Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Nové smerovanie portálu  - podpora a propagácia aktivít členov fóra !!
27. Apríl , 2024, 18:43:28
Strán: [1] 2  Všetko |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: ako určiť tóninu skladby  (Prečítané 14544 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
Hosť
« kedy: 23. September , 2004, 18:41:36 »

Nazdar borci, man by zaujmala jedna vec.Ked hram nejake akordy(napr. G,Hmi,Ami), ako zistim ak je to tonina,resp. aka stupnica do toho ide.
« Posledná zmena: 02. Október , 2007, 16:18:30 od Martinlm » Zaznamenané
Majo Fero
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3686


večne usmiaty gitarista :-)


« Odpoveď #1 kedy: 26. November , 2004, 16:04:33 »

Tu by som pouzil G durovu stupnicu. Ale na vysvetlovanie by som potreboval asi viac priestoru. Nemam momentalne cas.
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #2 kedy: 27. November , 2004, 12:30:51 »

Treba sa pozriet na vsetky tony, ktore dane akordy obsahuju a podla toho zistit, do ktorej toniny (do ktorych tonin) tieto akordy mozu patrit...
Zaznamenané
Lubo
stály hosť
*****
Príspevkov: 908


-- JAZZ --


« Odpoveď #3 kedy: 28. November , 2004, 07:38:52 »

Vecsinou prvy akord na tazkej tobe je tonicky.Teda teraz G-dur ale nemusi to tak Gbyt.No 95% je to tak
Zaznamenané

Lubo
stály hosť
*****
Príspevkov: 908


-- JAZZ --


« Odpoveď #4 kedy: 28. November , 2004, 07:45:07 »

Ale este am pridaj daco lebo takto je to fande.Ten precho H-mi A-mi nieje moc dobry lebo ked sa na to tak pozres h-mi je zastupca dominanty a-mi zastupca subdominaty takze Ti tam vychadza prechodDominanta_Subdominata co sa moc nepouziva.Ale to je len take toretizovanie.Pridaj tam este bud F# zmenseny alebo h-mi7 alebo D7 alebo dobry bol aj As dur7.
Zaznamenané

solid_junkie
nováčik
*
Príspevkov: 28


« Odpoveď #5 kedy: 30. November , 2004, 12:45:02 »

Existuje nejaky univerzalny postup ako sa da urcit tonina?A ked mam naprilad nejaku bluesovu stupnicudo akej toniny ide(napr. C bluesova stupnica do C duru?)
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #6 kedy: 30. November , 2004, 17:57:44 »

No urcis to podla tych tonov, co su v akordoch podkladu. A v praxi napr. pri improvizacii to treba jednoducho pocut, aka stupnica do toho podkladu sedi. Preto ich treba vediet vsetky z fleku zahrat, alebo si ich aspon v rychlosti vediet odvodit. A mat samozrejme v uchu, ktora stupnica ako zneje - takto by si mal byt schopny po par skusmych brnkoch naslepo vediet, co mas hrat.
Citácia
Originally posted by solid_junkie A ked mam naprilad nejaku bluesovu stupnicudo akej toniny ide(napr. C bluesova stupnica do C duru?)
Skorej C moll...
Zaznamenané
Lubo
stály hosť
*****
Príspevkov: 908


-- JAZZ --


« Odpoveď #7 kedy: 02. December , 2004, 08:38:43 »

No blues je v tom for ze miesas dur a mol.Ale skor sa to robi naopak ze napr hras c mol a dotoho miesas dur a mol.Teda vlaste jediny rozdiel dur a mol akordu je v tercii.Takze teraz vlastne mozes hrat aj Es aj E ton.A potom tam pridaj este zmensenu kvintnu cize teraz ton Ges.Skus aj velku aj malu septimu zaradit.Takze by si mal akoze taku neviem ci stupnicu ze c d eb e f gb g hb h c Skus sa vyhrat s tymi tonmi a uvidis.No najprv sa nauc zaklad bluesovu dvanastku.Ta sa da za hrat primitivne aj pekne.Ked si vypocujes Claptona alebo BB Kinga a pod to su taki bluesisti :)
Zaznamenané

solid_junkie
nováčik
*
Príspevkov: 28


« Odpoveď #8 kedy: 05. December , 2004, 00:13:44 »

