Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Zaregistroval si sa, ale ten prekliaty mail nechodí a stále nechodí?

Skontroluj si SPAM.

(fakt, robíme, čo sa dá, ale gmail.com si nedá povedať)
29. Apríl , 2024, 09:08:27
Strán: [1] 2  Všetko |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Vibrato  (Prečítané 6098 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
midnightstranger
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1612


nech sa práši...


WWW
« kedy: 04. Január , 2006, 15:28:53 »

Chcel by som sa spýtať, že čo vlastne je vibrato?
Myslím, že tuším, len chcem byť na istom.
A čo to znamená hrať ho dobre(resp. ako ho potom cvičiť)
Zaznamenané

Mam na haku ci je niekde gitara alebo nie je ... kaslite na gitary a radsej viac pocuvajte. Žmurk
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #1 kedy: 04. Január , 2006, 16:51:09 »

Vibráto je rozochvenie dlhšie znejúceho tónu. Môžeš ho hrať viacerými spôsobmi (\"odborné\" názvy nepoznám):

Klasické vibráto - používané pri klasickom hraní na strunných nástrojoch (husle, gitara, violončelo...).
Hrá sa tak, že prst žavej ruky sa drží pevne pritlačený na strune a chvením ruky pri hmatníku sa docieli tremolo. Pevne pritlačeným prstom sa struna vlastne viac naťahuje a uvožnuje.

Vibráto posúvaním struny na hmatníku od seba k sebe - prstom, ktorý drží tón na strune, tú strunu mierne na hmatníku posúvame od seba k sebe, akoby sme chceli tú strunu vytiahnuť raz na jednu, raz na druhú strunu.

Vibráto pákou.

Všetky spôsoby sa môžu kombinovať.
Treba hrať vibráto s citom, tón sa môže rozvibrovať hneď od začiatku znenia, alebo až po chvíli.
Rýchlosť vibrovania môže byť rôzna (väčšinou v pomalších skladbách pomalšie), amplitúda vibrovania tiež (väčšiu expresívnosť tónu dosiahneme väčším vybrovaním), vibrácia sa v priebehu znenia tónu môže meniť.
Zaznamenané

Altostratus
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2211


Ääliö, älä lyö! Ööliä läikkyy!!


WWW
« Odpoveď #2 kedy: 04. Január , 2006, 21:46:41 »

Tiež s tým mávam problémy...hlavne pri \"rockovom\" vibráte, teda kmitaní struny od seba a ku sebe na elektrike...nie vždy to zahrám čisto...treba hlavne počúvať asi...doť toho vyjde na povrch pri nahrávke...niekoľkokrát som is myslel, že hrám dobre, ale keď som sa nahral a počúval som to, tek to bolo falošné...
Zaznamenané

homar
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3635



« Odpoveď #3 kedy: 04. Január , 2006, 22:15:37 »

s tym vibratom mam casto problem, ked hram prstove vibrato, tak je to este v pohode, ale s tou vibrapakou fakt neviem dobre narabat, poradte nejaky triky, ako to cvicit
Zaznamenané

Fender Stratocaster, Epiphone Les Paul Standard
Marshall JCM 900 MkIII, Marshall 1960B Lead
TC-Electronic Nova System
iMbUS
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 3277



WWW
« Odpoveď #4 kedy: 04. Január , 2006, 22:19:07 »

Podla vibrata zpoznate gitaristu. Vibrato je kral.

To sa neda napisat ako sa to ma cvicit. Proste ti to musi niekto ukazat. Ale nie iba niekto, ale NIEKTO, kto to VIE.
Zaznamenané

Mame nejake novinky.
MusicMan JP-6, Fernandez Strat LTD | Fender Hot Rod DeVille 212
Davofka
nováčik
*
Príspevkov: 54



« Odpoveď #5 kedy: 04. Január , 2006, 22:20:05 »

ja som na tom asi tak isto ako homar.......vibrato prstom viem spravit pekne ale s tou pakou nie vzdy vijde, ono je ta paka sa mi zda aj viac citliva, lebo ked som zacinal hrat na floyd rose tak ked som polozil ruku na kobylku tak uz vtedy som stlacal kobylku dole....takze nefiem, ale poradit by ste mohli daky trik;)
Zaznamenané
sanraal
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 78


« Odpoveď #6 kedy: 05. Január , 2006, 12:34:54 »

ak viete prstom vibrato, skuste si vibrato na vytiahnutom tone ;-) zistite ze neviete vibrato prstom :D kopec ludi si prave tam pomaha pakou...
Zaznamenané

