Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Nové smerovanie portálu  - podpora a propagácia aktivít členov fóra !!
29. Apríl , 2024, 17:21:56
Strán: [1] 2  Všetko |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Uvolnenie ruky  (Prečítané 6483 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
kandown
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 108



« kedy: 27. Február , 2006, 19:11:31 »

Ahojky.. mám taký problém.. Začal som chodiť k učitežovi na ZUŠ.. Akože on ma učí čo ja chcem ale tak som mu povedal že mi je to jedno ale ku klasike spieť nechcem.. takže skôr tak rock.. no a teraz k veci.. stále ma upomína, že si mám uvožniť ruku.. Lenže ja neviem prečo ale neviem si ju proste uvožniť.. Poradíte mi niekto nejaký fígel ako si uvožni ruku pri cvičení ?
Zaznamenané

. <-----------------------------------------------------------------------------------Tu je bodka :)
Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #1 kedy: 27. Február , 2006, 19:16:19 »

Skus cvicit v pomalsich tempach a snaz sa, aby pohyb pravej ruky bol velmi prirodzeny a pri solovej hre vychadzal zo zapastia atd, o tom ti napisu iny... Hlavne aby bol prirodzeny a plynuly, bez nejakych \"hranatych\" pohybov, jednoducho uvoleny :)

Mam momentalne podobne problemy, tak som zvedavy.
Zaznamenané

kandown
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 108



« Odpoveď #2 kedy: 27. Február , 2006, 19:25:15 »

hlavne by som bol rad keby sa vyjadrili imbus, pitu, rastis... proste vsetci taky kvalitny hraci.. Žmurk ale kludne hocikto kto by mi vedel poradit.. je mozne ze aj zle drzim gitaru ?
Zaznamenané

. <-----------------------------------------------------------------------------------Tu je bodka :)
iMbUS
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 3277



WWW
« Odpoveď #3 kedy: 27. Február , 2006, 19:39:10 »

:))))) no takze, ked uz si ma zaradil do skatulky k pitovi, nemozem neodpisat

To, co ti hovoril ucitel, tak ti hovori dobre. Mas v ruke krc, a to treba odstranit. Ostranit sa to neda zo dna na den ale casom. Pri par veciach co idu tazko, mam ten krc aj ja, ale snazim sa to odstranit. vo vseobecnosti su to problematicke pasaze, ktore sa nehraju zrovna odruky (to je individualne).
A pokial mas ucitela, mal by vediet ako sa spravne drzi gitara a ako maju byt obe ruky, tak to ti snad ukaze on.

Naposledy upravil imbus, : 27.02.2006 o 19:39
Zaznamenané

Mame nejake novinky.
MusicMan JP-6, Fernandez Strat LTD | Fender Hot Rod DeVille 212
kandown
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 108



« Odpoveď #4 kedy: 27. Február , 2006, 19:41:36 »

ako bol som u neho uz 3x a nemal pripomienky na drzanie gitary.. jedina na tu krcovitost...
Zaznamenané

. <-----------------------------------------------------------------------------------Tu je bodka :)
Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #5 kedy: 27. Február , 2006, 19:53:24 »

A predovsetkym - nenapisal si o ktoru ruku ide. O \"hmatnikovu\", alebo \"brnkaciu\"?
Zaznamenané

kandown
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 108



« Odpoveď #6 kedy: 27. Február , 2006, 20:07:18 »

raz povie jednu raz druhu... ha ha ha
Zaznamenané

. <-----------------------------------------------------------------------------------Tu je bodka :)
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #7 kedy: 27. Február , 2006, 21:09:24 »

Také cvičenie na uvožnenie žavej ruky môže byť napr.:
 Zahraj nejaký riff, akord, časť melódie, stupnicu (hocičo) niekde v prvej polohe na hmatníku a striedaj to s niečim napr v 10 polohe. Máš to hrať plynulo, tzn presun musí byť naozaj rýchly, v tom prípade si začne ruka zvykať, že sa nemá kŕčovito orientovať na jednu polohu na hmatníku, ale má byť stále pripravená na posun a to zvládne len vtedy, keď je uvožnená.

Pravá ruka má byť tiež uvožnená, či už hráš prstami alebo trsátkom.
 Pri prstovej hre sa neopieraj dlaňou o gitaru, ale si predstav, že máš v dlani jablko a to je opreté na strunách. Tak získaš správnejšie držanie. V tomto držaní pri cvičení hry palcom si môžeš oprieť ostatné prsty o tenké struny a pri cvičení hry prstami zas palec o najhrubšiu strunu.
 Pohyb prstov musí byť uvožnený a mal by vychádzať hlavne z kĺbu, ktorý spája prst s dlaňou, nie z kĺbu na prste. Pri vybrnkávaní všetkými prstami by mala dlaň teda ostať nehybná, hýbu sa len prsty, nech je ten pohyb najekonomickejší, dosiahne sa viac ako pri rozmachu celej ruku.

