Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: VENUJTE 2% z daní aj na podporu gitarového fóra. Ďakujeme!!
28. Marec , 2024, 17:52:43
Strán: [1] |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Stavba skúšobne  (Prečítané 4309 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
PS1984
stály hosť
*****
Príspevkov: 1034


...


« kedy: 10. Júl , 2018, 12:25:42 »

 Zdravíčko

chlapi, povedzme, že mám možnosť si postaviť skúšobňu. Ako samostatnú budovu, miestnosť na pozemku pri dome.

Chcel som sa spýtať, že či máte nejaké skúsenosti s takýmto niečím ako je stavanie skúšobne. Nemá to byť štúdio, kde je samostatná miestnosť na hranie a samostatná miestnosť s réžiou.

Napr.:
- -ako by to malo byť postavené - hrubá stavba, aké hrubé múry, aký materiál, aký tvar a veľkosť (20, 30m2...??) by mala mať miestnosť.
- -ako zadať požiadavky na elektrinu - odkiaľ potiahnuť, samostatne, či normálne z napojenia? ako vyriešiť sieť vo vnútri miestnosti, kde dať zásuvky...
- - ako zariadiť vnútro - akú podlahu?; koberce?; vytiahnuť koberec aj do nejakej výšky po stene?; aké prvky na stenu?
- - nejaké riešenia od firiem, ktoré sa zaoberajú akustikou?
a čokoľvek iné čo čo sa toho týka

prosím, neriešte tu teraz veci typu, že ked to neviem nech sa do toho radšej nepúšťam alebo či mám na to peniaze alebo podobne. berte to tak, že som hodil do placu prvé veci, ktoré ma k tomu napadli...

Budem úprimný, teraz som v štádiu, že sa mi nechce nič takéto hľadať na nete, tak som sa rozhodol, že založím tu tému, nech to tu trochu ožije a neskôr, časom (verím, že aj na základe vecí, ktoré sa tu dozviem) sa do toho dostanem hlbšie.

Povedzme, že mám možnosť si postaviť či už ako prístavbu k domu, alebo samostatne stojacu budovu, miestnosť, v ktorej by bola skúšobňa pre jedného človeka s výhľadom do budúcnosti pre 4-5 člennú kapelu.

sú nejaké firmy, ktoré robia takéto veci na kľúč alebo sa to dá spraviť aj vo vlastnej réžii s tým, že odborné práce spravia vyučení ľudia, majstri.

prosím, voľne diskutujte, spravme z toho tému, z ktorej si každý bude môcť niečo zobrať. rozprával som sa totiž s pár ľuďmi a bol som prekvapený koľkí by si takéto niečo doma zariadili (ako samostatnú miestnosť na cvičenie, kde môžu osoliť aparát bez toho, aby obťažovali rodinu...), aby mali luxus, že nemusia behať nikde do skúšobne, ale v papučiach si odskočia na dvore do vlastnej miestnosti :)
Zaznamenané

Learning to play with a big amplifier is like trying to control elephant.
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #1 kedy: 10. Júl , 2018, 12:40:48 »

len tak, co mi napadne.

aku ocakavas akustiku toho ? co najlepsiu vo vnutri, cize akoby nahravacia miestnost ? alebo je priorita, aby bol co najmensi presluch smerom von z domceku ? alebo aj aj ? lebo aj ked nie som na toto odbornik, som si isty, ze jednotlive situacie maju rozne riesenie.

najviac sa s akustikou spekuluje samozrejme v posluchovych miestnostiach, kde sa mixuje. tam platia iste pravidla o rozmeroch, stien voci sebe, spominaju sa tzv. mody miestnosti, meria / laboruje / spekuluje sa s dodatocnymi prvkami na rozbitie odrazov, ci pohltenie urcitych frekvencii. ale toto asi teda riesit nemienis ... ( ? ) i ked, skusat v takejto miestnosti je fajn prijemne, ani vacsi kraval tak rychlo neunavi...

odhlucnenie smerom von je ale zase ina disciplina, to je na katalogy dverovych a oknovych firiem, lebo prave tadial znacna cast hluku prenika ...

« Posledná zmena: 10. Júl , 2018, 12:44:03 od rastis » Zaznamenané
PS1984
stály hosť
*****
Príspevkov: 1034


...


