Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: VENUJTE 2% z daní aj na podporu gitarového fóra. Ďakujeme!!
27. Apríl , 2024, 23:33:02
Strán: 1 [2] 3 4 ... 8 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Ako sa učia stupnice?  (Prečítané 38837 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
Lubo
stály hosť
*****
Príspevkov: 908


-- JAZZ --


« Odpoveď #15 kedy: 23. Marec , 2006, 08:06:43 »

martin ked nepouzivas noty tak kvitnovy kvartovy kruh ti je tak na dve veci lebo to je len na to aby si vedel ktora tonina ma kolko predznamenani.
Zaznamenané

Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #16 kedy: 23. Marec , 2006, 11:14:44 »

Všetko sa treba učiť poriadne, kžudne aj bifžovaním ako slovíčka z Angličtiny.
Takto je šikovné sa naučiť predznamenania, intervaly, kvintakordy a pod...

Stupnice sa treba učiť podobne, okrem toho ich treba aj pochopiť, to je tiež dôležité.
Čiže zoberieš si jednu stupnicu, prejdeš si v nej intervaly, spoznáš jej melodiku a charakter a pripravíš si prstoklady na gitare. Potom už len poriadne drilovať, aby si ju dostal do prstov a bol schopný tie prstoklady využívať pri improvizácii.
Zaznamenané

Dorian
stály hosť
*****
Príspevkov: 853



« Odpoveď #17 kedy: 23. Marec , 2006, 14:23:20 »

Lubo napísal:
Citácia
martin ked nepouzivas noty tak kvitnovy kvartovy kruh ti je tak na dve veci lebo to je len na to aby si vedel ktora tonina ma kolko predznamenani.

Pani tak toto je neuveritelna blbost. Mali by sme zalozit temu \"zrnko mudrosti\":woohoo: :woohoo: ha ha ha ha ha ha ha ha ha
Zaznamenané

RnR & HD & tatarak & Jack Daniels
www.doriangrayband.com
bubla15
stály hosť
*****
Príspevkov: 972



« Odpoveď #18 kedy: 23. Marec , 2006, 14:55:35 »

dorian: a mohol by si v skratke napisat ako sa da ten kvintovy kruh vyuzit ?
Zaznamenané
Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #19 kedy: 23. Marec , 2006, 15:11:31 »

Mne by sa ho napiklad zislo vediet, aby som okamzite vedel ku kazdemu tonu cistu kvintu a kvartu, tym padom aj dominantu a subdominantu pri akorde a vlastne aj ostatne harmonicke funkcie.
Zaznamenané

Blade34
nováčik
*
Príspevkov: 9


« Odpoveď #20 kedy: 23. Marec , 2006, 16:49:29 »

Hmm.. trošku som niektorým veciam porozumel, ale asi by bolo lepšie keby som sa naučil , čo znamenajú výrazy ako napr.  takéto v kvinta kvarta, dominanta a subdominanta pri akorde,  harmonicke funkcie, nie? :)
Zaznamenané
Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #21 kedy: 23. Marec , 2006, 16:55:38 »

http://webhouse.cz/kurz-harmonie/

Tu mozes zacat. Mas tam vysvetlene vsetko od intervalov po harmonicke funkcie a bez notovych zapisov. Ci notovych osnov?

Naposledy upravil martinlm, : 23.03.2006 o 16:55
Zaznamenané

Lubo
stály hosť
*****
Príspevkov: 908


-- JAZZ --


« Odpoveď #22 kedy: 23. Marec , 2006, 23:10:49 »

dorian napísal:
Pani tak toto je neuveritelna blbost. Mali by sme zalozit temu \"zrnko mudrosti\":woohoo: :woohoo: ha ha ha ha ha ha ha ha ha[/quote]

a preco by to akoze mala byt blbost? Naco by malo niekomu byt dobre ze cis mol ma 4 kriziky ked si nevie nic zapisat ani precitat z not.Treba proste zacat niekde inde tot vsjo.
Zaznamenané

Sulo
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 116


without hope you cannot start a day


WWW
« Odpoveď #23 kedy: 24. Marec , 2006, 00:16:49 »

Nejde o to že c#mol ma 4 predznamenania ale o to že vieš ktoré to sú f#c#g#d#. To je rozdiel!

Naposledy upravil sulo, : 24.03.2006 o 00:30
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #24 kedy: 24. Marec , 2006, 02:19:31 »

Ide aj o to, kožko má ktorá stupnica krížikov alebo béčiek, aj o to, ktoré to konkrétne sú.

Tu je ďalšia vec, ktorú sa treba nabifliť naspamäť - krížiky a béčka, ako idú za sebou. Trošku to pomôže aj pri učení sa intervalov alebo kvintového prípadne kvartového kruhu, lebo jednotlivé krížiky sú vzdialené o kvintu (napr. fis a cis) a béčka o kvartu (napr. b a es).

