Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Zaregistroval si sa, ale ten prekliaty mail nechodí a stále nechodí?

Skontroluj si SPAM.

(fakt, robíme, čo sa dá, ale gmail.com si nedá povedať)
19. Apríl , 2024, 19:06:45
Strán: 1 2 [Všetko] |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: VIDEO - Ako vyberať elektrickú gitaru, na čo dávať pozor!  (Prečítané 8529 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« kedy: 29. Jún , 2018, 19:53:58 »



V tomto video som zhrnul, na čo dávať pozor pri výbere elektrickej gitary resp pri nákupe gitary v obchode.  Zdravíčko
Ak chcete byť informovaní o nových videách, prihláste sa na odber - http://www.youtube.com/gitarovykanal  Na zdravie!

V skratke, čo sa tam všetko preberie:

01:21 - nastavenie výšky strún
03:15 - pnutie krku
04:37 - kontrola drnčania pražcov
05:11 - hluché tóny
05:39 - skúška elektrických a mechanických častí - potenciometre (volume, tone), ladiaca mechanika, snímače (singel, humbucker), tremolo
08:04 - výška snímačov
08:49 - zvuk - Fender Stratocaster, snímače
09:26 - ovládanie tónu Volume potenciometrom
10:26 - nastavenie ladenia, 12 pražec
11:10 - zvuk Gibson Les Paul, snímače
« Posledná zmena: 06. September , 2018, 15:11:23 od Pitu » Zaznamenané

brdo prvy
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2914



« Odpoveď #1 kedy: 30. Jún , 2018, 05:34:07 »

Pekne si to zhrnul  Žmurk
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #2 kedy: 30. Jún , 2018, 08:34:02 »

Pekne si to zhrnul  Žmurk

Díky Brdo. :) Budem postupne pridávať videá v podobnom duchu. Ak sú nejaké nápady, k čomu by som mohol urobiť video, tak sem s tým. Žmurk
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #3 kedy: 30. Jún , 2018, 10:09:04 »

kto nic nerobi, nic nepokazi, ale aj tak si neodpustim uprimne okienko. unika mi zmysel. je to predovsetkym reklama na obchod, tomu rozumiem a je to uplne legitimne. ale ako navod "ako vybrat gitaru" to teda rozhodne nefunguje. predstava, ze niekto si podla takehoto poucenia spravne vyberie gitaru je pritiahnuta za vlasy. letmo sa to obtrelo o viacere problematiky vyberu, ale ziadnu neobjasnilo seriozne; niektore veci boli tak zmatene, ze radsej sa im nemalo venovat vobec, hlavne ked ani s prvotnym vyberom nijako nesuvisia (stelovanie krku).

ja by som to ponal tak, ze vyberieme si gitaru, a ak nie je pohodlna alebo spravne nastelovana, oslovime obsluhu, nech spravi napravu a potom pokracujeme s vyberom. obsluha to bud napravi, lebo je to reklama na obchod alebo to nenapravi a vyberieme si inu gitaru (alebo iny obchod). ked mame v ruke nastaveny nastroj, nebudeme sa bavit o srtelovani krku, vyske kamenov a podobnych podruznostiach. budeme na tej gitare podla moznosti co najviac hrat a budeme sa zameriavat na to, ci sa nam to zvukovo podoba alebo nepodoba predstavam. ci sa na tej gitare da alebo neda zahrat to, co na nej v buducnopsti budeme chciet hrat. nevyberame si gitaru predsa podla toho, ci funguju tonove clony alebo drncia nejake nedotiahnute sroby, to su predsa veci, ktore ma aicky zabezpecit obchod. v reklamnom videu mozme na to neustale poukazovat a konkretny obchod velebit, ako to u nich je osetrene Popiskujem si

Zaznamenané
futox
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 451



« Odpoveď #4 kedy: 30. Jún , 2018, 10:34:27 »

Na jednej strane fajn poukazat ze treba davat pozor na ohyb krku atď, ale vtomto  videu by som trosku rozvinul viac tie typo gitár a stelovanie by som spravil ako samostatné video.
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #5 kedy: 30. Jún , 2018, 10:51:35 »

Na jednej strane fajn poukazat ze treba davat pozor na ohyb krku atď, ale vtomto  videu by som trosku rozvinul viac tie typo gitár a stelovanie by som spravil ako samostatné video.

