Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Nové smerovanie portálu  - podpora a propagácia aktivít členov fóra !!
23. Apríl , 2024, 19:53:29
Strán: 1 [2] 3 4 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Vykon lampovych vs. tranzistorovych zosilovacov  (Prečítané 9037 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #15 kedy: 07. November , 2005, 14:48:16 »

Citácia
Originally posted by dr.karpathorky to MartinLM: Skus prosim ta napisat nieco viac o tejto tvojej vete: ""ze 100W zosilnovac hra len 2 krat hlasnejsi ako 10W""??? Ked si to zoberies sinusovo alebo hudobne, vzdy to bude 10-nasobok. Nie?
Musel by som sa v tomto smere dovzdelat, ale 10 nasobok tam potrebujes z elektrickeho a vykonoveho hladiska, z toho teda 10x vyssie watty, ale to, co budes ty vnimat ako zvuk bude len 2x take hlasne :) Cize hudobny, alebo sinusovy vykon, bude 10 nasobny, teda ak ostatne parametre su nemenne. +3dB, ak sa nemylim, je minimalny rozdiel hlasitosti, ktory dokaze clovek postrehnut. Ci nie? Takze tie rozdiely 100 a 103dB nie su podstatne, je to totiz linearne zavysle, dB pribudaju linearne, narozdiel od vykonu, ktory logaritmicky. Vsak na to su, aby si to mal zjednodusene a nemusel sa babrat s logaritmami. Mozno som teraz napisal uplnu blbost :)
Zaznamenané

Majo Fero
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3686


večne usmiaty gitarista :-)


« Odpoveď #16 kedy: 07. November , 2005, 15:47:00 »

Martinlm wrote: "+3dB, ak sa nemylim, je minimalny rozdiel hlasitosti, ktory dokaze clovek postrehnut. Ci nie? Takze tie rozdiely 100 a 103dB nie su podstatne, je to totiz linearne zavysle, dB pribudaju linearne, narozdiel od vykonu, ktory logaritmicky. Vsak na to su, aby si to mal zjednodusene a nemusel sa babrat s logaritmami." Hlasitost narasta linearne, ale dB sa meraju v logaritmicke skale!
Zaznamenané
Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #17 kedy: 07. November , 2005, 16:32:58 »

Maju v sebe 20 * log (nieco), cize asi ano :) A podla nasledujuceho prispevku urcite ano :)
Zaznamenané

MageZ
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2224


teh shite!!111!


WWW
« Odpoveď #18 kedy: 07. November , 2005, 18:50:52 »

Jednoduche pravidlo: Vykon x10 = +10 db, cize dvojnasobna hlasitost Vykon x2 = +3 db, cize pocutelny rozdiel
Zaznamenané

frakos
stály hosť
*****
Príspevkov: 1368



WWW
« Odpoveď #19 kedy: 08. November , 2005, 11:21:14 »

len pre uplne domotanie... ja mam v hlave zafixovane, ze +6db je zdvojnasobenie akustickeho tlaku a 1db je pocutelny rozdiel, ale ruku do ohna by som nedal, to teda nie . . . . asi by sa mal niekto kuknut do literatury a oznamit vysledok. . . . .
Zaznamenané

Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #20 kedy: 09. November , 2005, 08:43:40 »

dB je bezrozmerne cislo, podobne ako %, takze to bude asi tym.
Citácia
Vykon x10 = +10 db, cize dvojnasobna hlasitost Vykon x2 = +3 db, cize pocutelny rozdiel
Ale s vykonom by to platit malo, nie?
Zaznamenané

Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #21 kedy: 09. November , 2005, 17:57:38 »

Tak som si zasa upevnil nejake poznatky. A este vyslovte nejaky dobre sformulovany zaver :)
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #22 kedy: 09. November , 2005, 22:33:52 »

Sformuluj najprv jasnu a konkretnu otazku.
Zaznamenané
Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #23 kedy: 10. November , 2005, 10:22:06 »

Tu predsa vyslovil jimmi v prvom prispevku.
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #24 kedy: 10. November , 2005, 11:38:22 »

Vsak na tu som odpovedal v prispevku o sinusovom a hudobnom vykone. Nic ine v tom nie je. Da sa opdpoved doplnit este niecim takym, ako prieraznostou a dobrym spajanim sa lampoveho zvuku s ostatnou kapelou, pripadne sa da este spomenut lepsia dynamika lampovych aparatov. A to vsetko uz povedane bolo....
Zaznamenané
vylo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 259



« Odpoveď #25 kedy: 30. December , 2005, 20:23:05 »

marshall napísal:
Citácia
lampy maju prieraznejsi zvuk ako tranzistory a preto sa v kapele lepsie presadia, ten zvuk proste viac a lepsie pocut ako tranzistorove bzucanie :)


a co v pripade polopampoveho zosiku? tiez Ten zvuk tak lepsie sadne? Na kolko prercent su zhodne celolapacove hlavy s pololampovymi? Viem ze z pololampaca nikdy nebude celolampa ale na kolko percent su zhodne?
Zaznamenané

Ja nic, ja muzikant!
jimmi
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 82



