Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: VENUJTE 2% z daní aj na podporu gitarového fóra. Ďakujeme!!
20. Apríl , 2024, 09:10:19
Strán: 1 [2]  Všetko |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: VIDEO - Ako vyberať elektrickú gitaru, na čo dávať pozor!  (Prečítané 8530 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #15 kedy: 30. Jún , 2018, 22:09:39 »

Super video, ja  s tym nemam problem. Aj ked je fakt ze niekto kto si vybera akoze novu gitaru tak by som mu radsej nehovoril ze su dake nastavitelne kamene lebo si to akurat rozhasi cele.

Inak, paradoxne 90% gitar z obchodu co vzdy chytim, ma problem ani nie tak s prehnutim krku, snimacmi atd ale nultym prazcom. To je normalne achilova pata na vsetkych gitarach co si skusim a treba ratat s investiciou do nastavenia u niekoho kto tomu rozumie.

Som napriklad kupil korejske PRS nedavno naslepo a uz by som ho bol siel vracat nazad ked som si vsimol ze to ma uplne nezapracovany nultak. Ked som to doniesol Igorovi tak som neveril aky zrazu pohodlny nastroj to je a aj zvukovo o triedu lepsie. Co sa bavime asi o 30e investicii za material aj pracu.

Cim chcem len povedat ze - niektore gitary su odsudene v obchode na to aby si ich nikto nikdy nekupil, aj ked maju potencial.
Dnesna tovarenska vyroba moc tej kontrol kvality a dotiahnutia zial nevidela.
Niekedy ten 'divny feeling a nepohoda' z gitary su prave nejaky takyto nedotiahnuty detail.


Zaznamenané

vitalitask
nováčik
*
Príspevkov: 67


« Odpoveď #16 kedy: 01. Júl , 2018, 05:08:02 »

Môžeš prosím trochu popísať čo myslíš pod nezapracovaným nulťákom? Ďakujem.
« Posledná zmena: 01. Júl , 2018, 23:54:56 od vitalitask » Zaznamenané
arnysimilar
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 480



WWW
« Odpoveď #17 kedy: 01. Júl , 2018, 08:55:01 »

V nuláku sú štandardne špatne narezané drážky na struny, jedna vyššie, jedna nižšie. Vo všeobecnosti nie sú zarezané dostatočne, čo spôsobuje, že na prvom pražci gitara neladí, tóny sú nadladené. Ďalší problém že smer drážok nie je dobrý, vektor nesmeruje priamo na ladiacu mechaniku ale drážky sú rovnobežné a vzniku tam drhnutie a pnutie, gitara sa pri bendovaní rozlaďuje. A posledná kapitola je materiál nuláku. Fender dáva lacný plast, preto všetko mením za TUSQ alebo kosť.
Zaznamenané

Byť hlupákom je veľmi ťažké, pretože je veľmi veľka konkurencia...
kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #18 kedy: 01. Júl , 2018, 11:28:48 »

Presne ako pise arni tuto.

plus ma to este jeden efekt, ze struna sa lame pod vyssim uhlom ak drazky nie su dostatocne hlboke a cele je to pod rukou potom take tvrde a vyskovejsie a sklovitejsie. Podobny efekt ako ked ma clovek prilis vysoko dohmat na strane kobyly len v tomto pripade je to uz na zaciatku pri prvych polohach.

Akonahle je nultak z dobreho materialu a zapracovany a struna v nom klze ako ma, tak to zrazu cele aj trochu inak hra pocitovo.
Su gitary kde clovek moze robit cokolvek a ma pocit ze sa mu to nedari dostelovat podla svojej chuti a vacsina z tych problemov subisi prave s tym ze nultak ked je privysoko, tak ten dohmat uz pohodlnejsi mat nebudes.

Na druhu stranu to netreba prepalit lebo ked sa spravi drazka prihlboko tak potom to zas rezonuje pri otvorenych akordoch.
Su niektori vyrobcovia co robia nultak z kovu lebo tym padom kazda poloha hra ako bezny prazec ale zrejme tam budu dake nevyhody o ktorych neviem inak by to uz tak robil kazdy dnes.


tiez som neveril ale vymena plastoveho nultaku za kvalitnejsi tusq ma dost markantny vplyv na zvuk nastroja. tie dva pevne body - nultak a kamen - maju zrejme dost co do cinenia s tym ako struna rezonuje a co potom vychytava pole snimaca.

Igor mi minule spominal ze muziker na slovensku vlastni tu PLEK masinu co vam vymeria celu gitaru laserom a navrhne ze ktore vady odstranit. Viem ze thomann to ma akurat beru asi 400e za taky set up co je pomaly cena za niektore gitary :)

« Posledná zmena: 01. Júl , 2018, 11:33:55 od kaolko » Zaznamenané

Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #19 kedy: 01. Júl , 2018, 12:00:19 »

Su niektori vyrobcovia co robia nultak z kovu lebo tym padom kazda poloha hra ako bezny prazec ale zrejme tam budu dake nevyhody o ktorych neviem inak by to uz tak robil kazdy dnes.

