Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Nové smerovanie portálu  - podpora a propagácia aktivít členov fóra !!
27. Apríl , 2024, 23:42:35
Strán: 1 2 [Všetko] |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: ako určiť tóninu skladby  (Prečítané 14545 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
Hosť
« kedy: 23. September , 2004, 18:41:36 »

Nazdar borci, man by zaujmala jedna vec.Ked hram nejake akordy(napr. G,Hmi,Ami), ako zistim ak je to tonina,resp. aka stupnica do toho ide.
« Posledná zmena: 02. Október , 2007, 16:18:30 od Martinlm » Zaznamenané
Majo Fero
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3686


večne usmiaty gitarista :-)


« Odpoveď #1 kedy: 26. November , 2004, 16:04:33 »

Tu by som pouzil G durovu stupnicu. Ale na vysvetlovanie by som potreboval asi viac priestoru. Nemam momentalne cas.
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #2 kedy: 27. November , 2004, 12:30:51 »

Treba sa pozriet na vsetky tony, ktore dane akordy obsahuju a podla toho zistit, do ktorej toniny (do ktorych tonin) tieto akordy mozu patrit...
Zaznamenané
Lubo
stály hosť
*****
Príspevkov: 908


-- JAZZ --


« Odpoveď #3 kedy: 28. November , 2004, 07:38:52 »

Vecsinou prvy akord na tazkej tobe je tonicky.Teda teraz G-dur ale nemusi to tak Gbyt.No 95% je to tak
Zaznamenané

Lubo
stály hosť
*****
Príspevkov: 908


-- JAZZ --


« Odpoveď #4 kedy: 28. November , 2004, 07:45:07 »

Ale este am pridaj daco lebo takto je to fande.Ten precho H-mi A-mi nieje moc dobry lebo ked sa na to tak pozres h-mi je zastupca dominanty a-mi zastupca subdominaty takze Ti tam vychadza prechodDominanta_Subdominata co sa moc nepouziva.Ale to je len take toretizovanie.Pridaj tam este bud F# zmenseny alebo h-mi7 alebo D7 alebo dobry bol aj As dur7.
Zaznamenané

solid_junkie
nováčik
*
Príspevkov: 28


« Odpoveď #5 kedy: 30. November , 2004, 12:45:02 »

Existuje nejaky univerzalny postup ako sa da urcit tonina?A ked mam naprilad nejaku bluesovu stupnicudo akej toniny ide(napr. C bluesova stupnica do C duru?)
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #6 kedy: 30. November , 2004, 17:57:44 »

No urcis to podla tych tonov, co su v akordoch podkladu. A v praxi napr. pri improvizacii to treba jednoducho pocut, aka stupnica do toho podkladu sedi. Preto ich treba vediet vsetky z fleku zahrat, alebo si ich aspon v rychlosti vediet odvodit. A mat samozrejme v uchu, ktora stupnica ako zneje - takto by si mal byt schopny po par skusmych brnkoch naslepo vediet, co mas hrat.
Citácia
Originally posted by solid_junkie A ked mam naprilad nejaku bluesovu stupnicudo akej toniny ide(napr. C bluesova stupnica do C duru?)
Skorej C moll...
Zaznamenané
Lubo
stály hosť
*****
Príspevkov: 908


-- JAZZ --


« Odpoveď #7 kedy: 02. December , 2004, 08:38:43 »

