Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Nové smerovanie portálu  - podpora a propagácia aktivít členov fóra !!
20. Apríl , 2024, 14:06:51
Strán: [1] 2  Všetko |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Art/Prog/... Rock?  (Prečítané 8070 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
avalturien
nováčik
*
Príspevkov: 43


« kedy: 12. Júl , 2006, 13:28:04 »

Viete mi poradit s cim zacat? Som v tomto smere nedozrety jedinec...su aj nejake definicie(co je to ProgRock/ArtRock/...)? Kto s tym zacal? V akom obdobi? Prosim, nabazte sa mojej progresivnej nedokonalosti...chcem pocut vlny nazorov:)
Zaznamenané
pista58
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 6966



« Odpoveď #1 kedy: 12. Júl , 2006, 13:31:16 »

neboj,dobehne progrockej a da ti taky zoznam,ze to nevypocujes do vianoc:silly:
Zaznamenané

o-yep sro
proghopik
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 4302


PATRÍM DO PIVNICE!


« Odpoveď #2 kedy: 12. Júl , 2006, 14:56:36 »

Hm, dobra tema, len trosku siroka vzhladom na moju lenivost. :woohoo:
Ale aspon strucne, celkovo nejaka vseobecna definicia progrocku/artrocku neexistuje. Radia sa do toho zvycajne tieto subzanre: symfonicky rock, jazzrock, fusion, spacerock, RIO (rock in opposition), Zeuhl, elektronicka hudba, progrock s folkovymi prvkami, dokonca aj moderna vazna hudba atd atd. Cize vseobecne ide u hudbu nemainstreamovu, ale neda sa nejako presnejsie vymedzit.

Co sa tyka casovej osy, tak vseobecne sa za prvy progrockovy album povazuje prvy album od King Crimson (1969) alebo niektore albumy od The Nice (roky 1967-1969), kde hral Keith Emerson. Niektori dokonca za prvy progovy album povazuju Sgt. Peppers.... od Beatles. Celkovo bol progrock najviac rozsireny a pestry pocas 70tych rokov, kde sa hrali jeho vsetky varianty a bol rozsireny po celom svete. 70te roky su aj vseobecne povazovane za najlepsie obdobie co sa takejto hudby tyka a ja mam tuto dekadu tiez najradsej. Od konca 70tych/zac. 80tych rokov to islo rychlo dolu vodou a tento zaner sa hral uz iba v niektorych statoch ako Francuzsko, Spanielsko atd., v UK vobec. Namiesto neho sa viac presadzuje tzv. neoprog, ktory miesa a vykrada klasicky symfonicky rock s mainstreamom a popom a vznikaju casto rozne paskvily (moj nazor). Osobne tuto odnoz skutocne nemusim, vadi mi na nej uspievany charakter, zvacsa otrasna 80s produkcia a celkovo akasi naivita a gycovost. V 90tych rokoch zazil progrock akusi renesanciu, najma v Skandinavii, Francuzsku, Taliansku a USA a takto preziva az dodnes. V podstate ale uz zasadne nic nove od 70tych rokov podla mna nepriniesol, mozno s vynimkou fuzie s metalom. Takze odporucam sa spociatku zacat hrabat v najma britskych kapelach zo 70tych rokov, tie su na uvod najvhodnejsie. Osobne mam najradsej scenu britsku, taliansku, francuzsku a nemecku. Kopa skvostov sa da najst aj z Holandska, Skandinavie, Spanielska alebo Juznej Ameriky, ktore su casto podfarbene ich domacou folkovou hudbou, co su casto velmi zaujimave a originalne kombinacie. Asi tak. :)

Naposledy upravil progrocker, : 12.07.2006 o 15:58
Zaznamenané

kkoti môžu robiť technicky dobru hudbu ale nie pocitovo alebo nie su kok*ti lebo umenie ide cez pocity. Jedine ked môže kkt robit dobru hudbu je ked jukeboxuje teda hra do botky nacvičené cudzie veci
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #3 kedy: 12. Júl , 2006, 15:45:59 »

No a ked teda odporucania a bol tu spominany jazzrock a okrem toho sme na gitarovom fore, velmi odporucam kapelu Mahavishnu Orchestra.

