Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Nové smerovanie portálu  - podpora a propagácia aktivít členov fóra !!
28. Marec , 2024, 18:35:29
Strán: [1] 2  Všetko |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Prisposobovanie si nastroja - tipy/triky/rady/skusenosti  (Prečítané 7400 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
Branko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 13057


Myšlienky tvoria veci!


« kedy: 12. Máj , 2020, 11:39:46 »

Nie je to tak davno, kedy som sa rozhodol, ze s kupou nastrojov si dam pauzu a zacnem naplno vyuzivat to, co mam... ale poznate to uplne kazdy jeden... vzdy sa najde cosi nove, co chceme, pretoze je to "ine".

S nastavovanim gitar sa zapodievam uz roky, ale zacal som sa hrat s gitarami odost intenzivne, ktore mam, bezohladu na znacku/cenu/kvalitu a nic nove nenapisem, ak som zistil, ze aj z 80e gitary sa da spravit naozaj profi nastroj - samozrejme ak sa nejedna o totalne makky a zly (nefunkcny) HW.

Vsetko, co teraz napisem je cisto moja skusenost a moj osobny setup/pocit pre moje pouzivanie nastroja.

Zacnem uhlami:

Extremne dolezita zalezitost, ak vam zalezi na pocite z hry. Mne osobne najviac vyhovuju PRS, prave kvoli ich menzure a uhlom hlavy a kobylky. Nemam rad blatny pocit zo strun, ale taktiez mam rad Straty a Tele, konkretne na mojich Suhr-och nie su zrazace. Tak som rozmyslal, ako vytvorit vacsi uhol za nulakom. Ano, na hlave su pouzite kluce, ktore su "klesajuce" od hrubeho po tenke E, ale to mi nestacilo. Riesenie napisem nizsie.

Pri nastavovani gitar typu Gibson/PRS/Ibanez (lomene hlavy) sa mi osvedcil vyrovnany krk bez naznaku luku a praca s kamenmi podla vkusu a hranicou drncania. Samozrejme sa bavime o gitarach, ktore maju kvalitne a spravne zarovnane a upravene prazce. Toto nastavenie mi plne vyhovuje, struny su idealne napnute bezohladu na hrubku strun (aj ked pri tomto type gitar a hlavne menzure pouzivam 11tky), gitara lepsie ladi a ma pevnejsi sound.

Pri nastavovani gitary typu Strat a Tele (rovne hlavy) sa mi poslednu dobu osvedcil opacny system - mierny luk (na 12. prazci musim pod hrube E volne vtlacit raz zlozenu A4ku, ak stlacim prvy a posledny prazec) a kamene co najnizsie, opat vkus/pocit/drncanie. Za takehoto nastavenia dosahujem naozaj extremny twang (ci strat alebo tele), hraje sa velmi pohodlne (kila uderne, sola pohodlne) a celkovo nastroje ozili, nez ked som to nastavoval ako napr. PRS.

Cize tie uhly spravia naozaj velmi vela, odporucam spoznat svoj nastroj a hlavne sa nebat. Vsetko je mozne vratit spat, pripadne dat nastavit.

Dalsia vec, ktoru riesim uz pomerne dlho, ale az teraz som sa k tomu dostal - zadna strana krku. Vzdy mi v podvedomi cosi na niektorych gitarach vadilo, az kym som to nepomenoval. Presne preto milujem svoj PRS DC3, pretoze na krku nie je ziadna vrstva nicoho, totalne surove drevo, mozno tak olej maximalne. A preto som sa pustil do brusenia zadnej strany krku napr. na Suhr-e. Absolutne za tym netreba hladat ziadnu vedu a uz vobec sa netreba bat. Ide o totalne beznu upravu, ktora je vykonavana na x tisicovych nastrojoch, akurat k tomu potrebujete trosku trpezlivosti a cit.

Co sa tyka znehodnotenia gitary - kym to nerobis rasplou az do vystuhy, tak je vsetko uplne kosher.  Bavím sa skvele
Odporucam zacat brusnym papierom 220/280 a skoncit pri 600vke, max. 800. Brusny papier na LAK, nie na drevo.
Pocit po prebruseni je uplne nadherny, totalne krasne sa smyka ruka, je to uplne cosi ine, neviem proste prestat hrat na danej gitare. Nehovoriac, ze zvukovo sa gitara naozaj viac rozzvonila. Naozaj to odporucam na hocijakej gitare.

Moja obrovska vdaka patri Majovi Ferovi za velmi uzitocne rady. Kludne a smelo sem dajte niektore vase tipy/triky/rady, co a ako s gitarami. :-)

Moje vysledky na dvoch Tele:


* 96559579_3025136020909543_8055934122608033792_n.jpg (33.43 KB, 233x480 - prehliadnuté 481 krát.)

