Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Nové smerovanie portálu  - podpora a propagácia aktivít členov fóra !!
27. Apríl , 2024, 20:08:31
Strán: [1] |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Zakerna otazka o geometrii nastroja  (Prečítané 4075 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
max
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 380



« kedy: 04. Február , 2006, 21:13:45 »

Co vsetko ovlyvnuje polohu flazoletu nad 12 prazcom (vseobecne prirodzenych flazoletov)? Teoreticky a fyzikalne by to malo byt polovica aktivnej dlzky struny. Aktivnou myslim tu cast ktora kmita. Takze kedze nulty prazec je kolmo na hmatnik tak aj kobylka by mala byt kolmo a vsetky struny stejne dlhe. V praxi tomu tak nie je a mna by zaujimalo co vsetko to ovlyvnuje. Napriklad spanielky to tak maju tak preco ja mam zasrane D-ecko tak vpredu (a to by som ho mal este posunut). (Aj po vymene strun.)
Zosikmenie by som si vysvetlil ohnutym krkom hore alebo dolu ale preco jedna zo strun v strede Huh! :blink:
Viz. Obrazok


* Strat_kobylka.jpg (14.14 KB, 320x240 - prehliadnuté 306 krát.)
« Posledná zmena: 05. Január , 2007, 00:57:14 od Martinlm » Zaznamenané

TURN IT UP Si píš!!!
brko
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1948



WWW
« Odpoveď #1 kedy: 05. Február , 2006, 10:26:53 »

tak toto zaujima aj mna :huh:

Naposledy upravil martinlm, : 07.02.2006 o 21:05
Zaznamenané

brko
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1948



WWW
« Odpoveď #2 kedy: 07. Február , 2006, 20:58:23 »

nikto nevie?Huh!?Smútim

Naposledy upravil martinlm, : 07.02.2006 o 21:05
Zaznamenané

Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #3 kedy: 07. Február , 2006, 21:03:52 »

Skusime to trochu spropagovat, iny nazov temy.

Naposledy upravil martinlm, : 07.02.2006 o 21:05
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #4 kedy: 08. Február , 2006, 10:29:22 »

To, ze sa kobylka osadza trochu do sikma, pripadne sa tak steluju kamene sa vola kompenzacia. Kompenzacia toho, ze strunu pri chyteni tonu na 12-om prazci treba k tomu prazcu pritlacit. Cize sa ciastocne v principe \"nieco ako vytiahne\", cize sa mierne nadladi. Kazda struna potrebuje na dosiahnutie inej vysky pri vytiahnuti inac dlhu drahu. Cize naopak - pri tej istej dlzke drahy pri vytiahnuti sa inac nadladi. A to riesi kompenzacia - nerovnaka dlzka znejucich strun pri rovnakej menzure hmatnika.

Cize oktavy sa v praxi ladia aj s ohladom na vysku strun. Ak su nastavene oktavy (flazolet vs. ton na 12-om prazci) pri istej vyske strun nad hmatnikom spravne, pri zmene vysky strun tie oktavy uz sediet nebudu.
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #5 kedy: 12. Február , 2006, 19:49:04 »

Presne ako píše Rastis, ešte by som dodal len, že kamene pod nenavíjanými strunami idú teda do šikma a takisto pod navíjanými strunami.
V praxi to vyzerá teda tak, že tenké E je v predu, potom H a G, ďalej D je tiež viac vpredu, potom A a hrubé E. Podobne ako na maxovom obrázku, len D je tam asi až moc vpredu.
Zaznamenané

max
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 380



« Odpoveď #6 kedy: 13. Február , 2006, 07:18:23 »

Pitu napísal:
Citácia
V praxi to vyzerá teda tak, že tenké E je v predu, potom H a G, ďalej D je tiež viac vpredu, potom A a hrubé E. Podobne ako na maxovom obrázku, len D je tam asi až moc vpredu.