Keep on rockin in the free world! :-D
iMbUS
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 3277



WWW
« Odpoveď #7 kedy: 05. Január , 2006, 12:40:12 »

aale. Sak vibrato prstom sa uci hlavne na vytahovani tonov. Ja paku na vibrato nepouzivam...maaalo kedy
Zaznamenané

Mame nejake novinky.
MusicMan JP-6, Fernandez Strat LTD | Fender Hot Rod DeVille 212
Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #8 kedy: 05. Január , 2006, 12:40:33 »

Ja mal pocit, ze s tou strunou vo vytiahnutom tone nieco robim, ale ako som vibrato trochu viac pocvicil, tak sa asi zlepsilo moje vnimanie, az som si uvedomil, ze je to uplne ale uplne hrozne.
Zaznamenané

swordy
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1888



WWW
« Odpoveď #9 kedy: 05. Január , 2006, 14:28:07 »

martinLm-  No ak si to vibrato cvicil tak, ako vidim na tvojom avatare, tak sa vobec necudujem:laugh:  ha ha ha
Zaznamenané

homar
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3635



« Odpoveď #10 kedy: 05. Január , 2006, 15:02:19 »

myslim si, ze to vibrato pakou nie je az take dolezite, lebo vela gitaristov ho vobec nepouziva a nepotrebuje
Zaznamenané

Fender Stratocaster, Epiphone Les Paul Standard
Marshall JCM 900 MkIII, Marshall 1960B Lead
TC-Electronic Nova System
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #11 kedy: 05. Január , 2006, 15:06:26 »

Na Martinovom avatare je tzv. nosné krúživé vibráto. ha ha ha

Stačí sa naučiť prstami vibráto, netreba na to páku. Kto nevie prstami, naučí sa pákou - ale tomu to bude dosť chýbať na gitare bez páky.

Treba cvičiť vibráto rovnako na vytiahnutom tóne ako aj na nevytiahnutom. Treba nacvičiť všetky možné varianty - pomalé, rýchle, postupne zrýchžovať, postupne spomažovať. Cvičiť ho každým prstom žavej ruky.
Na vytiahnutom tóne je to samozrejme ťažšie, preto tomu treba venovať ešte viac času.
Zaznamenané

Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #12 kedy: 05. Január , 2006, 19:26:59 »

swordy napísal:
Citácia
martinLm-  No ak si to vibrato cvicil tak, ako vidim na tvojom avatare, tak sa vobec necudujem:laugh:  ha ha ha


Aha, mas pravdu, ja to cvicim pravou rukou, musim prejst na lavu dierku.
Zaznamenané

midnightstranger
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1612


nech sa práši...


WWW
« Odpoveď #13 kedy: 26. Február , 2007, 18:37:15 »

By som sa chcel spytat, lebo mi to asi tyzden chodi po rozume, ze ci su pripady, kedy sa vibrato nehra - teda ci sa mozu vyskytnut pripady, kedy sa hrat nemusi resp. nemalo by sa. Pytam sa preto, lebo hrame teraz jedno trio, je to taka nejaka moderna mexicka ludova skladba ci co a hram tam prvy hlas a ked som v tej melodii hral vibrata, tak mi ucitel povedal, aby som ho tam nehral, ze sa to tam nehodi>iked s nim to znelo urcite krajsie.
A poprosil by som naozaj len seriozne prispevky. Vdaka. Žmurk
Zaznamenané

Mam na haku ci je niekde gitara alebo nie je ... kaslite na gitary a radsej viac pocuvajte. Žmurk
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #14 kedy: 26. Február , 2007, 19:03:06 »

Niekde sa vibráto nenosí. Napríklad v starej renesančnej hudbe sa vibráto nepoužívalo vôbec. Ide o pocitové hranie. Vadí mi aj klasické vibráto, keď ho aj dobrí interpreti používajú úplne rovnaké v každej skladbe na každom tóne a vibrujú rovnako od začiatku tónu až po jeho koniec.

Na tvojom mieste by som si zohnal na nete nahrávky mexickej hudby a zistil si, či používajú vibráto a ako, ak to chceš hrať naozaj štýlovo.
« Posledná zmena: 26. Február , 2007, 19:04:47 od Pitu » Zaznamenané

Strán: [1] 2  Všetko |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.133 sekund, 22 otázok.