Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: VENUJTE 2% z daní aj na podporu gitarového fóra. Ďakujeme!!
29. Apríl , 2024, 17:30:28
Strán: [1] |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Predpatie (bias) u lampovych zosilovacoch  (Prečítané 3438 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
proghopik
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 4302


PATRÍM DO PIVNICE!


« kedy: 06. Júl , 2006, 10:30:04 »

Celkom ma zaujima, ako zistim na lampovom aparate, ze mam prilis silny bias (predpatie) na vykonovych lampach (EL34)?
Na forach som cital, ze sa to moze prejavit tym, ze anoda v lampe ziari do cervena a lampy su prilis horuce. Pytam sa to preto, ze moj Hiwatt ma fixny bias a preto sa dost bojim experimentovat s lampami (hlavne novymi), aby nebol problem. Teraz v nom mam stare Tesly (predtym nepouzivane) a vsetko fici ako ma, len som si vzdy vsimol, ze moje vykonove lampy su horucejsie a produkuju viac tepla ako u vacsiny inych zosikov, co som porovnaval. Co som sa docital, tak Hiwatty mavaju plate voltage okolo 490-525V, bias voltage na lampe 37-42 V. Bohuzial v tychto veciach sa skoro vobec nevyznam, jedine z for co citavam som sa obcas cosi dozvedel, ale mam v tom zmatok.

Naposledy upravil progrocker, : 06.07.2006 o 11:50
Zaznamenané

kkoti môžu robiť technicky dobru hudbu ale nie pocitovo alebo nie su kok*ti lebo umenie ide cez pocity. Jedine ked môže kkt robit dobru hudbu je ked jukeboxuje teda hra do botky nacvičené cudzie veci
ff
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2386



« Odpoveď #1 kedy: 06. Júl , 2006, 12:16:40 »

Hiwatt 50 by mal byť nastavený tak,že cez koncové lampy tečie prúd 20 až 35 mA.Pokaiaž sa v tom nevyznáš,tak si to daj nastaviť-Beck,Brďo...A fixný bias sa dá jednoducho prerobiť na regulovatelný.Keď ho máš zle nastavený,tak väčšinou to zistíš tak,že potichšie hrá zle-škaredé výšky,menej tlstý zvuk.Alebo potom meraním.
Zaznamenané
proghopik
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 4302


PATRÍM DO PIVNICE!


« Odpoveď #2 kedy: 07. Júl , 2006, 00:16:28 »

ffamp napísal:
Citácia
Hiwatt 50 by mal byť nastavený tak,že cez koncové lampy tečie prúd 20 až 35 mA.


Vyssi, az okolo 40. Citujem technika:

\"my DR504 measured 517 volts on the plates\"

\"43 milliamp (43mA). Normally, EL34\'s are biased in between 35 to 40 mA, depending if you like a \"cold\" sound or a more \"brown\" sound. Of course, going too high with the milliamps will shorten tube life.
Most Hiwatts run with rather high plate voltage, and for that reason, putting rubbish tubes in is highly not recommended.  
I\'m sure those Siemens tubes will work wonderfully with the amp (handle the high plate voltage just fine).\"

Tym je problem, ze vacsina dnesnych lamp sa do neho nehodi, takze musim zhanat do zasoby staru produkciu.

Naposledy upravil progrocker, : 07.07.2006 o 01:20
Zaznamenané

kkoti môžu robiť technicky dobru hudbu ale nie pocitovo alebo nie su kok*ti lebo umenie ide cez pocity. Jedine ked môže kkt robit dobru hudbu je ked jukeboxuje teda hra do botky nacvičené cudzie veci
Milos1
stály hosť
*****
Príspevkov: 1250


Wherever you go, there you are!


