Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Zaregistroval si sa, ale ten prekliaty mail nechodí a stále nechodí?

Skontroluj si SPAM.

(fakt, robíme, čo sa dá, ale gmail.com si nedá povedať)
28. Marec , 2024, 10:15:07
Strán: [1] |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Hughes and Kettner diely  (Prečítané 4376 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
yngsteen
stály hosť
*****
Príspevkov: 1004



« kedy: 16. Január , 2018, 23:12:29 »

Zdar,

po dlhej dobe som sa rozhodol, že sem postnem nejaké relatívne užitočné know how. Aktívne už nehrám a lampové veci som už popredal. Chcel som si kúpiť len nejaké cvičítko a nejako ma nenadchol ani zvuk ani ceny toho čo bolo bežne v inzercii.

Nakoniec som kupil za pár šupov  HK Attax 80 s vadným volume potenciometrom.  Je to 90s trandák, ktorý je (v rámci možností a rozpočtu) veľmi zábavný a hrá slušne aj potichu aj v skúšobni (kde nikto iný nemá lampový aparát). Do izby je to ťažký luxus a má to všetko čo som chcel vrátane slučky, rec out a sluchátkového výstupu

Tento amp je veľmi ľahko servisovateľný v domácich podmienkach. Dá sa to ľahko rozobrať.  Nechcelo sa mi prispôsobovať bežne dostupný potenciometer a chcel som priamu náhradu aj s nosným plechovým rámikom. Celý preamp tam visí našrobovaný práve na tých potenciometroch.

Tak som skúsil hľadať a zistil som, že najlacnejšie sa dajú tie poťáky zohnať priamo u výrobcu.

Ten typ čo bol v Attaxe používali v X iných ampoch a stále aj používajú. Napr. v Basskicku:

http://service.hughes-and-kettner.com/de-de/basskick/bk-100/einzelteile-elektronik-bk100/9140032/poti-a10k-log-mono-rk16.html

Majú všetky bežné hodnoty za fasa ceny.  Má to jeden háčik. Kvôli distribučným zmluvám neposielajú na Slovensko. Finta je nechať si to poslať do Rakúska na prvú poštu za hranicami, alebo niekomu kto je v AT alebo BRD.

Pri jednom poťáku sa to úplne neopláca, lebo poštovné je 9 euro, ale pri väčšom počte už to má zmysle. Keby si chcel niekto zgenerálkovať svoje HK.

Diely pre SR sa oficiálne dajú nakúpiť aj u českého distribútora, ale to som neskúšal.

Daný postup sa dá samozrejme použiť na hocijaké HK diely čo majú v ponuke.

 Na zdravie!


« Posledná zmena: 17. Január , 2018, 08:21:46 od yngsteen » Zaznamenané
tipek
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2847


tovarne na kolena home made is the king


« Odpoveď #1 kedy: 17. Január , 2018, 08:48:14 »

šikula  Zdravíčko
a  nedá s a ten potenciomter rozobrať a  troška zrepacovať ked puká ? alebo má vyjazdenú dráhu ?
Zaznamenané

Paloamp
nováčik
*
Príspevkov: 65



« Odpoveď #2 kedy: 17. Január , 2018, 08:59:04 »

Určite sa to dá vymeniť potenciometer 10k/A log zoženieš bez problémov (TME,Avelmak,Sos,GME......)
Ten pôvodný treba vyletovať aj s plechovým držiakom. Vymeniť potenciometer, namontovať plechový držiak a naletovať  späť do PCB. Nevidím v tom problém.

Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #3 kedy: 17. Január , 2018, 11:22:09 »

a neni v tom aparate aj mala lampa ? sa mi zda, ze to bola v tom obdobii cosi ako "konkurencia" Valvestate, trochu lacnejsie, s podobnym zvukom ... par razy som to skusal a prislo mi to mile a sikovne.
Zaznamenané
yngsteen
stály hosť
*****
Príspevkov: 1004



« Odpoveď #4 kedy: 17. Január , 2018, 17:50:52 »

šikula  Zdravíčko
a  nedá s a ten potenciomter rozobrať a  troška zrepacovať ked puká ? alebo má vyjazdenú dráhu ?

To kombo padlo "na hubu".  Na par potakoch ohlo osky takze nesli narovnat a volume do zlikvidovalo tak ze sa som sa ani nesnazil ho ozivovat.  Vypadaval signal, menilo to za jazdy odpor atd., studene spoje tam neboli.

Povodne som to aj tak planoval ze to len polepim.
Zaznamenané
yngsteen
stály hosť
*****
Príspevkov: 1004



« Odpoveď #5 kedy: 17. Január , 2018, 17:59:06 »

Určite sa to dá vymeniť potenciometer 10k/A log zoženieš bez problémov (TME,Avelmak,Sos,GME......)
Ten pôvodný treba vyletovať aj s plechovým držiakom. Vymeniť potenciometer, namontovať plechový držiak a naletovať  späť do PCB. Nevidím v tom problém.

Nuž ani ja som nevidel.  V TME som taky co by mi presne sadol nenašiel.  Reálne v boli v tom kombe dva druhy potenciometrov jeden mal ten plechovy ramik odnámateľny čo som zistil až po odletovaní druhý ho mal zalisovaný, takže celkom otrava to vyrábať.

Ja som uz nejaké taketo repasovačky robil a vždy je to o tom či máš viac času, alebo peňazí. Keď som si predstavil ako to rozoberem a potom budem dopasovávať po večeroch neorigo veci tak som si radsej "priplatil" a za 20 euro som to mal origo (aj poťákmi do zásoby z každého typu).

A samozrejme, vždy keď takéto niečo robíš tak si môžeš vybrať buď chceš zachrániť súčiastku alebo šetriť plošák. Jeden poťak mi nechcel ísť po odsatí ani za nič von tak som ho nakoniec vycvakal, aby som nepoškodil dosku. Takže rámik sa zničil.  Žmurk

Takže áno, ak by som nemal možnosť kúpiť origo tak by som to nejako zbastlil.  Ale takto som oveľa spokojnejší.  :)

« Posledná zmena: 17. Január , 2018, 18:00:35 od yngsteen » Zaznamenané
yngsteen
stály hosť
*****
Príspevkov: 1004



« Odpoveď #6 kedy: 17. Január , 2018, 18:02:21 »

a neni v tom aparate aj mala lampa ? sa mi zda, ze to bola v tom obdobii cosi ako "konkurencia" Valvestate, trochu lacnejsie, s podobnym zvukom ... par razy som to skusal a prislo mi to mile a sikovne.

Nope, toto je čistý tranzistor. Je tam akúrát taký nejaký malý pružinový reverb.  Skreslenie je klasický nemecký "metálek" a po prepnutí do mode 2  Včkový "deathmetálek".

Zaznamenané
Strán: [1] |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.043 sekund, 22 otázok.