No blues je v tom for ze miesas dur a mol.Ale skor sa to robi naopak ze napr hras c mol a dotoho miesas dur a mol.Teda vlaste jediny rozdiel dur a mol akordu je v tercii.Takze teraz vlastne mozes hrat aj Es aj E ton.A potom tam pridaj este zmensenu kvintnu cize teraz ton Ges.Skus aj velku aj malu septimu zaradit.Takze by si mal akoze taku neviem ci stupnicu ze c d eb e f gb g hb h c Skus sa vyhrat s tymi tonmi a uvidis.No najprv sa nauc zaklad bluesovu dvanastku.Ta sa da za hrat primitivne aj pekne.Ked si vypocujes Claptona alebo BB Kinga a pod to su taki bluesisti :)
Zaznamenané

solid_junkie
nováčik
*
Príspevkov: 28


« Odpoveď #8 kedy: 05. December , 2004, 00:13:44 »

ale mna by skor zaujmalo ako z hocakych akordov(napriklad len tak haluzim a hram nejake tri akordy) urcim toninu...to je cele
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #9 kedy: 05. December , 2004, 12:21:25 »

solid_junkie - opakujem to treti raz... Zistis to podla tonov, ktore sa v tych akordoch nachadzaju Si píš!!! Ked budes mat tie tony pred sebou, uvidis, ci sa nachadzaju v nejakej spolocnej stupnici, pripadne viacerych spolocnych stupniciach, pripadne sa nenachadzaju v ziadnej spolocnej stupnici... A ako pisal aj Lubo, treba brat ohlad aj na to, v akom su tie akordy vzajomnom vztahu, ktory je dominantny (cize sa to kruti vsetko okolo neho - ludovo povedane) atd. atd... Ak Ti to takto nie je jasne a chces tomu rozumiet, zacni od uplnych zaciatkov - tony, intervaly, stupnice, akordy...
Zaznamenané
stipec
nováčik
*
Príspevkov: 22



« Odpoveď #10 kedy: 18. Október , 2006, 13:26:19 »

kazdopadne by si mal poznat rozklady akordov, podla toho vlastne zistis aj toninu
Zaznamenané
brmbolec
stály hosť
*****
Príspevkov: 906



WWW
« Odpoveď #11 kedy: 25. Október , 2006, 23:52:19 »

lubo napísal:
Citácia
Ale este am pridaj daco lebo takto je to fande.Ten precho H-mi A-mi nieje moc dobry lebo ked sa na to tak pozres h-mi je zastupca dominanty a-mi zastupca subdominaty takze Ti tam vychadza prechodDominanta_Subdominata co sa moc nepouziva.Ale to je len take toretizovanie.Pridaj tam este bud F# zmenseny alebo h-mi7 alebo D7 alebo dobry bol aj As dur7.





...Mám taký pocit že H-mi je vrchná medianta a Ami supertónika, dominanta a superdominanta sú trochu vyššie brate  B)   ...Ale jak je libo :)  ...Predpokaldame teda, že sa jedna o postupnosť v G jónskej tonine...takže pokial by si tam hodil Ab7 výdeš mimo kontext tóniny a vbehneš buď do G frygickej (keďže druhý stupeň je Ab7 a nie Abmaj 7 tak tam môžeš hneď improvizovať v tonine raga bhairava :) )alebo G loktrický mód...ale tam by tiež na druhom stupni bol akord maj 7... By ma zaujímalo v akej tónine by si improvizoval na ten posledný akord :) ...možno nejaké duchaplné arrpegio :)

...a ešte k tej tonine čo sa ten chalan pýtal ..G, Hmi, Ami...
Skús si zharmonizovať G dur toninu a možeš tam používať hociktorý akord z nej a bude tam sedieť...
G...(Gmaj7), Ami...(Ami7), Hmi...(mi7), C...(maj7), D...(dur7), Emi...(mi7), Fism7b5...

Ďalšie akordy na improvizáciu by si dostal zmenou durovej na melodickú dur a harmonickú...Ale to už je na dlhšie...Inak v \"pesničkách z rádia\" sa najviac používajú mollové alebo durové toniny v pesničkách, nauč sa ich harmonizovať a máš to o krok bližšie k určovaniu tónorodu:)

...žudia, kašlite na to, hrajte všade chromatiku a máte po starostiach :p
Zaznamenané

Malé, ale potešia :)
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #12 kedy: 26. Október , 2006, 00:49:47 »

