Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Nové smerovanie portálu  - podpora a propagácia aktivít členov fóra !!
30. Apríl , 2024, 22:30:48
Strán: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 12 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Údržba gitary  (Prečítané 69070 krát)
0 užívateľov a 2 Hostí prehliada túto tému.
hate_me
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 590



« Odpoveď #90 kedy: 28. Február , 2009, 14:41:44 »

na squierke za par korun nemam ziadne problemy, je tam krk z javoru - 1 kus, ale trosku sa bojim o gitaru od kata, krk je z troch kusov mahagonu. neviem cim to je ale niekedy mi drncia struny inokedy nie, som zvedavy co to bude po ich vymene :)
pod 40 je to kriticke, idealne nad 60 (takto mi to poradil jeden zberatel nastrojov)
vdaka  Na zdravie!
Zaznamenané

... ale potom som mu pretiahol sestru a od vtedy sa na mna hnevá ...
styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11901



« Odpoveď #91 kedy: 28. Február , 2009, 14:58:17 »

na squierke za par korun nemam ziadne problemy, je tam krk z javoru - 1 kus, ale trosku sa bojim o gitaru od kata, krk je z troch kusov mahagonu. neviem cim to je ale niekedy mi drncia struny inokedy nie, som zvedavy co to bude po ich vymene :) vdaka  Na zdravie!
prave pri krku lepenom z viac kusov by som sa nejako extra neobaval Žmurk
Zaznamenané
mario bross
*** BACHAR ***
inventár podniku
***
Príspevkov: 8210



« Odpoveď #92 kedy: 28. Február , 2009, 15:03:49 »

prave pri krku lepenom z viac kusov by som sa nejako extra neobaval Žmurk

ano, ak sa jedna ale o ten isty material - ale pise ze mahagon, tak by problem byt nemal.
Zaznamenané

styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11901



« Odpoveď #93 kedy: 28. Február , 2009, 15:07:51 »

ano, ak sa jedna ale o ten isty material - ale pise ze mahagon, tak by problem byt nemal.
a kebyze bol 5-7kusovy javor/mahagon, pripadne javor/eben a podobne tvrde dreviny tak by bol problem, lebo rozdielny material? :) skor by som povedal, ze ten krk by bol este pevnejsi a zmeny vlhkosti by znasal lepsie Žmurk
Zaznamenané
mario bross
*** BACHAR ***
inventár podniku
***
Príspevkov: 8210



« Odpoveď #94 kedy: 28. Február , 2009, 15:11:59 »

a kebyze bol 5-7kusovy javor/mahagon, pripadne javor/eben a podobne tvrde dreviny tak by bol problem, lebo rozdielny material? :) skor by som povedal, ze ten krk by bol este pevnejsi a zmeny vlhkosti by znasal lepsie Žmurk

vlhkost asi ano, ale teplotu asi nie, kedze by mali roznu tepelnu roztaznost, kedze by sa jednalo o iny material. takto ked da napriklad dva kusy toho isteho materialu otoceneho "opacne" a zlepi, tak sa tie zmeny budu stabilizovat - viem, taky je princip aj latovky a aj lepenych dosiek.
Zaznamenané

hate_me
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 590



« Odpoveď #95 kedy: 28. Február , 2009, 15:16:47 »

tak ok, moj problem bude niekde inde, ale aj tak je dobre vediet nieco o tej vlhkosti :)
Zaznamenané

... ale potom som mu pretiahol sestru a od vtedy sa na mna hnevá ...
mcmaros
stály hosť
*****
Príspevkov: 1173


Max for President!


« Odpoveď #96 kedy: 28. Február , 2009, 16:30:57 »

tak ok, moj problem bude niekde inde, ale aj tak je dobre vediet nieco o tej vlhkosti :)

A co mas zaproblem? Hluposti s vlhkostou a teplotou neriesim a zatial nemam ziadny problem.
Zaznamenané

mario bross
*** BACHAR ***
inventár podniku
***
Príspevkov: 8210



« Odpoveď #97 kedy: 28. Február , 2009, 16:39:11 »

Hluposti s vlhkostou a teplotou neriesim a zatial nemam ziadny problem.

ani ja, to sa oplati mozno pri zberatelskych kusoch, aby este viacej nesprachniveli a nerozpadli sa.
Zaznamenané

hate_me
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 590



« Odpoveď #98 kedy: 28. Február , 2009, 21:11:46 »

mcmaros - drncia struny, citaj hore
mario bross - nuz ako myslis, ja si tu gitaru sanujem  :)

inac gitara je nastelovana +/- dobre, doteraz nic nedrncalo, mozno su struny uz stare (okolo dvoch mesiacov)
Zaznamenané

... ale potom som mu pretiahol sestru a od vtedy sa na mna hnevá ...
Marian.Radosovsky
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 215



« Odpoveď #99 kedy: 22. Marec , 2009, 17:52:16 »