ale mna by skor zaujmalo ako z hocakych akordov(napriklad len tak haluzim a hram nejake tri akordy) urcim toninu...to je cele
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #9 kedy: 05. December , 2004, 12:21:25 »

solid_junkie - opakujem to treti raz... Zistis to podla tonov, ktore sa v tych akordoch nachadzaju Si píš!!! Ked budes mat tie tony pred sebou, uvidis, ci sa nachadzaju v nejakej spolocnej stupnici, pripadne viacerych spolocnych stupniciach, pripadne sa nenachadzaju v ziadnej spolocnej stupnici... A ako pisal aj Lubo, treba brat ohlad aj na to, v akom su tie akordy vzajomnom vztahu, ktory je dominantny (cize sa to kruti vsetko okolo neho - ludovo povedane) atd. atd... Ak Ti to takto nie je jasne a chces tomu rozumiet, zacni od uplnych zaciatkov - tony, intervaly, stupnice, akordy...
Zaznamenané
stipec
nováčik
*
Príspevkov: 22



« Odpoveď #10 kedy: 18. Október , 2006, 13:26:19 »

kazdopadne by si mal poznat rozklady akordov, podla toho vlastne zistis aj toninu
Zaznamenané
brmbolec
stály hosť
*****
Príspevkov: 906



WWW
« Odpoveď #11 kedy: 25. Október , 2006, 23:52:19 »

lubo napísal:
Citácia
Ale este am pridaj daco lebo takto je to fande.Ten precho H-mi A-mi nieje moc dobry lebo ked sa na to tak pozres h-mi je zastupca dominanty a-mi zastupca subdominaty takze Ti tam vychadza prechodDominanta_Subdominata co sa moc nepouziva.Ale to je len take toretizovanie.Pridaj tam este bud F# zmenseny alebo h-mi7 alebo D7 alebo dobry bol aj As dur7.





...Mám taký pocit že H-mi je vrchná medianta a Ami supertónika, dominanta a superdominanta sú trochu vyššie brate  B)   ...Ale jak je libo :)  ...Predpokaldame teda, že sa jedna o postupnosť v G jónskej tonine...takže pokial by si tam hodil Ab7 výdeš mimo kontext tóniny a vbehneš buď do G frygickej (keďže druhý stupeň je Ab7 a nie Abmaj 7 tak tam môžeš hneď improvizovať v tonine raga bhairava :) )alebo G loktrický mód...ale tam by tiež na druhom stupni bol akord maj 7... By ma zaujímalo v akej tónine by si improvizoval na ten posledný akord :) ...možno nejaké duchaplné arrpegio :)

...a ešte k tej tonine čo sa ten chalan pýtal ..G, Hmi, Ami...
Skús si zharmonizovať G dur toninu a možeš tam používať hociktorý akord z nej a bude tam sedieť...
G...(Gmaj7), Ami...(Ami7), Hmi...(mi7), C...(maj7), D...(dur7), Emi...(mi7), Fism7b5...

Ďalšie akordy na improvizáciu by si dostal zmenou durovej na melodickú dur a harmonickú...Ale to už je na dlhšie...Inak v \"pesničkách z rádia\" sa najviac používajú mollové alebo durové toniny v pesničkách, nauč sa ich harmonizovať a máš to o krok bližšie k určovaniu tónorodu:)

...žudia, kašlite na to, hrajte všade chromatiku a máte po starostiach :p
Zaznamenané

Malé, ale potešia :)
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #12 kedy: 26. Október , 2006, 00:49:47 »

No ty si nam tu chybal brmbolec ha ha ha ... Ale ne - v dobrom ! Vitaj vo fore Žmurk
Zaznamenané
bubla15
stály hosť
*****
Príspevkov: 972



« Odpoveď #13 kedy: 26. Október , 2006, 10:12:30 »

to brmbolec: no ked budem mat zvysnych par hodin casu tak si tvoj post prejdem vetu po vete Žmurk
Zaznamenané
brianlover
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 347



« Odpoveď #14 kedy: 26. Október , 2006, 17:18:16 »

mozno sa len hra, ze tomu rozumie..(cista zavist:lol: :lol: :lol: )
Zaznamenané
Strán: [1] 2  Všetko |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.084 sekund, 22 otázok.