Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Zaregistroval si sa, ale ten prekliaty mail nechodí a stále nechodí?

Skontroluj si SPAM.

(fakt, robíme, čo sa dá, ale gmail.com si nedá povedať)
28. Marec , 2024, 12:46:43
Strán: [1] |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Niečo na "pozdvihnutie nálady" gitarových fanúšikov  (Prečítané 4845 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
mr. redwine
stály hosť
*****
Príspevkov: 965



« kedy: 10. Júl , 2017, 20:48:47 »

Pár riadkov z článku uverejneného vo "The Washington Post"

Biznis s elektrickými gitarami zažíva v Spojených štátoch temné obdobie. Odchovanci na Hendrixovi či Claptonovi pomaly vymierajú, robotické gitary sa neuchytili. Vyzerá to tak, že poslednou nádejou je Taylor Swift.

Názov podujatia Šou Národnej asociácie hudobných obchodníkov neznie ani trochu rokenrolovo. No keď sa dvere anaheimského kongresového centra otvoria, ľudia začnú prúdiť dnu popri lesknúcich sa gitarách značky Fender či Les Paul. Atmosféru dotvárajú i podomácky vyrobené čudá, medzi ktorými sa vyníma napríklad poldruhametrová gitara zhotovená z pätnástich druhov dreva.
Keď stojíte uprostred najväčšieho „šesťstrunového lahôdkarstva“ v Spojených štátoch, máte takmer pocit, že vo svete gitár je všetko v najlepšom poriadku. Ale len pokiaľ toho neviete o gitarovom biznise toľko, koľko napríklad George Gruhn.

Súdny deň sa blíži

Tento 71-ročný obchodník z Nashvillu predával gitary aj Ericovi Claptonovi, Neilovi Youngovi, Paulovi McCartneymu či Taylor Swift. Prechádzať sa po festivale s Gruhnom je ako sprevádzať Billa Belichicka pri prehliadke hráčov amerického futbalu pred každoročným draftom. Cítiť, že sa v ňom miesi úprimná láska k hudbe i veľká skepsa. To, čo iní môžu považovať za rozmach – zdanlivo nekonečné množstvo výrobcov nástrojov –, sú pre Gruhna iba dva oproti sebe rútiace sa vlaky.
„Výrobcov je viac ako kedykoľvek predtým, no trh nerastie,“ vraví Gruhn a jeho hlas je miestami plný smútku. „Súdny deň ešte nenastal, no je jasné, že situácia je neudržateľná.“

Čísla mu dávajú za pravdu. V poslednej dekáde predaj elektrických gitár klesal z jeden a pol milióna kusov ročne na milión. Dve najväčšie spoločnosti, Gibson a Fender, sú v dlhoch a tretia, PRS Guitars, prepúšťa zamestnancov a vyrába čoraz lacnejšie nástroje. Agentúra Moody’s v apríli dokonca znížila rating najväčšiemu z hráčov na trhu, Guitar Center, pretože jeho dlh sa vyšplhal na 1,6 miliardy dolárov. Internetový predajca Sweetwater.com zase ponúka čisto nové gitary od Fendera iba za necelých osem dolárov mesačne.

Chýbajú gitaroví hrdinovia

Gruhna však netrápia iba klesajúce tržby. To sa v biznise občas jednoducho stáva. Znepokojuje ho skôr dôvod.
Keď pred 46 rokmi otváral obchod, každý chcel byť gitarovým bohom ako Eric Clapton, Jeff Beck, Jimi Hendrix, Carlos Santana či Jimmy Page. Dnes títo velikáni odchádzajú do dôchodku a prispôsobujú sa nižším zárobkom. Snažia sa skôr zbaviť svojich zbierok, nie ich rozširovať, a mladá generácia nie je v stave ich nahradiť. Gruhn vie prečo.
„To, čo potrebujeme, sú gitaroví hrdinovia,“ tvrdí.
Zaznamenané

„a beer a day keeps the doctor away.“
futox
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 451



« Odpoveď #1 kedy: 10. Júl , 2017, 20:58:22 »

Takze je to vnasich rukach  Ja som čert... Treba na fore najst nejakeho gitarovehi boha  Ja som čert.. To stymi dlhmi, som sa cudoval uz dlchsie ze Gibson ma vela low cost modelov za pomaly 500eur. Kedysi bolo najlacnejsie tusim studio okolo tisicky mozno junior este o par eur menej. Ked vidim tie vykastrovane gibsony tak mi pride ten najdrachsi epiphone ako lepsia volba..
Zaznamenané
styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11901



« Odpoveď #2 kedy: 10. Júl , 2017, 21:05:26 »

gitarách značky Fender či Les Paul
ani sa necudujem, ze Gibson ma problemy  Bavím sa skvele
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #3 kedy: 10. Júl , 2017, 22:30:57 »

vobec do toho nevidim, ale cele mi to pride ako jeden strasny blud.

v dobe gitarovych spominanych hrdinov sa predavalo rocne kolko nastrojov ?

gitarovych hrdinov je dnes skorej privela, nez zeby chybali  Neviem
Zaznamenané
proghopik
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 4302


PATRÍM DO PIVNICE!


