Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Nové smerovanie portálu  - podpora a propagácia aktivít členov fóra !!
29. Marec , 2024, 02:03:48
Strán: [1] |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Meranie odporu snímačov  (Prečítané 10367 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
Altostratus
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2211


Ääliö, älä lyö! Ööliä läikkyy!!


WWW
« kedy: 28. August , 2016, 14:17:51 »

Ahojte vospolok, asi trochu amatérska otázka pre väčšinu, ale skúšal som merať odpor snímačov na svojej gitare. Návod som vygooglil - zobrať multimeter a káble priložiť na jack - hotovo.
Srandovné je, že nameraný odpor mi momentálne šialene skáče. HB pri kobyle ukazuje striedavo čokoľvek od 3 do 13 kOhm. Kde môže byť problém?

2. Pri niektorých meraniach (nič som nezmenil) sa mi HB ustálil na cca. 4 kOhm. Je to realistická hodnota? Na HB mi to pripadá dosť trochu málo. Či?
Zaznamenané

archeolog
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 77


« Odpoveď #1 kedy: 28. August , 2016, 19:12:39 »

Najskor to bude nabijanim kondiku tonovej clony.
Ale pochybujem o presnosti tohto merania, nakolko tam mas, pristandardnom pasivnom obvode a nabitom kondu tonovej clony este paralelne ku snimacu volume potak, ked s nim potocis, aj zmeni sa ti odpor, ktory na vystupnom jacku namerias... obecne, pre klasicke zapojenie-odpor, kt namerias na vystupnom jacku bude vzdy nensi, ako odpor snimaca.
« Posledná zmena: 28. August , 2016, 19:13:40 od archeolog » Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #2 kedy: 28. August , 2016, 20:00:50 »

na presne meranie treba holy snimac, kontakty pricvaknut, nie drzat, inak meras len velmi priblizne hodnoty.

a naco Ti je dobry ten udaj ? ak je to znamy snimac, niektori vyrobcovia ten udaj maju v specifikaciach...
Zaznamenané
Altostratus
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2211


Ääliö, älä lyö! Ööliä läikkyy!!


WWW
« Odpoveď #3 kedy: 28. August , 2016, 22:10:00 »

Práveže toto je málo známa značka a ešte menej známe snímače. Nejako sa mi nedarilo vygoogliť ich hodnoty. Už pred časom som rozmýšľal, že vymením singel pri krku za mini HB, ale nechal som to tak. Teraz ma zas pochytilo vymeniť keď už, tak celú sadu snímačov. Rád by som z toho nástroja dostal čosi hutnejšie. Keď som rovnakým spôsobom premeriaval gibsoňácke snímače v mojom Epi LP, tak som nameral oveľa viac. Neviem, či nie okolo 16kO.
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #4 kedy: 28. August , 2016, 22:53:33 »

vacsi odpor cievky moze znamenat, ze viacej zavitov a mozno tym padom silnejsi vystup. ale uplne spolahnut sa na to neda, pretoze to moze znamenat napriklad nie viacej zavitov, ale tensi drat, co byva pouzivany casto prave pri mini HB ... osobne mi v tomto pride zaujimavejsi vystup v milivoltoch, ako to znaci DiMarzio, to je ozaj presne cislo, kolko ide von signalu ...
Zaznamenané
brdo prvy
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2914



« Odpoveď #5 kedy: 29. August , 2016, 10:34:36 »

Ja som to raz uplne laicky porovnaval tak ,ze som si na vystup snimaca zavesil voltmeter na AC rozsah a pistolku prilozil na snimac vo vdialenosti cca vysky strun a pohybom nasiel na kazdom snimaci najvyzsiu hodnotu napätia.
Je to uplne laicky pomerova metoda , selektovania silny a slaby snimac...mozno uplne nespravna, ale ked o snimaci vies prd, tak lepsie ako vmontovavat a vymontovavat do gitari.
Zaznamenané
kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #6 kedy: 29. August , 2016, 10:50:29 »

vacsi odpor cievky moze znamenat, ze viacej zavitov a mozno tym padom silnejsi vystup. ale uplne spolahnut sa na to neda, pretoze to moze znamenat napriklad nie viacej zavitov, ale tensi drat, co byva pouzivany casto prave pri mini HB ... osobne mi v tomto pride zaujimavejsi vystup v milivoltoch, ako to znaci DiMarzio, to je ozaj presne cislo, kolko ide von signalu ...

presne toto.

pre mna udaj v kOhm vacsinou hovori len o urovni/hodnote kompresie a teda ako velmi bude snimac ovplyvnovat zvuk co ide von... resp ako splostene zospodu a zvrchu pasma bude zniet. (uplne laicky povedane)

Napriklad mal som gitaru co bola hrozne ostra/vyskova.. pomohol az snimac co mal 22kOhm, znel viac zastreto.
K tomu presne ako rasto pise vystup je najlepsie udavany v milivoltoch. Skoda ze to neudava kazda firma, dost by to pomohlo.