Za mladi som dlho nevedel prísť na problém neladenia akordov v prvých polohách, kým som si neuvedomil, že je to v nultom pražci a výške jednotlivých strún na ňom. Že majú byť rovnako vysoko, ako na ostatných pražcoch. Potom som ich začal prebrusovať tam, kde to úplne nesedelo.

Neviem, prečo sa nezaužívalo tam dať jednoducho pražec. Na mojich malých TheBone gitarách to tak mám a všetko je v najlepšom poriadku. Žmurk
Zaznamenané

arnysimilar
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 480



WWW
« Odpoveď #20 kedy: 01. Júl , 2018, 18:20:20 »

Ešte by som doplnil, že ak to s tým zarezaním drážky hlbšie prepískneš, netreba hneď strúhať nový nulák, ani sa vešať. Zmiešaš sekunďák so sódou bikarbónou a týmto kompozitom to vyplníš. Je to super tvrdý materiál, takže môžeš rezať od znovu (poradil mi to Igor, začo som mu vďačný).
A potom sa zvykne dávať grafit do drážok, aby sa to lepšie kĺzalo - proste nastrúhraš z ceruzky a ideš.
Ale to sú už veľmi fajnové vychytávky, pre bežných smrteľníkov zbytočné.
K tým kovovým nulákom asi toľko - používali sa a veľmi sa neosvedčili, moc to cinku a má to veľký sustain. Tiež sa to horšie doladí na správnu výšku. Mal som to na dvoch gitarách - jedna Diamant - prakticky nehrateľná a druhá Brian May kópia, prakticky nehrateľná tiež. Na žiadnej normálnej gitare som to nevidel. Tí inžinieri od Fendra a Gibsona asi vedia, prečo to nepoužívaju. Ja len tápam.
Zaznamenané

Byť hlupákom je veľmi ťažké, pretože je veľmi veľka konkurencia...
kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #21 kedy: 01. Júl , 2018, 18:49:15 »

tak ono hlavne nulty prazec chces aby tu strunu aj viedol v drazke smerom k mechanike tak trochu, co ti kovovy prazec bezny nesplni ked sa to tam lame pod uhlom, asi by sa to proste smykalo hore dole furt.
Zaznamenané

StrikeDevil
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 193



« Odpoveď #22 kedy: 01. Júl , 2018, 19:17:48 »

tak ono hlavne nulty prazec chces aby tu strunu aj viedol v drazke smerom k mechanike tak trochu, co ti kovovy prazec bezny nesplni ked sa to tam lame pod uhlom, asi by sa to proste smykalo hore dole furt.

Neverím že si nikdy nevidel Jolanu...
Skús si spomenúť ako to má riešené.

Edit:
https://www.google.sk/search?safe=off&client=ms-android-lenovo&biw=360&bih=311&tbm=isch&sa=1&ei=6Ro5W5zvKM_DwQKZ2ZKACA&q=zero+fret&oq=zero+fret&gs_l=mobile-gws-wiz-img.3..0i19l4j0i30i19.66230.69357..71248...0....149.1680.7j9......0....1.........0j0i7i30j0i7i30i19.VXYIUcQgC48%3D
« Posledná zmena: 01. Júl , 2018, 19:25:20 od StrikeDevil » Zaznamenané
kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #23 kedy: 02. Júl , 2018, 08:26:45 »

nikdy som to nemal v ruke :) inak strandberg to robi podobne co pozeram na tych headless.
« Posledná zmena: 02. Júl , 2018, 08:27:53 od kaolko » Zaznamenané

Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #24 kedy: 02. Júl , 2018, 09:42:59 »

hej. A funguje to fajn, hrá to, ladí to. :)
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #25 kedy: 02. Júl , 2018, 11:15:11 »

neni to zrovna rozsirene, ja si to pamatam akurat z Jolan a nejakyh DDR starych gitar ala Hohner. v zasade to neni blbe, ale predpokladam, ze viacej trecich ploch asi moze mat za nasledok viacej rozladovania pri hre ( ? ), ktovie.

na Diamantke bol kovovy nulty prazec za realnym nultym prazcom, lenze ten jeden nulty prazec (respektive vodic strun v podstate) bol z makkeho hlinika a ten realny nulty prazec zatlceny v hmatniku bol z ineho materialu, ako zvysne prazce, bol z makkeho zlteho kovu, ako byvali prazce na lacnych spanielkach. a cele to bolo uplne nahovno, jak aj vsetko ostatne na tych nastrojoch ...
Zaznamenané
Strán: 1 [2]  Všetko |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.043 sekund, 22 otázok.