Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Nové smerovanie portálu  - podpora a propagácia aktivít členov fóra !!
29. Marec , 2024, 00:35:59
Strán: [1] |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Ako hrať na wah  (Prečítané 6165 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
PS1984
stály hosť
*****
Príspevkov: 1034


...


« kedy: 23. November , 2016, 09:15:10 »

 Zdravíčko

nedávno som si zaobstaral wah, samozrejme mal som predstavu o tom ako naň hrať pred tým ako som si ho kúpil, ale už hneď pri prvom hraní som zistil, že to nie je také ľahké ako sa na prvý pohľad zdá.

Hrám teda zatiaľ podľa "pocitu" a snažím sa počúvať nahrávky, v ktorých wah je, ale nie vždy sa darí zahrať tak ako to počujem.

pár vecí, ktoré som si všimol pri hre:

- nohou na wahu idem rýchlejšie ako by som chcel > teda od "päty" k "špičke" prejdem veľmi rýchle a mám pocit akoby wah mal krátky priebeh. - - - myslím, že toto sa dá asi odstrániť cvičením - napr. úmyselným pomalým a plynulým stlacanim wahu od paty k špičke

- mám rozhodenú pravú ruku - povedzme, že hrám nejaký lick bez wahu, všetko OK, ale ked ho začnem hrať s wahom, mám tendenciu spomaliť a pravá ruka začína ísť inak pri brnkaní. Mám tendenciu hrať miesto pravidelného dole, hore brnkania napr dole, dole, hore - ako keby ruka "napodobnovala" nohu - tažko takto vysvetliť, ale snád chápete čo myslím... - - - asi zase len cvičenie

- je oveľa ťažšie hrať pre mňa na wahu ľavou nohou ako pravou. som pravák, asi to s tým nejako súvisí. nemám potrebu sa nutne preúčať na ľavú, ale pomyslel som si, že niekedy môže nastať situácia, že človek stojí na podiu tak, že má práve wah pri ľavej nohe, tak ho zapne a hrá a neserie sa s tým, že musí len s pravou nohou.. - - - predpokladám, že asi zase len cvičenie...

toto ma priviedlo k tomu, že určite sú aj na toto nejaké lekcie. pri rýchlejšom hľadaní som našiel toto video, kde chlapík vysvetluje asi dve techniky ako "na wah":

napr. pri 1:34 hovorí, že ľudia prirozdene ako keby "stúpaju" do tempa skladby.

a pri 3:25 hovorí, že sa wah dá použiť ja rytmicky a akcentujú sa nejaké časti licku

alebo toto video: , tu chlapík asi celkom dobre hovorí, aj ked napr. v časti od 4:05 hrá len downstroke tak ako mu ide noha. a ja chcem hrať hore dole stále...

máte teda nejaké iné rady na čo sa zamerať alebo ako cvičiť niektoré veci, aby som zbytočne nestrácal čas a neučil sa veci zbytočne so zlozvykom...
« Posledná zmena: 23. November , 2016, 09:16:41 od PS1984 » Zaznamenané

Learning to play with a big amplifier is like trying to control elephant.
kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #1 kedy: 23. November , 2016, 10:14:32 »

treba to cvicit ako hocico ine.. ina cesta neni
Zaznamenané

kubog
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2403



« Odpoveď #2 kedy: 23. November , 2016, 10:32:26 »

Amen Zdravíčko
Zaznamenané
crespi
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 585



« Odpoveď #3 kedy: 23. November , 2016, 10:50:15 »

Este by si teoreticky mohol kus utiahnut upinaciu skrutku, ci ako sa vola, ze by mal ten wah pedal kus tuhsi pohyb. Niekomu to viac vyhovuje (nieco ako citlivost spojky a plynu na roznych autach). Ale lepsie je mat lahky priebeh a vycibrit si citlivost v nohe.

Inac, ja som lavak, mam lavacku gitaru a wah pedalujem pravackou.
« Posledná zmena: 23. November , 2016, 10:51:57 od crespi » Zaznamenané
PS1984
stály hosť
*****
Príspevkov: 1034


...


