Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: VENUJTE 2% z daní aj na podporu gitarového fóra. Ďakujeme!!
28. Marec , 2024, 13:52:50
Strán: [1] |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Progres 2  (Prečítané 7074 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
opossum
stály hosť
*****
Príspevkov: 1039


píš jako očuješ, hraj jako očuješ!


WWW
« kedy: 29. December , 2018, 18:52:32 »

   V novembri 2018 Slovenský rozhlas avizoval koncert skupiny Progres 2 v Košiciach a Bratislave. Z Bratislavy malo byť vystúpenie vysielané, alebo robený záznam (?). A ja skalný fanúšik Progresákov som si kvôli tomu namontoval na balkóne anténu „háčko“ s medenými trubkami, aby som po 15 rokoch nepočúvania rozhlasu „bol pri tom“. Vysielanie sa ale akosi nekonalo, alebo ja som ho  nezachytil :) Po „prehliadke“ ponuky ďalších rozhlasových staníc som znechutene nechal anténu slúžiť ako bidielko pre mestské hrdličky. Platiť koncesionársky poplatok je naozaj nehorázny prepych  a výpalníctvo zo strany RTVS...
   Ale ako som neskôr zistil na stránke http://www.progres2.org/, Progres 2 vydal nedávno nový album s názvom Tulák po hvězdách. Plný očakávania som ho z internetu stiahol, a ponúkam teraz svoje pocity a dojmy...


  Podľa počtu pesničiek to vyzerá na dvoj-album. Očakával som, ako doteraz bolo u Progresákov zvykom, kompaktný tematicky a zvukovo ucelený projekt, rockovú operu, zvlášť popri tom, v akom obale sa tento album prezentuje ...Ale očakávanie sa nenaplnilo. Album obsahuje 17 pesničiek, ktorých autormi sú viac-menej rovnocenne Kluka, Dragoun, Váně a Morávek. Prekvapila ma tematická rôznorodosť, ktorá myslím si, dosť uškodila albumu. Album začína sľubne songom Výš-prolog (Váně), ktorý evokuje album Mauglí. Hneď potom nasleduje nemilé prekvapenie v podobe nie síce zlých textov o komunistickom útlaku (Rudá zloba, Bezpráví, V lisu), ale na takúto „angažovanosť“ predsa ich fanúšikovia neboli zvyknutí...Progres 2 predsa len nie sú Karel Kryl. Určite nadčasovejšie pôsobí Muzeum planety Země a  Rozhovor s centrálním mozkem z albumu Dialog s vesmírem.
   Medzi spomenuté songy vsunutá tematicky iná Můra...Ďalšou témou na albume je „duchovno“ od buddhistických reinkarnácií až po Kristov odkaz (Cesta ven, Malá smrt, paní Óm, Vracím se k Tobě, Blues). Pelcova Vracím se k Tobě je ukážkou jeho potenciálu tvoriť stále dobré ploužáky. Aranžmá a zvuk veľmi pripomína Hapkove-Horáčkove songy.
   Hudobne sa odlišujú Dragounove pesničky (Poznám tě, Tvůj kód, Igar), v ktorých si drží svoj rukopis zo sólových albumov Stín mý krve alebo projektu T4-Pár tónů a slov.
Keď už bol poslucháč dosť potrápený touto rôznorodosťou, prídu konečne na záver songy s „džungľovou“ tematikou – texty I. Petlan (Arunga, Igar, Selpa).
   No a úplný koniec Nezabiješ, Blues...

   Čo mi popri tematickej stmelenosti na albume chýba, je kompaktný progový zvuk. Oproti starým albumom je zvuk síce čistejší, čitateľnejší, ale zvukovo farebne chudobnejší. Absentuje Dragounov zvukový arzenál (použité analógové zvuky sú dosť neoriginálne), aj gitarové zvuky pôsobia bez invencie, iba Kluka sa posnažil o zvukovú pestrosť, ktorá ale paradoxne nepriniesla želaný výsledok. Chýba zvuková mnohovrstevnatosť, zložitejšie progové vyhrávky a postupy, aj keď základ tam je...Celkovo pesničky pôsobia zvukovo ako polotovar, ktorý ešte len čaká na svoje dozretie, koncertné vyhratie a inštrumentálne prepracovanie.

