Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: VENUJTE 2% z daní aj na podporu gitarového fóra. Ďakujeme!!
19. Apríl , 2024, 16:16:58
Strán: [1] |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Tlač plagátov  (Prečítané 1216 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
PS1984
stály hosť
*****
Príspevkov: 1036


...


« kedy: 22. Október , 2020, 22:21:46 »

 Zdravíčko

Seruste,

Keďže sa tu ľudia venujú vo svojom voľnom čase okrem muziky vselicomu tak skúsim...

Je tu niekto kto sa venuje tlači a forografii?

Chcem si zariadiť určité priestory a chcel by som tam zaramovane plagáty - niečo ako plagáty napr zo Sparku - akurát fotky podla vlastného vyberu...

Keďže informácií na nete je obrovské kvantum, potrebujem len to najdôležitejšie minimum, ktoré odo mna budú chcieť v tlacirni od niekoho, kto by mi zhrnul aké parametre by mali spĺňať fotky (počet pixelov, dpi a iné podstatné veci) na plagát rozmeru A2. Samozrejme aj aký papier zvoliť (gramáž, typ papiera...), tlač, formát fotky (jpg...) a podobne...

Neviem, nieco som si načítal, ale nie som z toho múdrejší a nechcem zacat so štúdiom grafiky a tlače, aby si dal vytlačiť 10 plagátov....

Iste, môžem behnut do nejakej firmy na tlač (btw kam ísť? klasika fax copy, xerox, anwell... Alebo niekto specialnejsi?) kde by mi mali poradiť, ale rad by som tam chcel ísť aspoň trochu zorientovany, aby ma nenaviedli na niečo co nebude dobre vyzerať...

Vedel by mi tu, prosim, s týmto pomôcť? Mnohí ste asi riesili tlač plagatov na koncerty tak to snáď nebude veľmi odlišné.

Vopred ďakujem za odpovede a dúfam, že to nezhetujete Žmurk
Zaznamenané

Learning to play with a big amplifier is like trying to control elephant.
Krtko
*** BACHAR ***
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2659


« Odpoveď #1 kedy: 23. Október , 2020, 19:20:39 »

A2 je velky format a neviem, ake mas zdroje. Ak vlastne fotky, tak snad aspon klasicke 24 Mpx. V zasade sa kvalitna tlac robi na 300 dpi, ale malo by stacit aj 150. Nepocitaj pixle, ale preratavaj ich na milimetre kedze chces tlacit. Vystup idealne pdf. Stiahol by som si adobe indesign, vytvoril printovy dokument vo formate A2 s 5mm spadavkou (bleed), natiahol tam tie fotky a vyexportoval tlacove data v pdf. Podla nejakeho navodu na youtube to urcite pojde lahko.
Zaznamenané
PS1984
stály hosť
*****
Príspevkov: 1036


...


« Odpoveď #2 kedy: 23. Október , 2020, 20:54:17 »

A2 je rozmer štyroch A4 ak sa nemýlim. Takéto plagáty má napr časopis Spark a vyhovujú mi aj do rámov, ktoré som si vyhliadol.

Momentálne mam nejaké vlastné fotky, ktoré by spĺňali tých 300dpi a hľadám ďalej nejaké free fotky kapiel, muzikantov a tak... Ako na potvoru, tie ktoré by spĺňali parametre su na gettyimages, kde je to hrozne drahé...

Ten software mám k dispozícii. Môžem to skúsiť.

Co papier, aký vybrať?
Zaznamenané

Learning to play with a big amplifier is like trying to control elephant.
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #3 kedy: 23. Október , 2020, 20:55:38 »

vypocet je uplne jednoduchy.

tlaci sa na 300 DPI. takze ratas pozadovane centimetre x 300 (DPI) / 2,54 (prepocet z palcov na cm) a vyjde Ti, kolko pixelov potrebujes, aby si pri 300 DPI tlaci dosiahol zelane centimetre bez interpolacie (umeleho nafuknutia velkosti)

chces tlacit 20 x 30 cm, takze 20 x 300 / 2,54 a 30 x 300 / 2,54 = potrebujes na to subor 2362 x 3543 pixelov. par pixelov hore / dole nehra ziadnu rolu.

cim vacsi format, tym menej je povinnych tych 300 DPI, ako pise krtko, velky plagat sa moze tlacit aj na pri 150 DPI, kedze sa rata s tym, ze sa na neho budes pozerat zdialky. polovicna hodnota DPI znamena, ze na pozadovanu velkost v centimetroch Ti staci polovicny rozmer v pixeloch - elementarna matematika.

format hocijaky mas a zoberu Ti ho. pdf sa pouziva ked sa tlacia krivky, ak budes tlacit fotku, najobyc. jpg je OK.
Zaznamenané
BrokenWings
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1539



« Odpoveď #4 kedy: 26. Október , 2020, 14:06:02 »

Napis alebo zavolaj sem - je to spickova profesionalna tlaciaren, kde ti vsetko vysvetlia:
https://www.bittner.sk/sk/

Dalsi profesionali:
http://www.typoset.eu/

A tak dalej:
http://areaprint.com/
http://www.k-print.sk/

PDFko v dostatocnom DPI so spadavkou je pre profesionalnu tlaciaren uplny standard, s tym nic nepokazis.
Zaznamenané
PS1984
stály hosť
*****
Príspevkov: 1036


...


« Odpoveď #5 kedy: 26. Október , 2020, 16:44:52 »

Díky chlapi. Pomohli ste mi.
Zaznamenané

Learning to play with a big amplifier is like trying to control elephant.
Strán: [1] |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.027 sekund, 23 otázok.