« Odpoveď #4 kedy: 23. November , 2016, 10:57:15 »

treba to cvicit ako hocico ine.. ina cesta neni

ja viem, že to treba cvičiť :) ale pýtam sa, že ako to cvičiť, aby som zbytočne nenachytal zlozvyky alebo tak...
Zaznamenané

Learning to play with a big amplifier is like trying to control elephant.
kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #5 kedy: 23. November , 2016, 11:15:18 »

kazdy wah funguje inak.. ja mam morley s ktorym som sa musel naucit robit lebo 90% efektu sa deje mozno tak v 20% drahy.. cize clovek sa proste musi naucit pracovat s tym konkretnym pedalom, ked som skusil kamosov vox, vsetko bolo zrazu inak .. cize..
asi na to neni nejaka vseobecna rada..

 ja som to riesil len tak ze som hral a sledoval ze v com je problem a co mi vadi a co znie pre mna dobre a co uz nie a potom sa snazil problem odstranit.. a je mi teraz uplne fuk ci wahujem lavou alebo pravou nohou.. skor sa snazim v hlave predstavit ze ako chcem aby to  ton bol ovplyvneny..ale je fakt ze pouzivam ten pedal skor len na podfarbenie a ohybanie niektorych tonov v sole ze niektore trochu zastriem, niektore vyostrim aby dostali punch a nie take to ujebane hore/dole jak nepricetny ska gitaristi.. to nenavidim ked robia gitaristi (kirk hammet?  ha ha ha) kopec gitaristov to pouziva aby zneli ze hraju rychlejsie ze ides tri primitivne tony na krivej polovicnej rychlosti a potom zacnes jebat nohou a zrazu znies jak yngwie v sutazi bohov  Bavím sa skvele
« Posledná zmena: 23. November , 2016, 11:17:35 od kaolko » Zaznamenané

PS1984
stály hosť
*****
Príspevkov: 1034


...


« Odpoveď #6 kedy: 23. November , 2016, 11:22:58 »

okej :) chápem
Zaznamenané

Learning to play with a big amplifier is like trying to control elephant.
PS1984
stály hosť
*****
Príspevkov: 1034


...


« Odpoveď #7 kedy: 23. November , 2016, 12:56:10 »

hlavne si zožen poriadny wah ako píše kajo vacsina wahou pracuje len v uzkom spektre  Na zdravie! , jen wah , stare wox usa , cra baby steieborný štítok , mccoy...

toto nie je o tom, že by mal krátky priebeh. toto je o mne ako to ovládam.

mám Cry baby GCB-95 a vyhovuje mi úplne. nie som typ človeka čo potrebuje maš rôzne nastavovače a podobne ako majú iné wahy. stačí mi tento "basic model".
Zaznamenané

Learning to play with a big amplifier is like trying to control elephant.
brmbolec
stály hosť
*****
Príspevkov: 906



WWW
« Odpoveď #8 kedy: 23. November , 2016, 14:44:08 »

Otázne je ešte aký štýl chceš s wahom hrať. Inak sa používa wah pre funky, hodia sa naň iné typy wahov ako napr. na sólové hranie alá Zakk Wylde.
Zaznamenané

Malé, ale potešia :)
PS1984
stály hosť
*****
Príspevkov: 1034


...


« Odpoveď #9 kedy: 23. November , 2016, 16:10:26 »

Tak bude to hlavne rockova hudba, nie zveriny typu Malmsteen a Wylde. Ale bavi ma aj funky, teda nwjaky basic knowledge by som chcel mat aj z toho. Cize skor nieco univerzalne.

Vyhovuje mi ten gcb-95. Zvuk mi pride prijemny, nevyrusuje ma a mam pocit, ze mi staci ajbdo rockovych veci a zaroven nie je tvrdy na nejake hranie groovov co mam skusenost...
Zaznamenané

Learning to play with a big amplifier is like trying to control elephant.
brmbolec
stály hosť
*****
Príspevkov: 906



WWW
« Odpoveď #10 kedy: 23. November , 2016, 22:22:51 »

toto video je vcelku fajn


treba počúvať skladby, kopírovať, skúšať...
Zaznamenané

Malé, ale potešia :)
Strán: [1] |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.037 sekund, 22 otázok.