Tu ani nešlo o výber z jednotlivých tipov gitár, ale možno aj také pripravím. Určite chcem spraviť aj samostatné videá na každú jednu technickú záležitosť, čo sa tu spomenula, kde sa to vždy preberie podrobnejšie.
Zaznamenané

icotech852
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 508



« Odpoveď #6 kedy: 30. Jún , 2018, 13:44:23 »

ten gitarovy pilot kanal,ktory si vytvoril mi prisiel strasne super az som sa zlakol ohladne "profi prevedenia" a velmi sa tesil.

Vo fore k videu ako vyberat elektricku gitaru som najprv zaregistroval Rastisovu vecnu uprimnost,ale mal pravdu.V podstate som to vnimal ako reklamu na shop,ale to je vasa sikovnost,preco nie.

Tiez si myslim,ze ked niekto vybera prvu gitaru,tak ani netusi kde je sever a co znamena pojem ladenie oktav (sam som ako student hral 3 roky na gitare a ani netusil co to je).Kludne sa pri prvej navsteve shopu mohlo zamerat iba na - toto je fender,toto je gibson,toto su snimace,takto sa ladi :)

Ohladne podrobnejsich tem poprosim o profesionalitu,teda kdesi v tichej miestnosti na styl JameStageCz... pokial to chcete robit na urovni.
Zaznamenané

Jackson X Kelly,Marshall JVM,Greenbacks
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #7 kedy: 30. Jún , 2018, 14:28:16 »

Až teraz som zaregistroval Rastisove pripomienky. A jasne, má vlastne pravdu. :)  Je tam všeobecne načrtnuté a zhrnuté, na čo dať pozor (išiel som vedome podľa toho, na čo si dávam pozor sám) a zvlášť som naznačil, že ak si to človek nevie nastaviť sám (čo platí u väčšiny začiatočníkov), má sa s tým problémom obrátiť na predavača. A hej, preto aj ani nie moc skrytá reklama na tento shop, lebo tu si dajú záležať.  Som za vodou kámo

Rastis, vôbec nie je samozrejmosť, že sú tie veci nastavené na gitarách a v niektorých obchodoch ťa aj presviedčajú, že to je v poriadku, radšej ti vnútia zle nastavenú gitaru s hrdzavými strunami, akoby mali ísť do skladu pre inú, prípadne nebodaj niečo nastavovať.  Je mi do plaču
Preto som pri  tomto videu spravil reklamu na Melody. Kľudne spravím ďalšiu, dobre sa s nimi spolupracuje a tieto záležitosti sú u nich na poriadku.  Ak by ma svojím prístupom k ľuďom sklamali, bez problémov im to vytmavím. Žmurk


Kanál som len rozbehol, mám predstavu a chuť sa takto baviť, ak mi to vydrží, postupne pribudne veľa videí na všetky možné témy. Nie je žiaden presný scenár, že najprv to, potom toto. Pôjdem všelijako, ako ma napadne, akú budem mať momentálne chuť a aké veci k dispozícii. Na youtube sa to potom bude kategorizovať a prelinkovávať, že sa každý dostane, k tomu, čo bude chcieť zistiť.

Rád spravím reklamu hocikomu šikovnému v tejto oblasti.  Na zdravie!
« Posledná zmena: 30. Jún , 2018, 14:59:36 od Pitu » Zaznamenané

Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #8 kedy: 30. Jún , 2018, 14:46:48 »

ten gitarovy pilot kanal,ktory si vytvoril mi prisiel strasne super az som sa zlakol ohladne "profi prevedenia" a velmi sa tesil.

Díky, robím takmer všetko sám, akurát mám ochotného človeka, čo mi po inštrukciách pomáha s natočením materiálu. :)
Takže v rámci možností, ale čo najprofesionálnejšie.
Nie som moderátor, bude tu voľnejší prístup, ale zeditujem to, aby to nebol prúser.  :)

Citácia
Ohladne podrobnejsich tem poprosim o profesionalitu,teda kdesi v tichej miestnosti na styl JameStageCz... pokial to chcete robit na urovni.

Tak si predstavujem videá, kde pôjde naozaj o zvuk pri rôznych porovnávaniach, zvukových ukážkach. Natočí sa to profi na kvalitné mikrofóny, čo najvernejšie, bez príkras.. Nech to má výpovednú hodnotu. Žmurk
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #9 kedy: 30. Jún , 2018, 14:56:15 »

...

