Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Zaregistroval si sa, ale ten prekliaty mail nechodí a stále nechodí?

Skontroluj si SPAM.

(fakt, robíme, čo sa dá, ale gmail.com si nedá povedať)
25. Apríl , 2024, 11:29:11
Strán: 1 2 [3] 4 5 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Tesla Mono 130  (Prečítané 21478 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #30 kedy: 26. Máj , 2004, 23:56:06 »

Tesla Mono 130 je naozaj sikovny zosilovac. Je to ovsem iba koncak, cize treba k nemu preamp s 1,5 V vystupom. Su v nom 4 elektronky EL34, co je dodnes klasika. Funguje aj iba na dve lampy na polovicny vykon ( cca50W ). Par tvoria dve vonkajsie alebo dve vnutorne. Je vyhodne hrat iba na 2 lampy, je to samozrejme lacnejsie a koncak ide skorej do skreslenia, resp. da sa prebudit pri nizsej hlasitosti. Setria sa tak aj repraky, so styrmi novymi lampami a spravnymi voltami na vstupe dokaze dat v spicke az 200W, co spolahlivo odpali akukolvek bednu 2x50W ! No a teraz menej prijemne informacie: vyskytuje sa v nom usmernovacia trioda ECC81, mam velmi matny pocit, ze sa da nahradit ECC85 - obavam sa, ze obe su to dnes historicke lampy. A vyskytuje sa v nom pentoda EF86, neviem presne, aku tam plni funkciu, ale ma pozitivny vplyv na zvuk. Sucasny koncak, co pouzivam, postveny do sasi od MONO 130 hra bez EF86 HORSIE, ako hrala ta Tesla. Mam pocit, ze EF86 bude tiez uz len historia... Alebo nie - Roberto, co ty na to ?
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #31 kedy: 27. Máj , 2004, 00:00:08 »

Guitman - tak si citam Tvoj prvy prispevok k tejto teme, pises, ze elektronky EL 84, ale su to EL 34, aj na obrazku to vidno. A ten aparat nema predzosilovac, je to iba koncak, s tym treba ratat. Nestaci k tomu pripojit akykolvek efekt, aby to hralo tym vykonom, ako ma !
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #32 kedy: 27. Máj , 2004, 00:09:23 »

A sorry, ale pises tam fakt blbosti - ak zapojis 4 ohmovy reprak na 8 ohmovy vystup, odpalis vystupny trafak koncaku. Pri tomto zosilovaci bez akejkolvek serioznej ochrany sposobis pravdepodobne aj mensi poziar. Uplne najzasadnejsie pravidlo vsetkych cias - nikdy sa nesmie pripojit na koncovy vystup reproduktor s nizsou impedanciou, ako ma vystup. Ak pripojis na 8 ohmovy vystup 16 ohmovu bednu, znizis vykon o polovicu. Ma to vyznam, ak mas 100W koncak a 50W reprak. Ak pripojis na 8 ohmovy vystup 4 ohmovy reprak, koncak zhori. Je to logicke, nie je dostatocne zatazeny, to co zacne zrazu prebyvat sa premeni na teplo a zhori vystupny trafak... Moderne koncaky maju na to ochrany, ale ani tie tomu nemusia vzdy zabranit....
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #33 kedy: 27. Máj , 2004, 00:26:55 »