« Odpoveď #4 kedy: 11. Júl , 2017, 07:20:56 »

Nuz, v rozpore s tymto je skutocnost, ze ceny novych (neratam lowendove modely) nastrojov spominanych znaciek realne vobec neklesli, dokonca trebars Custom Shop modely mierne stupaju z roka na rok (casto o dost viac ako inflacia). A ceny starych gitar su najvyssie ake kedy boli, umelo nadhodnotene najma v obchodoch a tzv. reputable sellermi. Skor co som cital najma v USA klesa predaj novych lacnejsich nastrojov, kedze dnesni pubertaci asi ozaj postupne maju mensi a mensi zaujem o el. gitary.  Popiskujem si

K tomu treba priratat, ze trh je tak zahlteny a je tak velky so second hand nastrojmi, ze na viacero rokov by mohli prestat vyrabat gitary celkovo a nic by sa nestalo. :)
Zaznamenané

kkoti môžu robiť technicky dobru hudbu ale nie pocitovo alebo nie su kok*ti lebo umenie ide cez pocity. Jedine ked môže kkt robit dobru hudbu je ked jukeboxuje teda hra do botky nacvičené cudzie veci
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #5 kedy: 11. Júl , 2017, 09:31:43 »

... a je tak velky so second hand nastrojmi...

vsak to. ak sa naozaj preda novych rocne "len" milion, tak za poslednych 10 rokov je to 10 milionov gitar ! a cosi mi hovori, ze tento udaj o predaji sa bude tykat asi len USA. cize celosvetovo to moze byt kludne nasobok. a co sa asi tak s tym raz uz predanymi do buducnosti deje ? cely tento biznis mi pride uplne sialeny a utrhnuty ani neviem od coho  Ja som čert.. Guitar Center v strate 1,6 miliardy ? treba zasadne zvysit produkciu, to sa spravi Ja som čert..
« Posledná zmena: 11. Júl , 2017, 10:34:35 od rastis » Zaznamenané
futox
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 451



« Odpoveď #6 kedy: 11. Júl , 2017, 10:08:22 »

Inak stym ma stevo pravdu.. tolko kapiel rockoidnych.. cakam na riadne solo a nic "breakdown" a ponom refren :D
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #7 kedy: 11. Júl , 2017, 10:25:23 »

Stevino - je ich tych hrdinov tolko, ze vlastne ani nemozu byt hrdinovia. ked nieco robi 1000 ludi na svete, tak 10 z nich bude tak dobrych, ze cely svet sa z nich posere. ked nieco bude robit 10 000 000 milionov ludi na svete (tolko sa predalo za poslednych 10 rokov v USA gitar), tak z nich bude na posratie dobrych 100 000 a koho to tym padom ma zaujat ? takze najlepsie je si poplakat, ze trh s gitarami nerastie a predava sa v USA len milion rocne  Je mi do plaču

takto isto mozu inak plakat aj fotografi, tam je to o to horsie, ze popici fotky dnes dokazu telefony za 20 dolarov, takze na svete je taka zaplava digitalnych obrazovych suborov, ze fotografia ako nejaky akoze umelecky smer definitivne raz a pre vzdy skoncila  Neviem na druhej strane, myslim, ze vyrobcovia foto a profi foto techniky by asi s vyrobcami gitar menit nechceli, predpokladam, ze v tomto odvetvi to na miliardove straty nevyzera  Ja som čert..
« Posledná zmena: 11. Júl , 2017, 10:35:50 od rastis » Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #8 kedy: 11. Júl , 2017, 14:11:49 »

ale to co pises vobec neni problem gitarovych sol, len neviem, ci ma cenu to nejak dalej rozvijat  Neviem
Zaznamenané
crespi
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 585



« Odpoveď #9 kedy: 11. Júl , 2017, 15:34:18 »

Stevino - je ich tych hrdinov tolko, ze vlastne ani nemozu byt hrdinovia. ked nieco robi 1000 ludi na svete, tak 10 z nich bude tak dobrych, ze cely svet sa z nich posere. ked nieco bude robit 10 000 000 milionov ludi na svete (tolko sa predalo za poslednych 10 rokov v USA gitar), tak z nich bude na posratie dobrych 100 000 a koho to tym padom ma zaujat ?

Inac, na tuto temu je celkom dobra kniha: Alessandro Baricco – Barbari
Zaznamenané
Roberto
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 3467



« Odpoveď #10 kedy: 11. Júl , 2017, 19:36:02 »

necital som cely thread, ale videl som predavat 58cku za smiesnych 150kEUR nedavno. zrejme tie ceny uz nepolezu hore ako sa pocitalo.
Zaznamenané

“Hot funk, cold punk, even if it's old junk, it's still rock and roll to me.” ~ Billy Joel

"Using a pedal for dirt with a great vintage Marshall is like driving a Ferrari with an automatic transmission. It's still a Ferrari but you can sure as have a lot more fun with a manual."
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #11 kedy: 11. Júl , 2017, 19:43:00 »

na margo toho Robertovho...

... je v dnesnej dobe absolutne vylucene, aby sa nepotulovalo svetom ix pravych, respektive "pravych" 58/59/60 za smiesnych 150k€, ktorych realny vek je nejake desatrocia nizsi a cena smiesnych ovela menej, ako 10k€ ? ono je to asi skorej na debatu do Gibson temy... skratka ci aj nie su zname pripady, kedy sa casom / nahodne zistilo, ze sa niekde predaval, respektive aj predal takyto ojeb ? najlepsie s posvetenim miestnych "progrocker-znalcov"  Ja som čert..
Zaznamenané
Strán: [1] |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.039 sekund, 22 otázok.