Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Zaregistroval si sa, ale ten prekliaty mail nechodí a stále nechodí?

Skontroluj si SPAM.

(fakt, robíme, čo sa dá, ale gmail.com si nedá povedať)
19. Apríl , 2024, 20:55:55
Strán: [1] 2 3 ... 10 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: ladenie oktáv  (Prečítané 45835 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
Hosť
« kedy: 01. Máj , 2006, 13:52:43 »

Moze mi niekto vysvetlit,ako sa ladia oktavy na gitare? Vdaka
Zaznamenané
Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #1 kedy: 01. Máj , 2006, 14:06:27 »

To na 12. prazci musi mat rovnaku vysku ako flazolet na 12. prazci. Pomoze ti ladicka, vlastne ucho.. Ak nieco nesedi, tak musis posunut \"kamen\" smerom ku snimacom, alebo od. Cize v prvom pripade kmitajucu cast struny skracujes, v druhom predlzujes. Ja nikdy neviem, ktorym smerom, musim to vzdy skusit. Pamataj na to, ze ak strunu naladis na e a posunies kamen, tak to uz e nebude, bude to vyssie, alebo nizsie ako e, cize ak to chces po kazdom posunuti kontrolovat na ladicke, tak musis strunu doladit.

Stalo sa mi, ze som mal skutocne zvlastne nastavenie kamenov, gitara ako tak ladila, dal som to do ruk odbornikovi, ten tie kamene narovnal, ako boli pred tym, cize to bolo este horsie a potom len jemne doladil vysku tremola a zrazu bolo vsetko v najvacsom poriadku. Treba ale brat do uvahy, ze mam problem s nastavovanim krku.
Zaznamenané

metalhead
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 459



« Odpoveď #2 kedy: 01. Máj , 2006, 14:19:08 »

moja skusenost s ladenim oktav je taka,ze na lacnych gitarach to nejaky sialeny fyzik navrhol tak aby sa to vymikalo vsetkym fyzikalnym zakonom a ludskemu chapaniu.ale ma na to vplyv aj to,ake mas stare struny a aj viska tych kamenov,co je dost divne.mal som niekedy git.znacky KEEN s vintage tremolom,ktore som po troch dnoch napevno prichytil ale to nevedel naladit nikto.a nebol problem v prazcoch ani hmatniku ani v ladicke...pri tej gitare som prisiel min.o 5 rokov zivota ked som to chcel naladit.ale teaz mam RR3 a ide to ako po masleB)
Zaznamenané

I hate commercion
Hosť
« Odpoveď #3 kedy: 01. Máj , 2006, 14:43:27 »

no neviem,ci som to pochopil..:) ked napr.ladim tenke e...naladim normalne prazdnu strunu a potom skusim na 12.prazci a tam je napr vyssie..tak co potom?
Zaznamenané
Hosť
« Odpoveď #4 kedy: 01. Máj , 2006, 14:47:52 »

Posunieš kamen dozadu.
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #5 kedy: 01. Máj , 2006, 14:49:13 »

vlado hudec napísal:
Citácia
no neviem,ci som to pochopil..:) ked napr.ladim tenke e...naladim normalne prazdnu strunu a potom skusim na 12.prazci a tam je napr vyssie..tak co potom?


V tomto prípade posúvaš kameň na kobylke smerom od krku.
Ak bude oktáva na 12 pražci podladená, kameň posunieš smerom ku krku.
Zaznamenané

metalhead
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 459



« Odpoveď #6 kedy: 01. Máj , 2006, 14:50:07 »

tak sa prezehnaj a skus posunut kamienok smerom ku snimacom.potom nalad tu strunu este raz na e a skus ci to na 12 prazci ladi.ak to je rozladene este viac,tak som sa kopol a mal si ten kamienok posunut smerom od snimacov:laugh: ha ha ha


uz ma predbehli...Popiskujem si

Naposledy upravil metalhead, : 01.05.2006 o 15:52
Zaznamenané

I hate commercion
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #7 kedy: 01. Máj , 2006, 14:56:51 »

vlado hudec - flazolet nad 12-tym prazcom je presna polovicka znejucej struny a je to fyzikalne presna oktava za kazdych okolnosti, aj keby ta struna mala 100 rokov. A ty potrebujes prisposobit spravne ladenie struny. Takze potrebujes docielit to, aby ton zahraty na 12-om prazci znel PRESNE tak isto, ako ten flazolet (o ktorom vieme, ze je presna oktava). A na to su kamene na kobylke.