Pani pozor,
ja by som tuto zalezitost az tak nepodcenoval. Gitara je citliva zalezitost o ktoru sa prirodzene treba aj starat - pokial samozrejme nemate dost penazi si kazdu chvilu kupovat novu iba dosledkom jej zanedbavania.
Co sa cistenia tyka, by som dal zvlast velky pozor pri cisteni hmatnika. Hmatnik je totiz v najcastejsom kontakte s hracom a nakolko vacsina hmatnikov nebyva nalakovanych, su dost citlive na vstrebavanie potu z ruk alebo neziaduce sa prisposobovanie vonkajsej teplote - vysychanie, ohybanie krku atd. Dalsia vec, ktoru si treba uvedomit je typ hmatnika - palisander, javor prip. eben a ine. Ine prostriedky sa pouzivaju na palisandrove a ine na javorove hmatniky.
Telo gitary a ostatne casti az tak citlive nie su, nakolko su chranene dost odolnou vrstvou laku. Preto ich staci osetrovat klasickymi pripravkami na drevo typu Pronto atd.
Cistenie strun sa tiez vyplaca. Predlzuje to zivotnost a ich zvuk. V neposlednom rade - hrat na strunach pripominajucich ostatny zhrdzaveny drot nie je ziadna vyhra.
Elektronika - najma potenciometre prip. prepinac snimacov je tiez dost nachylna na opotrebovanie. Kontakty sa mozu zaprasit a moze to vyvolat rozne brumy, sumy a pod. Tieto zalezitosti sa daju riesit roznymi pripravkami typu Kontox a ine. Taktiez sa mozu rozne mechanicke casti gitary - napr. samica jacku alebo ine sroby a matice povolovat. Tiez to treba kontrolovat a pravidelne dotahovat...
Tak som sa to snazil cele do kocky zhrnut. Nechcem, aby som vyznel ako nejaky extremny puntickar, pisal som to najma pre tych, ktori v tom mali z doterajsich prispevkov chaos. Dufam ze som na nic podstatne nezabudol.
 Zdravíčko
« Posledná zmena: 22. Marec , 2009, 18:05:48 od Marian.Radosovsky » Zaznamenané

Všetko je najprv v hlave, srdci a prstoch, až potom v drahých gitarách a efektoch.
styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11901



« Odpoveď #100 kedy: 22. Marec , 2009, 21:30:52 »

Dufam ze som na nic podstatne nezabudol.
puntickar si, aj si to celkom pekne rozpisal, len si zabudol na jeden malinky detail, ze nie vsetky gitary maju ako povrchovu upravu hruby lak :) moze to byt vosk napr a to uz je znova trochu ina starostlivost, ale to uz dany majitel by mal vediet ako sa o tu svoju gitarku starat  :)
Zaznamenané
Milos1
stály hosť
*****
Príspevkov: 1250


Wherever you go, there you are!


« Odpoveď #101 kedy: 23. Marec , 2009, 08:14:29 »

Pani pozor, ja by som tuto zalezitost az tak nepodcenoval. ...
Ano, chvalim tento prispevok a jeho prinos pre zhromazdenie zakladnych informacii o pravidelnej udrzbe, nielen pre zaciatocnikov.
Zaznamenané

Gretsch, Gibson, Epiphone, C.F.Martin, Höfner, Boss, TCE, Vox, Fender, Elixir, Dunlop. www.neuszer.sk www.prorock.sk www.on-board.sk
Marian.Radosovsky
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 215



« Odpoveď #102 kedy: 23. Marec , 2009, 16:32:53 »

puntickar si, aj si to celkom pekne rozpisal, len si zabudol na jeden malinky detail, ze nie vsetky gitary maju ako povrchovu upravu hruby lak :) moze to byt vosk napr a to uz je znova trochu ina starostlivost, ale to uz dany majitel by mal vediet ako sa o tu svoju gitarku starat  :)

Gitary s voskovou a inou povrchovou upravou, ktore sa vyskytuju na gitarach pre hornych 1 000 su v nasich zemepisnych sirkach a dlzkach dost neobvyklym javom a ti, ktori si ich mozu dovolit zakupit pravdepodobne aj budu vediet, ako k takym nastrojom pristupovat co sa tyka nielen udrzby, ale aj hry. Moj prispevok mal byt pre viac-menej zaciatocnikov, ktori nemaju skusenosti s akoukolvek udrzbou gitary a maju to tam polopatisticky precizne vysvetlene...
Preto sa nepovazujem za puntickara, aj ked priznam sa ze moja gitara dost casto ´´hadze prasiatka´´ Bavím sa skvele. Ale myslim ze v podstate len znovu citujem tvoj prispevok.
 Zdravíčko
Zaznamenané

Všetko je najprv v hlave, srdci a prstoch, až potom v drahých gitarách a efektoch.
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #103 kedy: 25. Marec , 2009, 13:14:57 »

...pokial samozrejme nemate dost penazi si kazdu chvilu kupovat novu iba dosledkom jej zanedbavania...

ale no tak, nestras  Žmurk ak si nebudem gitaru ostetrovat pravidelne nejakymi pripravkami, mozem si za nejaky cas kupit novu ?
Zaznamenané
proghopik
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 4302


PATRÍM DO PIVNICE!


« Odpoveď #104 kedy: 25. Marec , 2009, 13:17:52 »

Pani pozor,
ja by som tuto zalezitost az tak nepodcenoval. Gitara je citliva zalezitost o ktoru sa prirodzene treba aj starat - pokial samozrejme nemate dost penazi si kazdu chvilu kupovat novu iba dosledkom jej zanedbavania.

Fuha, si to kapanek prehnal. Kazdu chvilu myslis 50 rokov?  Bavím sa skvele
Zaznamenané

kkoti môžu robiť technicky dobru hudbu ale nie pocitovo alebo nie su kok*ti lebo umenie ide cez pocity. Jedine ked môže kkt robit dobru hudbu je ked jukeboxuje teda hra do botky nacvičené cudzie veci
Strán: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 12 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.08 sekund, 23 otázok.