Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Nové smerovanie portálu  - podpora a propagácia aktivít členov fóra !!
19. Apríl , 2024, 20:40:11
Strán: [1] 2 3 4 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Vykon lampovych vs. tranzistorovych zosilovacov  (Prečítané 9034 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
jimmi
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 82



« kedy: 06. November , 2005, 09:43:16 »

Takze xel by som sa opytat ci je pravda to co pise na stranke (Rozdall) lebo sa mi to neako nezda .Alebo je moj 50w tranzistorak slabsi ako 20W lampovka?: 1. Ten zesilovač má jen 50(60)W – není to málo, ale já bych potřeboval nejméně 100W? Odpověď: zřejmě máte zkušenosti s transistorovými zesilovači, u těch se uvádí 80W a 100W, ale to se nedá takhle srovnávat, neboť transistory mají jinou charakteristiku zvuku. Máme zkušenost, že 20W elektronkový zesilovač má daleko průraznější zvuk než 100W transistorový. To staří rokeři vědí a proto používají lampové zesilovače. A právě takové vám můžeme nabídnout.
Zaznamenané

Rock & Roll ain´t noise pollution
ROCK & ROLL ain´t gonna die.
Marshall
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 182



« Odpoveď #1 kedy: 06. November , 2005, 09:51:33 »

slabsi nie je. ved to sa nepise ani tam. lampy maju prieraznejsi zvuk ako tranzistory a preto sa v kapele lepsie presadia, ten zvuk proste viac a lepsie pocut ako tranzistorove bzucanie :) to ze 20W lampa je silnejsia ako 100w tranzistor je trosku nadsadene, predsalen 100w je 100w, ale je to tak ako som pisal ze lampy nepotrebuju brutalny vykon aby sa presadili. niekde som cital, ze aby si sa vyrovnal 50W lampacu(co ti na nase pomery uplne staci), potrebujes 100 - 150W tranzistor. a samozrejme zavisi aj od typu pouzitych reproduktorov ich vykonu a hlavne citlivosti.
Zaznamenané
MageZ
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2224


teh shite!!111!


WWW
« Odpoveď #2 kedy: 06. November , 2005, 11:38:46 »

100W z elektronkoveho zosilnovaca je rovnkao hlasnych ako 100w z tranzistoroveho zosilnovaca za predpokladu, ze zvuk z oboch je ""rovnaky"". 20W elektronkovy zosilnovac moze kludne posobit hlasnesjim dojmom pri skreslenom zvuku ako 50W tranzistor, ale z 20W elektronkoveho zosilnovaca byva casto problem vytiahnut naozaj cisty zvuk pri vyssej hlasitosti.
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #3 kedy: 06. November , 2005, 14:11:17 »

Ono je to tak. Existuje sinusovy vykon a hudobny vykon. Sinusovy je ten co sa udava. To je vykon, pri ktorom sa zvuk este neskresluje. Hudobny vykon je vykon, ktoreho je koncovy zosilovac schopny ked sa vytoci naplno a koncak ide do skreslenia. Pri tranzistorovych koncakoch je ovsem skreslenie neziaduce. Zneje odporne. Preto sa zamerne vyrabaju tak, aby pri vytoceni naplno neskreslovali. Cize ak sa im uvadza nejaky vykon, mysli sa tym sinusovy a tak to aj plati. Naopak pri lampovych koncakoch je skreslenie fajn a dotvara celkovy gitarovy zvuk. Niektore znacky (Marshall) s tym dokonca pocitaju, ze aby to hralo dobre, musi sa to vytocit. Takze sa sice uvadza nieco ako sinusovy vykon (napr. pri dvoch elektronkach EL34 alebo 6L6 sa uvadza 50W) ale je to viac menej teoreticka hodnota. Ono to totiz v zavislosti konkretneho typu elektroniek a nastavenia zosilovacu moze byt aj nieco ine a nie problem pri poriadnom vybudeni vymacknut aj trebars 80W hudobneho vykonu.
Zaznamenané
Tomino
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 683