Spago - aby sme to vratili k teme. Elektronky produkuju ovela prijemnejsi zvuk, ako tranzistory. Prejavi sa to hlavne pri skreslenom zvuku. Skreslenie v principe vznikne, ked ludovo povedane vytocis zosilovac na plne gule. Takto skreslis hocico, aj kazetak, ked das naplno, bude chrcat. Ak to uplne zjednodusime, gitarovy aparat funguje tak, ze na vstupe ho vytocis uplne naplno (gain, drive a podobne nazvy knoflikov) na konci, tesne pred tym, ako to ide von do bedne das zase knoflik hlasitosti. To aby to sice bolo skreslene, ale aby mohlo hrat trebars aj potichu (volume, master volume a pod.) Je to samozrejme velmi zjednodusene. No a v praxi plati fakt, ze ked toto urobis s elektronkovym zosilovacom, je to fajn. Je to presne ten zvuk, ktory si predstavujes ako gitarovy zvuk. Lebo ako hovori Roberto - na elektronky hra fakt kazdy, co poznas. No a ked takto skreslis tranzistory, je to grc, bzuci to, skripe to a neda sa to pocuvat. To sa potom musi vselijako filtrovat a upravovat, aby sa to aspon trochu podobalo, ale aj tak to nikdy nebude ono - ani fyzikalne nemoze byt ! No a vselijake tie krabicky a bustre a distosny, to je len taka lacna alternativa. Alebo ak mas nejaku specialnu poziadavku. Alebo sa tym da trosku zdvihnut skreslenie lampovym aparatom, trebars Marshally su tym zname, ze maju zle skreslenie a treba ich dokrmovat krabickami. Ono inak tie krabicky hraju asi tak kvalitne, ako kvalitne hra zosilovac, do ktoreho s nimi hras. To si vela chalanov mysli, ze vsak gitarista XY hra na efekt fx a ako mu to zneje, vsak ked si ho kupia, tak aj im tak bude zniet. Len do coho s tym hra gitarista XY a do coho budu oni...
Zaznamenané
Hosť
« Odpoveď #34 kedy: 27. Máj , 2004, 00:39:49 »

rastis. da sa nahradit lampovy zosilovac lampovym predzosilovacom. ak mam tranzistor. zevraj lampy neziaduco skresluju akusticke nastroje. co je na tom pravda...
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #35 kedy: 27. Máj , 2004, 00:47:11 »

Hej skreslenie sa tvori hlavne v predzosilovaci, takze ak je ten lampovy, tranzistorovy koncak to uz velmi nepokazi a bude to ovela lacnejsie, ako celolampa. Koncak na zvuk ma vsak tiez vplyv, aj koncove lampy sa vedia skreslit a vtedy je to teprv ta prava parada. To je to, preco aparaty hraju cim hlastnejsie, tym lepsie (a preto nema cenu na slovenskych podiach aparat silnejsi, ako 50W), skratka Hendrix je to len vtedy, ak to trochu osolis, a to tranzistory nedokazu. Pri snimani akustickych nastrojov naopak nejde o skreslenie, ale o maximalne moznu cistotu prenosu, takze tam su viac doma tranzistory...
Zaznamenané
Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #36 kedy: 27. Máj , 2004, 08:02:15 »

Citácia
Originally posted by rastis ....No a teraz menej prijemne informacie: vyskytuje sa v nom usmernovacia trioda ECC81, mam velmi matny pocit, ze sa da nahradit ECC85 - obavam sa, ze obe su to dnes historicke lampy...
nebol by som si taky isty: spoluziak (uz byvaly :) ma doma nejaky lampovy zosilnovac a nie je to ziadna tesla mono XXX. a su tam dost divne lampy, tie koncove maju zvlastny tvar. tak som mu povedal, nech mi odpise typy vsetkych pouzitych lamp. boli tam tusim 2 koncove, niekolko predzosilovacich a rovnako aj nejaka usmernovacia a este nejaka ina. a som si kladol otazku, ci sa budu dat zohnat, ak by som ten zosilnovac kupil - a na tej stranke jj electronic - vyrabaju ich v cadci, takze sa myslim zohnat daju. ale som ho nekupil ani nic podobne (este ma aj mono 50ku), lebo neviem kde previnut trafo na 8Ohm...
Zaznamenané

guitman
otec
miestny štamgast
****
Príspevkov: 1986


guitman


WWW
« Odpoveď #37 kedy: 27. Máj , 2004, 08:09:57 »