« Odpoveď #3 kedy: 07. Júl , 2006, 05:53:41 »

Tak zase ked tam raz das dobre lampy, tak ti vydrzia aj 20 rokov.
Zaznamenané

Gretsch, Gibson, Epiphone, C.F.Martin, Höfner, Boss, TCE, Vox, Fender, Elixir, Dunlop. www.neuszer.sk www.prorock.sk www.on-board.sk
ff
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2386



« Odpoveď #4 kedy: 07. Júl , 2006, 06:27:14 »

Pri takom anódovom napätí-vyše 500V je 40 mA docela mäso,to sa ani nedivím,že to dosť kúri.Ja mám tabulky od RUBY TUBES a tam doporučujú taký prúd ako som uviedol.Píšu tam,že anódové napätie je u 50W Hiwatt-a je cca 460V.A teraz som si pozeral niečo o Hiwatt a tiež čo som našiel technické informácie,tak tam píšu napätie  460V.Akurát som natrafil na DR 504 OL a ten má napätie 506V a na bias mu ide 40 V,ale tam by bolo lepšie,keby písali hodnotu prúdu a nie napätia.

Naposledy upravil ffamp, : 07.07.2006 o 07:32
Zaznamenané
brko
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1948



WWW
« Odpoveď #5 kedy: 17. December , 2012, 10:28:03 »

tak ma napadlo kedze nemam nikoho vhodneho v okoli komu by som zaniesol amp na nastavenie biasu ...

je to skutocne az taka veda ?
takto pohravam sa s myslienkou ze by som sa do toho pustil sam

ruky klave nemam, merak mam ....

co poviete . s dajakou hotentoten pomocou. a obrazkovou prilohou co by som tu pastoval by som to hadam zmaknul

v skratke si to predstavujem tak ze odmeriam dajake napatie v mA na novych lampach pri zapnutom power.
a potom dajakym trimrom zase pokrutim pre kazdu lampu zvlast rovnake napatie ako som nameral na lampach . hotovo ..

co?
Zaznamenané

Zvukár Andrej
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2177


WWW
« Odpoveď #6 kedy: 18. December , 2012, 17:08:45 »

tak ma napadlo kedze nemam nikoho vhodneho v okoli komu by som zaniesol amp na nastavenie biasu ...

je to skutocne az taka veda ?
takto pohravam sa s myslienkou ze by som sa do toho pustil sam

ruky klave nemam, merak mam ....

co poviete . s dajakou hotentoten pomocou. a obrazkovou prilohou co by som tu pastoval by som to hadam zmaknul

v skratke si to predstavujem tak ze odmeriam dajake napatie v mA na novych lampach pri zapnutom power.
a potom dajakym trimrom zase pokrutim pre kazdu lampu zvlast rovnake napatie ako som nameral na lampach . hotovo ..

co?
Urobíš to sám ľahko:
Ak ten zosík nemá katódové odpory (väčšinou nemá), zmeraj pri vypnutom odpor anódových vinutí výstupáku - sú rôzne. Potom zapni zos. a zmeraj napátia na tých vinutiach bez vybudenia. Ohmov zákon a vieš anódový prúd, ten je trochu menší, ako katódový, ale nevadí. Ak máš trimer, alebo dokonca dva, pokrútiš a hotovo.

Ale daj bacha na stovky Voltov na tých anódach.
Zaznamenané
Bhlokvva
stály hosť
*****
Príspevkov: 1032



WWW
« Odpoveď #7 kedy: 24. December , 2012, 20:59:28 »

Urobíš to sám ľahko:
Ak ten zosík nemá katódové odpory (väčšinou nemá), zmeraj pri vypnutom odpor anódových vinutí výstupáku - sú rôzne. Potom zapni zos. a zmeraj napátia na tých vinutiach bez vybudenia. Ohmov zákon a vieš anódový prúd, ten je trochu menší, ako katódový, ale nevadí. Ak máš trimer, alebo dokonca dva, pokrútiš a hotovo.

Ale daj bacha na stovky Voltov na tých anódach.

To si mu napisal najkratsiu moznu verziu, ale on chcel merat napatia v mA, takze...  Bavím sa skvele
Zaznamenané

Aky je rozdiel medzi vranou?
Strán: [1] |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.057 sekund, 22 otázok.