Rastis, vôbec nie je samozrejmosť, že sú tie veci nastavené na gitarách a v niektorých obchodoch ťa aj presviedčajú, že to je v poriadku, radšej ti vnútia zle nastavenú gitaru s hrdzavými strunami, akoby mali ísť do skladu pre inú, prípadne nebodaj niečo nastavovať.  Je mi do plaču
Preto som pri  tomto videu spravil reklamu na Melody. Kľudne spravím ďalšiu, dobre sa s nimi spolupracuje a tieto záležitosti sú u nich na poriadku.  Ak by ma svojím prístupom k ľuďom sklamali, bez problémov im to vytmavím. Žmurk...

ja viem, ze to nie je samozrejmost a vobec som nechcel vytykat, ze je to reklama na obchod. kludne nech je a nech Ta aj za to odmenia ! prave to som chcel naznacit, ze viedol by som video tym smerom, ze nech si to kazdy necha personalom nastavit, ako spravny priklad by som ukazal na konketny obchod kde natacame, ze u nich je vsetko OK. a kde to nastavit nevedia / nechcu, nech nikto nenakupuje a nech skrachuju. kultura predaja by mala byt o tom, ze zakaznik sa ma zameriavat na pohodlie a zvuk, nie aby riesil, ci tonove clony funguju a ci je krk spravne nasponovany a ci sa daju hybat kamene - toto musi byt povinnost pre personal.

ale samozrejme videjka su dobra vec, rob to :)
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #10 kedy: 30. Jún , 2018, 15:06:27 »

kultura predaja by mala byt o tom, ze zakaznik sa ma zameriavat na pohodlie a zvuk, nie aby riesil, ci tonove clony funguju a ci je krk spravne nasponovany a ci sa daju hybat kamene - toto musi byt povinnost pre personal.
Veru hej.
Idea tohoto videa je, že na všetky tieto veci si treba dať pozor. A nielen pri kúpe, ale vlastne furt. :)

Citácia
ale samozrejme videjka su dobra vec, rob to :)
:)   Zdravíčko
Zaznamenané

epiphonic
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 734



« Odpoveď #11 kedy: 30. Jún , 2018, 15:34:09 »

Kľudne si viem predstaviť videá na štýl proguitarshop demos. Proste recnzie pedálov, aparátov, gitár v slovenčine. Prípadne možno rôzne gitarové techniky a cvičenia...
Zaznamenané

slow riffs / bong hits
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #12 kedy: 30. Jún , 2018, 15:46:07 »

Kľudne si viem predstaviť videá na štýl proguitarshop demos. Proste recnzie pedálov, aparátov, gitár v slovenčine. Prípadne možno rôzne gitarové techniky a cvičenia...

ok. Žmurk

Pošli mi prípadne nejaké videá, ktoré sa ti naozaj páčia štýlom, prevedením.
Najlepšie rovno na email gitarovykanal@gmail.com
nech to tam mám pokope. Žmurk
Zaznamenané

Vladis
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 116



« Odpoveď #13 kedy: 30. Jún , 2018, 18:05:50 »

Mne osobne by sa pacili videa, kde by sa robili recenzie dakym fakt smakovym nastrojom, ampom, ci efektom, ktore si clovek bezne nemoze v obchodoch ochytat, mozno aj dake vintage nastroje napriklad, par ludi tu obcas ukaze, ze ma v zbierke rozne raritky, mozno by ich vedeli poskytnut na recenziu. V rukach vyborneho gitaristu, ako si ty, by taketo dema+pokec o tom boli podla mna velmi zaujimave.
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #14 kedy: 30. Jún , 2018, 20:00:35 »

Mne osobne by sa pacili videa, kde by sa robili recenzie dakym fakt smakovym nastrojom, ampom, ci efektom, ktore si clovek bezne nemoze v obchodoch ochytat, mozno aj dake vintage nastroje napriklad, par ludi tu obcas ukaze, ze ma v zbierke rozne raritky, mozno by ich vedeli poskytnut na recenziu. V rukach vyborneho gitaristu, ako si ty, by taketo dema+pokec o tom boli podla mna velmi zaujimave.

Hej, na také sa tiež chystám. Žmurk Sám mám viacero raritiek, čo sa moc nevidia. :)
« Posledná zmena: 30. Jún , 2018, 20:01:25 od Pitu » Zaznamenané

kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #15 kedy: 30. Jún , 2018, 22:09:39 »

Super video, ja  s tym nemam problem. Aj ked je fakt ze niekto kto si vybera akoze novu gitaru tak by som mu radsej nehovoril ze su dake nastavitelne kamene lebo si to akurat rozhasi cele.