No ty si nam tu chybal brmbolec ha ha ha ... Ale ne - v dobrom ! Vitaj vo fore Žmurk
Zaznamenané
bubla15
stály hosť
*****
Príspevkov: 972



« Odpoveď #13 kedy: 26. Október , 2006, 10:12:30 »

to brmbolec: no ked budem mat zvysnych par hodin casu tak si tvoj post prejdem vetu po vete Žmurk
Zaznamenané
brianlover
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 347



« Odpoveď #14 kedy: 26. Október , 2006, 17:18:16 »

mozno sa len hra, ze tomu rozumie..(cista zavist:lol: :lol: :lol: )
Zaznamenané
Zvuk
stály hosť
*****
Príspevkov: 957


...hudba je zmysluplne prerušované ticho...


« Odpoveď #15 kedy: 26. Október , 2006, 17:34:09 »

...Predpokaldame teda, že sa jedna o postupnosť v G jónskej tonine...takže pokial by si tam hodil Ab7 výdeš mimo kontext tóniny a vbehneš buď do G frygickej (keďže druhý stupeň je Ab7 a nie Abmaj 7 tak tam môžeš hneď improvizovať v tonine raga bhairava :)

...alebo k tej substitucnej dominante Ab7 zvysis stvrty ton v mixolydickej ,dostanes zvacsenu kvartu,a mozes vysivat v podhalanskej stupnici,ktora je nasmu citeniu predsa len o cosi blizsie Beeee
Zaznamenané

Tak aj ty, nehodný druh môjho smutného života, podobáš sa verejnosti, ktorej nikdy neslobodno ponúknuť delikátne vône, čo ju poburujú, ale starostlivo vybrané odpadky.
brmbolec
stály hosť
*****
Príspevkov: 906



WWW
« Odpoveď #16 kedy: 26. Október , 2006, 20:34:31 »

Zvuk napísal:
Citácia
...Predpokaldame teda, že sa jedna o postupnosť v G jónskej tonine...takže pokial by si tam hodil Ab7 výdeš mimo kontext tóniny a vbehneš buď do G frygickej (keďže druhý stupeň je Ab7 a nie Abmaj 7 tak tam môžeš hneď improvizovať v tonine raga bhairava :)

...alebo k tej substitucnej dominante Ab7 zvysis stvrty ton v mixolydickej ,dostanes zvacsenu kvartu,a mozes vysivat v podhalanskej stupnici,ktora je nasmu citeniu predsa len o cosi blizsie Beeee


...no aj tak sa dá :) ..a trebars tam môžeš potom mierne chaosiť s kvintou :) Ab75b  
...ale je to tam potom ochudobnené o tie dva krásne hyatusy Beeee
Spúšťam hlasovanie, kto je za ragu bhairava a kto je za podhalanskú tóninu :silly:

Naposledy upravil brmbolec, : 26.10.2006 o 21:36
Zaznamenané

Malé, ale potešia :)
Zvuk
stály hosť
*****
Príspevkov: 957


...hudba je zmysluplne prerušované ticho...


« Odpoveď #17 kedy: 26. Október , 2006, 21:42:59 »

Celkom by ma zaujimalo ake tony obsahuje tonina (stupnica raga bhairava) Napr. od As.
Zaznamenané

Tak aj ty, nehodný druh môjho smutného života, podobáš sa verejnosti, ktorej nikdy neslobodno ponúknuť delikátne vône, čo ju poburujú, ale starostlivo vybrané odpadky.
Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #18 kedy: 26. Október , 2006, 22:39:19 »

?? Preco (pre jednoduchost) nie od C?
Zaznamenané

brmbolec
stály hosť
*****
Príspevkov: 906



WWW
« Odpoveď #19 kedy: 26. Október , 2006, 22:59:25 »

