Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: VENUJTE 2% z daní aj na podporu gitarového fóra. Ďakujeme!!
28. Marec , 2024, 18:42:51
Strán: [1] 2 3 4 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: FRAKAMP  (Prečítané 12981 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
frakos
stály hosť
*****
Príspevkov: 1366



WWW
« kedy: 24. Január , 2017, 20:07:04 »

Postavil som si gitarový lampový ampík.

Tech. parametre:

Upravená Marshall JCM1.
Preamp JCM1 2xECC83 + drobné zmeny a koncák je Single ended s ECC82.
Výkon cca 2W.

Aby som vysvetlil, tak takéto veci bežne nerobievam, nemám dielňu ani poriadnu výbavu. Takže robil som to na kolene v izbe v paneláku. Šasy to nemá ako sa patrí, ale iba improvizované z cuprexstitu, z čoho sa leptajú plošáky a boky z drevotriesky. Črevá som nedával na plošák, ale na pájkovacie pole.

Schému mi dal kamarát, člen fóra Paloamp. On si tento zosík už v minulosti postavil, ale teda v serióznom konštrukčnom prevedení, že normálne plechové šasy a aj s peknou skrinkou. On má tých vlastnoručne vyrobených ampov viac, niektorý z nich už na tomto fóre aj sám prezentoval. Takže som až takú ťažkú prácu nemal lebo mi poradil od súčiastok, že aké vyberať typy kondíkov, ako riešiť žhavenie aby nerušilo, ako uzemňovať, aby neboli zemné slučky a podobne . . .

Všetky súčiastky vrátane trafákov som kúpil v avelmak.sk. Náklady bez elektróniek boli cca 80€. Elektrónku 12AX7 na pozícii V1 som skúšal  JJelectronic, Tung-sol a starú Tesla. Najviac sa mi páčila Tesla a tak som ju tam nechal. JJ oproti ostatným dosť rezala vo výškach. Tesla bola oproti Tung-sol taká širšia.

Veľmi sa mi páči ako to hrá. Príjemné skreslenie. Vie to aj čistý zvuk, ale gain a aj poťák na gitare musia byť stiahnuté. Má to dosť veľkú výkonovú rezervu, na doma to mám tak, že master volume je len trošku pootočený a už je to na panelák až až. Možno by to utiahlo aj nejakú skromnejšiu skúšobňu a malinký klub - neviem. Som dosť prekvapený, že to nebrumí, nešumí, čakal som, že keď nebudú kovové šasy tak to bude horšie. V tomto to predbieha ampy, ktoré mám.

Urobil som nejakú zvukovú ukážku s videom. Vo videu som popísal, že ako je práve nastavený amp a gitara. Box som použil Mashall 1936 s 2 x G12T, gitara je Gibson LP studio a majk Shure PG57, ktorý som dal asi 5cm od repráka do 2/3 od stredu pod uhlom cca 45°. Zvuk neni vôbec upravovaný, čisto iba to čo vyliezlo z majku, žiadny kompresor, eq ani reverb. Akurát pod sóla som si do beglajtov zdvojil gitary do sterea.

Tu je link na schému, podľa ktorej som staval, to je tá ručne nakreslená. A tá druhá je originál schémy, z ktorej kamoš vychádzal.
https://app.box.com/s/c9pfvw9kfsdgby7550hpqoabc02cr3ni

Ukážka



* IMG_20170123_115249.jpg (99.22 KB, 800x450 - prehliadnuté 423 krát.)

* IMG_20170123_115425.jpg (104.37 KB, 800x450 - prehliadnuté 427 krát.)
Zaznamenané

brdo prvy
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2914



« Odpoveď #1 kedy: 24. Január , 2017, 21:56:39 »

... to je teda neco  facepalm bukasovy zosik Bavím sa skvele
Konstrukcne to ma vsetky predpoklady ze to bude kadejak vrcat a brumiet tak ze je to fakt zazrak ze to chodi k tvojej velkej spokojnosti aj oproti ostatnym ampikom. Mas moj obdiv.
V Avelmaku sa da kupit vystupacik na ECC82ku ?
Zaznamenané
frakos
stály hosť
*****
Príspevkov: 1366



WWW
« Odpoveď #2 kedy: 24. Január , 2017, 22:57:57 »

Takto mi to vysvetlil kamoš:

