Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Zaregistroval si sa, ale ten prekliaty mail nechodí a stále nechodí?

Skontroluj si SPAM.

(fakt, robíme, čo sa dá, ale gmail.com si nedá povedať)
20. Apríl , 2024, 16:43:51
Strán: [1] 2 3 ... 14 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: absolutny sluch  (Prečítané 40871 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
sivko
nováčik
*
Príspevkov: 30


« kedy: 19. Júl , 2006, 19:53:30 »

Czesc!

Zaujimalo by,co to vlastne absolutny sluch je?Nieco som o tom uz pocul, ale informacie co mam teraz mi nepostacuju...

Takze len piste a piste:side:
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #1 kedy: 19. Júl , 2006, 20:07:33 »

Absolutny sluch je dost vzacna vec. Ide o to, ze dokazes zfleku trafit nazov kazdeho tonu, co pocujes. Hocico sa ozve a si schopny povedat co to je za ton. Je to vrodena vec. Cvicenim sa to da istej miery nabiflit, ale nie je to uplne ono. Napriklad ja dokazem bez ladicky naladit vo velkej rychlosti gitaru len na prazdne struny a po konfrontaci s ladickou to bude sediet na 1/8 tonu (mnohi odtialto to mozu potvrdit). Skratka cely zivot sa babrem s gitarami, nikdy som moc neuznaval ladicky a nacvicil som si to. Ale uz keby si mi brnkol ton na klaviry, nemam sajn, co to je za ton. Vlastne ani na tej gitare, dokazem ju len zhlavy naladit...

Oproti tomu je bezny hudobny sluch - clovek je schopny rozoznat, co je falosne, je schopny rozoznat, ci dany interval medzi tonmi je spravny. To moze mat niekto citlivejsie, niekto menej. Niekto je schopny rozoznavat tak niekde po 1/4 tonu, niekto uplne \"presne\". Takyto sluch moze mat hocikto - aj ked v zivote s muzikou nic nemal, pozna, ked mu nieco v pesnicke \"nesedi\" (je to falosne). Aj hudobny sluch sa da cvicenim cibrit do vacsej presnosti.

No a potom su ludia, ktori nemaju sajn, co akurat zneje, nerozoznaju, co je vyssie, co je nizzsie - nic.

Tych absolutnych je mozno nejake 1%. Tych \"normalnych\" sluchistov a tych \"hluchych\" je tak 1:1.
Zaznamenané
sivko
nováčik
*
Príspevkov: 30


« Odpoveď #2 kedy: 19. Júl , 2006, 20:11:57 »

waw, takze musi to byt vrodene?A zaujimalo by ma, ze ci mu nerobi problem,ked napriklad buchnem dve palicky o seba.Aj vtedy pocuje aky je to ton?
Zaznamenané
hangar_18
stály hosť
*****
Príspevkov: 907



« Odpoveď #3 kedy: 19. Júl , 2006, 20:16:48 »

si nepozeral pala haberu v porote superstar?ha ha ha
Zaznamenané
sivko
nováčik
*
Príspevkov: 30


« Odpoveď #4 kedy: 19. Júl , 2006, 20:31:27 »

Superstar?ne, to ma obchadzalo ako sa len dalo:blink:
Hangar neviem ci sa mi to zda, ale citim v tvojom prispevku trosku ironie:woohoo:
Zaznamenané
midlo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 548



« Odpoveď #5 kedy: 19. Júl , 2006, 20:35:11 »

rastis napísal:
Citácia
Absolutny sluch je dost vzacna vec. Ide o to, ze dokazes zfleku trafit nazov kazdeho tonu, co pocujes. Hocico sa ozve a si schopny povedat co to je za ton. Je to vrodena vec. Cvicenim sa to da istej miery nabiflit, ale nie je to uplne ono. Napriklad ja dokazem bez ladicky naladit vo velkej rychlosti gitaru len na prazdne struny a po konfrontaci s ladickou to bude sediet na 1/8 tonu (mnohi odtialto to mozu potvrdit). Skratka cely zivot sa babrem s gitarami, nikdy som moc neuznaval ladicky a nacvicil som si to. Ale uz keby si mi brnkol ton na klaviry, nemam sajn, co to je za ton. Vlastne ani na tej gitare, dokazem ju len zhlavy naladit...

Oproti tomu je bezny hudobny sluch - clovek je schopny rozoznat, co je falosne, je schopny rozoznat, ci dany interval medzi tonmi je spravny. To moze mat niekto citlivejsie, niekto menej. Niekto je schopny rozoznavat tak niekde po 1/4 tonu, niekto uplne \"presne\". Takyto sluch moze mat hocikto - aj ked v zivote s muzikou nic nemal, pozna, ked mu nieco v pesnicke \"nesedi\" (je to falosne). Aj hudobny sluch sa da cvicenim cibrit do vacsej presnosti.

No a potom su ludia, ktori nemaju sajn, co akurat zneje, nerozoznaju, co je vyssie, co je nizzsie - nic.

Tych absolutnych je mozno nejake 1%. Tych \"normalnych\" sluchistov a tych \"hluchych\" je tak 1:1.


