Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: VENUJTE 2% z daní aj na podporu gitarového fóra. Ďakujeme!!
28. Marec , 2024, 22:33:40
Strán: [1] 2 3 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: hra na gitare - samouk  (Prečítané 15244 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
NEV3RM1ND
nováčik
*
Príspevkov: 9


« kedy: 23. December , 2016, 20:39:36 »

cau , mam 13 rokov a chcel by som sa ucit hrat na gitaru. kedze nechcem hrat ziadne Toccata and Fugue od Mozarta , tak som sa rozhodol ze nepojdem na zus a pojdem zrejme tou najtazsiou cestou a ta je ucenie cez internet ako samouk. teraz by som este napisal to , ze mam este pomerne staru gitaru zo 70/80tich rokov no pred par dnami som zmenil struny a kupil ladicku , cize moj plan je asi taky ze by som sa na tej starej gitare naucil nejake akorty atd a potom by som si hned kupil nejaku elektricku ,no zo zaciatku mam asi najväcsie obavy z toho ze skoro vsade pisu ze hlavne samouci sa zo zaciatku ucia mnoho zlozvykov ktore budu neskor tazko odstranovat , cize vobec nemam istotu ci to robim spravne pretoze som uz precital skoro 20+ clankov , navodov , videi , roznych veci toho typu a dosiel som k tomu , ze niekde hovoria to , a niekde uplne nieco ine.. viem o tom ze existuju rozne akordove knihy atd no z tych tabov , notovych zapisov a vsetkeho toho som uplne jelito.

komu sa to nechcelo citat tak rovno otazka pre Vas - Pripadne ak ste boli samouci , akou metodou ste sa ucili?

Chcem podakovat tým co sa tu docitali a nevypli to hned ked som napisal ze mam 13 rokov , a samozrejme trosku tento topic berte z nadhladom lebo veci toho typu som nikdy este nerobil

Este raz diky a Ahoj
Zaznamenané
kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #1 kedy: 23. December , 2016, 20:58:21 »

Ahoj, vitaj. Urcite by som ako uplny zaciatocnik nezahadzoval ZUSku. Minimalne ta tam naucia par zasadnych veci a potom pojdes dalej sam. Este podstatna otazka je, ako si na tom s anglictinou, kedze sa chces ucit cez net a 90% obsahu je v cudzom jazyku.

Ucitel vobec nie je na skodu, aspon ta niekto usmerni. Vela zdaru s peknym konickom.
 Zdravíčko
Zaznamenané

NEV3RM1ND
nováčik
*
Príspevkov: 9


« Odpoveď #2 kedy: 23. December , 2016, 21:13:14 »

Ahoj, vitaj. Urcite by som ako uplny zaciatocnik nezahadzoval ZUSku. Minimalne ta tam naucia par zasadnych veci a potom pojdes dalej sam. Este podstatna otazka je, ako si na tom s anglictinou, kedze sa chces ucit cez net a 90% obsahu je v cudzom jazyku.

Ucitel vobec nie je na skodu, aspon ta niekto usmerni. Vela zdaru s peknym konickom.
 Zdravíčko

Ahoj , s angličtinou som podľa mňa pomerne dobre, na to že chodím ešte len do 7. triedy , viem toho oveľa viacej ako iní spolužiaci ktorý sa angličtinu aj dokonca učia :D Angličtina by nemala byť až taký problém , pretože som si slovnú zásobu zlepšoval hlavne keď som hral dosť on-line hry , kde to bolo zásadou. Mimochodom , o tej ZUŠke to viem ako to chodí , ono to bolo pôvodne tak, že keď som mal ešte 12 rokov tak som chcel nastúpiť , no na začiatku školského roka som sa na to vysral pretože som mal už kopu aktivít (basketbal , florbal atd) čiže by som nemal na tu gitaru vôbec vela času, no teraz som už na 101% totálne voľný , čiže keby som presne vedel čo mam robiť , tak by som bol ochotný vybrnkávať aj celý deň. Mimochodom , viem že veľa ľudí má problémy s tým že ich bolia prsty , s tým až taký problém nemám , no často to aj ide do extrémov že keď nejaký primitívny akord stláčam ako o život že mi až prsty odpadávajú a struna stále vydáva tlmený zvuk , no to je už vec cviku.