Barbar Onan


« Odpoveď #4 kedy: 06. November , 2005, 15:08:42 »

Rastis je tu nejaka tema kde sa podrobne vysvetluje konstrukcia tranzistoru a lampy?? Totiz uz by som v tom chcel mat jasno a nie len tusit ze o tom nieco viem.Ak nieje tak to tu prosim niekdo napiste. Myslim tym co je to koncak, co je pololampove kombo naco vlastne ta lampa sluzi atd.Pripadne ak mate cas tak aj nejaku schemu.
Zaznamenané

Si píš!!!!Fast šmiring a undead singing is my life!!!
iMbUS
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 3277



WWW
« Odpoveď #5 kedy: 06. November , 2005, 16:47:07 »

pololampove kombo je take, ze ma elektronku iba v predzosilovaci a na koncovom stupni zosiluju tranzistory a nie elektrronky. Celolampove je take, ze aj v koncaku su elektronky. rastis vysvetli podrobnejsie..
Zaznamenané

Mame nejake novinky.
MusicMan JP-6, Fernandez Strat LTD | Fender Hot Rod DeVille 212
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #6 kedy: 06. November , 2005, 16:54:55 »

Tato tema: http://gitaristi.sk/files/viewtopic.php?fid=61&tid=374 Ak nieco dalsie, spytaj sa...
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #7 kedy: 06. November , 2005, 18:09:57 »

Inak toto je z debaty o POD, co je SW simulacia gitarovych aparatov v bordovej krabici ladvinoviteho tvaru. Da sa z toho pochopit cosi o tom, ze v com su elektronky neprekonatelne:
Citácia
Originally posted by rastis Pitu - nie je to o rovnakom, ci rozdielnom nastaveni. Je to o tom, ze nasimulavat sa da iba urcity pocet ""stavov"" elektronky, kdezto elektronka v realnom case prechadza nekonecnym poctom ""stavov"", v kazdom momente sa na nej nameraju ine hodnoty. Lampovy aparat hra napriklad pri kazdej hodnote voltov v zastrcke inac, doobeda ked su vsetci v praci je tam 235 V, vecer, ked vsetci pozeraju telku je tam 199 V. Elektronky a cele nastavenie aparatu to samozrejme dost ovplyvnuje. Clovek, ktory hra na elektronkovy aparat taketo rozdiely citi a podvedome na ne reaguje, aby vymackal stale ten svoj zvuk. Znie to mozno prilis ""filingologicky"", ale je to tak. Preto sa hovori, ze lampy ""ziju"" - jednoducho na ich spravanie ma vply X faktorov, na ktore gitarista mozno aj nevedomky musi reagovat. Simulacie, akokolvek dokonale vzdy nakoniec skoncia na tom, ze to spravanie sa je definovane iba urcitym poctom informacii. Nie su zavisle vobec od ziadnych vplyvov, co je sice akoby vyhoda, ale to je prave ta sterilita, ktora sa rychlo zunuje. Mal som teraz nejaky cas pokazeny aparat a hral som na vsakovatych SW simulaciach. Musim povedat, ze som v tom majster sveta a malo kto ma doma rozbehany tak komplexny ""gitarovy procesor"", ako ja. Ked som si po dlhej dobe znovu zahral cez 6 elektroniek, bol som prekvapeny, ako tazko sa mi dosahuje moj ""standardy osobny sound"", ktory inak nemam problem vymacknut takmer z barscoho normalneho. Jednoducho som na simulaciach stratil taky ten cit pre ton a trvalo mi dobru polhodinku, kym som do toho trochu zase dosiel a bol spokojny. Je to prave preto, ze simulacie maju nasimulovanu len cast celeho procesu tvorby tonu, a preto som spominal tu unifikovanost, ked zneje vsetko na jedno kopyto. Hovoris o obrovskych moznostiach nastavenia zvuku. To mas ako graficky EQ. Zhodneme sa, ze ma tiez nekonecne mnozstvo moznosti nastavenia. Ale v ramci zvuku s nim nedosiahnes nekonecne variacie. Vo vysledku Ti zostane stale ten isty zvuk s nekonecnymi mmozstvami farby, co je ovsem iba jeden parameter toho zvuku...
Tomino - elektronky maju totiz pri skreslovani a zosilnovani zvuku svoje specificke vlastnosti, ktore tranzistory nemaju. Sakusa sa to vselijako napodobnit, ci uz na tych tranzistoroch, alebo softverovou simulacio. Treba povedat, ze celkom uspesne, ale v tom starom prispevku som sa snazil vysvetlit, ze preco tie elektronky su stale najlepsie.
Zaznamenané
MageZ
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2224