To co mas ty rastis, to je tzv. tembr - to znamena poznas farbu jedneho nastroja a si zhruba nauceny kde to je, da sa to vycvicit az do menovania tonov po zazneni, ale stale to nie je absolutny sluch.
Moderne studie hovoria o tom, ze s absolutnym sluchom sa rodi kazdy, len ho do 4. roku zivota vacsina ludi zabudne. Treba brat do uvahy ze je to vec psychicka, a teda nazory typu \"to sa neda naucit, s tym sa musis narodit\" su zastarale a neaktualne - aj ked priamych dokazov o \"nauceni sa\" absolutneho sluchu je malo, absolutny sluch sa da naucit, je to vsak velka drina. Mne sa napriklad rano ked sa zobudim podari dat uplne presne a(=440) v dvoch z troch pokusov (samozrejme nie za sebou ale bezprostredne po prebudeni - vtedy ma clovek prazdnu hlavu :) )
Absolutny sluch je o pocuti absolutnej vysky tonov, ale o ich charaktere, alebo farbe (podobny princip ako identifikacie obratu akordu alebo druhu akordu, pripadne intervalu), aj ked jeden absolutny sluchista mi tvrdil opak - on si vraj predstavi v akej vyske je ten ton. Treba povedat, ze je to malo preskumana oblast. V jednej veci ale s Rastisom nesuhlasim: a to su tie pocty. Hudobne hluchych ludi je najmenej (nepamatam si ciselny udaj) - a povazuje sa to za chorobu, tito sa este clenia na uplne hudobne hluchych a ciastocne hudobne hluchych.. Urcitu vacsiu cast populacie tvoria ludia s absolutnym sluchom (tiez je to male cislo) a drviva vacsina ludi ma sluch relativny, v roznej kvalite ktory sa da rozvijat.
Este dodam ze aj absolutny sluch sa cleni na tzv. aktivny a pasivny. Pri pasivnom vie subjekt identifikovat akykolvek pocuty ton, ale od urcitej hranice nevie povedat ci je presny alebo mimo (bez referencneho tonu). Kdezto majitel absolutneho sluchu vie identifikovat rozladeny ton, pomenovat ho, dokonca na poziadanie akykolvek ton zaspievat.
Dufam ze staci :)

Sivy vlas - ano, ak tie palicky urcity ton vydavaju - tzn. ak su ladene. Tazko by uz urcil ton blesku - pretoze to je zvuk. Treba rozlisovat medzi zvukom(nema periodicku stavbu) a tonom(periodicka vystavba)

Naposledy upravil midlo, : 19.07.2006 o 21:37
Zaznamenané
hangar_18
stály hosť
*****
Príspevkov: 907



« Odpoveď #6 kedy: 19. Júl , 2006, 20:42:17 »

Citácia
Mne sa napriklad rano ked sa zobudim podari dat uplne presne a(=440) v dvoch z troch pokusov (samozrejme nie za sebou ale bezprostredne po prebudeni - vtedy ma clovek prazdnu hlavu  )

si meras na ladicke?? :huh:
Zaznamenané
The Ripper
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 218


« Odpoveď #7 kedy: 19. Júl , 2006, 20:43:45 »

No ved akord viem uhadnut, podla zlozenia a farby tonov. To je samozrejme. Aj tony. Žmurk

Ale, napriklad, teraz mi tu huci ventilator v notebooku a ani za boha nepridem na to jaky to je ton. :D:D:D
Zaznamenané
iMbUS
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 3277



WWW
« Odpoveď #8 kedy: 20. Júl , 2006, 08:13:04 »

je tu niekto na fore, kto ma absolutny sluch?
Zaznamenané

Mame nejake novinky.
MusicMan JP-6, Fernandez Strat LTD | Fender Hot Rod DeVille 212
suro
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 108


WWW
« Odpoveď #9 kedy: 20. Júl , 2006, 08:37:33 »

co duri stage nechces sa zapojit:))) inak co vravite na postupne rozvijanie absolutneho hluchu....? to sa deje asi mne:)))
Zaznamenané
mufto
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 111



« Odpoveď #10 kedy: 20. Júl , 2006, 09:25:02 »

suro napísal:
Citácia
co duri stage nechces sa zapojit:))) inak co vravite na postupne rozvijanie absolutneho hluchu....? to sa deje asi mne:)))

Tým chceš povedať že Juro má absolútny sluch???Som nevedel.....
Zaznamenané

Live another day, fly a little higher, find another reason to stay...
guitman
otec
miestny štamgast
****
Príspevkov: 1986


guitman


WWW
« Odpoveď #11 kedy: 20. Júl , 2006, 10:48:36 »

Ja mám absolútny hluch aj to sa ráta vyhral som niečo? ha ha ha
chcece adresu na zaslanie výhry?:silly:

ale ankeda o absolútne najdebilnejšiu tému fóra by sa šikla. Popiskujem si
teda nemyslím túto....
Zaznamenané

tatko fóra
brianlover
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 347



« Odpoveď #12 kedy: 20. Júl , 2006, 11:22:09 »

da sa podla vas teda sluch cibrit, napr aj pomocou nejakych pomocok..ako napr www.earmaster.com  ??Popiskujem si
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #13 kedy: 20. Júl , 2006, 11:31:13 »

samozrejme
Zaznamenané

brianlover
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 347



« Odpoveď #14 kedy: 20. Júl , 2006, 11:35:04 »

hmm, uz som to stiahol..a celkom to je fajne, len nerozumiem nietorym anglickym nazvom intervalov..ale inac mi to celkom ide..ha ha ha ha ha ha
Zaznamenané
Strán: [1] 2 3 ... 14 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.037 sekund, 22 otázok.