ja mam par otazok :-) trosku som si pozeral podhalansku stupnicu. je to kombinacia lydickej a mixolydickej stupnice, cize zvysena kvarta a nizena septima. ake to bude mat predznamenanie? jeden # a jedno b?

potom otazka ohladne akordov. ak si vezmeme tuto stupnicu od C, tak tony budu C    D    E    F#    G    A    B    C, z toho mi vysli akordy C    D    Ezm  F#zm  Gm   Am   Bzv. ktore z nich su subdominanta a dominanta? klasicky vzorcek I IV V nefunguje, pretoze v V nam chyba ten citlivy ton :-) dik

tato stupnica sa pouziva na akordy ktore niesu doskalne. Napr si v C dur a pride akord Eb7,Ab7,D7,Db7,Bb7,Gb7 tak hras tuto stupnicu.  V tonalnej hudbe kde sa pouziva predznamenanie nemoze byt  tonalne centrum lebo je to dominantny akord ktory sa chce rozviezt. Maximalne v Blues ked chces mat lydian dominant sound na tonike. Preto sa ani nema zmysel zamyslat nad ake to ma predznamenanie. V modalnej harmonii ju hras cez vsetky Dominant 7 akordy s tenziami (9,#11,13). V modalnej harmonii sa tiez predznamenanie moc nepouziva.

Modalna harmonia nepozna nic ako I IV V7. Preto ti to samozrejme nebude fungovat.

keby ta to moc zmiatlo co som napisal kludne sa pytaj.


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: majo 22. Január , 2012, 16:38:04
cize by som to nemal brat ako normalnu stupnicu, ale skor ako nejake vybocenie hej? ako je napr. melodicka, alebo harmonicka stupnica


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Lubo 22. Január , 2012, 16:52:55
su dve situacie. Tonalita a modalita.

V tonlnej hamonii existuje takzvany jav ktory sa vola tritonova substitucia. Nahradis dominantny akord inym dominantym ktore je o tritonus vyssi(nizsie). Takze namiesto G7 hras Db7. Tieto dva akordy maju spolocne najdolezitejsie tony treciu a septimu preto su zamenitelne. Znaci sa to  'Sub V' Preve na tieto akordy sa hra lydian b7(podahlanska,mixo#11). Dalsie akordy na ktore sa to hra je II. dominatny stupen D7 v C dur alebo bVII dominanty stupen Bb7 tiez.

Priklad Cmaj7 A7 Dmi7 G7. Dominaty substituujem tritonovou substituciou a mas Cmaj7 Eb7 Dmi7 Db7. Cez Eb a Db hras lydian b7.

V modalnej hramonii proste pride dominant7(#11) akord tak to hras cez to.

Priklad Fmi7, Db7(#11),Dmi7,Fmi7 to su akordy zo znamej skaldby Cantaloupe Island. Cez Db7 hras proste lydian b7.

Mozes si taky akord zobrat ako centralny akord v skladbe harmonia uz bude ale modalna takze hocijake akordy mozes spajat s hocijakymi. Takze uz nic ako I IV V neexistuje. Na kazdy akord hras nieco ine.



Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: brko 22. Január , 2012, 17:52:59
 ;D co to blaboces


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: majo 25. Január , 2012, 23:00:53
zaujimave :-D ok, staci mi, ze sa na urcity akord proste prepnem. dik


Priklad Cmaj7 A7 Dmi7 G7. Dominaty substituujem tritonovou substituciou a mas Cmaj7 Eb7 Dmi7 Gb7.


a este, ako si dostal z G7 Gb7?


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Lubo 26. Január , 2012, 14:08:38
to je chyba to ma byt Db7. opravim to


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: majo 28. November , 2013, 16:09:12
uz mi to doslo :-D dik


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: rastis 28. November , 2013, 22:15:05
a trvalo Ti to len rok a 10 mesiacov  ;D


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Pánsky 16. December , 2013, 21:29:31
hmm. pozeram ze forum gitaristi.sk je rozsiahlou zbierkou informacii...dobra stranka!


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: epiphonic 16. December , 2013, 23:50:13
odhliadnuc od toho mnozstva balastu ktory sa tu nachadza, mas pravdu  ;D


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: proghopik 17. December , 2013, 02:41:15
odhliadnuc od toho mnozstva balastu ktory sa tu nachadza, mas pravdu  ;D

Ten balast je jednym z hlavnych dovodov, preco tu este chodime. ;D


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Pitu 17. December , 2013, 11:50:23
hmm. pozeram ze forum gitaristi.sk je rozsiahlou zbierkou informacii...dobra stranka!

no, je tu toho naozaj hodne za tú dobu, čo fórum existuje. Vitaj.  :drink:


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: epiphonic 24. December , 2013, 03:42:00
Ten balast je jednym z hlavnych dovodov, preco tu este chodime. ;D

ucel svati prostriedky


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: proghopik 02. Máj , 2014, 09:21:30
Fajn naucne video  :)

http://www.youtube.com/watch?v=KRHIR69r4ZI#t=6359


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Gagarin 25. Október , 2017, 21:08:32
Pozdravujem a prosím o strpenie so mnou :) Sú to skoro 3 týždne, čo som si kúpil gitarku (predtým som nemal žiadne skúsenosti) a učím sa postupne okrem akordov aj stupnice. Zohnal som nejakú literatúru (Suchoň, Kofroň) a vybrnkávam si Durové stupnice (čo ma asi baví viac, ako učenie akordov) a mám otázku. Napríklad Cdur si viem vybrnkať na:
Kód:
E: -----------------|
H: ----------0-1---|
G: -------0-2------|
D: --0-2-3--------|
A: -3--------------|
E: -----------------|