Inak, paradoxne 90% gitar z obchodu co vzdy chytim, ma problem ani nie tak s prehnutim krku, snimacmi atd ale nultym prazcom. To je normalne achilova pata na vsetkych gitarach co si skusim a treba ratat s investiciou do nastavenia u niekoho kto tomu rozumie.

Som napriklad kupil korejske PRS nedavno naslepo a uz by som ho bol siel vracat nazad ked som si vsimol ze to ma uplne nezapracovany nultak. Ked som to doniesol Igorovi tak som neveril aky zrazu pohodlny nastroj to je a aj zvukovo o triedu lepsie. Co sa bavime asi o 30e investicii za material aj pracu.

Cim chcem len povedat ze - niektore gitary su odsudene v obchode na to aby si ich nikto nikdy nekupil, aj ked maju potencial.
Dnesna tovarenska vyroba moc tej kontrol kvality a dotiahnutia zial nevidela.
Niekedy ten 'divny feeling a nepohoda' z gitary su prave nejaky takyto nedotiahnuty detail.


Zaznamenané

vitalitask
nováčik
*
Príspevkov: 67


« Odpoveď #16 kedy: 01. Júl , 2018, 05:08:02 »

Môžeš prosím trochu popísať čo myslíš pod nezapracovaným nulťákom? Ďakujem.
« Posledná zmena: 01. Júl , 2018, 23:54:56 od vitalitask » Zaznamenané
arnysimilar
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 480



WWW
« Odpoveď #17 kedy: 01. Júl , 2018, 08:55:01 »

V nuláku sú štandardne špatne narezané drážky na struny, jedna vyššie, jedna nižšie. Vo všeobecnosti nie sú zarezané dostatočne, čo spôsobuje, že na prvom pražci gitara neladí, tóny sú nadladené. Ďalší problém že smer drážok nie je dobrý, vektor nesmeruje priamo na ladiacu mechaniku ale drážky sú rovnobežné a vzniku tam drhnutie a pnutie, gitara sa pri bendovaní rozlaďuje. A posledná kapitola je materiál nuláku. Fender dáva lacný plast, preto všetko mením za TUSQ alebo kosť.
Zaznamenané

Byť hlupákom je veľmi ťažké, pretože je veľmi veľka konkurencia...
kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #18 kedy: 01. Júl , 2018, 11:28:48 »

Presne ako pise arni tuto.

plus ma to este jeden efekt, ze struna sa lame pod vyssim uhlom ak drazky nie su dostatocne hlboke a cele je to pod rukou potom take tvrde a vyskovejsie a sklovitejsie. Podobny efekt ako ked ma clovek prilis vysoko dohmat na strane kobyly len v tomto pripade je to uz na zaciatku pri prvych polohach.

Akonahle je nultak z dobreho materialu a zapracovany a struna v nom klze ako ma, tak to zrazu cele aj trochu inak hra pocitovo.
Su gitary kde clovek moze robit cokolvek a ma pocit ze sa mu to nedari dostelovat podla svojej chuti a vacsina z tych problemov subisi prave s tym ze nultak ked je privysoko, tak ten dohmat uz pohodlnejsi mat nebudes.

Na druhu stranu to netreba prepalit lebo ked sa spravi drazka prihlboko tak potom to zas rezonuje pri otvorenych akordoch.
Su niektori vyrobcovia co robia nultak z kovu lebo tym padom kazda poloha hra ako bezny prazec ale zrejme tam budu dake nevyhody o ktorych neviem inak by to uz tak robil kazdy dnes.


tiez som neveril ale vymena plastoveho nultaku za kvalitnejsi tusq ma dost markantny vplyv na zvuk nastroja. tie dva pevne body - nultak a kamen - maju zrejme dost co do cinenia s tym ako struna rezonuje a co potom vychytava pole snimaca.

Igor mi minule spominal ze muziker na slovensku vlastni tu PLEK masinu co vam vymeria celu gitaru laserom a navrhne ze ktore vady odstranit. Viem ze thomann to ma akurat beru asi 400e za taky set up co je pomaly cena za niektore gitary :)

« Posledná zmena: 01. Júl , 2018, 11:33:55 od kaolko » Zaznamenané

Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #19 kedy: 01. Júl , 2018, 12:00:19 »

Su niektori vyrobcovia co robia nultak z kovu lebo tym padom kazda poloha hra ako bezny prazec ale zrejme tam budu dake nevyhody o ktorych neviem inak by to uz tak robil kazdy dnes.