Trafo mám použité pre EL84 ktorá potrebuje 5KOhm primárnu impedanciu a výstup je na 8 Ohm.
Ecc82 má záťažovú impedanciu do 8KOhm ak je v zapojení pararelne dve triody tak bude mať impedanciu polovičnú teda 4KOhm, teda trafo z EL84 akurát.
Takto to zapájajú v Hi-octane ked chcú znížiť výkon a nahradiť EL84 s ECC82-12Au7, celkom šikovné a netreba meniť trafo.

http://www.avelmak.sk/index.php?lm=1072&pg=det&article=39448
Zaznamenané

frakos
stály hosť
*****
Príspevkov: 1366



WWW
« Odpoveď #3 kedy: 24. Január , 2017, 23:11:36 »

Možno aj preto nevrci že je "všetko" zvlášť uzemnovane. Zem na zdroji zvlášť drôtom do spoločného bodu, signalnu zem zvlášť do spoločného bodu, uzemnenia potakov zvlášť, prednú zadnu a hornú medenu dosku zvlast, tie dva odpory čo sú na zhaveni zvlášť, zem na sekundárnom vinuti vystupneho trafaka zvlášť atď tam ich vidno ako sú v jednom bode za elektronkami. Keď to kamoš robil prvýkrát tak jednoducho zeme medzi sebov pospajal a vracali to tak že nebolo nič počuť. A je tam zhavenie striedavym prúdom takže sú použité pevné drôty, nie lanko a sú vzájomne obtocene, to som dostal tiež radu že aku vŕtačkou. Ono to trošku sumi ale keď chytím struny tak už úplne nič :).
Zaznamenané

tipek
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2847


tovarne na kolena home made is the king


« Odpoveď #4 kedy: 25. Január , 2017, 07:38:40 »

ako , že srandy kopec Si píš!!!  Na zdravie!

ja som tiež takto robil volakedy zosíky aby som skúšal zapojenie a  zvuk ,

bukasový masív  ha ha ha ha ha ha ha ha ha

čo sa  týka brumu  ti to može brumieť podla toho kde to máš zapojené v  akom prostredí , s  akou gitarou ....
a s akým skreslením , ale nemusí ,

ja by som dal - vyrobil aspoň na prvú lampu tieniaci valček , bud originál alebo z dákeho plechu a uzemnil ho o kostru ,

a tiež by som dal dáko nad súčiastky na distančné stlpčeky ,pridal tieniaci plošák po celej ploche vnútra ,
do vnútra aby to bolo celé tienené ,

a pod tie trafáky by som dal možno ešte podložky aby ti ten  kuprexit nepraskol ,

+ tie medené plochy PCB niečim natrel , (lakom ) lebo ti to zoxiduje veľmi rýchlo keď tam budeš mať teplo ,

ešte ma napadlo že kontakty na transformátoroch zaizolovať zmrštovacou bužirkou aby si sa ich náhodou nedotkol  :)

inak výrobe na kolene ZDAR  Na zdravie! Bavím sa skvele Bavím sa skvele Bavím sa skvele


* P-ST9-162.GIF (111.02 KB, 500x497 - prehliadnuté 384 krát.)
Zaznamenané

frakos
stály hosť
*****
Príspevkov: 1366



WWW
« Odpoveď #5 kedy: 25. Január , 2017, 08:25:49 »

tie tieniace valceky som hladal v nejakych slovenskych shopoch, ale nasiel som ich iba v kombinacii s umelohmotnymi päticami, ale s keramickymi, ktore som pouzil, neboli. toto este poriesim. tie ostatne veci so zmrstovacimi buzirkami a inak aj ten tieniaci bazmeg pod suciastky a lak na med su fasa napady, ale na mna a zamer ako taky, uz moc detaily Žmurk

inak ked uz to ma byt sranda tak este perlicka, ja tym elektrickym schemam moc sam od seba nerozumiem, mozno trochu ked mi to niekto vysvetli. Tak ked si vsimnete v scheme su dve ledky a aj vo videu v jednom zabere, kde su samostatne odfotene predny a zadny panel, ich tam vidno na tom paneli s potakmi. No a ja reku, ze to bude tak, ze ked bude boost zapnuty tak bude svietit jedna a ked vypnuty tak druha. No potom sa ma kamos, ktory ma mentoroval opytal, ze co budu signalizovat a ja reku ved ty si mi dal schemu ja neviem :). No a vysvetlil mi, ze neplnia signalizacnu fciu, ale su tam pre zvysenie limitacie signalu v serii s tymi diodami v boostri. Ale zasiahla prozretelnost lebo sme zistili, ze kamos zabudol do schemy nakreslit master volume potak a tak bolo na prednom panele aspon miesto ho umiestnit na poziciu tych lediek.
Zaznamenané

brdo prvy
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2914



« Odpoveď #6 kedy: 25. Január , 2017, 08:51:28 »