Ak znie ton na 12 prazci vyssie, ako ten flazolet, potreboval by si spravit cosi take, ze ako keby si posunul cely prazec blizsie k nultemu prazcu (aby znel ten ton nizsie). To samozrejme nie je mozne, takze spravis to, ze posunies kamen smerom dalej od krku.

A naopak - ak zneje ton na 12-om prazci nizsie, ako flazolet a chcelo by to ako keby posunut prazec smerom ku kobylke, tak to kompenzujes tak, ze posunies kamen smerom ku krku (a tym ten prazec vlastne bude k tej kobylke blizsie).

Nezamotal som Ta prilis ?
Zaznamenané
Hosť
« Odpoveď #8 kedy: 01. Máj , 2006, 15:26:33 »

no a este mi niekto vysvetlite,co su to tie kamene..asi som mal povedat,ze mam Floyd rose..kamene,to myslite to,co mi drzi strunu vo Floyde?
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #9 kedy: 01. Máj , 2006, 16:19:32 »

Kamen su to, na com struna lezi a co sa da posuvat dopredu - dozadu.
Zaznamenané
Hosť
« Odpoveď #10 kedy: 01. Máj , 2006, 17:45:00 »

takze ak som to spravne pochopil,najvhodnejsie je to robit vtedy,ked sa menia struny...pretoze ked budem hybat tym kamenom aj tak musim tu strunu uplne uvolnit..ci nie?
Zaznamenané
Altostratus
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2211


Ääliö, älä lyö! Ööliä läikkyy!!


WWW
« Odpoveď #11 kedy: 01. Máj , 2006, 17:55:32 »

Mimochodom, zopár tipov ohžadom ladenia oktáv na Floyd-Rose mechanike by sa hodilo aj mne.
Pokiaž viem, tak na to, aby som na takejto mechanike posunul kameň, musím uvožniť strunu. Tým sa ale zmení pnutie medzi pružinami a strunami a opätovné doladenie gitary chvížku trvá. Neexistuje nejaká finta, ako zjednodušiť ladenie oktáv na FL?
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #12 kedy: 01. Máj , 2006, 18:03:48 »

No na Floyd Rose sa to naozaj robi pri aspon trochu povolenej strune. Oktavy sa sikne niekedy podoladovat aj priebezne, nie len pri novych strunach.

Nejaku extra urychlovaciu fintu na Floyd nepoznam...
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #13 kedy: 01. Máj , 2006, 18:08:26 »

Keď meníš struny dosť často (do mesiaca napr.), nemusíš dožadovať oktávy, gitara ostane vcelku nastavená. Keď máš struny dlhšie, hlavne tenké struny (najviac e) idú v polohách pod tón, tzn. treba posúvať kameň ku krku, aby sa na 12 pražci tón zdvihol a gitara ladila. Potom pri výmene všetkých strún treba kamene posunúť naspäť. Časom už to budeš mať v oku, kožko máš kameň posunúť.

Zoberme si prípad, že chceme vyladiť len jednu strunu - tak je najlepšie povoliť len ju (dvojicu strún uvožniť zo zámku za nultým pražcom) a posunúť kameň, aby ladila. Vtedy sa floyd vyrovnáva po doladení struny a viacmenej ostane vyvážený. Keby si dal všetky dole, posunul kamene a potom chcel struny naladiť, bude ti to trvať vežmi dlho.
Zaznamenané

cabal
nováčik
*
Príspevkov: 25


« Odpoveď #14 kedy: 24. Júl , 2006, 12:26:20 »

No E A D som klrasne naladil ale ked uz xcem naladit G B E tak mozem posuvat kamenmi ako len xcem a prd  to pomaha....netreba dat nizsie alebo vissie kobylu??:dry:
Zaznamenané
Strán: [1] 2 3 ... 10 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.099 sekund, 22 otázok.