   Suma sumárum, aj keď jednotlivé pesničky majú potenciál, tématická rozorvanosť albumu dosť uškodila. Starý progový charakter si držia songy z autorskej dielne Kluka-Váně, Dragounov prínos je tiež obohatením, ale chýba kompaktný zvuk a lepšie aranžmán.


* front.jpg (70.54 KB, 500x500 - prehliadnuté 794 krát.)

* back.jpg (163.5 KB, 980x868 - prehliadnuté 843 krát.)
Zaznamenané
Locksmith
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 3186



« Odpoveď #1 kedy: 30. December , 2018, 10:39:44 »

Plne s tebou suhlasim.

V lete som bol na nich na vrbovskych vetroch cim som si splnil davny sen. Koncert bol fakt dobry, mal som zimomriavky vacsinou. Tam Vane povedal ze chystaju k vyrociu kapely nove cd a turne. Mali hrat napriklad v novembri v MMC v Bratislave kde som planoval urcite ist. MMC to malo aj v programe nejaky cas a potom som to chvilu nesledoval a zrazu som to uz nenasiel. Pravdepdobne ten koncert nebol, este to overim...

Novy album ale na moje pocudovanie naozaj vysiel a este v den vydania som si ho pustil na spotify s velkymi ocakavaniami (vzdy chyba). Zial nedopocuval som ho pretoze:
1. Pesnicky sa k sebe vobec nehodili
2. Dostal som sa asi po desiatu vec a pacila sa mi jedna kde bola super gitara. Inak mi to prislo ako taky hurhaj.
3. Zvukovo som cakal tiez viac
4. Musel som volakde ist tak som to vypol bez stipky vycitiek...

Mohli z toho radsej vycucnut 5 skladieb, spravit tematicky maly albumcek na pripomenutie davnych cias a mohlo to byt mega. Hracsky na tom niesu zle. Ten koncert bol dost dobry.

Ale aj tak ich mam rad. Na koncerte som si od Vaneho kupil aj knizku o progrese a bol velmi mily. Este si ten album urcite pustim a posnazim sa si ho oblubit. Ale zatial, Mozek je Mozek
Zaznamenané
kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #2 kedy: 30. December , 2018, 12:02:47 »

Ono to tak aj v zivote funguje ze cokolvek co sa musi nazvat explicitne, tak to vacsinou nie je pravda... Ako napriklad 'U nas kupite najvyhodnejsie', 'Neuveritelna sanca', 'Rychly recept na uspech', 'Predlzte si penis o 34cm, vsetci lekari ho nenavidia'.

Podobne to bude aj s tym zavadzajucim nazvom Progres, co to je take zbozne prianie tych co su v tom zaangazovani a zasneni. Skor mi to cele pride jak taky cesky na kolene zbuchany bigbit. Ked spieva ten bubenik tak mam pocit ze si robia srandu. 

Tu je cerstvy koncert z Olomouce
 
Zaznamenané

Zvukár Andrej
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2178


WWW
« Odpoveď #3 kedy: 30. December , 2018, 13:32:04 »

"Podobne to bude aj s tym zavadzajucim nazvom Progres, co to je take zbozne prianie tych co su v tom zaangazovani"
Tá kapela v začiatkoch bola naozaj progresívna, pamätám si koncerty, keď tam hrával ešte Rastišov otec. V tých časoch to bolo neobvykle dobré. Ale prešli desiatky rokov a meniť názov by asi nebolo v porádku.
Zaznamenané
Locksmith
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 3186



« Odpoveď #4 kedy: 30. December , 2018, 17:33:40 »

Dialog s vesmirem a Mozek su take platne ze kludne uz nemusia nic nahrat a zostanu legendy. A bol to progres podla mna.
« Posledná zmena: 30. December , 2018, 17:34:25 od Locksmith » Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #5 kedy: 31. December , 2018, 21:31:49 »

... pamätám si koncerty, keď tam hrával ešte Rastišov otec. ...

mrzi ma, ze z toho obdobia sa nezachoval ziadny obraz. pamatnici tvrdia, ze Mozek bola fakt vydarena vizualna show. mal som jednu moznost ist na koncert a mama ma nepustila, lebo ze predsa na druhy den vstavam do skoly  Bacha na vec kamo!
Zaznamenané
opossum
stály hosť
*****
Príspevkov: 1039


píš jako očuješ, hraj jako očuješ!