Takto mi to vysvetlil kamoš:

Trafo mám použité pre EL84 ktorá potrebuje 5KOhm primárnu impedanciu a výstup je na 8 Ohm.
Ecc82 má záťažovú impedanciu do 8KOhm ak je v zapojení pararelne dve triody tak bude mať impedanciu polovičnú teda 4KOhm, teda trafo z EL84 akurát.
Takto to zapájajú v Hi-octane ked chcú znížiť výkon a nahradiť EL84 s ECC82-12Au7, celkom šikovné a netreba meniť trafo.

http://www.avelmak.sk/index.php?lm=1072&pg=det&article=39448
.. nevedel som ze 82ke staci 8k zatazovacia impedancia ,myslel som ze tak aspon 10-12k.
To kde ste sa s kamosom dociatli ?
Zaznamenané
frakos
stály hosť
*****
Príspevkov: 1366



WWW
« Odpoveď #7 kedy: 25. Január , 2017, 09:39:47 »

netusim, to on vykoumal, ale mozem zistit.
Zaznamenané

frakos
stály hosť
*****
Príspevkov: 1366



WWW
« Odpoveď #8 kedy: 25. Január , 2017, 11:25:27 »

.. nevedel som ze 82ke staci 8k zatazovacia impedancia ,myslel som ze tak aspon 10-12k.
To kde ste sa s kamosom dociatli ?

z tohto vychadzal

http://www.ax84.com/static/corepoweramps/2W_SE/AX84_2W_SE_Poweramp_Schematic.pdf
Zaznamenané

brdo prvy
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2914



« Odpoveď #9 kedy: 26. Január , 2017, 11:33:28 »

... ak som si to dobre pozrel ,tak v serii s vystupnym trafkom pre tu ECC82 je este 6k2 odpor, cize uz len ten samotny odpor tvori vykonovu brzdu a upravuje zatozovaci odpor tej ECCcky.
Moj taky odoka odhad bol ze pre ECC82ku potrebujes zatazovaci impedanciu tak cca okolo 20-30kOhm ,preto som sa divil ze sa da len tak supnut vystupak pre EL84 na ECC82ku ,ale teraz mi tato technicky skratka je jasna  Popiskujem si
Odhadujem, ze v hentakej uprave ma ten koncacik vykon tak asi 0,5W  Bavím sa skvele
Zaznamenané
tipek
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2847


tovarne na kolena home made is the king


« Odpoveď #10 kedy: 26. Január , 2017, 12:41:40 »

inak nechceš knoflíky ?? mám ich dosť  ha ha ha

tých 0,5w :D je na doma OK ,


* DSC_0024.JPG (1103.6 KB, 2560x1440 - prehliadnuté 365 krát.)
Zaznamenané

frakos
stály hosť
*****
Príspevkov: 1366



WWW
« Odpoveď #11 kedy: 26. Január , 2017, 19:49:05 »

porovnavam to s vox night train a čo do výkonu je to cca rovnake

krasne knoby, ale diki, dam tam take skarede stare sive s bielou čepičkou, nech zostanem verný pôvodnému crash dizajnu Žmurk
« Posledná zmena: 26. Január , 2017, 19:49:48 od frakos » Zaznamenané

styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11901



« Odpoveď #12 kedy: 27. Január , 2017, 09:57:49 »

crash dizajnu Žmurk
crash alebo trash? Bavím sa skvele

inac mila zabavka..potom daj nejake ukazky...ak to bu hrat pekne, tak by som to dal do peknej krabice..  Na zdravie!

inac mohli ste dat malu ECCcku do pushpull zapojenia a mohol by si si vyskusat zapojenie dospeleho koncaku s malym vykonom  :)
Zaznamenané
PanTau
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1883



« Odpoveď #13 kedy: 27. Január , 2017, 10:13:46 »

Hore je ukazka, ne?
Zaznamenané
frakos
stály hosť
*****
Príspevkov: 1366



WWW
« Odpoveď #14 kedy: 27. Január , 2017, 12:30:51 »

Áno, v prvom príspevku je video s ukážkou aj som popísal ako to je nahrate.
Zaznamenané

Strán: [1] 2 3 4 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.039 sekund, 22 otázok.