Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Zaregistroval si sa, ale ten prekliaty mail nechodí a stále nechodí?

Skontroluj si SPAM.

(fakt, robíme, čo sa dá, ale gmail.com si nedá povedať)
25. Apríl , 2024, 09:26:58
Strán: 1 [2] 3 4 ... 14 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: absolutny sluch  (Prečítané 40884 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
Tomino
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 683


Barbar Onan


« Odpoveď #15 kedy: 20. Júl , 2006, 12:10:16 »

Sestra sa uci na konzerve operny spev, tam ich nutia aby si ten absolutny sluch cvicili je to v podstate nevyhnutelne.
Zaznamenané

Si píš!!!!Fast šmiring a undead singing is my life!!!
midlo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 548



« Odpoveď #16 kedy: 20. Júl , 2006, 13:07:36 »

Neviem na ake konzervo chodi, ale ku spevu vobec nepotrebujes absolutny sluch. Vlastne vobec nepotrebujes absolutny sluch. Pri speve je viac na skodu ako na uzitok.
Zaznamenané
Tomino
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 683


Barbar Onan


« Odpoveď #17 kedy: 20. Júl , 2006, 14:23:16 »

bratislavske konzervatorium-a ver mi ku spevu(k opernemu je to dost vyhoda) absolutny sluch potrebujes-obzvlast ku opernemu.Praveze by som povedal ze k hraniu na nastroji nieje az taky potrebny-ved predsa vies kde je aky ton a vies aku ma funkciu absolutny sluch je sice vyhoda a velka ale nieje nevyhnutnostou ale predstav si takeho operneho spevaka co sa ma naucit naspamat celu operu.A vie ze teraz ma spievat nejaky ton povedzme A tak ho musi sfleku zaspievat.

Naposledy upravil tomino, : 20.07.2006 o 15:26
Zaznamenané

Si píš!!!!Fast šmiring a undead singing is my life!!!
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #18 kedy: 20. Júl , 2006, 14:34:16 »

tomino napísal:
Citácia
...ved predsa vies kde je aky ton a vies aku ma funkciu ...


Napriklad na husliach ?

tomino napísal:
Citácia
...ale predstav si takeho operneho spevaka co sa ma naucit naspamat celu operu.A vie ze teraz ma spievat nejaky ton povedzme A tak ho musi sfleku zaspievat....


Nie je nic vynimocne, ze sa spevakovy tesne pred zaciatkom zahra referencny ton, aby sa chytil.

Stale si myslim, ze absolutny sluch je predovsetkym vrodena vec. Treningom sa k absolutnemu sluchu da priblizit, bez treningu sa to pomaly zase vytraca. Ale absolutny sluch bud niekto ma alebo nema - myslim si, ze to je raz dane...
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #19 kedy: 20. Júl , 2006, 14:34:34 »

Ty si pletieš, tomino, absolútny sluch s hudobným sluchom.
Absolútny sluch je ti pri speve na škodu, hlavne v zbore, keď celý zbor klesne napr. o 1/4 tónu, aj keď celkovo ladí medzi jednotlivými hlasmi, ale absolútny sluchár musí trpieť, lebo on počuje, že sú 1/4 tóna mimo tóninu a zle sa mu to spieva.

Hudobný sluch môžeš tréningom vymakávať. Presne o tom je aj tréning spevu, že sa treba učiť spievať všetky intervalové skoky, rozklady akordov, stupnice, nasadenie mimoakordických tónov do znejúceho akordu a pod. Preto (operný, jazzový) spevák musí vedieť spievať aj tóny, ktoré sa zdajú pre nespeváka v určitej harmónii nespievatežné.
Zaznamenané

Tomino
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 683


Barbar Onan


« Odpoveď #20 kedy: 20. Júl , 2006, 14:48:39 »

Rastis-dobre myslim nastroje kde su intervali zretelne -prazcova gitara, klavir, dokonca sa da vymakat a hra na husliach po akom tako treningu myslim ze vies kde aky ton je.Si vsimni ked sa niekto zacina ucit na husle tak je to mrte falosne ak ovsem nema uzasny sluch no ale ked uz hra tych par rokov je to lepsie.

