Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: VENUJTE 2% z daní aj na podporu gitarového fóra. Ďakujeme!!
20. Apríl , 2024, 12:54:21
Strán: [1] |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: DI box vs ISO cab  (Prečítané 4808 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
cembo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 550



« kedy: 31. Júl , 2018, 00:11:41 »

Mate niekto skusenosti  s tymito dvomi sposobmi nahravania ? Je ISO cab 'realnejsi' ako attenuator + cab simulacia ? Viem ze maly uzavrety priestor ISO cab-u nedava repraku 'dychat' a tlmi basove frekvencie atd. ale v porovnani s  'DI + simulacia' to vizera byt stale lepsie riesenie.
Zaznamenané
styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11903



« Odpoveď #1 kedy: 31. Júl , 2018, 08:17:41 »

podla mna sa trosku pletu pojmy (v predchadzajucej debate) a aj sa budu v tejto debate.

neviem preco sa prave Palmer rozhodol nazvat DI boxom zariadenie, ktore sa pcha za amp, resp medzi amp a box a funguje ako loadbox so speaker simulatorom, ked vacsinou ide o zariadenie, ktore z nesymetrickeho nastrojoveho signalu spravi symetricky linkovy signal. ale budis.  predpokladam, ze ty mas skor na mysli loadbox pre gitarovy aparat so zabudovanym speaker simulatorom Popiskujem si

dalsia vec isoboxy - su v zasade 2 druhy:
- komercne, ktore su konstrukcne v podstate reprak na ozvucnici zavrety v malej, bedni, odizolovanej vo vnutri nejakym materialom (pena, vlna a nie velmi vela), rozmerovo sa skor kladie doraz aby to bolo co najviac kompaktne, zvyknu sa pouzivat kadejake repro (uplny extrem je axetrak s 6.5"  reprakom)

- DIY - kde vaha a rozmer v podstate nehra rolu - vtedy sa vezme ozajstny gitarovy box 112, 212, 414 (podla moznosti, preferencii...) a postavi sa okolo neho vytlmena bedna s kopou izolacie - pointa je eliminvovat co najviac presluchu von. pouizva sa v studiach, velke kapely to pouzivaju aj na koncertoch. podla mna ak isobox, tak toto je cesta

ide o to co potrebujes, male kompaktne riesenie, moznost nahravat potichu s vytavenym zosikom -> reactive loadbox s moznostou simulovat box cez IR = 99% taky isty zvuk akoby si nahraval ozajstny box s mikrofonom (za predpokladu, ze load box ma podobnu rezonancnu krivku ako box, ktory chces simulovat a pouzijes IR toho boxu)

ak mas box, ktoreho zvuk mas rad, resp potrebujes doma/v skusobni/studiu drzat aj box, tak by som isiel do DIY isoboxu - len rataj, ze ti to zaberie vela priestoru ak to ma byt spravene aspon ako tak "spravne"
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #2 kedy: 31. Júl , 2018, 09:31:57 »

nechcel som to v predchadzajucej debate rozpitvavat, aj tak sa tam uz splietlo viacej veci, ale ako pise 4oci; ten Palmer neni di-box v zmysle, ako sa toto zariadenie bezne chape. je to v podstate len taky vylepseny "rozbocovac" so simulaciou zvuku repraku a dokonca to nevie robit ani zataz pre koncak, ako pozeram na ich stranke (myslim model PDI 09).

skusim letmo zhrnut. signal z gitaroveho zosilovacu mozme ziskat z dvoch typov vystupu:

- cca od preampu (vystupy "send", "line out", "recording out" a pod. ). pri mnohych zosikoch tento zvuk moze byt velmi dobry a v podstate vystihovat charakter aparatu. ale je vela zosilovacov, pri ktorych to uplne ono nie je, pretoze aj koncovy stupen sa skratka na vyslednom zvuku velmi podiela. ked sa pouziva tento typ signalu, v zasade netreba vela dalsich krabiciek; tato uroven signalu sa moze v podstate rovno zapajat do line in zvukoviek alebo nahravadiel. samozrejme treba dbat na to, aby bol zatazeny koncovy zosilovac boxom alebo nejakou umelou zatazou (loadbox)- z bezpecnostnych dovodov. na vysledny zvuk treba este aplikovat speaker simulator, dnes najlespie funguju impulzy.

