Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: VENUJTE 2% z daní aj na podporu gitarového fóra. Ďakujeme!!
27. Apríl , 2024, 23:42:18
Strán: [1] 2 3 ... 8 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Ako sa učia stupnice?  (Prečítané 38838 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
Blade34
nováčik
*
Príspevkov: 9


« kedy: 22. Marec , 2006, 19:13:53 »

Nechápem vôbec ako a kde začať. čo sa vlastne treba učiť a ako sa to vlastne treba učiť? Help, if you can... :)
Zaznamenané
Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #1 kedy: 22. Marec , 2006, 19:20:18 »

Bud sa naucis len prstoklady a zapamatas si ktory prstoklad hrany odkial ti da aku stupnicu, alebo lepsie urobis ak sa naucis rozmiestnenie tonov na hmatniku, potom intervaly a popri tom stupnice.
Zaznamenané

homar
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3635



« Odpoveď #2 kedy: 22. Marec , 2006, 20:31:19 »

martinlm napísal:
Citácia
Bud sa naucis len prstoklady a zapamatas si ktory prstoklad hrany odkial ti da aku stupnicu, alebo lepsie urobis ak sa naucis rozmiestnenie tonov na hmatniku, potom intervaly a popri tom stupnice.


to druhe je asi lepsie;) , tak ako ja a sa to tiez viacmenej ucim, stale nove a nove, myslim ze je to vec, ktora je velmi potrebna
Zaznamenané

Fender Stratocaster, Epiphone Les Paul Standard
Marshall JCM 900 MkIII, Marshall 1960B Lead
TC-Electronic Nova System
Blade34
nováčik
*
Príspevkov: 9


« Odpoveď #3 kedy: 22. Marec , 2006, 21:00:10 »

takže ak tomu rozumiem, tak sa mám vlastne normálne nadrviť (ako napr. fyziku) všetky tie písmenká a všetko? :)    Neviem či tu môžem propagovať stránky, ale napr. otvorím si toto http://www.pixy.cz/apps/stupnice/   , dám Typ: Stupnice, Tónina: C ,  Stupnice: diatonická (1.mod) - durr (tónika) , Notace: # , a normálne sa nadrvím tie písmenká jak sú tam? :)
Zaznamenané
homar
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3635



« Odpoveď #4 kedy: 22. Marec , 2006, 21:02:49 »

aj tak sa da
Zaznamenané

Fender Stratocaster, Epiphone Les Paul Standard
Marshall JCM 900 MkIII, Marshall 1960B Lead
TC-Electronic Nova System
Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #5 kedy: 22. Marec , 2006, 21:30:17 »

Nie. Nauc sa intervaly a potom pochopis, preco su tam prave tie pismenka, ktore tam su.
Zaznamenané

cabal
nováčik
*
Príspevkov: 25


« Odpoveď #6 kedy: 22. Marec , 2006, 21:31:56 »

A nemate niekto normalne tab.   hentu stranku co si posol je dost dobra ale nejako jej vobec nerozumiem...Smútim
Zaznamenané
iMbUS
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 3277



WWW
« Odpoveď #7 kedy: 22. Marec , 2006, 21:48:11 »

no v prov rade treba vediet, ake tony mas kde na hmatniku, cize ked ti poviem ze E 9 poloha tak musis sfleku, ze Cis. To sa da nadrvit, ale skor to je tak, ze to casom sa naucis a pride to samo. No a treba si zistit z nejakej mudrej stranky/knihy ake tony ta ktora stupnica obsahuje. No a ked vies tie tony a vies kde sa nachadzaju na hmatniku, tak ich hras v poradi a to je stupnica. (tvori ju 8 tonov:) )
Zaznamenané

Mame nejake novinky.
MusicMan JP-6, Fernandez Strat LTD | Fender Hot Rod DeVille 212
Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #8 kedy: 22. Marec , 2006, 22:06:35 »

Nie som pedagog, ale neodporucam sa bezhlavo ucit tony stupnice, lepsie je to rychlo odvodit z intervalov, podla mna. A tych tonov nemusi byt 8.
Zaznamenané

ondro
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 253



« Odpoveď #9 kedy: 22. Marec , 2006, 22:21:08 »

to je fakt,tonov nemusi byt osem,ale myslim ze na zaciatok dur a mol ti rozhodne bude stacit..ak ti mozem poradit ja..nauc sa kvartovy a kvintovy kruh,urcite to dakde najdes,podla toho sa naucis ktora stupnica ma kolko krizikov a kolko becok,ked sa ich naucis pekne poporadi,budes presne vediet ktore to su..je to trochu zdlhave,napr na klaviry je to dost ucinny sposob,ako si to najst,casom ti to bude aicke..jednoduchsi sposob,rychlo a ucinne,je naucit sa v podstate jeden prstoklad,ktory vhodnym posuvanim pokryje cely hmatnik a ktorym dostanes vsetky dur a mol stupnice,zalezi od toho,kde zacnes hrat..avsak to skryva jednu nevyhodu,ze takto sa nenaucis aky ton kde je a v podstate obides celu teoriu,co z dlhodobejsieho hladiska nie je zrejme najstastnejsie riesenie..iny sposob je este cez intervaly,ale ten mi nepride popravde ako extra efektivny,aj ked nezaskodi pre rozhlad aj ten vediet;kde v stupnici su poltony...
Zaznamenané
Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #10 kedy: 22. Marec , 2006, 22:23:22 »

No a ucit sa kvintovy kruh bez znalosti aspon tych zakladnych intervalov je efektivne?
Zaznamenané

ondro
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 253



« Odpoveď #11 kedy: 22. Marec , 2006, 22:29:00 »

hehe,sorry,trochu som sa zamotal,samozrejme,vediet intervaly ako take je prepotrebna vec,moc sa bez toho asi clovek nezaobide..som tu narobil zmatky,ospravedlnujem sa..nauc sa intervaly,potom predznamenania,kvartovy a kvintovy kruh..budes vediet stupnice na papiery tym padom..no a potom si to najdes na hmatniku a je to vyriesene :D ps:nie je to take zlozite ako sa na prvy pohlad zda,tak smelo dotoho Žmurk
Zaznamenané
iMbUS
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 3277



WWW
« Odpoveď #12 kedy: 22. Marec , 2006, 22:34:49 »

martin ale jasne, ved ja som to nemyslel zrovna tak, ze si ma samolepkami na hmatnik prilepit pismenka s tonmi, ale povedal som, ze to musi vediet. Uz je kazdeho vec, ako sa to nauci. A intervaly jasne..to treba vediet
Zaznamenané

Mame nejake novinky.
MusicMan JP-6, Fernandez Strat LTD | Fender Hot Rod DeVille 212
rady
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 618


« Odpoveď #13 kedy: 22. Marec , 2006, 23:00:52 »

imbus napísal:
Citácia
samolepkami na hmatnik prilepit pismenka s tonmi


ty brďo, že ma to skôr nenapadlo:silly: Popiskujem si

Naposledy upravil rady, : 22.03.2006 o 23:01
Zaznamenané
guitman
otec
miestny štamgast
****
Príspevkov: 1986


guitman


WWW
« Odpoveď #14 kedy: 23. Marec , 2006, 06:00:57 »

To bz bolo ako čítať návod na pužívanie lopaty:lol:
Ale ak to niekomu pomôže tiež jeden zo spôsobov len horšie keď bude gitara bez nálepok potom.
Zaznamenané

tatko fóra
Strán: [1] 2 3 ... 8 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.093 sekund, 22 otázok.