« Odpoveď #2 kedy: 10. Júl , 2018, 13:22:14 »

predstava by bola, že by to mala byť

1.) skúšobňa - asi obdĺžniková miestnosť s rozlohou 20, prípadne 30 m2; výška stropu 2,65 m (alebo stačí nižší?)
a k tomu 2.) menšia "pred miestnosť" (predsieň) kde by bola nejaká skriňa na odloženie hard caseov od aparátov, kufrov a iného príslušenstva, oblečenia....

miestnosti by mohli byť oddelené dverami.
samotná miestnosť by mohla byť možno aj bez okien (či?) a bola by "vetraná" klimatizáciou alebo nejakou vzduchotechnikou.

 To, aby sa zamedzilo hluku smerom von. Hrubá stavba by mohla byť 30 alebo 45 múr normálne so zateplením. Vnútorná úprava stien? - možno sadrokartónová konštrukcia, kde by sa medzi stenu a SK dala nobasil izolacia? Na sadrokartony potom niečo dať, aby to nemalo odraz....

Osvetlenie teda "umelé" (tu ide otázka na to ťahanie elektriny, aby boli "odrušené" zástrčky - chápete, čo myslím....

čo sa týka akustiky - tak v skúšobni by to malo byť tak, ako píšeš - aby to neunavovalo. nemusí to ale byť ako úplne vyladená posluchová miestnosť. Na 99,99% sa to bude používať ako skúšobňová miestnosť, nie ako štúdio.
« Posledná zmena: 10. Júl , 2018, 13:34:42 od PS1984 » Zaznamenané

Learning to play with a big amplifier is like trying to control elephant.
epiphonic
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 734



« Odpoveď #3 kedy: 10. Júl , 2018, 16:35:21 »

Rozmyslal si aj nad pouzitim lodneho kontajnera?
Zaznamenané

slow riffs / bong hits
PS1984
stály hosť
*****
Príspevkov: 1034


...


« Odpoveď #4 kedy: 10. Júl , 2018, 17:20:36 »

Rozmyslal si aj nad pouzitim lodneho kontajnera?

nie. To by asi zena nepredychala  Bavím sa skvele  Bavím sa skvele
Zaznamenané

Learning to play with a big amplifier is like trying to control elephant.
kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #5 kedy: 10. Júl , 2018, 17:43:28 »

som cital 'lahodneho kontajnera'
Zaznamenané

styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11901



« Odpoveď #6 kedy: 10. Júl , 2018, 21:55:48 »

ak chces co najmensi presluch smerom do von, potrebujes urobit miestnost v miestnosti, najlepsi izolant na zvuk je vzduchova medzera, pretoze zvuk sa prenasa hlavne vibronvanim materialu.rataj s dvojnasobnymi nakladmi na stavbu. bocne steny a strop nie su problem, bude treba vyriesit ako odizolovat podlahu.

 co sa tyka zvuku v "live roome"  s tym si zas taku hlavu nelam, to budes riesit az potom. ale ak to chces riesit nejako sofistikovanejsie, tak viac ako samotny zvuk, by som riesil ako odlhucnit bubenika aby ste ostatni, kvoli nemu netrpeli a dalo sa fungovat v normalnejsich hlukovych hladinach - bud komletne uzavrety priestor iba pre bicie alebo paravany.

psotuduj zahranicne fora - gearslutz napr, tam riesia aj komplet dizajn studii, teba bude hlavne zaujimat ako riesia live rooms
« Posledná zmena: 10. Júl , 2018, 21:58:18 od styrioci » Zaznamenané
PS1984
stály hosť
*****
Príspevkov: 1034


...


« Odpoveď #7 kedy: 11. Júl , 2018, 07:33:25 »

Dík štyri... dosť pomohlo to fórum. hned som tam narazil na jednu takú tému. Nejaký chlapík z USA stavia už ale tretie stúdio. tentokrát na filipínach.

tu sú nákresy: https://www.facebook.com/pg/InspirationRecordingStudio/photos/?tab=album&album_id=172554656520342

a tu fotoreport zo stavby: https://www.facebook.com/pg/InspirationRecordingStudio/photos/?tab=album&album_id=164812577294550

robí to vo veľkom... mne by ozaj stačila len nejaká live room s predsieňou....

a ešte by som sa spýtal - ako si to myslel s tým odizolovaním podlahy? v akom štádiu stavby? ako hydroizolacia, či kvoli akustike?
« Posledná zmena: 11. Júl , 2018, 07:34:17 od PS1984 » Zaznamenané

Learning to play with a big amplifier is like trying to control elephant.
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #8 kedy: 11. Júl , 2018, 09:24:34 »

no len prave to, ze robi to primarne ako studio. ked si pozres, tak najviac prace tam je na control room. s recording room sa zdaleka tak nesrali, len par akustickych prvkov na stene. no a vobec nevyzera, ze by sa tam riesil zvuk smerom von z domku. aspon co som teda v rychlosti kukol ...
Zaznamenané
styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11901



« Odpoveď #9 kedy: 11. Júl , 2018, 09:25:02 »

Kvoli akustike, tu napr typek popisuje ako prestaval garaz na drum room. Tam odizoloval podlahu nejakou neoprenovou podlozkou, tusim

« Posledná zmena: 11. Júl , 2018, 09:26:09 od styrioci » Zaznamenané
PS1984
stály hosť
*****
Príspevkov: 1034


...