teh shite!!111!


WWW
« Odpoveď #8 kedy: 06. November , 2005, 18:50:55 »

Citácia
Originally posted by iMbUS pololampove kombo je take, ze ma elektronku iba v predzosilovaci a na koncovom stupni zosiluju tranzistory a nie elektrronky. Celolampove je take, ze aj v koncaku su elektronky. rastis vysvetli podrobnejsie..
Ziada sa mi este doplnit, ze istu dobu sa vyrabali aj aparaty s tranzistorovym predzosilnovacom a elektronkovym koncakom.
Zaznamenané

jimmi
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 82



« Odpoveď #9 kedy: 06. November , 2005, 21:32:20 »

ale muselo to mat zvuk... taky shitacky.A preto ich uz dnes nevyrabaju :)(alebo aspon o tom neviem)
Zaznamenané

Rock & Roll ain´t noise pollution
ROCK & ROLL ain´t gonna die.
Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #10 kedy: 07. November , 2005, 09:00:54 »

Tak v prvom rade sa zabuda na to, ze 100W zosilnovac hra len 2 krat hlasnejsi ako 10W :) A ked je tych 20W lampovych, tak je ten rozdiel este mensi. Nejake logaritmi a tak. Na skreslenom tranzistore vznikaju neparne vyssie harmonicke frekvencie, ktore vnimame ako hucanie, skvrcanie a sustanie, toto lampy nerobia. Tam sa pri skresleni dopredu dostava druha harmonicka zvuku. Tolko som si v skratke zapamatal z jedneho Predatorovho prispevku a Predator vie :)
Zaznamenané

Marshall
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 182



« Odpoveď #11 kedy: 07. November , 2005, 09:04:14 »

martiLM: raz by snad stacilo nie? :)) noo a este rozdiel medzi 50W a 100W je 3db.
Zaznamenané
MageZ
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2224


teh shite!!111!


WWW
« Odpoveď #12 kedy: 07. November , 2005, 10:51:29 »

Citácia
Originally posted by Marshall martiLM: raz by snad stacilo nie? :)) noo a este rozdiel medzi 50W a 100W je 3db.
Teoreticky, ak vsetky veliciny podielajuce sa na hlasitosi ostanu zachovane. Cize prakticky je to o cosi menej ako 3 db. :)
Zaznamenané

Majo Fero
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3686


večne usmiaty gitarista :-)


« Odpoveď #13 kedy: 07. November , 2005, 12:41:07 »

Rastis to napisal 6.11. 14:11 a Pitu 18:09 velmi pekne, takze k tomu ja uz nemam co dodat. to MegaZ: aj Vox take komba robil to MartinLM: Skus prosim ta napisat nieco viac o tejto tvojej vete: ""ze 100W zosilnovac hra len 2 krat hlasnejsi ako 10W""??? Ked si to zoberies sinusovo alebo hudobne, vzdy to bude 10-nasobok. Nie? to Marshall: 3dB rozdiel pri akej hodnote??? Pri rozdiele 100dB a 103dB je to skoro dvojnasobok, ale pri rozdiele 80dB a 83dB to asi nehra rolu. Je to logaritmicka skala, nie linearna.
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #14 kedy: 07. November , 2005, 12:55:05 »

Aj to o 18:09 písal len Rastis vežmi pekne. :)
Zaznamenané

Strán: [1] 2 3 4 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.041 sekund, 22 otázok.