Veľmi ďakujem že si sa vyjadril a zatiaľ ahoj  :)
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #3 kedy: 24. December , 2016, 00:54:30 »

servus. napis nam, co by si vlastne na tej gitare chcel hrat, co by si chcel zhruba dosiahnut. aku mas rad hudbu, co pocuvas, ci poznas nejakych gitaristov, co sa Ti pacia, atd ...

je vela ciest, ako sa stat gitaristom alebo dobrym gitaristom, len treba mat v hlave jasno, co a ako ...

stat sa gitaristom v zmysle, ze budes na ten nastroj vediet hrat = venovat tomu more casu, mozno vsetok volny, aspon v zaciatkoch.
Zaznamenané
NEV3RM1ND
nováčik
*
Príspevkov: 9


« Odpoveď #4 kedy: 24. December , 2016, 09:22:32 »

servus. napis nam, co by si vlastne na tej gitare chcel hrat, co by si chcel zhruba dosiahnut. aku mas rad hudbu, co pocuvas, ci poznas nejakych gitaristov, co sa Ti pacia, atd ...

je vela ciest, ako sa stat gitaristom alebo dobrym gitaristom, len treba mat v hlave jasno, co a ako ...

stat sa gitaristom v zmysle, ze budes na ten nastroj vediet hrat = venovat tomu more casu, mozno vsetok volny, aspon v zaciatkoch.

Zdravím , keďže mám ešte iba španielku , tak by som zo začiatku chcel hrať nejaké ľahké pesničky a hlavne by som sa chcel naučiť akordy , neskôr by som si kúpil elektrickú gitaru a chcel by som najsť/vytvoriť nejakú kapelu. Z hudby mám rád Nirvanu , Green Day , Red Hot Chili Peppers , Arctic Monkeys , Radiohead , Pink Floyd , Marilyn Manson , Rammstein atď... Z gitaristov mám ako každý rád Hendrixa , taktiež mám rád aj Cobaina ale on až tak nevedel dobre na ňu hrať , potom tu je ešte napríklad bassa Flea.

Viem , som si vedomý že budem musieť do toho vraziť more času , ale viem , že to robim s chuťou a že mi to za to stojí. :)

Díky že si sa vyjadril a Ahoj
Zaznamenané
Vladis
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 116



« Odpoveď #5 kedy: 24. December , 2016, 09:41:05 »

Vitaj medzi nami :)
Tak asi najuniverzalnejsia rada je najst si dobreho sukromneho ucitela a chodit aspon raz tyzdenne k nemu.
Dalsia cesta, je ist aspon na cas na tu ZUSku, tam pochytit dake zaklady, pochopit co a ako a potom pokracovat sam ucenim sa pesniciek svojich oblubenych kapiel, pripadne dakych technik z netu a podobne. Touto cestou sim siel ja, aj ked este nebol internet vtedy, takze to bolo tazsie dostat sa k informaciam.
No a posledna cesta je uplny samouk, ta je asi najpomalsia, clovek moze nachytat iste zlozvyky, ale funguje tiez urcite.
Tu mozes zacat s prechytavanim zakladnych akordov, hrat ich v roznych rytmoch, potom pridat vybrnkavanie tych akordov, prehadzovanie ich roznych kombinacii a postupne sa ucit dake lahsie pesnicky podla youtubu.
Treba sa tesit z kazdeho maleho kroku a uzivat si to a makat,makat, makat  :)
Zaznamenané
KirkHammettWah
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 132



« Odpoveď #6 kedy: 24. December , 2016, 12:44:14 »