* 97461160_234260267829209_535597720484708352_n.jpg (425.88 KB, 1720x3540 - prehliadnuté 470 krát.)
« Posledná zmena: 12. Máj , 2020, 11:41:34 od Branko » Zaznamenané

kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #1 kedy: 12. Máj , 2020, 12:09:16 »

super! ja na zbrusenie laku na zadnej strane krku pouzivam tu kuchynsku hubku na umyvanie riadu co ma ten jemny a ten drsny povrch. ten drsny umely pokial clovek netlaci a ide lahko na to tak to pekne vyhladi. Tiez nemam rad lepivy pocit z krku a toto ten lak zachova akurat z toho spravi taky ten satin finish
Zaznamenané

Branko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 13057


Myšlienky tvoria veci!


« Odpoveď #2 kedy: 12. Máj , 2020, 12:10:55 »

super! ja na zbrusenie laku na zadnej strane krku pouzivam tu kuchynsku hubku na umyvanie riadu co ma ten jemny a ten drsny povrch. ten drsny umely pokial clovek netlaci a ide lahko na to tak to pekne vyhladi. Tiez nemam rad lepivy pocit z krku a toto ten lak zachova akurat z toho spravi taky ten satin finish
Presne tak! Zabudol som dopisat... ze hubkou to dobrusujem, finishujem. :)
Zaznamenané

yngsteen
stály hosť
*****
Príspevkov: 1004



« Odpoveď #3 kedy: 24. Január , 2021, 08:57:25 »

Bežne sa čaruje aj s elektrikou. V niektorých rig rundowns som videl aj, že hlavná hviezda mala viac LPcok ktore mali rozne hodnoty kondenzátorov pre rôzne pesničky. Rôzne magnety v tých istých snímačoch tiež robia svoje.

Ja mám Greco LP modnuté/poladené od Roberta:

- 500K vintage taper pots
- paper in oil caps + ceramic na treble bleed
- výmena keramických magnetov za alnico (vyberal som si experimentálne podľa ukážky s rôznými typmi priamo v gitare, neck IV a bridge V)

Po úprave, je na kosher aparáte výraznejší efekt nastavovania skreslenia len s volume gitare, s menšou stratou výšok. A tónová clona sa stala použitelnejšia. Zvuk sa celkovo zmenil, pre mňa k lepšiemu.
« Posledná zmena: 24. Január , 2021, 09:51:28 od yngsteen » Zaznamenané
Branko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 13057


Myšlienky tvoria veci!


« Odpoveď #4 kedy: 24. Január , 2021, 09:52:13 »

Tak o elektronike mozme debatit hodiny. :) Stale hovorim, ze prisposobenie si elektroniky prevysuje samotny aparat. Jasne, kondiky, hodnoty potakov, atd... to je jedna velka alchymia, ale stoji zato o tom vediet.  Na zdravie!
Zaznamenané

Zvukár Andrej
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2178


WWW
« Odpoveď #5 kedy: 24. Január , 2021, 10:43:01 »

... rozne hodnoty kondenzátorov pre rôzne pesničky...
Mňa už dávnejšie napadlo, že tónová clona by bola zaujímavejšia, keby to nebol potenciometer, ale prepínač rôznych kondenzátorov. Zatiaľ som ale nenašiel nikoho, kto by to chcel vyskúšať (myslím, že aj tu na fóre som o tom niekde písal). Pritom to vyskúšanie by šlo bez zásahu do gitary.
Zaznamenané
crespi
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 585



« Odpoveď #6 kedy: 25. Január , 2021, 10:28:11 »

Mňa už dávnejšie napadlo, že tónová clona by bola zaujímavejšia, keby to nebol potenciometer, ale prepínač rôznych kondenzátorov. Zatiaľ som ale nenašiel nikoho, kto by to chcel vyskúšať (myslím, že aj tu na fóre som o tom niekde písal). Pritom to vyskúšanie by šlo bez zásahu do gitary.

Take nieco nie je ziadna novinka, boli uz rozne pokusy, trebars Varitone od Gibsonu alebo najnovsie to robia v znacke Revelation guitars, kde maju 5-polohovy switch. Nikdy sa ale tato myslienka u gitaristov neujala, ako aj akekolvek podobne vylepsenia.
Zaznamenané
kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #7 kedy: 25. Január , 2021, 10:53:56 »

Nieco podobne robi aj fishman fluence akurat je to na urovni aktivnej elektroniky kde su rozne 'farby' pre stredy. daco podobne jak basaci maju ked maju aktivnu elektroniku s mid sweepom akurat ze tu su dve-tri prednastavene polohy pre low mid/high mid.
V minulosti ked som mal strasne ostro znejucu gitaru tak mi pomohlo najst volume pot s hodnotou okolo 300k lebo 500ky zneli jak sklo.