Preto aj dva 16kOhm snimace mozu hrat uplne rozdielne, inym sposobom udieraju spredu do preampu. plus vsetko to okolo toho ze aky kabel, magnet, kolko zavitov bla bla..
Zaznamenané

BrokenWings
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1539



« Odpoveď #7 kedy: 05. September , 2016, 18:58:01 »

Ahojte,
meral som snimac na basu a ma 11,28 Kohm. Mal by to byt Dimarzio Model P, ale starsieho data. Je mozne, ze sa odpor casom alebo letovanim medzivodicov (cerveny a zeleny) zmeni oproti deklarovanym 11,54? Pripadne tam moze byt nejaka tolerancia?

Vodice som mal na podlahe (nevodivej) a prilozil som hroty meraku bez toho, aby som sa obvodu dotykal.

Ide o tento snimac, ale na krytke oznacenie DiMarzio nie je:
http://www.dimarzio.com/pickups/bass/standard-bass/dimarzio-model-p

PS: Snimac zatial nie je v base. Budem ho menit aj s celou elektronikou.
« Posledná zmena: 05. September , 2016, 19:02:14 od BrokenWings » Zaznamenané
Zvukár Andrej
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2178


WWW
« Odpoveď #8 kedy: 05. September , 2016, 20:32:28 »

...meral som snimac na basu a ma 11,28 Kohm... Je mozne, ze sa odpor casom alebo letovanim medzivodicov (cerveny a zeleny) zmeni oproti deklarovanym 11,54? Pripadne tam moze byt nejaka tolerancia?
Myslím, že sa nemení a je tam tolerancia. Ten rozdiel je len čosi vyše 2 %.
Zaznamenané
BrokenWings
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1539



« Odpoveď #9 kedy: 05. September , 2016, 21:56:05 »

Diky Andrej :) To moze aj nemusi vychadzat. Tak snad bude hrat pekne.
Zaznamenané
tipek
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2847


tovarne na kolena home made is the king


« Odpoveď #10 kedy: 25. Január , 2017, 14:01:34 »

snímače keď chce niekto merať len tak pre pokoj v  duši
sa musí vždy merať tak , aby bol živý vodič odletovaný , odpojený od elektorniky  ,
pridržíme pevne meraciu sondu o odletovaný drôtik  a  druhú sondu oprieme o uzemnenie, kostru , kovový vrch potenciometra ...

 súhlasím, že odpor neni úplne smerodajný čo sa týka sily výstupu signálu , decibely ,

ale pre laikov je to určitý fakt kt. funguje ,

čím viacej závitov tým silnejší signál ... čím viacej závitov tým vyšší odpor ...

čím silnejší magnet tým silnejší signál .... alnico IV, V , keramické magnety ....

a na cievkach snímačov väčšinou keď je menej závitov je snímač aj výškovejší ....
menej sily basou atd... to je u singloch  ,
ale tu sa to už dáva do kopy s konštrukciou cievky , hrúbka , výška , šírka steny ...

Práveže toto je málo známa značka a ešte menej známe snímače. Nejako sa mi nedarilo vygoogliť ich hodnoty. Už pred časom som rozmýšľal, že vymením singel pri krku za mini HB, ale nechal som to tak. Teraz ma zas pochytilo vymeniť keď už, tak celú sadu snímačov. Rád by som z toho nástroja dostal čosi hutnejšie. Keď som rovnakým spôsobom premeriaval gibsoňácke snímače v mojom Epi LP, tak som nameral oveľa viac. Neviem, či nie okolo 16kO.

ked chceš zmenu pozri sa na hodnotu potenciometrov či tam máš 500k alebo 250K , určite ked máš 250 daj si 500K a  možno ťa príjemne snímače prekvapia ... podobnú vec som zažil v  Jolane strat , tam boli dáke 300K potenciometer , dal som tam 500K  a gitara s  pôvodnými snímačmi hrala jak lusk ,

pridávam fotku kt. som potiahol s inzercie našeho fóra  Bavím sa skvele Bavím sa skvele Bavím sa skvele  ( užívateľ SyD )


* seymour TL.jpg (167.63 KB, 858x570 - prehliadnuté 588 krát.)
« Posledná zmena: 25. Január , 2017, 14:06:37 od tipek » Zaznamenané

Strán: [1] |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.075 sekund, 23 otázok.