Nazdar , tak ako písali chalani predo mnou , určite zájdi na ZUŠ-ku. Naučíš sa tam základné prstoklady , akordy , učiteľ ti odstráni zlozvyky. Ak sa budeš učiť sám , tak ti bude chýbať spätná väzba.
Ak sa už rozhodneš pre učenie sám , tak sa nauč hlavne stupnice a základné harmonické funkcie k daním stupniciam. Rozhodne sa akordy neuč štýlom že tento sa naučím , potom tento a tento. Vezmi si stupnicu C dur a vymenuj jej tony (C-D-E-F-G-A-H). Dôležitý bude pre teba 1. (Tonika) 4. (Subdominanta) 5.(Dominanta) a 6. ton (paralelný mol)  tejto stupnice. Čiže ZÁKLADNE akordy tejto sú C-dur , a-moll , F-dur , G-dur. Tak isto to funguje s ostatnými stupnicami , len musíš vedieť predznamenania danej stupnice. Ta týchto štyroch akordoch je postavených 3/4 pesničiek. Rovnako to funguje aj s molovými stupnicami , ale to si nájdi už sám. Taktiež sa uč a snaž sa pochopiť , ako vznikli odvodeniny od akordov (napr C9 vznikol pridaním nonou od tonu C)
Ďalej si nájdi nejaký hudobný vzor. Počúvaj ho , sleduj a uč sa neho. Skús popozerať týchto gitaristov : John Petrucci ,  Yngwie Malmsteen , Paul Gilbert , David Gilmour , Guthrie Govan , Jimmi Page , Slash atď. Je sa od nich čím inšpirovať
A za tretie. NIKDY SA NEPOROVNÁVAJ s ostatnými a NEKOPÍRUJ ich . Každý gitarista je niečim výnimočný a tým že ich budeš kopírovať tak strácaš sám seba. Určite sa uč od nich licky a trošku si ich pozmeň Žmurk

Viem , nasukal som toho tu viac , ale tiež som v tomto bode bol pred cca štyroma rokmi. Tréningom , počúvaním ostatných a HLAVNE metronómom som dnes niekde úúúplne inde :)

Veľa šťastia želám !  :)
Zaznamenané

NEV3RM1ND
nováčik
*
Príspevkov: 9


« Odpoveď #7 kedy: 24. December , 2016, 22:20:53 »

Zdravím , keď nad tým rozmýšľam , tak by som teda zrejme do tej ZUšky išiel , no problem je ten že prihlasovanie je od začiatku nového školského roku , čiže vtedy už budem mať 14 a vôbec neviem či ma príjmu , pretože je o to (o gitaru) mega veľký záujem , no neviem , uvidím , zatiaľ sa za ten čas ešte začnem učiť teda tie stupnice a harmonické funkcie.

A mimochodom ešte otázka pre Vás - Niekde som počul že na akustickej gitare sa hrá ťažšie ako na elektrickej. (Myslené tak , že keď nováčik začne s elektrickou gitarou , tak sa skorej naučí) , je to totálny nezmysel , alebo je v tom aj trošku pravdy , díky a ahoj.


A PS: Šťastné a veselé prajem a ďakujem zatiaľ za všetky rady. Ďakujem! :)
Zaznamenané
Vladis
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 116



« Odpoveď #8 kedy: 24. December , 2016, 22:41:06 »

Mozno sa mylim, ale ta Kirkova rada bola, akoby sa dakto pytal, ze ako chytit babu za ruku na prvom rande a on mu odpovie, ze kde ma hladat klitoris...
Ta ZUSka je dobra volba urcite, aspon na chvilku, potom mozes prejst na rockovu gitaru sam, ci s ucitelom.
Kym ta tam zoberu, tak zacni s vacsimi zakladmi, ako su tie Kirkove stupnice a toniky, ktore mi skor ako radu, pripominaju skrytu reklamu na vlastnu prezentaciu  Popiskujem si
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #9 kedy: 25. December , 2016, 00:57:01 »

ja by som sa vobec nejakou ZUS v tomto momente nezaoberal. nehovorim, ze nema co ponuknut, ale dolezitejsie je zacat hrat, cosi sa naucit, a az potom sa zamysliet nad dalsou cestou, ci skola, ci sukromny ucitel alebo co ... idealne by bolo, keby sa nasiel kamos, co uz aspon trochu hra, nech ukaze tie uplne prve veci, ako sa drzi gitara, ako sa drzi C-dur a preco sa skusit ucit G-dur najprv radsej bez palca na hrubej strune  Popiskujem si
Zaznamenané
KirkHammettWah
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 132



« Odpoveď #10 kedy: 25. December , 2016, 00:59:15 »

Vladis , nebola to vlastná prezentácia :) len vravím ako som sa učil ja . Prečo m teda nepomoct ? :D
Zaznamenané

marosisko
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 420



« Odpoveď #11 kedy: 25. December , 2016, 16:19:53 »

https://m.youtube.com/user/marianguitarsk
tu mas vsetko co potrebujes
Zaznamenané
KirkHammettWah
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 132