« Odpoveď #10 kedy: 11. Júl , 2018, 10:11:58 »

To Rasto:

ano všimol som si to, že najviac pozornosti venoval tomu control room.

https://www.gearslutz.com/board/photo-diaries-of-recording-studio-construction-projects/1111768-inspiration-recording-studio-philippines-stevep-studio-construction-thread-9.html

tu je celá téma, ale vytiahol som len stranu 9 a tam je vidieť ako vo výsledku vyzerá celé štúdio a ten live room.

prekvapil ma kopec rovných plôch, sadroše bez povrchovej akustickej úpravy a kopec dreva. Nerozumiem tomu tak sa pýtam, že či to takto bežne funguje... Inak na predchádzajúcich stranách je aj pracovný postup. ciže klasika ako som myslel - múr a potom na to sadrokartonova konštrukcia s akustickou nobasil vyplnou....

inak pocitovo mi to príde "luxusné" a take nie rock ´n ´ rollové.... také neišpiratívne, príliš "sterilné", veľmi štúdiové. stačilo by mi aj niečo jednoduchšie čo by plnilo svoju funkciu.

a na tejto strane (vyššie aj nižšie v texte) ukazuje asi nejaké uzemnenie, či?
https://www.gearslutz.com/board/photo-diaries-of-recording-studio-construction-projects/1111768-inspiration-recording-studio-philippines-stevep-studio-construction-thread-7.html
Zaznamenané

Learning to play with a big amplifier is like trying to control elephant.
styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11901



« Odpoveď #11 kedy: 11. Júl , 2018, 11:51:25 »

Tie sadrose bez povrchovej upravy je mineralna vlna zakryta latkou, cize broadband absorber. Len taka "nestastna" volba farby latky. Co sa tyka riesenia akustiky, tak tam vidno toho dost. Steny su v podstate absorbery, vidno tam difuzery (tie drevene casti vyzeraju ako absorbery s difuzerom), bass trapy (rohy miestnosti)...
« Posledná zmena: 11. Júl , 2018, 11:53:07 od styrioci » Zaznamenané
PS1984
stály hosť
*****
Príspevkov: 1034


...


« Odpoveď #12 kedy: 11. Júl , 2018, 12:59:09 »

Aha. Dikes, opat dobry prispevok. :)

inak existuje nejake "pravidlo" o velkosti skusobni? Ma vplyv pocet clenov kapely? Nastrojove zlozenie?

Co rozmiestnenie nastrojov?
Zaznamenané

Learning to play with a big amplifier is like trying to control elephant.
styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11901



« Odpoveď #13 kedy: 11. Júl , 2018, 13:26:01 »

v zasade plati cim vacsi priestor, tym menej anomalii, resp sa lepsie riesia - lebo zvukove vlny stracaju na energii a nepotrebujes tolko materialu na absorbciu. otazka je do akej miery plati tato teoria v rock'n'roll pripade kde "everything goes to 11". cize otazka nestoji kolko clenov kapely, tolko m2 priestoru, ale s akym hlukom sa v tom priestore rata. najidealnejsie z pohladu komfortu aj kvality zvuku je uroven hluku eliminovat na co najmensiu unosnu mieru.

ak by som riesil podobnu situaciu, tak by som sa skor snazil zariadit tak, aby gitary, basa a dalsie nastroje boli schopne ist s hotovym zvukom po linke a primarne by som riesil ako zvukovo odizolovat bicie + monitoring ostatnych clenov okolo toho - ak nechces velmi riesit akustiku priestorov, tak idealne cez inear
« Posledná zmena: 11. Júl , 2018, 13:27:08 od styrioci » Zaznamenané
PS1984
stály hosť
*****
Príspevkov: 1034


...


« Odpoveď #14 kedy: 11. Júl , 2018, 13:49:26 »

Dik, porozmyslam. Casom sa urcite este co to opytam...
Zaznamenané

Learning to play with a big amplifier is like trying to control elephant.
Strán: [1] |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.039 sekund, 23 otázok.