Pri hre trsátkom musí pohyb vychádzať zo zápästia, nie z kĺbu na palci, tzn palec by mal byť pevný. Rýchle behy sa nesnažiť hrať tak, že sa chytí kŕč do celej ruky, ale postupne sa snažiť cvikom zrýchliť hru zápästia. Pôjde to.
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #8 kedy: 28. Február , 2006, 17:26:58 »

Hlavne ten krc by si mal citit skorej ty, nez Ta na to upozorni niekto iny. Ak teda myslime krcom to iste - ze mas nejake napatie v klbe, ktory by mal byt volny, pripadne ze Ti z nejakeho pohybu tuhne svalstvo (na predlakti, biceps... ...). No a to je to, co musis sam citit, respektive uvedomit si to. Pri hre totiz nema nic boliet, nic trpnut a nic tuhnut.

Ked takyto nejaky krc citis, respekive si ho uvedomis, skus sa zamysliet, co Ti to asi sposobuje, ci nejaky konkretny pohyb alebo poloha ruky, skratka sustred sa na to a premyslaj. Co treba zmenit, aby ten krc prestal ? Ako zmenit pohyb alebo polohu ruk, aby to zaclo ist bez krca ?

Krc moze inak sposobit aj neprimerane tempo cvicenia, aj ked mas inak spravne drzanie nastroja. Skratka hras nieco pomaly a hra sa Ti to uplne prirodzene a krc nastava az ked to zrychlis. Treba to teda cvicit pomaly vzdy do tej doby, ked zacnes citit krc. Vtedy to treba trochu spomalit a k vyssiemu tempu sa dostat radsej trochu neskorej. Alebo ist zacat cvicit zase nieco ine, zamerane na inu ruku/ine prsty alebo tak nejak a k cviceniu, co sposobovalo krc sa vratit trochu oddychnuty.
Zaznamenané
kandown
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 108



« Odpoveď #9 kedy: 28. Február , 2006, 17:34:58 »

skusal som sa trosku s tym pohrat a myslim si ze je to uz lepsie.. v pravej ruke pohoda.. lavu este trenujem.. a chces sa spytat.. ked si cvicim take veci ze proste len rozhybavam ruky .. ucitel povedal ze si musim proste rozvicit tie slachy na ruke.. tak mi dal take cvicenia ze si proste beham po polohach.. ako zacinam v prvej polove ukazovakom a potom kazdy dalsi prst az po malicek ide o polohu vyzsie a koncim v 4. polohe.. a ked to cvicim tak pohodicka.. ale za takych 5 - 10 minut intenzivneho cvicenia uz do tej ruky dostavam krc.. mam si spomalit alebo prestat a skusit zas za chvilu  ? ucitel povedal ze ked si chcem tie slachy fakt roztiahnut tak musim to cvicit aspon hodku dve denne,... tak ze ci mam iba spomalit a trenit dalej alebo prestat...
Zaznamenané

. <-----------------------------------------------------------------------------------Tu je bodka :)
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #10 kedy: 28. Február , 2006, 23:56:14 »

Daj ruke pár sekúnd oddych, uvožni prsty, vytras ruku a pusti sa do cvičení opäť. Cvič to aj pomaly, aj na doraz, ale tak aby to bolo ešte bez chýb.
Zaznamenané

homar
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3635



« Odpoveď #11 kedy: 01. Marec , 2006, 11:14:00 »

Pitu napísal:
Citácia
Daj ruke pár sekúnd oddych, uvožni prsty, vytras ruku a pusti sa do cvičení opäť. Cvič to aj pomaly, aj na doraz, ale tak aby to bolo ešte bez chýb.


musis trochu vytrpiet aj bolest, stoji to za to:P
Zaznamenané

Fender Stratocaster, Epiphone Les Paul Standard
Marshall JCM 900 MkIII, Marshall 1960B Lead
TC-Electronic Nova System
Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #12 kedy: 01. Marec , 2006, 11:15:22 »

Tak to si napisal, ako keby mal cvicit, aj ked to boli, ze to prejde len tak.
Zaznamenané

izi
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 163



« Odpoveď #13 kedy: 01. Marec , 2006, 20:33:13 »

Myslim ze tento problem ma vacsina gitaristov aj po viacerych rokoch cvicenia (alebo len hrania?). Skus na lavu ruku nieco taketo.

Hraj samozrejme s metronomom o tretinu pomalsom tempe nez si myslis ze zvladas. Kazde to cvicenie hraj tak desat min., podla moznosti v kuse (to tempo prisposob prave tomu). Ziskas tak vytrvalost aj silu v prstoch. Pravou rukou (asi hras trsatkom) hraj striedavo. Tu by som striktne nediktoval ci len zapestim a pevnym palcom, alebo celou rukou, alebo len hybal prstami. Asi najlepsie kombinaciou vsetkych, ale hlavne uvolnene. Ja ti vyhovuje. A SUSTRED sa na to co cvicis (nazamienaj s hranim = zabava). Ked cvicis cvic, ked hras zabavaj sa. Prajem vela vytrvalosti. Ja som čert..
Zaznamenané
izi
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 163



« Odpoveď #14 kedy: 01. Marec , 2006, 20:34:10 »

este ten obr.

(obr. sa stratil)
« Posledná zmena: 05. Január , 2007, 15:00:53 od Martinlm » Zaznamenané
Strán: [1] 2  Všetko |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.073 sekund, 22 otázok.