Netreba sa hádať o slovíčka, bežnému negramotnému hudobnému jedincovi je to skutočne na nič. Ale ten, čo chce hudbu robiť, by sa to mal naučiť. Je to tak isto dôležité, ako vedieť čítať, písať, počítať. Nie vždy to človek potrebuje, ale bez toho je aj v praktickom živote trochu mimo.
Zaznamenané

Lubo
stály hosť
*****
Príspevkov: 908


-- JAZZ --


« Odpoveď #25 kedy: 24. Marec , 2006, 08:14:00 »

Ved o tom som vral bez sirsich suvislosti je ti kruh na nic. Treba sa pri najmensom naucit ako idu # b. Preventivne to tu napisem. Ide o to ze kruhy su styri. kvintovy,kvartovy oba dur a mol. Cloveku staci vediet len durove a potom sa naucit ktora molova je s ktorou durovou paralelna tzn. ma rovnaky pocet krizikov. Lahko je odvodit tak ze paralelna molova je o malu terciu nizsie ako durova. Teda napr C dur - a mol. Alebo H dur - gis mol a tak. Potom cim ide kruh dalej pribudaju predznamenania zacina na nule. Kvintovy kruh dava kriziky kvartovy dava becka. Kriziky pribudaju takto: fis cis gis dis ais eis his    becka: hes es as des ges ces fes Teda treba sa pozret do kruhu napr v kvintovom durovom je 1.C 2.G 3.D 4.A 5.E  takze E dur ma 4 kriziky fis cis gis a dis. Paralelna stupnica je cis mol takze aj ta ma 4  kriziky. V podstate molova stupnica sa da aj chapat ako modus odvodeny z durovej tym, ze sa len zacne od jej 6 tonu. Takze ma vlastne rovnake tony len trosky inak \"pomiesane\" :)

E dur:    E   F#  G#  A   H   C#  D#  E
cis mol: C# D#  E    F# G# A    H    C#

Kolka to podoba :) Len sa treba naucit aspon dva kruhy a potom hlave ako idu predznamenania za sebou a je. Lahke nie?

Naposledy upravil lubo, : 24.03.2006 o 08:18
Zaznamenané

Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #26 kedy: 24. Marec , 2006, 10:43:01 »

Len pre ilustraciu...

Kvintovy kruh  


Kvartovy kruh



Prebrate z... http://webhouse.cz/kurz-harmonie/Kruhy.htm

Naposledy upravil martinlm, : 24.03.2006 o 10:44
Zaznamenané

midnightstranger
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1612


nech sa práši...


WWW
« Odpoveď #27 kedy: 24. Marec , 2006, 11:46:29 »

Martin ten kruh je napisany trosku blbo.
Kvartovy kruh zacina od F (pretoze Fdurova stupnica je bez becka)

LEnze pri tychto kruhoch sa straca vyznam predznamenani, lebo stupnica ma len 7 tonov teda viac krizikov a beciek tam nemoze byt. Teda ak sa nemylim.  Žmurk
Zaznamenané

Mam na haku ci je niekde gitara alebo nie je ... kaslite na gitary a radsej viac pocuvajte. Žmurk
Altostratus
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2211


Ääliö, älä lyö! Ööliä läikkyy!!


WWW
« Odpoveď #28 kedy: 24. Marec , 2006, 11:57:24 »

Hm...sa mi zdalo, že Fdur má jedno b
F G A B C D E F

Myslím, že jediná stupnica bez predznamenaní je C Dur a od neho sa odvíjajú oba kruhy. Podža mňa sú nakreslené správne


Polnočný Cudzinec: Skús si zahrať Fdur na klavírí...stavím sa, že stlačíš jednu čiernu klapku

Existujú aj dvojité posuvky..napr. C## je Cisis, Abb je Asas (tuším). V enharmonickej zámene sú síce totožné s D, resp. G, ale pri notovom zápise sú tieto predznamenania podstatné (ešte, že ho moc nepoužívam :-))))

Naposledy upravil Altostratus, : 24.03.2006 o 12:04
Zaznamenané

midnightstranger
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1612


nech sa práši...


WWW
« Odpoveď #29 kedy: 24. Marec , 2006, 12:01:40 »

No hanbím sa.. No hanbím sa.. No hanbím sa.. No hanbím sa..

jasne, mne sa to pomylilo, lebo ja som sa ucil kvartovy kruh od F.
Zaznamenané

Mam na haku ci je niekde gitara alebo nie je ... kaslite na gitary a radsej viac pocuvajte. Žmurk
Strán: 1 [2] 3 4 ... 8 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.072 sekund, 22 otázok.