No a to je to co mi vrta hlavou, co moze byt pricinou ze to D-ecko je tak vpredu aj po vymene strun. :huh:
Zaznamenané

TURN IT UP Si píš!!!
Davofka
nováčik
*
Príspevkov: 54



« Odpoveď #7 kedy: 13. Február , 2006, 08:13:55 »

mne ked nastavovali gitaru tak som sa pytal na to iste, preco nie su kamene rovnako nastavene...povedali mi ze to preto, lebo hmatnik nie je vodorovny, ked sa na neho pozries zhora tak je to vlastne taky kopcek;)a preto su aj tie kamene tak vselijako aby ti sedeli oktavy
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #8 kedy: 13. Február , 2006, 12:24:27 »

:)
Davofka - to ti určite tvrdil nejaký ďalší \"odborník\".

max - možno je to D ešte viac vpredu, lebo je vyššie nad hmatníkom ako ostatné struny, skús sa na to mrknúť. Inak neviem.
V inej sade sa asi aj inak chovajú nenavíjané a navíjané struny. Niekde sú navíjanéna kameňoch viac vpredu, ja ich mám až za nenavíjanými.
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #9 kedy: 13. Február , 2006, 14:45:18 »

max napísal:
Citácia
...No a to je to co mi vrta hlavou, co moze byt pricinou ze to D-ecko je tak vpredu aj po vymene strun. :huh:


Na to podla mna nie je teoreticke vysvetlenie - vychadza to tak z praxe. Keby bol vseobecny konsenzus taky, ze najtensia navyjana struna nebude tych cca .24 - .26 ale dajme tomu .20 - .22 a bude sa ladit ako Dis alebo naopak bude hrubsia a bude sa ladit nizsie (cisto teoreticky by sa tak skratka ladievali gitary) vychadzala by ta vzdialenost kamena k ostatnym na obylke v praxi urcite inac. Takze podla mna je ten rozdiel medzi D a G strunou ( ze D je akoby paradoxne blizsie k hmatniku ako G) iba nahodny pri pouzivanych hrubkach strun.
Zaznamenané
Marjan
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 71



« Odpoveď #10 kedy: 22. Február , 2006, 18:15:00 »

max napísal:
Citácia
Co vsetko ovlyvnuje polohu flazoletu nad 12 prazcom (vseobecne prirodzenych flazoletov)? Teoreticky a fyzikalne by to malo byt polovica aktivnej dlzky struny. Aktivnou myslim tu cast ktora kmita. Takze kedze nulty prazec je kolmo na hmatnik tak aj kobylka by mala byt kolmo a vsetky struny stejne dlhe. V praxi tomu tak nie je a mna by zaujimalo co vsetko to ovlyvnuje.

Teoria a fyzika pocitaju s idealnym modelom situacie. Takyto model v realnom svete nedosiahnes a preto ak sa mu chces priblizit musis bratdo uvahy vsetky cinitele, ktore ho ovplyvnuju. V tomto pripade to moze byt vsetko, lebo kazda gitara je ina a aj sa casom \"meni\" .   :woohoo:

Citácia
Napriklad spanielky to tak maju tak preco ja mam zasrane D-ecko tak vpredu

ja co som sa stretol so spanielkami tak tie to mai tak riesene ze kobylka bola ulozena sikmo :)

Citácia
Zosikmenie by som si vysvetlil ohnutym krkom hore alebo dolu ale preco jedna zo strun v strede Huh! :blink:

ja si skor myslim ze to zosikmenie je pricina strun a materialu z ktoreho su urobene ....... a to ze jedna je v strede tak ti poviem len tolo ze ti asi taha za vsetke :woohoo:
Zaznamenané

grind rock
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #11 kedy: 23. Február , 2006, 03:28:33 »

Tu by som poznamenal, že netreba za každú cenu na všetky otázky odpovedať, keď nepoznáš odpovede. Sú potom zbytočne zavádzajúce. :) Hlavne keď najpravdepodobnejšie správne odpovede už boli napísané.
Zaznamenané

ondro
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 253



« Odpoveď #12 kedy: 23. Február , 2006, 13:32:05 »

:D Bravooo
Zaznamenané
Marjan
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 71



« Odpoveď #13 kedy: 23. Február , 2006, 15:07:07 »

faaajne sranda ha ha ha a co som pozeral na svojho flojdika tak aj ja mam Decko trochu vysunute ... a to predtym to nemusite brat vazne :woohoo: bola to len taka haluz na \"zavadzanie\" a trosku \"filozofovanie\" No hanbím sa..
Zaznamenané

grind rock
Strán: [1] |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.063 sekund, 22 otázok.