E: ----------5-7-8-|
H: -----5-6-8------|
G: --5-7-----------|
D: -----------------|
A: -----------------|
E: -----------------|

E: -7-8------------|
H: ---8---10------|
G: -7---9-10------|
D: -7---9-10------|
A: -7-8---10------|
E: ---8---10------|

To isté sa dá samozrejme robiť aj s inými stupnicami. Aký je medzi tým prosím Vás rozdiel? Teda okrem toho, že znejú vyššie, resp. nižšie? Len ma baví si ich vybrnkávať na rôznych miestach hmatníka, tak som zvedavý, či sa to tak môže :)


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: telcontar 30. Október , 2017, 11:23:13
uplne najkratsia odpoved:
Nie len moze, ale dokonca musi.


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Gagarin 30. Október , 2017, 17:37:38
Ďakujem pekne za odpoveď, budem v mojom vybrnkávaní pokračovať ďalej. S kvintovým a kvartovým kruhom si človek užije celkom dosť zábavy, keď chce :) mám v pláne sa durové stupnice naučiť čo najlepšie a potom sa posunúť cez molové niekam ďalej


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: KirkHammettWah 01. November , 2017, 12:15:12
Tak ako vraví Telconar , je to nutnosť !

Musíš sa naučiť ten C-dur vo všetkých polohách a nie iba v jednej , lebo potom pri improvizácií resp. skladaní piesni budeš obmedzení na jednu polohu , a na ostatné budeš kašlať. Ide o to , že po istom čase už budeš vedieť sa pohybovať na hmatníku bez problémov a nebudeš odkázaný na C-dur v prvej polohe ale pekne budeš vedieť chodiť po hmatniku a striedať tie polohy 8)

Tak veľa zdaru , a pekne cvič !  :drink:


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Gagarin 02. November , 2017, 09:52:56
Dakujem pekne za povzbudenie. Onl je celkom zabavne sledovat, ako idu tie stupnice kazdym dnom lahsie a plynulejsie a stale sa mi pacia viac a viac. Zatial sa mi obcas pletu, kedze durovych je dost, ale postupne sa do toho dostavam a aj podla sluchu zistujem, ci som nieco pototo, alebo to bolo zahrane tak, ako by malo. Fakt zabava  :)


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: martin99 31. Október , 2018, 21:30:44
Ahoj,
Som začiatočník na gitare. Doteraz som hrával z tabov a nerozumel som  prečo v melódii jeden akord ladí a druhý nie.
Začal som trocha študovať teóriu. A tu prichádza moja otázka. Mám C dur stupnicu s tónmi c,d,e,f,g,a,h. Viem že si môžem spraviť akordy: toniku z 1. tonu, dominantu z 5. tónu a subdominantu zo 4. tónu stupnice. Viem ako si spravím tieto akordy.
Ale nerozumiem jednej veci. Teraz keď budem hrať nejakú melódiu/solo v C dur stupnici, môžem použiť ktorýkoľvek z týchto 3 akordov na doprovod a bude to ladiť ? alebo je na to nejaké ďalšie pravidlo ?
Lebo napr. zahrám si v jednom takte tóny H, F, A, čo je akože melódia dosť debilná ale v tomto prípade keby som do toho na doprovodnej gitare zahral akord C dur, ktorý má tóny C,E,G tak to znie zle a neladí mi to.
Vďaka


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: icotech852 01. November , 2018, 20:02:58
Fíha,to sú mi veci.Priznávam,že som nevzdelaný.


Názov: Re: STUPNICE
Prispievateľ: Gwynnbleid 08. November , 2018, 10:43:57
Ahoj,
Som začiatočník na gitare. Doteraz som hrával z tabov a nerozumel som  prečo v melódii jeden akord ladí a druhý nie.
Začal som trocha študovať teóriu. A tu prichádza moja otázka. Mám C dur stupnicu s tónmi c,d,e,f,g,a,h. Viem že si môžem spraviť akordy: toniku z 1. tonu, dominantu z 5. tónu a subdominantu zo 4. tónu stupnice. Viem ako si spravím tieto akordy.
Ale nerozumiem jednej veci. Teraz keď budem hrať nejakú melódiu/solo v C dur stupnici, môžem použiť ktorýkoľvek z týchto 3 akordov na doprovod a bude to ladiť ? alebo je na to nejaké ďalšie pravidlo ?
Lebo napr. zahrám si v jednom takte tóny H, F, A, čo je akože melódia dosť debilná ale v tomto prípade keby som do toho na doprovodnej gitare zahral akord C dur, ktorý má tóny C,E,G tak to znie zle a neladí mi to.
Vďaka
cauko, niesom macher na teoriu. ale easy vysvetlenie je taketo:  ked hras akord a do toho hras melodiu, tak spolu to vytvara dalsiu harmoniu.  ked k C,E,G hras este  H- septima (znie fajn) A- sexta (znie fajn), ale Fko je kvarta a ta spolu s tou terciou v Cdure bude zniet zvlastnejsie.


Gitarové fórum A.D. 9.1.2004 | Poháňané SMF 1.1.11.
© 2005, Simple Machines LLC. Všetky práva vyhradené.