« Odpoveď #26 kedy: 31. December , 2005, 10:13:35 »

tak z mojich skusenosti vypliva ze celolampa a pololampa su dva rozdielne veci. takze percentualne si to netrufam ani napisat. Tie elektronky v predzosiku pridaju zvuku ten old school šmrnc, ale tranzistor to vsetko zosyntetizuje. Je to ale podla mna lepsia alternativa ako celkovy tranzistor.
Ja som asi pred pol rokom hral na tranzistorak a asi pred mesiacom som si kupil elektronky s bednou 4x12 a TO JE ONO!!!
keby som sa mal vratit k tranzistoru to by bolo hrozne, dufam ze som nepoburil priaznivcov tranzistorov ale toť moj nazor...
Zaznamenané

Rock & Roll ain´t noise pollution
ROCK & ROLL ain´t gonna die.
Marshall
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 182



« Odpoveď #27 kedy: 31. December , 2005, 11:04:21 »

nie som zastancom teorie, ze vsetko co je lampove musi byt super. radsej dobry tranzistorak ako zla lampova hlava :)
pololampace cize hybridy su vacsinou stavane na zaklade lampoveho preampu a tranzistoroveho konca (najlepsie vraj s MOSFET trandakmi - vraj maju priebehy najviac podobne lampam). ak je takyto hybrid dobre urobeny, zvuk moze byt velmi kvalitny. dnesne moderne zosilovace vytvaraju vsetok zvuk v preampe a koncak to uz len zosiluje na potrebny vykon. cize v praxi asi tolko, ze ak ti preamp urobi dobry zvuk a mas dobre urobeny tranzistorovy koncak, ktory nezenies na hranice jeho moznosti, dostanes aj z toho dobry zvuk. samozrejme ked to vyhulis tak uz to bude pocut, ze to nie je celolampa. ak vyhulis lampac tak to este naberie na hutnosti. stare marshally ked vytocis naplno tak sa k zakladnemu preampovemu skresleniu este prida aj skreslenie koncovych lamp. toto vytvara dost hutny a brutalny zvuk :) dnesne lampove konce su \"tvrde\", resp. maju tvrdy napajaci zdroj, kde ani pri vyhuleni hlasitosti na maximum nedojde ku skresleniu zvuku v koncovom zosilovaci. preto sa vsetko skreslenie vytvara v preampe. takyto zosilovac hra dobre aj pri izbovej hlasitosti(mesa, engl, soldano...), nemusi sa to hulit na plne gule aby to pekne kreslilo. stare marshally mali makky zdroj, kde pri vyhuleni pokleslo napajacie napatie na koncovych elkach a to umoznilo skreslovat zvuk aj v konci. ina kapitola su nove hybridy od marshallu -AVT, valvestate ci co to je :) to su celotranzistorove aparaty, ktore maju jednu  lampu v preampe. nemam s tymito aparatmi skusenost ale vacsina ludi tvrdi, ze ta lampa tam je uplne nahovno.
este by bola moznost tranzistoroveho preampu a lampoveho konca. taketo riesenie som zatial nevidel u nikoho v ponuke, neviem preco ale podla mna to moze hrat tiez dobre.

ono s tym skreslenim to je takto. lampy pri skresleni produkuju (no a teraz neviem ci parnu ci neparnu harmonicku--- asi parnu ale fakt si niesom isty takze ma opravte kto to viete), ktora je pre ucho prijemnejsia a proste \"lepsie sa pocuva\". tranzistor pri skresleni produkuje asi neparnu, ktoru ludske ucho vnima ako neprijemne bzucanie.

no a percentualne si to netrufam ani ja odhadnut, myslim ze to ani nejak neni mozne... ako pisal jimmi su to uplne ine veci.
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #28 kedy: 31. December , 2005, 12:41:08 »

Marshall - napisal si to v podstate presne, ja len cosi doplnim.

Aj sucasne Marshally su stavane tak, ze treba do skreslenia zapojit aj pentody v koncaku, pretoze samotny preamp nic moc a pri nizkych hlasitostiach su tie Marshally trochu chciple.

Doteraz vsetky \"pololampove\" aparaty, co poznam mali iba jednu elektronku v preampe, takze vzdy tym padom ide de facto o tranzistorove skreslenie prikraslene lampou. Povazujem aj tak za lepsie riesenie, ako full tranzistor - napr. Fender Roc Pro (predtym Performer) s jednou ECC83 hra naozaj takmer kralovsky.

Koncepcia lampovy koniec/tranzistorovy preamp sa pouzivala na prelome 70/80 tych rokov, napr. Music Man vyrabal take aparaty. Ja mam tiez aparat z toho obdobia a mozem si prepinat lampovy/tranzistorovy preamp, koniec mam lampy. Osobne v takejto koncepcii nevidim velky vyznam, vsak to uz naozaj ani ziadna firma dobrych 20 rokov takto nevyraba.
Zaznamenané
Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #29 kedy: 31. December , 2005, 12:55:51 »

Tranzistor pri skresleni produkuje vysie harmonicke frekvencie neparneho radu, co vnimame ako chrcanie a bzucanie, elektronka zvyraznuje druhu harmonicku. (nieco vtom zmysle)
Zaznamenané

Strán: 1 [2] 3 4 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.041 sekund, 22 otázok.