Ustredna postava gitarista John McLaughlin + partia hovadskych dodnes velmi ocenovanych muzikantov, ako bubenik Billy Cobham, klavesista Jan Hammer ci huslista Jerry Goodman alebo Jean LucPonty. Vsetko mena, ktore by muzikant s rozhladom mal aspon registrovat, ked nie rovno poznat. Ako to tak byva, prve 2-3 albumy najlepsie, potom uz trochu vlaznejsie, ale ja aj tak odporucujem od Mahavishnu Orchestra vsetko.

A kedze sme gitaristi, odporucujem sa trochu zoznamit s Johnom McLaughlinom ako takym, napriklad jeho dalsi projekt Shakti - unikatna virtuozna akusticka fuzia indickeho folkloru s McLaughlinovym ponimanim moderneho jazzu.

Naposledy upravil rastis, : 12.07.2006 o 16:59
Zaznamenané
proghopik
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 4302


PATRÍM DO PIVNICE!


« Odpoveď #4 kedy: 12. Júl , 2006, 15:48:29 »

rastis napísal:
Citácia
No a ked teda odporucania a bol tu spominany jazzrock a okrem toho sme na gitarovom fore, velmi odporucam kapelu Mahavishnu Orchestra.


Ja radsej ani nezacnem odporucat, lebo by som znicil klavesnicu. ha ha ha

Od Mahavishnu u mna boduju prve dva (najviac ale prvy, to bol prelomovy album na rok 1971) a live z roku 73 co mam.
Zaznamenané

kkoti môžu robiť technicky dobru hudbu ale nie pocitovo alebo nie su kok*ti lebo umenie ide cez pocity. Jedine ked môže kkt robit dobru hudbu je ked jukeboxuje teda hra do botky nacvičené cudzie veci
avalturien
nováčik
*
Príspevkov: 43


« Odpoveď #5 kedy: 12. Júl , 2006, 20:34:23 »

Dakujem za vycerpavajuce odpovede a objasnenia. Uz teda priblizne viem, co a ako...
McLaughlina a Jean LucPontyho som videl na videu, Billyho Cobhama poznam po mene...McLaughlin hral s Pacom DeLuciom flamenco/jazz/...velmi sa mi pacili. Jean LucPonty hral so skupinou, tipujem, v osemdesiatych rokoch na BJD. Tiez som ich videl s nahravky. Jeho gitarista mal skvelo vymyslene staccato-medzi strunami a rezonancnou doskou mal !SPONGIU!:side:  Este raz dik, pustim sa do hladania spomenutej hudby...
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #6 kedy: 12. Júl , 2006, 22:30:13 »

Ak sa vies \"bezstarostne\" dostat k muzike, zacni albumom Inner Mounting Flame z roku 1971. Tam este nehral Ponty, ale Jerry Goodman na husle a je to asi nanadupanejsi Mahavishnu, druhy album Birds of Fire je ta ista zostava a je to podobna smrst. Album Apocalypsa z roku 1974 je dost iny, velmi \"vzdusny\" a \"hlboky\" v novej zostave - odisiel Jan Hammer, miesto Billyho Cobhama prisiel dalsi bubenik dabel Michael Walden, miesto Goodmana prisiel Ponty. Je to zvlastny album. Dalsi bol Visions Of The Emerald Beyond (1975) a tam sa vratilo vela z naboja prvych dvoch albumov, ale zostalo kopec atmosfery z predchadzajuceho albumu - toto mam od Mahavishnu asi najradsej... A tak dalej :)
Zaznamenané
avalturien
nováčik
*
Príspevkov: 43


« Odpoveď #7 kedy: 14. Júl , 2006, 10:52:10 »

Ako to bolo a je na Slovensku? Kto sa medzi prvymi vymanil s \"typickeho hudobneho sujetu\" ? Co si myslite? Aky podnet vyvolal reakciu, ze \"take nieco tu este nebolo\"? Nechodme ale prosim do doby kamennej;)
 
P.S.: Pocuval som zatial iba raz In The Court of the Crimson King a zaznam z Beat Club Performance- ELP-America. Mne sa zda, ze v \"progrocku\", v tomto ranom su emocie hudobnikov viac citit(dynamika, zrychlovanie, nareky, pauzy...). Budem sa snazit si to vypocut viackrat a zobrat si z toho nieco. Onedlho budem mat 1.album Mahavishnu Orchestra:)
Zaznamenané
avalturien
nováčik
*
Príspevkov: 43


« Odpoveď #8 kedy: 16. Júl , 2006, 21:24:51 »