Gis, H, C, D, Dis, Fis, G


Je to vlastne nejaký mod cikánskej durovej stupnici, indické rági su vraj zvačša v nej, využíva sa občas aj vo flamencu v andaluzskej kadencii, napr Ami, G, F, E.........Edur je durová dominanta od Ami tak tam hráš potom ton Gis, Ami harmonickú počas akordu Edur...Edur tam je potom ako tónický akord, čiže španielská frýgická keď je tam Gis...Keď k akordom pridáš septimi tak Ami7, G7, F7, E7.....keď si to ale zharmonizuješ od Ami tak by ti tam potom vychádzalo Fmaj7 a nie F7....a práve tam používaš spomínanú tóninu :) ....čiže F, Gis, A, H, C, Dis,E         ............ono to v normáli ale začína od Éčka pred Fkom tonom, bola v tom spravena tuším tá pesnička z úvodu pullp fiction :blink:
Zaznamenané

Malé, ale potešia :)
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #20 kedy: 26. Október , 2006, 23:31:20 »

netušil som, že to má takýto pekný názov - raga bhairava. :)

Pre jednoduchšie objasnenie - sú to 2 rovnaké 4-tónové postupy nad sebou: E  F  G#  A /  H  C  D#  E
ide o 4 tónový postup  -  zákl. tón (E), ďalší tón je o poltón vyššie (F), potom hiatus - 3 poltóny (G#) a znova poltón (A).   A takáto istá štvorica tónov ide znova od nasledujúceho tónu (H  C  D#  E).

Naposledy upravil pitu, : 27.10.2006 o 11:14
Zaznamenané

Altostratus
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2211


Ääliö, älä lyö! Ööliä läikkyy!!


WWW
« Odpoveď #21 kedy: 27. Október , 2006, 09:28:18 »

brmbolec napísal:
Citácia
Zvuk napísal:
Citácia
...Predpokaldame teda, že sa jedna o postupnosť v G jónskej tonine...takže pokial by si tam hodil Ab7 výdeš mimo kontext tóniny a vbehneš buď do G frygickej (keďže druhý stupeň je Ab7 a nie Abmaj 7 tak tam môžeš hneď improvizovať v tonine raga bhairava :)

...alebo k tej substitucnej dominante Ab7 zvysis stvrty ton v mixolydickej ,dostanes zvacsenu kvartu,a mozes vysivat v podhalanskej stupnici,ktora je nasmu citeniu predsa len o cosi blizsie Beeee


...no aj tak sa dá :) ..a trebars tam môžeš potom mierne chaosiť s kvintou :) Ab75b  
...ale je to tam potom ochudobnené o tie dva krásne hyatusy Beeee
Spúšťam hlasovanie, kto je za ragu bhairava a kto je za podhalanskú tóninu :silly:

Naposledy upravil brmbolec, : 26.10.2006 o 21:36


Len pre úplnosť protokolu...hiatus sa píše s mäkkým I
Zaznamenané

brmbolec
stály hosť
*****
Príspevkov: 906



WWW
« Odpoveď #22 kedy: 29. Október , 2006, 13:14:20 »

pitu napísal:
Citácia
netušil som, že to má takýto pekný názov - raga bhairava. :)


...Dále jsou to tři odvozené diatonické stupnice-harmonická dur,harmonická moll a melodická mol. K nim múžeme ještě připojit stupnici cikánskou, kterou však považujeme již za stupnici exotickou. Je totiž totožná s indickou ragou Bhairava...
citát z knihy JAZZ ROCK BLUES volume 1
autor Luboš Andršt
druhé vydanie B)

Naposledy upravil brmbolec, : 29.10.2006 o 13:19
Zaznamenané

Malé, ale potešia :)
brmbolec
stály hosť
*****
Príspevkov: 906



WWW
« Odpoveď #23 kedy: 29. Október , 2006, 13:24:27 »

Len pre úplnosť protokolu...hiatus sa píše s mäkkým I[/quote]


...to vieš, my chlapci z vidieka Žmurk
Zaznamenané

Malé, ale potešia :)
Strán: 1 2 [Všetko] |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.152 sekund, 22 otázok.