Za mladi som dlho nevedel prísť na problém neladenia akordov v prvých polohách, kým som si neuvedomil, že je to v nultom pražci a výške jednotlivých strún na ňom. Že majú byť rovnako vysoko, ako na ostatných pražcoch. Potom som ich začal prebrusovať tam, kde to úplne nesedelo.

Neviem, prečo sa nezaužívalo tam dať jednoducho pražec. Na mojich malých TheBone gitarách to tak mám a všetko je v najlepšom poriadku. Žmurk
Zaznamenané

arnysimilar
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 480



WWW
« Odpoveď #20 kedy: 01. Júl , 2018, 18:20:20 »

Ešte by som doplnil, že ak to s tým zarezaním drážky hlbšie prepískneš, netreba hneď strúhať nový nulák, ani sa vešať. Zmiešaš sekunďák so sódou bikarbónou a týmto kompozitom to vyplníš. Je to super tvrdý materiál, takže môžeš rezať od znovu (poradil mi to Igor, začo som mu vďačný).
A potom sa zvykne dávať grafit do drážok, aby sa to lepšie kĺzalo - proste nastrúhraš z ceruzky a ideš.
Ale to sú už veľmi fajnové vychytávky, pre bežných smrteľníkov zbytočné.
K tým kovovým nulákom asi toľko - používali sa a veľmi sa neosvedčili, moc to cinku a má to veľký sustain. Tiež sa to horšie doladí na správnu výšku. Mal som to na dvoch gitarách - jedna Diamant - prakticky nehrateľná a druhá Brian May kópia, prakticky nehrateľná tiež. Na žiadnej normálnej gitare som to nevidel. Tí inžinieri od Fendra a Gibsona asi vedia, prečo to nepoužívaju. Ja len tápam.
Zaznamenané

Byť hlupákom je veľmi ťažké, pretože je veľmi veľka konkurencia...
kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #21 kedy: 01. Júl , 2018, 18:49:15 »

tak ono hlavne nulty prazec chces aby tu strunu aj viedol v drazke smerom k mechanike tak trochu, co ti kovovy prazec bezny nesplni ked sa to tam lame pod uhlom, asi by sa to proste smykalo hore dole furt.
Zaznamenané

StrikeDevil
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 193



« Odpoveď #22 kedy: 01. Júl , 2018, 19:17:48 »

tak ono hlavne nulty prazec chces aby tu strunu aj viedol v drazke smerom k mechanike tak trochu, co ti kovovy prazec bezny nesplni ked sa to tam lame pod uhlom, asi by sa to proste smykalo hore dole furt.

Neverím že si nikdy nevidel Jolanu...
Skús si spomenúť ako to má riešené.

Edit:
https://www.google.sk/search?safe=off&client=ms-android-lenovo&biw=360&bih=311&tbm=isch&sa=1&ei=6Ro5W5zvKM_DwQKZ2ZKACA&q=zero+fret&oq=zero+fret&gs_l=mobile-gws-wiz-img.3..0i19l4j0i30i19.66230.69357..71248...0....149.1680.7j9......0....1.........0j0i7i30j0i7i30i19.VXYIUcQgC48%3D
« Posledná zmena: 01. Júl , 2018, 19:25:20 od StrikeDevil » Zaznamenané
kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #23 kedy: 02. Júl , 2018, 08:26:45 »

nikdy som to nemal v ruke :) inak strandberg to robi podobne co pozeram na tych headless.
« Posledná zmena: 02. Júl , 2018, 08:27:53 od kaolko » Zaznamenané

Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #24 kedy: 02. Júl , 2018, 09:42:59 »

hej. A funguje to fajn, hrá to, ladí to. :)
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #25 kedy: 02. Júl , 2018, 11:15:11 »

neni to zrovna rozsirene, ja si to pamatam akurat z Jolan a nejakyh DDR starych gitar ala Hohner. v zasade to neni blbe, ale predpokladam, ze viacej trecich ploch asi moze mat za nasledok viacej rozladovania pri hre ( ? ), ktovie.

na Diamantke bol kovovy nulty prazec za realnym nultym prazcom, lenze ten jeden nulty prazec (respektive vodic strun v podstate) bol z makkeho hlinika a ten realny nulty prazec zatlceny v hmatniku bol z ineho materialu, ako zvysne prazce, bol z makkeho zlteho kovu, ako byvali prazce na lacnych spanielkach. a cele to bolo uplne nahovno, jak aj vsetko ostatne na tych nastrojoch ...
Zaznamenané
Strán: 1 2 [Všetko] |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.049 sekund, 22 otázok.