« Odpoveď #12 kedy: 25. December , 2016, 21:52:25 »

A k tej ZUČ. ROZHODNE sa tam choď spýtať. Ku môjmu učiteľovi chodí asi 19 ročný chalan a začal pred rokom a nieje problém. Ak ti povedia že je neskoro , tak tá ZUŠka stojí za prd. Ver mi  Na zdravie!
Zaznamenané

NEV3RM1ND
nováčik
*
Príspevkov: 9


« Odpoveď #13 kedy: 05. November , 2017, 21:20:05 »

Zdravím, prešla dlhá doba, skoro rok od príspevku a prekvapivo som pri gitare ostal. Prihlásil som sa teda na tú ŽUŠku a zatiaľ tam chodím 2 mesiace. Situácia je momentálne taká že sa na zuške učím klasickú gitaru vybrnkávačky Mozzarta a také , akordy nič moc iba doma som sa doučil amol , cdur , emol, g a d. Momentálne rozmýšľam na tom že na konci tohto roka odídem zo zušky pretože to čo ste mi tu písali že si tam pochytím základy nie je veľmi pravdy, ale to bola zrejme chyba vyberu umeleckej školy (v mojom meste nieje z čoho veľmi vyberať). Okrem toho, že sa tam musím učiť klasickú gitaru  - čiže vec čo ma veľmi nebaví tak musím ešte pilovať hudobnú teóriu ktorá obsahuje noty a také veci , nemyslím si že tie noty budem použivať lebo sa da hrať aj podľa akordov , tabulaturi. Neviem čo mám veľmi v tejto situacii robiť. Pretože sa snažím učiť popri zuške aj normálne akordové pesničky pri ktorých mám problém pochytiť rytmus. Rozmýšľam nad kúpou elektrickej gitary na Vianoce, ale neviem čo všetko si k nej budem musieť dokupovať pretože nemám veľmi veľký budget. Keď ste to dočitali až tu tak mi tu môžete napísať nejaké vaše prvé naučené pesničky , nech sa trochu inšpirujem. Predom sa chcem ospravedlniť že som možno v tomto texte presne neopísal svoj problém. Ďakujem zatiaľ za všetky rady, som veľmi prekvapený z toho ako som tu pred rokom písal o tom že neviem čo mám robiť a tá situácia sa znova zopakovala teraz. No nič ďakujem ak ste to dočítali až sem a ahoj.
Zaznamenané
Bhlokvva
stály hosť
*****
Príspevkov: 1031



WWW
« Odpoveď #14 kedy: 05. November , 2017, 21:51:35 »

Pozri... Ked ti ta ZUSka nevyhovuje, kludne to tam zabal a zhanaj niekoho, kto ti vysvetli aspon zaklady elektriky, mozno aj upozorni na chyby, ukaze finty. Urcite sa bude dat najst nejaky sukromny ucitel, mozno ina ZUSka, co do teba nebude hustit Mozarty, ale nasmeruje ta konkretnejsie rockovym smerom. Co sa tyka rozpoctu, pre zaciatok ti staci uplne staci takmer barsaka gitara za 90€ z bazosu a nejaky multiefekt, je toho na vyber miliarda, aj do 50€ pouzitelne. Tam sa zoznamis so zakladmi zvuku a efektami, co je podla mna neoddelitelna sucast el gtr. Najdi si taby na tu nirvanu alebo green day, popozeraj youtube a proste to rovno rob, pride to same. Co sa tyka teorie, k tej sa priebezne vracaj po troche sam, napr. ked ta uz budu boliet prsty. Lebo ked uz aj budes vediet ako-tak hrat, raz pride den, ked ti bude teoria chybat. Noty nie je nutne riesit, ale treba rozumiet zakladnym pojmom, vediet najst/pomenovat tony na hmatniku, chapat trochu stupnice, atd. Dalsia vec je, ze to budes potrebovat aj pri komunikacii s kapelou.
Zaznamenané

Aky je rozdiel medzi vranou?
Strán: [1] 2 3 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.043 sekund, 23 otázok.