Tu nejde o referencni ton.Tu ide o celu operu.V strede opery asi nikto spevakovy nebude hrat referencni ton.Ci hej?

Pitu-zo zborovym spevom mam tiez skusenost, speival som v lucnici a bol tam clovek ktory absolutny sluch mal-nepokladal to za nevyhodu.Ale v niecom tam pravda bude v zborovom speve to mozno nieje az taka vyhoda.No ale ja som skor hovoril o solovom speve. Ako si hovoril trenuju hudobny sluch-aby sa priblizili absolutnemu-ci sa mylim?Spevaci chcu co najlepsie vediet ako kde kedy maju aky ton zaspievat-a absolutny sluchar to aj vie.

Naposledy upravil tomino, : 20.07.2006 o 15:57
Zaznamenané

Si píš!!!!Fast šmiring a undead singing is my life!!!
Andrey
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 77



« Odpoveď #21 kedy: 20. Júl , 2006, 14:48:51 »

Pitu, zaujimavy prispevok....aj suhlasim...
Zaznamenané

sexova,cvièi,sexova,cvièi...
midlo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 548



« Odpoveď #22 kedy: 20. Júl , 2006, 15:26:21 »

tomino, absolutny sluch k praktizovaniu hudby akymkolvek sposobom nepotrebujes. Bud si nepochopil co ti sestra hovorila, alebo tvoja sestra nepochopila co od nej chcu (co je u spevakov bezne:) )  Alebo tomu kto ju uci svihlo v bedni. Myslim ze tretie je najmenej pravdepodobne, a najviac je pravdepodobne ze tomu nerozumes ty. Na to aby si sa naucil operu nepotrebujes vobec absolutny sluch. Uvedom si ze cely cas tam mas sprievod a ked nahodou nastupujes bez sprievodu, tak uz to je na tebe, aby si si vedel ten ton odvodit - napr od posledneho co si spieval. To iste musia vediet aj zboristi. Ako pisal pitu, absolutny sluchari tam trpia :) Niekedy aj preto, ze sa pouziva dydimicke ladenie.. Dokonca pokial mi je zname, solovi spevaci su na tom sluchovo casto o dost horsie ako zborovi, a prave aj koli tomu chodia obcas do zboru spievat.
Dalsia vec je, ze spevaci sa musia naucit pocuvat vnutornym sluchom. Casto sa stretam so spevakmi ktori sa pytaju ako to znelo, ci neboli falosni - lebo sa vraj vobec nepoculi (teraz nehovorim o rockovom koncerte ale o klasickom speve) prave preto, ze sa nevedia pocuvat vnutornym sluchom. Mozno aj to je to, co sa snazia tvoju sestru naucit.
Dlasia z moznosti je, ze tvoja sestra absolutny sluch ma, len o tom nevie, resp. ze ma nabeh na absolutny sluch, tak to u nej cvicia.
Ale to co si napisal ako prve je nonsens.
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #23 kedy: 20. Júl , 2006, 15:29:41 »

tomino - absolútny a hudobný sluch je rozdiel. Aj ja sa snažím, keď nemám poruke ladičku, orientovať podža môjho hlasového rozsahu. Takže si zaspievam najhlbší tón a keďže viem, ktorý to približne je (samozrejme tiež to závisí od rozospievania, hlasovej únavy a pod), tak sa zorientujem +- poltóna, v akej tónine by som mohol byť. Inak neviem si predstaviť, ako by som sa mohol naučiť presne uhádnuť niektorý tón, ktorý len tak zaznie, bez toho aby som predtým bol zorientovaný v nejakej tónine, keď proste to neviem uhádnuť. Ten človek a absolútnym sluchom to proste nejako má v sebe (ako radar :) ) a dokáže spoznať výšku nejakého tónu, ktorý len tak zaznie.
Hudobný sluch sa môže vyvíjať - presne, ako som spomínal. A nemali by to robiť len speváci, mali by sa aj muzikanti naučiť rozlišovať intervaly, akordy, stupnice a pod., aj by ich mali vedieť zaspievať.
Zaznamenané

iMbUS
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 3277



WWW
« Odpoveď #24 kedy: 20. Júl , 2006, 15:34:07 »

absolutny sluch by sa hodil zaciatocnemu gitaristovi, by si vedel vsetko stiahnut oducha, aj sola :) len by to nevedel zahrat no Žmurk
Zaznamenané