WWW
« Odpoveď #6 kedy: 01. Január , 2019, 18:40:55 »

Kaolko
podľa mňa tri prvé albumy boli progresívny rock so všetkým, čo k tomu patrí (Dialog s vesmírem, Tŕetí kniha džunglí, Mozek).Ďalší album Změna už nebol monotematický, bola to koláž pesničiek, niektorých lepších, niektorých menej...čo mi na tom albume vadilo, boli bicie "osemdesiatych rokov", ale práve tým paradoxne potvrdili, že sú "progresívni"  ha ha ha  Na koncerte Změna som bol...na Mozgu tiež, bolo sa na čo dívať. Třetí knihu džunglí som koncertne nezažil, ale bol som na nejakom výročnom koncerte v PKO BA, bol super, až na tú mizernú akustiku v PKO.
A práve Klukov spev mi tam sedí dosť, hlavne v monotematickýh albumoch...v Knihe džunglí vystupuje ako "džungľa" (Dragoun ako "člověk"), v Mozku ako "Krafštud" (tuším Bajger ako profesor...)
Locksmith
tiež som po prvom vypočutí nemal chuť si to už pustiť, ale postupne si "zvykám"...je tam pár kúskov, ktoré sa mi páčia aj v tej podobe, v akej sú, a ostatné by pri lepšom rozpracovaní boli ďalšie hity.
Inak, pre mňa je na prvom mieste Třetí kniha džunglí...
« Posledná zmena: 01. Január , 2019, 18:49:03 od opossum » Zaznamenané
opossum
stály hosť
*****
Príspevkov: 1039


píš jako očuješ, hraj jako očuješ!


WWW
« Odpoveď #7 kedy: 06. Január , 2019, 19:35:51 »

mrzi ma, ze z toho obdobia sa nezachoval ziadny obraz. pamatnici tvrdia, ze Mozek bola fakt vydarena vizualna show. mal som jednu moznost ist na koncert a mama ma nepustila, lebo ze predsa na druhy den vstavam do skoly  Bacha na vec kamo!

čo dáš?  Bavím sa skvele
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #8 kedy: 06. Január , 2019, 22:39:33 »

neviem, ale ako ratam, tak ratam, 2008 rok, kedy tu pesnicku kdesi hrali rozhodne nie je z obdobia, ked s tym programom realne vystupovali, co su roky cca 83-85 a o tom obdobii som hovoril, ze to malo vraj skvele podiove stvarnenie priam divadelneho charakteru ...
Zaznamenané
opossum
stály hosť
*****
Príspevkov: 1039


píš jako očuješ, hraj jako očuješ!


WWW
« Odpoveď #9 kedy: 08. Január , 2019, 07:20:24 »

ano, to je koncert 40. výročie kapely...Pódiové stvárnenie bolo super, bola tam taká veľká sklápacia "mušľa", do ktorej sa vošla celá kapela...Ja som to video dal pre toto: ten druhý gitarista je tvoj otec?
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #10 kedy: 08. Január , 2019, 23:24:51 »

nie, fungoval tam v obdobii nahravania a koncertovania s Mozek a v obdobii nahravania Zmena, cize cca 82/83-85/86
Zaznamenané
opossum
stály hosť
*****
Príspevkov: 1039


píš jako očuješ, hraj jako očuješ!


WWW
« Odpoveď #11 kedy: 09. Január , 2019, 19:24:31 »

jo, tak som ho musel vidieť na koncerte, Peter Peteraj, ale nemám potuchy, ako vyzeral, nebol som tak blízko pódia...
Zaznamenané
yesfan
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1564


Skratfštrku, Parom, Klokotor, Ambient Shrine


WWW
« Odpoveď #12 kedy: 11. Január , 2019, 10:07:48 »

jo, tak som ho musel vidieť na koncerte, Peter Peteraj, ale nemám potuchy, ako vyzeral, nebol som tak blízko pódia...

http://www.progres2.org/images/stories/spaw/fotky/6.jpg

prvý zľava?
Zaznamenané

“There is only one corner of the universe you can be certain of improving, and that's your own self.” Aldous Huxley


http://martinhuba.bandcamp.com/
Zvukár Andrej
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2178


WWW
« Odpoveď #13 kedy: 11. Január , 2019, 16:46:36 »

prvý zľava?
Ano.
Zaznamenané
Strán: [1] |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.038 sekund, 23 otázok.