- z bezneho speaker vystupu zosilovacu, co je plnohodnotny zvuk. toto nemoze ist rovno do zvukovky, su potrebne dalsie krabicky, napriklad ten PDI 09. pri takyxchto krabickach treba rozlisovat, ci vedia robit aj umelu zataz (netreba mat potom pripojeny box) alebo nevedia a box pripojeny musit byt. v pripade tych, co vedia robit umelu zataz sa potom da debatovat o pasivnych alebo tzv. reactive - tie maju podobne vlastnosti, ako ked robi zataz naozajstny reproduktor, cize da sa povedat, ze by mali poskytovat najvernejsie vysledky. a nakoniec aj na tento vysledny zvuk treba aplikovat speaker simulator, respektive impulz boxu.

isobox je nieco v principe ine a vysvetlil to presne 4oci. cize vo vysledku by mat byt plnohodnotny zvuk bez potreby speaker simulatoru alebo impulzov.
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #3 kedy: 31. Júl , 2018, 09:35:44 »

... ako attenuator + cab simulacia ? ...

funkcia attenuatora je v tom, ze zvuk zosilovacu za vystupom este pred reprakom stisi tak, aby to az tak nerevalo a zaroven to bolo pre koncovy zosilovac bezpecne. cize nieco trochu ine, ako asi v tejto debate chces riesit. to len aby sme mali uplne spravne pojmy.
Zaznamenané
cembo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 550



« Odpoveď #4 kedy: 31. Júl , 2018, 12:20:43 »

... v simol som si ze sa casto pouziva opznacenie DI box nielen na tu konverziu standartu ale aj v spojeni so simulaciou, preto som to takto vseobecne nazval. Dovod preco rozmyslam nad isolation cab je v podstate ten ze sa mi ta idea paci viac ako attenuator s DI a simulaciou ci iz integrovanou v zariadeni alebo aplikovanou v mixe. Pozeral som aj nejake dema na youtube (dobrych nieje vela) a ked to clovek nepocuva na mobile alebo laptope tak tam pocuje rozdiel, ale zase ked sa to zmixuje tak to asi nebude kriticky bod. Lenze zase minus je ten ze ten uzavretu cab inak rezonuje ako v miestnosti medzi 4 stenami a k tomu este vzduch vo vnutri vpodstate stoji a reprak nema taky pohyb hlavne pri nizsich freq co je logicke takze by sa to zase malo nejako kompenzovat pokial tomu rozumiem. Asi to nikdy nebude tak dobre ako ta riadna omikrakovana bedna v studiu ale v domacom prostredi to asi bude dobre pouzitelne. Nastastie ma ten moj zosik aj progressive linkage s variabilnym vykonom takze nemusim kurit plnych 120W aby som dostal ten pjekny koncakovy distortion takze ta hlasitost sa bude dat v tej uzavretej bedni udrzat na prijatelnej urovni. Rad by som vedel ci tu niekto uz porovnaval normalne studiove nahravanie bedni cez mikrofon s ISO cab-om popripade aj iso cab s emulaciami, ake su rozdiely, ci to ma zmysel a ci mozem v klude nahradit ten Palmer nejaky takymto zariadenim.
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #5 kedy: 31. Júl , 2018, 12:33:02 »

mas dobry zosik, mas sikovny odbocovak reprakoveho signalu, mas pocitac a v nom impulzy. mne z toho vychadza, ze by si mal byt schopny dostat z toho profi zvuk. vsetko, co sa doteraz pytas je len take, ze ako si to skomplikovat. nie ze by Tvoje otazky nemali zmysel, skorej naopak, len to co tuzis dosiahnut, zvladas uz teraz. ale pokial sa chces hrat, skumat, skusat, tak preco nie.

neviem ako u Tvohjo zosiku, ale moja skusenost s prepinacmi vykonu, triodovym / pentodovym zapojenim lamp a podobne ... je taka, ze len kurvia zvuk. ale to Tvoje " progressive linkage " je mozno super ....  Neviem
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #6 kedy: 31. Júl , 2018, 12:49:16 »

... v simol som si ze sa casto pouziva opznacenie DI box nielen na tu konverziu standartu ale aj v spojeni so simulaciou, preto som to takto vseobecne nazval. Dovod preco rozmyslam nad isolation cab je v podstate ten ze sa mi ta idea paci viac ako attenuator s DI a simulaciou ...

no to mas prave taku dopletenu terminologiu, ze vlastne aj v tej predchadzajucej debate Ti tam kde kto radil veci, ktore absolutne nemali suvis s Tvojimi otazkami. attenuator / di-box / umela zataz - to su rozdielne zariadenia a vyuzivaju sa v inych situacaiach. obcas moze niektore zariadenie plnit ciastocne aj funkciu ineho zariadenia, to ale neznamena, ze si mozes tu terminologiu zamienat. a nazyvat ten Tvoj Palmer PDI 09 di-boxom je uz fakt trochu daleko od klasickych di-boxov. ked tak, tak jedna sa o velmi specializovany di-box na specificke pouzite, ktory sa ako bezny di-box pouzit asi ani neda.