Rastis sekol som sa s tými elektrónkami to je pravda mám v tom mierny chaos.Ako to potom je s tými reprákmi to som čítal niekde na fóre "naštastie" to nemám vyskúšané hrám na 1x8ohm na 8ohm výstupe. a keby som chcel dať 2 osmičky tak by som ich musel picnúť do 4ohm výstupu? kedže sú paralelne tá 4 na 8 výstup by bola teda nafigu sa mi to moc nezdalo.Tie ECC85 a EF86 sa ešte dajú zohnať u náš ťažšie ale v česku v pohode. jasné že mu nedám plný výkon keď dám efekt priamo do konca ale hrá to neviem aký má Zoom výstup ale je to super a naplno to nikdy nedávam nechcem prísť o repro.Nikto mi to nevysvetlil ani som sa to nedočítal díki za pripomienky.Teda dočítal ale nie všetko je pravda pravda je že hrá super akurát by bolo treba vymeniť lampy mám v merku nejaké ruské ževraj sú lepšie a majú lepší sound A ako je to potom s tými 50W mám vybrať lampy či ako to nebude hrať nie?DO tohoto moc nevidím a hlavne sa bojím tých 400V tak sa v tom moc nerýpen ale chcelo by to lampový preamp ale skôr externý už sa mi nechce do doho rýpať a nevieš mi poradiť niečo na prepínanie čistý/skreslený mám len prepínač na paneli mám to síce urobené ale dosť blbo cez impulzné relé.
Zaznamenané

tatko fóra
Roberto
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 3467



« Odpoveď #38 kedy: 31. Máj , 2004, 16:08:53 »

Inak co sa tyka absolutne cisteho zvuku, staci pouzit namiesto ECC83 (ktore skresluju tak 70%) ECC81 (skresluju na 15-20%) a zvuk je ako krystal.
Zaznamenané

“Hot funk, cold punk, even if it's old junk, it's still rock and roll to me.” ~ Billy Joel

"Using a pedal for dirt with a great vintage Marshall is like driving a Ferrari with an aic transmission. It's still a Ferrari but you can sure as have a lot more fun with a manual."
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #39 kedy: 31. Máj , 2004, 20:51:18 »

Guitman - presne tak, dva 8 ohmove repraky zapojene paralelne treba dat do 4 ohmoveho vystupu. S tym vykonom je to tak, ze ked vytiahnes dve lampy, bude to o polovicku slabsie. Ak si dobre spominam, spolu funguju bud dve vonkajsie krajne alebo vnutorny par. Neviem uz, ci samostatne funguju obe dvojice alebo iba jedna z nich, treba to vyskusat. Inak nie som elektrotechnik, takze impulzne rele je uz trosku nad ramec mojich vedomosti :) A ze stale vyrabaju EF86 je super, len ju uz nepouzivam... :)
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #40 kedy: 31. Máj , 2004, 20:52:37 »

Roberto - pochybujem, ze ECC83 je elektricky zamenitelna za ECC81...
Zaznamenané
Roberto
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 3467



« Odpoveď #41 kedy: 31. Máj , 2004, 21:02:58 »

Ver mi, ked som ich narval do JCM800 tak to malo pri plnom volume velmi velmi mierny crunch. Skus a uvidis, ale je to zbytocne. Uviedol som to len ako pripadne vyuzitie lampoveho zosiku k akustickym nastrojom.
Zaznamenané

“Hot funk, cold punk, even if it's old junk, it's still rock and roll to me.” ~ Billy Joel

"Using a pedal for dirt with a great vintage Marshall is like driving a Ferrari with an aic transmission. It's still a Ferrari but you can sure as have a lot more fun with a manual."
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #42 kedy: 31. Máj , 2004, 22:21:13 »

Roberto - tak to teda fakt skusim, snad najdem po suplikoch nejake zvysky :)
Zaznamenané
Roberto
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 3467



« Odpoveď #43 kedy: 31. Máj , 2004, 22:44:45 »

skus ale to bude taky cisty zvuk ze si to nevies ani predstavit - s tucny zvukom humbuckeru to je uplny jazz. Len keby to tak dlho netrvalo pred kazdou skladbou, menit vstupne lampy. Nemate nahodou niekto zvysne mono 50, alebo 100?
Zaznamenané

“Hot funk, cold punk, even if it's old junk, it's still rock and roll to me.” ~ Billy Joel

"Using a pedal for dirt with a great vintage Marshall is like driving a Ferrari with an aic transmission. It's still a Ferrari but you can sure as have a lot more fun with a manual."
Gunner
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 575



« Odpoveď #44 kedy: 13. Júl , 2004, 12:22:50 »

Kamarati, ak sa vsetko podari tak budem mat doma 50W Beck kombo, ako hovori LockSmith, naco lampy...
Zaznamenané

Keep rockin´
Strán: 1 2 [3] 4 5 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.095 sekund, 22 otázok.