Tak, prave som pocul 1.krat Mahavisnu-z 1. albumu -awakening. Po prvom vypocuti som z toho bol:woohoo: Konecne som pocul niekoho, kto vedel svoju enormnu zrucnost efektne vyuzit tak, aby sa to dalo pocuvat. Prehanam, ale velmi sa mi to paci:)
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #9 kedy: 16. Júl , 2006, 21:34:04 »

Coze si to pocul ? Ake Mahavishnu ?
Zaznamenané
Sulo
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 116


without hope you cannot start a day


WWW
« Odpoveď #10 kedy: 20. Júl , 2006, 08:33:04 »

Myslim ze je tazke hovorit ti s cim zacat. Skutocne dobrej hudby v art prog rocku je vela. Najlepsie je zacat klasikou. Ako uz progrocker napisal naj obdobie tejto hudby bolo v 70 rockoch. Nieco mozno v 80. Mnohe bandy dnes hraju len slaby odvar toho co hrali v tej dobe. Neolutujes ak si zozenies nieco starsie od YES. Tu kapelu mam strasne rad nakolko je aj hudobne aj textovo prijemna. Prestriedali sa tam vyborni  hudobnici a je to jedna z ikon artrocku. Stare obdobie GENESIS je tiez super akurat vokalne dofarbenie tam trochu postradam nakolko spieval len Gabriel, Collins. Tretia kapela co odporucam je JETHRO TULL. Zaujimave spojenie klasickej hudby s rockom. Z ceskoslovenskej tvorby urcite FERMATA, KOLEGIUM,PRUDY,MODRY EFEKT,PROGRES,STROMBOLY. Je toho ovela viac ale na zaciatok by ti to malo stacit.Žmurk
Zaznamenané
avalturien
nováčik
*
Príspevkov: 43


« Odpoveď #11 kedy: 18. Október , 2006, 20:36:55 »

Neskoro, ale predsa:P : Mahavishnu-The Inner Mounting Flame-Awakening...predstavte si: bolo asi 23 hodin a stiahla sa mi od nich prva skladba-spominana Awakening...po jej vypocuti som sa citil na 18 koleciek okolo nasej bytovky, ktora nie je velmi mala... proste mi ta skladba padla vhod:laugh: velmi sa mi paci tiez You know, You know z toho isteho albumu. Vzdy si aj tak albumy radsej vypocujem cele. Mam uz tiez: Fermata-Piesen Z Hol,   Van Der Graaf Generator-Pawn Hearts,   Yes-Fragile, Close To The Edge, The Yes Album,   ELP-Emerson, Lake, Palmer,   King Crimson-In The Court Of The Crimson King, Larks Tongues In AspicJa som čert.. je to uplny nařez! tiez mam ukazky zo stranky Persona Grata Žmurk  tiez pocuvam Oldfielda, Zappu + ine...cestou do skoly sa toho da stihnut dost:lol:
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #12 kedy: 18. Október , 2006, 20:41:46 »

avalturien - B) :) Beeee
Zaznamenané
avalturien
nováčik
*
Príspevkov: 43


« Odpoveď #13 kedy: 18. Október , 2006, 20:55:40 »

B) :) Beeee ... :dry:  ... ha ha ha asi tak:) som gymnazista, tak nestiham. Tiez vo volnych chvilach radsej cvicim... to bola enormne rychla odpoved...na moje pomery:side: Prajem hudobne sny...čús!
Zaznamenané
proghopik
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 4302


PATRÍM DO PIVNICE!


« Odpoveď #14 kedy: 18. Október , 2006, 20:59:50 »

avalturien napísal:
Citácia
Mam uz tiez: Fermata-Piesen Z Hol,   Van Der Graaf Generator-Pawn Hearts,   Yes-Fragile, Close To The Edge, The Yes Album,   ELP-Emerson, Lake, Palmer,   King Crimson-In The Court Of The Crimson King, Larks Tongues In AspicJa som čert.. je to uplny nařez! tiez mam ukazky zo stranky Persona Grata Žmurk  tiez pocuvam Oldfielda, Zappu + ine...cestou do skoly sa toho da stihnut dost:lol:


Treba postupne Anglanov nechat a prejst na ine exotickejsie sceny. :)
Zaznamenané

kkoti môžu robiť technicky dobru hudbu ale nie pocitovo alebo nie su kok*ti lebo umenie ide cez pocity. Jedine ked môže kkt robit dobru hudbu je ked jukeboxuje teda hra do botky nacvičené cudzie veci
Strán: [1] 2  Všetko |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.044 sekund, 22 otázok.