Ale na druhu stranu bolo potom citit ze to aj menej taha. Neviem to uplne dobre vysvetlit ale proste ako keby gitara menej krmila amp. Aj som si chvilu ulietaval na tom ze poskusam vsetky mozne low output snimace a PAFka akurat vsetky to zhorsovali lebo hrali viac broad band. Cize siroko v stredoch ale zaroven aj v basoch a vyskach cize sa to este zhorsilo.
Jedine co pomohlo bolo nakoniec najst fakt ze temne znejuci alnico snimac co to orezal co mal dobre ze 22k a splostil to na taku uroven ze to bolo znesitelne.

V principe to bolo dost drahe zistenie kde na konci clovek proste pochopil ze - ak raz gitara hra nejak tak sa mozem aj na hlavu postavit ale je to proste tak. Vzdialenost snimaca od kobyly, konstrukcia krku, brilancia sposobena charakterom dreva atd zavazilo urcite viac nez vymena snimacov/elektroniky/potakov a co ja viem coho. Kebyze si preratam tu investiciu tak uz by som mal 2 gitary co sa mi pacia ako hraju a mohlo byt vsetko vyriesene.  Bavím sa skvele
Zaznamenané

Tom70
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 518



« Odpoveď #8 kedy: 25. Január , 2021, 13:46:06 »

Branko:
Cim si vysvetlujes ten rozdielny pristup k nastavovaniu prehnutia krku medzi Gibson a Fender? (znacky pisem pre jednoduchost). Vies to trochu rozviest?

Mne sa osvedcili 3 veci co mi napadnu takto narychlo:
- Na stratoch prepajkovat elektroniku tak, aby Tone fungoval aj na kobylkovy singel. Niektore to uz maju od vyroby.
- Kupit si mierky na radius hmatnika a nastavovat kamene na kobylke podla mierky, nie od oka. Mierky stoja par eur.
- Zainvestovat do serioznych pilnikov na drazky v nultom prazci. Nie je to najlacnejsia zalezitost ale predpokladam ze na domace ucely mi tie pilniky vydrzia cely zivot.


Toto je inak podla mna super navod na zakladny setup v skratke:

Zaznamenané
proghopik
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 4302


PATRÍM DO PIVNICE!


« Odpoveď #9 kedy: 25. Január , 2021, 13:46:37 »


V principe to bolo dost drahe zistenie kde na konci clovek proste pochopil ze - ak raz gitara hra nejak tak sa mozem aj na hlavu postavit ale je to proste tak. Vzdialenost snimaca od kobyly, konstrukcia krku, brilancia sposobena charakterom dreva atd zavazilo urcite viac nez vymena snimacov/elektroniky/potakov a co ja viem coho.

Suhlas, tymto sa da doladit trochu celkovy prejav, ale zasadne sa zmenit neda. Na zahuhlanejsom Les Paule napr. pomoze prehodit na 500k audio potaky - trosku to ziska brilanciu a udernost aj a naopak. Vacsi efekt sa da dosiahnut vymenou strun ale na druhej strane. U snimacov sa treba inak poriadne vyhrat s ich vyskou a tiez vyskou polepieces, to druhe vie robit dost vela najma u klasickych PAFkoidnych a dost sa to podcenuje.
Zaznamenané

kkoti môžu robiť technicky dobru hudbu ale nie pocitovo alebo nie su kok*ti lebo umenie ide cez pocity. Jedine ked môže kkt robit dobru hudbu je ked jukeboxuje teda hra do botky nacvičené cudzie veci
mr. redwine
stály hosť
*****
Príspevkov: 965



« Odpoveď #10 kedy: 25. Január , 2021, 15:42:04 »

Mam na Gibson LP Standarde 4 push-push potaky, takto namiesto 3 klasickych poloch je tam 21 roznych zapojeni a kombinacii rozopnutych - nerozopnutych humbuckrov, faza - protifaza, atd. Niektore polohy su celkom zajimave, niektore pre mna az uletene.
Taketo zapojenie moze byt zaujimave pre niekoho, kto potrebuje okrem klasickeho zvuku LP aj ine zvuky, pripadne pre dakeho experimentatora   Žmurk

Zaznamenané

„a beer a day keeps the doctor away.“
yngsteen
stály hosť
*****
Príspevkov: 1004



« Odpoveď #11 kedy: 25. Január , 2021, 16:37:25 »

Brian May tie kombinacie celkom creativne vyuzival.  Aj ked nie prave v LP.
Zaznamenané
mr. redwine
stály hosť
*****
Príspevkov: 965



« Odpoveď #12 kedy: 25. Január , 2021, 18:20:00 »

Brian May tie kombinacie celkom creativne vyuzival.  Aj ked nie prave v LP.

