Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Nové smerovanie portálu  - podpora a propagácia aktivít členov fóra !!
30. September , 2024, 06:29:26
Strán: [1] 2 3 4 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Šum  (Prečítané 15458 krát)
0 užívateľov a 7 Hostí prehliada túto tému.
Altostratus
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2211


Ääliö, älä lyö! Ööliä läikkyy!!


WWW
« kedy: 07. Február , 2006, 21:24:37 »

Ľudia, dosť sa tu toho už popísalo o zvukovkách, ale ja som na tieto PC veci dosť analfabet a tak oživujem PC sektor ďalšou infantilnou otázkou. Prihadzujem sem ukážku. Je to španielka snímaná mikrákom do onboard zvukovky. Na to, že to je záznam do kompu a nie na pásku podľa mňa šumí viac, než dosť.

  Otázka č. 1: Ako sa šumu zbaviť, prípadne ako ho redukovať na max. možnú mieru. Je to problém zvukovky, mikráku, alebo nahrávania gitary v nevytlmenej izbe? Bude mať kvalitnejšia externá zvukovka menej šumu? Závisí miera šumu aj od nastavenia parametrov zvukovky?

  Otázka č. 2: Môžete, prosím, definovať pojem \"odstup\" šumu od signálu? Už sa tu o ňom písalo. Ide proste o hladinu šumu v nahrávke? V akých jednotkách sa udáva a aké parametre sú \"dobré\"?



pozn. ku ukážke: doprovod som si požičal zo skladby Tears Of The Dragon od Bruce Dickinsona, (to aby som nebol obvinený z vykrádania) a melódie som do neho improvizoval. (prosím, žiadne poznámky o mojom rytmickom cítení)B) 

(ukazka drak.mp3 sa stratila)
« Posledná zmena: 09. Január , 2007, 19:59:26 od Martinlm » Zaznamenané

Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #1 kedy: 07. Február , 2006, 22:04:08 »

Kym sa ozvu mudrejsi - neviem do akej miery, ale kriticke moze byt aj umiestnenie komponentov v pocitaci, tusim hlavne TV tuner. Z tohto hladiska sa zda byt externa zvukova karta na USB ako dobre riesenie. Lepsia zvukova karta ma urcite menej sumu. Aj zly mikrofon sum prida, myslim.

Ked si nahras mikrofonovy vstup bez pripojeneho mikrofonu a pozries si ho nejakom zvukovom editore, tak vidis jeho amplitudu v pravidelnych casovych intervaloch. Tuto mozes zmerat (bude -x dB, 0dB bude uplne \"az po vrch obrazovky\" v tom programe, maximalna hlasitost), cize rovno vidis odstup signal-sum pre mikrofonovy vstup. Aspon podla mna. Uvidime.
Zaznamenané

Albion
nováčik
*
Príspevkov: 10


« Odpoveď #2 kedy: 07. Február , 2006, 22:38:49 »

Aj ja by som ti vežmi rád ponúkol nejaké konštruktívne riešenie,ale prd sa v tom vyznám...
Asi radšej ostanem len tichý pozorovatež... :sick:
Zaznamenané
Iggy
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3139


full-time obzer


WWW
« Odpoveď #3 kedy: 07. Február , 2006, 23:33:34 »

1. je to problem zvukovky a mikraku hlavne. tiez hodne prispieva hucanie ventilatora zdroja PC. kvalitnejsia zvukovka ma samozrejme vyssi odstup sumu, takisto pomoze mikrak.

2. odstup sumu urcuje rozdiel sily signalu a sumu, cize cim vacsi, tym lepsie. nejde o ukazovatel nahravky, ale audiokomponentu, menovite zosilnovaca.
Zaznamenané

Citácia: Rastis 07. August , 2007, 18:46:25
ale hosi no tak - sa neposerte. o nic nejde.

ked ti baba povie, ze si ju na chuja opichal, tak co? vynadas jej, ze ta nemoze kritizovat lebo nema vtaka?
rady
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 618


« Odpoveď #4 kedy: 08. Február , 2006, 09:20:45 »

on-board zvukovky mávajú problém so šumom všeobecne. často sa stáva, že do nich preliezajú elektromagnetické ruchy z diskov, ventilátorov a pod. podža nahrávky to ale nie je tvoj prípad. nešumí to až tak ako si popisoval. je niekožko softvérov a pluginov, ktoré dokážu vežmi dobre odstrániť šum (mám odskúšané), to je riešenie, keď nechceš vrážať do novej zvukovky.