Mame nejake novinky.
MusicMan JP-6, Fernandez Strat LTD | Fender Hot Rod DeVille 212
Tomino
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 683


Barbar Onan


« Odpoveď #25 kedy: 20. Júl , 2006, 21:14:55 »

A mozno tomu nerozumie midlo-:) Ja tu nehovorim z brucha veci ale fakty-v lucnici je typek chorovod tenoru ktory ma absolutny sluch a to viem pretoze je to moj kamos.Nevadi mu to a je v pohode. Zle som napisal jednu vec-Musim uznat ze k spevu potrebujes hudobny sluch a co najlepsie sa priblizit absolutnemu ale ja som napisal ze absolutny.Sorry.Ale tu nejde o to.Hudobny sluch je a to vravim na 100 percent nevyhnutnostou pre spevaka Hlavne jazz opera a podobne. Predstav jazzovu skladbu kde musi spevak spievat v nejakom stredovekom mode.Sak to je nemyslitelne aby okamzite nevedel kde ma zacat a tu uz nemoze sa spoliehat na predosli ton pretoze skladba sa mohla posunut do uplne inej toniny.Nemam pocit ze v opere si clovek moze dovolit tk zavahat ze sa nejako chyti. Tam musis vediet aky ton ides spievat avediet kde ho mas posadit.Napriklad ked je v doprovode ticho a spevak spieva len s cembalom tzv-recitativ secco-ktore mu sice pomaha(zahra dva tri tony naraz) ale vela krat su dlhe pasaze bez toho.Dokonca ako som spomenul nielen v jazze ale i v opere sa pouzivali stredoveke mody.

Inac do opery chodim casto a nikto na svete ma nepresvedci ze ty solisti nemaju hudobny sluch na najvyssiej urovni. Naucit sa nieco tak komplexne a tazke ako Opera vyzaduje velku davku hudobnej zrucnosti ako i sluchu.:)

Naposledy upravil tomino, : 20.07.2006 o 22:18
Zaznamenané

Si píš!!!!Fast šmiring a undead singing is my life!!!
Tomino
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 683


Barbar Onan


« Odpoveď #26 kedy: 20. Júl , 2006, 21:16:27 »

pitu napísal:
Citácia

Hudobný sluch sa môže vyvíjať - presne, ako som spomínal. A nemali by to robiť len speváci, mali by sa aj muzikanti naučiť rozlišovať intervaly, akordy, stupnice a pod., aj by ich mali vedieť zaspievať.


Tako presne pitu.-To som myslel ale musim dodat co je mojim nazorom ze pre spevaka to obzvlastnou nutnostou
Zaznamenané

Si píš!!!!Fast šmiring a undead singing is my life!!!
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #27 kedy: 20. Júl , 2006, 23:02:31 »

tomino napísal:
Citácia
A mozno tomu nerozumie midlo

Musim uznat ze k spevu potrebujes hudobny sluch a co najlepsie sa priblizit absolutnemu ale ja som napisal ze absolutny.

Inac do opery chodim casto a nikto na svete ma nepresvedci ze ty solisti nemaju hudobny sluch na najvyssiej urovni.


tomino - midlo tomu rozumie vežmi dobre. Žmurk

Presne ako píšeš - k spevu potrebuješ hudobný sluch a sólisti ho majú vymakaný na najvyššiu úroveň. Ale nemá to nič s absolútnym sluchom, to je práve hudobný sluch, ktorý je potrebné vymakať.