Brian May mal tusim na gitare single, to co mam na LP je akoze Jimi Page mod.
Zaznamenané

„a beer a day keeps the doctor away.“
tipek
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2847


tovarne na kolena home made is the king


« Odpoveď #13 kedy: 16. Február , 2021, 14:05:32 »

tiež som dáko nahromadil kopec  gitár a venujem sa každej gitare postupne, všetko má svoje špeciálne špecifikácie,
či tunning , setup, oprava alebo proste drobné modifikácie a opravy, kt treba robiť na určitých modeloch gitár ...
robim to už v takom merítku že som si založil FB stránku ako experiment a miesto kde si budem odkladať dáke fotky, reporty z opráv, https://www.facebook.com/guitarfixnitra    ha ha ha ha ha ha ha ha ha

na niektorých gitarách mi ten druh-typ laku nevadí a  na niektorých je to spomínané zalepenie čo je prúser podľa mňa,


 jednu elektro-akustiku mám kde sa mi to strašne lepilo tak som si pravidelne zabrusoval ten krk  šmirgľom ,
nechal som to tak na surovo, s  ryhami  a perfektne to pomohlo na letné spotené koncerty, mokrá gitara a nič nelepilo ....
po pár mesiacoch keď som to zasa rukou vyleštil  ,proces som opakoval  asi 4x ? bola to lacná gitara  s hrubou vrstvou laku a do dnes som s a nedostal žiaľ až k drevu lebo už nehrávame akustické koncerty,

na mexickom strate som dal dole komplet zadný lak na  krku a citit to v ruke dosť, že to je iné, :) fakt ako keby som hladkal drevo na lavičke :D :)  na olejoval som to a frčim na tom pár rokov a neni s tým problém, či spotené ruka td .....

ten uhol a nastavovanie je zaujímavé,  tiež mam typovo lacnejšie nástroje a na niektorých to ide dať do rovna niekde ten luk proste musía mať aby bol dáky kompromis dohmat a  drnčanie ....

po rokoch skúšania  nastavovania, hrania , porovnávanie som si všimol pár vecí :

- ak je dohmat priliž nízky hra je ľahšia netreba toľko ani mlátit do gitary ani stláčať, ale ten twang, dáka dravosť dynamika sa stráca, je to celé uhladené,   ked človek už chce z toho niečo vytiahnuť pride trnčanie a  slepovanie do hry a človek sa  nepohne,
 
- celkom som si obľúbil nemať zrážače strún za nulákom, mať kostenný pražec a  rozšírenými drážkami aby struny mali voľný pohyb, + tremolo ako bigsby alebo jazzmaster tremolo, aj na stratokástrovské som si parádne zvykol a ked idem na hard tail tele chýba mi to tam :) samozrejme že ej to aj o snimačoch, vo večšine sniamčoch mám alnico 3 magnety kt sú ale strašne citlivé na výšku snímača, pri alnico 5 je skoro jedno jak ho tam človek má len aby ho neutopil moc,

- dlašia vec to nastavovanie krku, po rokoch som si trošičku zdvihol struny aby  som eliminoval drnčanie pri silnej hre a pritom sa  mi zvuk dosť posunul, ak chce niekto hrať dynamicky neni to len o ovlume ale aj o sile brnkania .. x ráz počujem v rig down videách že hráči riadne bijú tie gitary,  že hrajú silno a emocionálne ... napr taký Shlash alebo gitaristi z RHCP, tam pokial nedrbú do tých singlov tak nedostanú ten perfekt tón z tých gitár :)

- rádiusy hmatníkov som si kúpil z aliexpresu, je to super pre identifikáciu aký má človek rádius pri len porovnávaní  s inými gitarami .... a keď chce mať človek nižší dohmat na slovanie je lepšie mat kompenzovaný hmatník napr. ako má signovaný model EVH, treba vyskúšať  a uvidite :)


pozrite si napr. aj toto videjko , kde vysvetľujú drnčanie nie je koniec sveta ,



a inšpirujte sa aj tuto ako si vyrobiť "pilníky" na nultý pražec

Zaznamenané

yngsteen
stály hosť
*****
Príspevkov: 1004



« Odpoveď #14 kedy: 16. Február , 2021, 19:05:49 »

@tipek nemas link na tie radiusy?
Zaznamenané
Strán: [1] 2  Všetko |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.049 sekund, 23 otázok.