kvalitné zvukovky majú odstup signálu od šumu nad 100dB, taká on-board bude rada, ak bude mať aspoň 90dB (a to nehovorím o dynamike nahrávky). tých 10dB, aj keď sa to nezdá veža, je sakra počuť. samozrejme záleží aj na mikrofóne, hluku v miestnosti, ... dokonca aj pri nahrávaní elektrickej gitary chytáš šum od crt monitora, ale aj od počítača ako takého. doma sa tomu nevyhneš, musel by si mať pc v inej miestnosti, ... dá sa to minimalizovať kvalitnejšou zvukovkou, ktorá nemusí byť exaktne externá, napríklad ja mám internú m-audio audiophile 24/96 a šum je úplne minimálny.
Zaznamenané
Majo Fero
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3686


večne usmiaty gitarista :-)


« Odpoveď #5 kedy: 08. Február , 2006, 09:44:07 »

Mam ex. kartu M-AudioFirewareSolo (s kvalitnym Mic PreAmpm), predtym som pouzival OnBoard zvukovku. Na OnBoarde bolo trochu viac sumu, ale pri nahravani jednej stopy to bolo menej podstatne. Ked som nahral take 3 a viac stop, tak sa sum znasobil a uz som to potom musel odsumovat. To potom znelo dost plasticky. Horsie ako sum na OnBoarde mi vadila dynamika a farba zvuku. To sa neda porovnat s tym, co mam teraz.

Napis aky Mikrofon si pouzil. A s tou vytlmenou miestnostou sum nesuvisi.
Zaznamenané
Altostratus
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2211


Ääliö, älä lyö! Ööliä läikkyy!!


WWW
« Odpoveď #6 kedy: 08. Február , 2006, 10:02:40 »

Nahrával som na mikrofón Shure C-606. Je to dynamický spevový mikrofón, asi najlacnejšia Šura, čo existuje. Posielal som ho do onboard zvukovky, ktorá má ale iba jeden vstup (myslím, že je to mic) a na ten som musel dať mic boost, pretože bez neho bola nahrávka nepoužitežná. Ďalej upozorňujem, že mám notebook s LCD displejom, takže s rušením zo strany monitora by to nemalo byť až také vážne, opravte ma, ak sa mýlim. Samotný komp ale asi ruší fest, lebo keď sa k nemu otočím s elektrickou gitarou tak chytá neuveritežné brumy, ale iba keď snímače smerujú ku kompu.
Zaznamenané

ff
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2387



« Odpoveď #7 kedy: 08. Február , 2006, 10:11:36 »

Hlavne mikrofónny predzosilňovač v karte je biednej kvality.Jediná pomoc v tvojom prípade by bol externý mikrofónny preamp.Inak vybral si si pekný námet.
Zaznamenané
Majo Fero
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3686


večne usmiaty gitarista :-)


« Odpoveď #8 kedy: 08. Február , 2006, 10:12:42 »

Altostratus napísal:
Citácia
Nahrával som na mikrofón Shure C-606. Je to dynamický spevový mikrofón, asi najlacnejšia Šura, čo existuje. Posielal som ho do onboard zvukovky, ktorá má ale iba jeden vstup (myslím, že je to mic) a na ten som musel dať mic boost, pretože bez neho bola nahrávka nepoužitežná. Ďalej upozorňujem, že mám notebook s LCD displejom, takže s rušením zo strany monitora by to nemalo byť až také vážne, opravte ma, ak sa mýlim. Samotný komp ale asi ruší fest, lebo keď sa k nemu otočím s elektrickou gitarou tak chytá neuveritežné brumy, ale iba keď snímače smerujú ku kompu.


V tomto pripade by som doporucil kupit kvalitnejsiu ex. zvukovu kartu s kvalitnym Mic PreAmpom. Aj \"horsi\" mikrofon by nesumel viac, ako OnBoard karta.
Zaznamenané
kuko
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 72



« Odpoveď #9 kedy: 08. Február , 2006, 11:19:19 »

Suhlasim s ffampom, mozes si to overit tak, ze vytiahnes mikrofon, a das zvuk na max a vypnes na mic vstupe 20dB boost, ak to prestane sumiet, bude pes zakopany tam. Ak ti inac nevadi kvalita zvuku, mozes si spravit nejaky mic preamp za stovecku na baterky a mas po probleme.  :silly:
Zaznamenané

...a odlož si lož...
Altostratus
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2211


Ääliö, älä lyö! Ööliä läikkyy!!