...  Rad by som vedel ci tu niekto uz porovnaval normalne studiove nahravanie bedni cez mikrofon ... ... s iso cab s emulaciami...

iso cab je nieco co vzniklo, aby sa nemusela pouzivat simulacia boxu. je to box, ktory si hra dovnutra a nereve von do priestoru. preco by sa k nemu mala este pouzivat simulacia boxu ?
Zaznamenané
styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11903



« Odpoveď #7 kedy: 31. Júl , 2018, 13:39:32 »

Rastis: Cembo spominal Palmer PDI03 co je ta slavna rackova zalezistost s umelou zatazou. PDI09 je len taky rozbocovac, co ma rovnaky speaker sim. a akoze funguje ako attenuator.

Cembo:
ako spominal Rasto: momentalne pre Teba najelegantnejsie riesenie je pouzit Palmer PDI03 ako umelu zataz pre zosilovac a v kompe nahodit na to IR nejakej bedne idealne Mesa 412. spominal si , ze si skusal nejaky free redwirez, ked si dobre pamatam, tak ako free pack mali nejaky marshall s g75 reprakmi, ani sa necudujem, ze sa ti to s RoadKingom nepacilo  Bavím sa skvele ako som uz predtym spominal a aj inde - mam otestovane v studiu zosik box mic vs box ako zataz + impulz toho boxu vs reactive load vyladena podla simulovaneho boxu + IR, tak rozdiely su zanedbatelne zvukovo, aj pocitovo pri hrani, je to na 99% to iste.

ak by si chcel ist predsalen cestou isoboxu a laborovania s mikrofonmi, tak si treba zvazit aky velky priestor tomu vies obetovat. cim vacsi priestor vo vnutri okolo realneho boxu tym ozajstnejsi vysledok. preto male komercne riesenia zneju nahovno, v studiach vacsinou maju live room a na doma ti to pri 4x12 bedni zaberie pol izby. na doma by som ti odporucil 1x12 nejaky dizajn s bassreflexom napr. thiele, bogner cube - vsetko to plus minus vychadza z toho isteho - co sa tyka aj vnutorneho objemu a rozmeru portov a tie nejake male rozdiely v rozmeroch zas az taky vplyv na vysledny zvuk mat nebudu lebo gitarovy box az tak hlboko nehra aby sa nejak vyraznejsie prejavili. bass reflex kvoli tomu efektu co si prave spominal, ked mas uzavrety priestor pred aj za reprakom. ako to odizolovat co najefektivnejsie aby islo co najmenej hluku von, na to existuje kopu navodov - zakladna myslienka je "box in a box" + kopa izolacie (minimalne 150mm na stenu)



Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #8 kedy: 31. Júl , 2018, 14:05:55 »

Rastis: Cembo spominal Palmer PDI03 co je ta slavna rackova zalezistost s umelou zatazou. PDI09 je len taky rozbocovac, co ma rovnaky speaker sim. a akoze funguje ako attenuator. ...

aha, pardon. neviem, kde som zobral ze ma 09. takze tym lepsie, ani box tam nemusi mat :)
Zaznamenané
styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11903



« Odpoveď #9 kedy: 31. Júl , 2018, 14:33:20 »

aha, pardon. neviem, kde som zobral ze ma 09. takze tym lepsie, ani box tam nemusi mat :)
ked vygooglis palmer di box, tak ti vyhodi prave 09, ktory tak zmatocne nazyvaju :)
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #10 kedy: 31. Júl , 2018, 14:52:15 »

ˆˆˆ
nazyvat di-boxom 03 je potom este scestnejsie  Ja som čert..
Zaznamenané
cembo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 550



« Odpoveď #11 kedy: 01. August , 2018, 04:51:18 »

Ano ano, je to trochu pomylene ked PDI-03 Speaker Simulator with Loadbox nazyvaju direct input boxom. PDI - Palmer Direct Input. Predpokladam ze tak nazvali kvoli marketingu. Rad by som vedel co znamena 'PGA' v tom ich PGA-04 ked to ma na par gombikov tu istu funkcionalitu ako PDI-03 :) Inac cela vec mi pripada tak ako keby nejaky vyrobca miesacich vozov nazval jeden model 'Miesacka' a do popisu hodil 'Obsahuje aj nakladne auto' a druhy skoro identicky model by nazval "Nakladak' a do popisu by hodili 'So vstavanou miesackou' :) ... Na to som vlastne otvoril tuto temu aby som zistil ci by to malo nejaky vacsi zmysel rozmyslat nad ISO boxom.
Zaznamenané
Strán: [1] |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.043 sekund, 22 otázok.