Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: VENUJTE 2% z daní aj na podporu gitarového fóra. Ďakujeme!!
29. Apríl , 2024, 02:33:04
Strán: 1 [2] 3 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Hmatnik ako luk  (Prečítané 9916 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #15 kedy: 16. November , 2004, 00:32:24 »

No neviem, tiež zdiežam ten názor, že by sa malo štelovať s povolenými strunami. Netreba ich dávať dolu, len trochu uvožniť. Bolo by dobré zistiť aj názory gitarárov, ako to naozaj má byť.
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #16 kedy: 16. November , 2004, 01:09:46 »

A ako na povolenych strunach vidite, ze je krk spravne nastelovany ? Predstavujem si, ze sa povolia struny, dotiahne srob, naladia spravne struny, mrkne co a ako, povolia struny, zase posteluje srob, naladia struny a tak dalej, az kym to nie je OK... Ale predsa tymto ten krk trpi omnoho-omnoho viac !
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #17 kedy: 16. November , 2004, 01:28:35 »

Prečo myslíš Rasťo, že by tým mal krk trpieť viac? Skôr by som povedal, že je dosť nebezpečné napínať alebo uvožňovať krk, keď je najviac zaťažený ťahom strún. Ale hovorím, je to len môj názor, ktorý som počul aj od iných. Rád by som počul aj iné názory, napr. gitarárov - čo na to drevo, výstuž, struny a pod.
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #18 kedy: 16. November , 2004, 02:01:59 »

Ak sa pouziva jeden typ strun a rovnake ladenie mal by byt krk cely zivot ako tak v rovnakom stave. Ani v praxi by nemala byt potreba stelovat ho prilis casto. Ak si odmyslime teplotne rozdiely (ktore az tak velku rolu nehraju) kvalitny usadeny krk sa nejak zasadnejsie steluje pri zmene typu hrubky strun alebo pri zasadnejsej zmene ladenia. Ak toto nazveme idealny stav, kazda zmena pnutia, ci uz sponovakom alebo strunami tomuto idealnemu stavu neprospieva. Preto ked uz sa musi hybat sponovakom, je dobre, ak tym krk trpi co najmenej, cize radsej to nastavit na jeden raz, ako niekolko krat po sebe povolovat a dotahovat struny. Navyse ak sa steluje krk s nasadenymi strunami, material v konecnom dosledku pracuje menej... Toto je teda moj nazor na vec. Poznam dokonca ludi, ktory vymienaju struny po jednej (naladena gitara, povolit jednu strunu, vymenit, doladit, povolit druhu strunu...atd.) prave preto, aby zbytocne nerozhodili "krkovu rovnovahu". Toto uz ale je tiez trochu extrem...
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #19 kedy: 16. November , 2004, 11:37:52 »

Presne tak vymieňam struny, mne pripadá divné dať dolu celú sadu a potom nahodiť novú práve kvôli tomu, aby sa krk a ladenie nerozhodili.
Zaznamenané

Majo Fero
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3686


večne usmiaty gitarista :-)


« Odpoveď #20 kedy: 16. November , 2004, 14:55:52 »

Ja menim struny hocijako. Bud po jednej, alebo po troch, alebo zhodim vsetky, alebo zhodim struny a rozoberem celu gitaru do skrutky. :)) Pokial je drevo gitary dostatocne kvalitne, dokaze odolavat vselicomu. Stretol som sa uz aj s gitarou bez vystuze a krk bol rovny. Zalezalo od rezu javoru a tvrdosti javoru. Mal som tu gitaru doma po pol roku, co bola vyrobena a krk bol furt rovny. Zahada. A to tam typek dal .010 struny.
Zaznamenané
Hannibal3
nováčik
*
Príspevkov: 10


« Odpoveď #21 kedy: 16. November , 2004, 20:04:17 »

No a co takto keby som zhodil struny a natiahol niky tenky spagat a pritlacil o 1 a 21 prazec a sledoval. Ked sa hmatnik zrovna zo spagatom tak bude rovny:)...neda sa to niak tak???:) for marian1: Ja som mal prvu gitaru bez vystuze...ale ta bola kriva az strach a hroza:)
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #22 kedy: 17. November , 2004, 03:26:50 »

Hannibal, práveže napnutie hmatníka musíš sledovať pri natiahnutých strunách, bez nich je to nezmysel.
Zaznamenané

Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #23 kedy: 17. November , 2004, 12:23:08 »

ono tie struny ten krk tahaju smerom do luku. takze si krk nastavis ""nejako"" a ked das struny, tak bude viac ohnuty.
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #24 kedy: 17. November , 2004, 14:01:10 »

Na vacsine krkov, pokial nemaju nejake ""defekty"" je najidealnejsie nastavenie vtedy, ked pri pritlaceni struny o prvy a posledny prazec vznike v strede ""jama"" asi 1mm. Nemusi to tak nutne vzdy byt, ale vacsinou to tak nejak vychadza. Plati to samozrejme pri naladenych strunach, takze spagatikom to asi nastavit nepojde...
Zaznamenané
Hannibal3
nováčik
*
Príspevkov: 10


« Odpoveď #25 kedy: 17. November , 2004, 23:01:51 »

No vsak presne taku fugu mam. Ked pritlacim na prvom a poslednom tak je tam milimetrik. Tak nejdem nic stelovat teda. Som myslel ze to ma byt absolutne rovno.
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #26 kedy: 17. November , 2004, 23:28:53 »

Zalezi, ako sa to sprava. Ak sa na to dobre hra a nedrncia struny o prazce niekde vyrazne viac ako inde, asi to naozaj netreba zbytocne babrat.
Zaznamenané
guitman
otec
miestny štamgast
****
Príspevkov: 1986


guitman


WWW
« Odpoveď #27 kedy: 18. November , 2004, 06:53:37 »

Kedže diskusia sa rozbieha názory sa rôznia opýtal som sa myslím, odborníka od fachu Ruda Sivčáka a tu je jeho vyjadrenie,ale v podstate každý z nás má pravdu: V dnesnej dobe pozname viacero typov vystuh krkov (singel , zdvojene jednostranne , zdvoj . obojstranne , a specialne ) no tazko sa posudzuje co je instalovane ked ich nevidno..... singel vystuhy ked su na doraz je potrebne vysrobovat dotahovaci trn a podlozit podlozkami cca 5mm na dlzku a tocit opat..... zdvojene obojstranne vystuhy sa dotahuju tassie lebu sa toci cez dva zavity na zaciatku a na konci - krk s takouto vystuhov sa da nastelovat presne ako chceme - k strunam od strun...... - u bass gitar doporucujem povolit struny pred zostelovanim vystuhy... u gitar je tento tlak mensi - ak sa vystuha volno steluje struny nepovolujem ........ - idealne zoastelovanie krku zavisi od jeho statiky,( je OK ked je prehnuty rovnomerne mierne - 1-3poloha mierne k strunam , 20-24 poloha od strun , (ak je taketo zostelovanie prevedene - tak pouzivat rovnaku hrubku strun a znacku , typ ) nieje dobry uplne rovny a tiez velky luk " zostelovania - vymena strun nema vplyv na zostelovanie krku (u tremol je pochopitelna vymena struny po kuse tym padom nespadne tremolo z bloku pruzin, vynimka je generalna vymena strun vsetky naraz pricom osetrime hmatnik ... u pevnej kobylky je to jedno..... ked je vystuha pretrhnuta Si píš!!! - je mozno este krk zachranit vymenou novej vystuhy financne je to asi 1/3 hodnoty noveho krku to je v krátkosti jeho vyjadrenie nie je to jednoznačné, ale myslím že sa dá čosi vybrať.Týmto mu ďakujem že si našiel čas a aj keď sa osobne nechce vyjadrovať do fóra sleduje ho a takýmto spôsobom môžem prispieť ja. RUDO:thanx:
Zaznamenané

tatko fóra
Hannibal3
nováčik
*
Príspevkov: 10


« Odpoveď #28 kedy: 18. November , 2004, 12:09:37 »

Myslim ze toto je dostatocna odpoved na moju otazku:) Az som normalne niektore veci nepochopil :-D A ma tak napada...vymena vystuhy je 1/3 ceny noveho krku...kolko asi tak stoji novy krk???
Zaznamenané
guitman
otec
miestny štamgast
****
Príspevkov: 1986


guitman


WWW
« Odpoveď #29 kedy: 18. November , 2004, 12:56:44 »

Ako u koho Soller-teda Rudo Sivčák pýta okolo 6000Sk.Igor Keller okolo 3000SK záleží od materiálu,povrchovky jasné ručná práca... Na tak na inzerát sa dá kúpiť od 100-2000Sk, všetko záleží z akej gitary to je
Zaznamenané

tatko fóra
Strán: 1 [2] 3 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.104 sekund, 22 otázok.