WWW
« Odpoveď #10 kedy: 08. Február , 2006, 15:05:36 »

Kuko napísal:
Citácia
Ak ti inac nevadi kvalita zvuku, mozes si spravit nejaky mic preamp za stovecku na baterky a mas po probleme.  :silly:


No práveže o kvalitu zvuku ide pri eliminácií šumu...
No a okrem PC som debil aj na elektrotechniku, som rád, keď si zletujem funkčný kábel, ale od istého obdobia sa radšej nepúšťam ani do toho. POchybujem, ale, že by zbúchaný preamp nejako pomohol...mal by menej šumu, ako terajšia zostava? To by ho vážne musel zbúchať nejaký fachman...asi mám o dôvod viac kúpiť FW zvukovku...
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2309



« Odpoveď #11 kedy: 08. Február , 2006, 16:21:20 »

ffamp napísal:
Citácia
Hlavne mikrofónny predzosilňovač v karte je biednej kvality.Jediná pomoc v tvojom prípade by bol externý mikrofónny preamp.Inak vybral si si pekný námet.


Presne tak - signal z mikrofonu treba este zosilnit mikrofonnym predzosilovacom (mic preamp). Ten je minimalne tak dolezity, ako samotny mikrofon. Jeho kvalita sa na zvuku podpisuje uplne najviac. Najsamlepsie mic preampy stoja v desiatkach tisic - ty mas na onboard zvukovke \"cosi ako mic preamp\" a to je presne to zlo. Vo vseobecnosti su mic preampy na kartach povazovane za horsie, ako mic preampy v najalacnejsich mix pultoch. Cize pokial budes nahravat tymto sposobom, budes musiet pouzivat nejake odsumovacie pluginy. Nic moc, ale aj tak sa da.

Odstup signal/sum je udaj, aka je hlasitostna vzdialenost v decibeloch medzi sumom a uzitocnym signalom. Cize ak je odstup napriklad 90 decibelov, znamena to, ze ze ten sum je poriadne vysoky a uz len 90 dB a ide naozajstny signal. Ak je odstup 100dB, znamena to, ze ten sum je o 10 dB tichsi, ako v pripade odstupu 90dB. Pri low endovych vyrobkoch si to cislo netreba vobec vsimat, pretoze nie je pravdive. Ked si pozres kartu od Creative za par korun, bude mat krajsie cisla, ako niekolkonasobne drahsia karta od serioznejsieho vyrobcu...
Zaznamenané
Iggy
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3139


full-time obzer


WWW
« Odpoveď #12 kedy: 08. Február , 2006, 20:00:38 »

rastis: nema nahodou pitu creative Audigy2? ha ha ha (som zvedavy ci prispeje k teme Popiskujem si )
Zaznamenané

Citácia: Rastis 07. August , 2007, 18:46:25
ale hosi no tak - sa neposerte. o nic nejde.

ked ti baba povie, ze si ju na chuja opichal, tak co? vynadas jej, ze ta nemoze kritizovat lebo nema vtaka?
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #13 kedy: 12. Február , 2006, 20:09:07 »

Mám Audigy Platinum a nebol s ňou žiaden problém ohžadom šumu, treba si kúpiť dostatočne dobrý mikrofón. Potom to prehnať prípadne ešte nejakým mic, preampom, ja som použil lacný malý mixpultík - úplne v pohode riešenie na domáce nahrávanie.
Zaznamenané

kuko
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 72



« Odpoveď #14 kedy: 12. Február , 2006, 21:10:43 »

Altosaurus: zle si ma pochopil... myslel som to tak, ze ak ti nevadi kvalita zvukovkyako takej, cize ked si pustis mp3 alebo nieco cez line in... v tom pripade si moze spravit-kupit nejaky lacny gitarovy preamp, ktory s velkou pravdepodobnostou nebude horsej kvality (zvukovej) ako onboard zvukovka. POtom mozes hrat cez line in. Dolezite je tak ako rastis pise, aby to bol gitarovy preamp, pretoze maju charakteristiku prisposobenu gitarovym snimacom a aj impedanciu maju vacsiu ako micpreampy... tot vsio B)
Zaznamenané

...a odlož si lož...
Strán: [1] 2 3 4 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.317 sekund, 23 otázok.