Poznal som pár žudí, ktorí mali absolútny sluch - starý cigánsky pánko Eremiáš, ku ktorému som chodil na gitaru počas strednej školy. často som ho testoval, len tak mimochodom som brnkol nejaký tón na klavíri, keď som vedel, že nemá v uchu žiadnu tóninu a pýtal som sa naňho. Vedel určiť tón nejakej znejúcej dosky, keď sa na ňu udrelo. Raz sme stáli pred školou, išiel vlak okolo, zatrúbil, spýtal som sa ho na tón. Povedal, tak som ho presvedčil, aby sme išli do naspäť do školy, spieval som si ho, našiel na klavíri a bol to presne ten, ako povedal.

Ďalší s absolútnym sluchom bol chalanisko z elektrotechnickej fakulty, vedel horkoťažko brnknúť na gitare tak 3 akordy, nevenoval sa hudbe a vedel presne určiť tón. Bolo mu to nanič, nemal to ako využiť. Pýtal som sa ho, ako ho vie určiť, nevedel mi povedať, proste to vedel, mal to v sebe.

Na nejakej súťaži, kde sme boli so speváckym zborom, bol jeden ruský ženský zbor, kde bola polovica speváčok, aj ich dirigent s absolútnym sluchom. Dirigent dával pred skladbami začiatočné tóny jednotlivých hlasov z hlavy a zbor nemal šancu klesnúť počas skladby.

V našom zbore, aj keď bol dobrý a povyhrávali sme veža cien po súťažiach, by bol absolútny sluchár vežmi nešťastný, keď sme spievali celú skladbu napr. o poltón nižšie ako bolo napísané v partitúre. Absolútny sluchár by čítal partitúru a bol by nútený v skutočnosti spievať iné tóny, ako sú tam reálne zapísané, zatiaž čo my sme s tým problém nemali, keďže sme nevnímali spievanú tóninu inak ako tú v notách zapísanú.
Zaznamenané

midlo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 548



« Odpoveď #28 kedy: 20. Júl , 2006, 23:19:32 »

Tomino - garantujem ti, ze najtazsiu 4 taktovu melodiu na svete ti zaspieva kazde male decko, ani nemusi poznat noty, toboz mat absolutny sluch. Ak mas hudobny sluch, a hudobnu pamat, naucis sa spievat hocico - nazyva sa to imitacia a takym sposobom sa ucia spievat deti. Pre moderne deti je bezna stupnica dur, v ktorej sa vedia orientovat, pre niektore deti spod tatier je zase bezne pouzivat lydicky mod a dur im robi rovnake problemy ako inym detom lydicky mod. Ziadne z nich nema absolutny sluch - je to o nauceni sa niecoho. Ked chodis tak casto na operu, uz si si mohol vsimnut, ze ti spevaci maju urcite grify. To co som ti pisal o zapamatani tonu, alebo odvodeni tonu je bezna prax. Spevci si rovnako ako nastrojari musia vycvicit hmaty. Casom na to dojdes sam, alebo ostanes zit v mylnej prestave... :)
Zaznamenané
Sulo
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 116


without hope you cannot start a day


WWW
« Odpoveď #29 kedy: 21. Júl , 2006, 10:35:14 »

Skutocnost ze absolutny sluch je vec vrodena je jasna. To je tak ako bubenik co hra na bicie mesiac a nekolise. Ma vrodene metrum. Sam ich niekolko poznam. Poniektori musia cvicit s metronomom roky aby si boli uplne isti. Tak isto clovek moze vycvicit svoj sluch. To uz je ale o pamati. Tiez neviem aky ton je ked cinknem na pohar lebo nemam absolutny sluch ale keby sa cinklo na dva pohare myslim ze urcim interval. Tak isto komorne A mam v hlave len vdaka tomu ze si pamatam song ktory som pocul asi milionkrat a viem si ho zaspievat. Cize hudobny sluch je nutny pre kazdeho hudobnika aby mohol hrat spievat a da sa zdokonalovat a cvicit. Absolutny sluch je vec vynimocna vrodena ale nieje nevyhnutna pre hudobnika. A teraz idem cvicit hudobny hluch aby som sa priblizil slovenskej high pop scene. :) :)
Zaznamenané
Strán: 1 [2] 3 4 ... 14 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.09 sekund, 22 otázok.