Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: VENUJTE 2% z daní aj na podporu gitarového fóra. Ďakujeme!!
19. Apríl , 2024, 23:44:51
Strán: 1 2 [Všetko] |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: PRSTOKLADY STUPNIC (MODOV)  (Prečítané 22737 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
midlo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 548



« kedy: 20. Júl , 2006, 13:42:38 »

Ake prstoklady na stupnice pouzivate? Ja pouzivam iba prstoklady v boxoch. V modoch rozpisal nejake prstoklady bubbla, ale tie sa mi zdaju byt zhodne s klasickou gitarou, na elektrike sa vraj take nepouzivaju, lebo su daleko od vyuzitelnej praxe (jestli se nemylim)
Co na to pitu?

Naposledy upravil pitu, : 09.12.2006 2006 02:31
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #1 kedy: 20. Júl , 2006, 14:11:11 »

Podľa mňa najlepšie prstoklady pre cirkevné stupnice sú - vždy 3 tóny na jednej strune. Predpokladám, že tvoje hranie v boxoch znamená každý prstoklad v jednej polohe. Pri hraní 3 tónov na každej strune sa poloha pri prechode z hrubších na H strunu zvýši.
Takto vychádza 7 prstokladov na stupnicu (keď sa vychádza na najhrubšej strune od každého tónu danej stupnice), treba sa naučiť ich hrať každý samostatne a potom behať medzi nimi. Tým posúvaním medzi nimi sa dá prejsť vertikálne aj horizontálne celý hmatník a dá sa hrať všade. Dá sa zvyknúť potom, že už ti to tak sadne do rúk, že nemusíš ani uvažovať, kde sa na hmatníku nachádzaš.

Ale ani iné prstoklady nie sú zlé, čo je na týchto fajn, že je tam to pravidlo, takže sa dá možno ľahšie si zvyknúť. Zas na druhej strane prechod z G na H strunu pri rôznych stupnicových cvičeniach robí najväčší problém pri cvičení. Ale dá sa to zvládnuť.
« Posledná zmena: 23. September , 2011, 10:37:20 od Pitu » Zaznamenané

Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #2 kedy: 20. Júl , 2006, 19:11:03 »

Ja teraz zacinam cvicit toto

Kód:
Track 1
       Q    Q     Q    Q    Q           Q    Q    Q    Q     Q      
E||---10----8---------------------||-------------------------------||
B||--------------10----8----------||---10----8---------------------||
G||*------------------------9----*||*-------------9----7----------*||
D||*-----------------------------*||*-----------------------10----*||
A||-------------------------------||-------------------------------||
E||-------------------------------||-------------------------------||


   Q    Q     Q    Q     Q           Q    Q     Q    Q     Q      
-------------------------------||--------------------------------||
-------------------------------||--------------------------------||
*--9----7---------------------*||*------------------------------*||
*------------10----7----------*||*--10----7---------------------*||
------------------------10-----||--------------10----7-----------||
-------------------------------||-------------------------10-----||


Mal to v skole Shawn Lane, pre jednoduchost som to dal ako 5/4 takt. Problem je napriklad v 4. takte, kde malicek hra vsetky tony v 10. polohe. Ked zahram 10 na E strune a mam po nej zahrat 10 na D strune, tak to viem len cez akesi bare a mam strach, ze vo vacsej rychlosti by to mohlo robit bordel.

Riesenie sa mi zda byt hrat tych 5 tonov v 4. takte takto: malicek, ukazovak, prstennik, ukazovak, prstennik. Samozrejme tych prstokladov na cely hmatnik bude viac, cize este vela zabavy.
Zaznamenané

midlo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 548



« Odpoveď #3 kedy: 20. Júl , 2006, 20:23:40 »

Pitu - hranie v boxoch myslim v polohach. Ze napriklad g dur zanem na 3.prazci E struna a skoncim 3 prazec e struna. Skor mi ale islo o prstoklady 3 oktavovych stupnic s presuvanim polohy. Lebo v kazdej ucebnice su len tie polohy (boxy) a vacsinou su pisane dost nezmyselne  - mechanicky. Aspon mne tento pristup vobec nie je sympaticky.

Martin  je to jednoducha pentatonika - mne sa to najlepsie hra tak, ze 10prazec hra stale malicek. Asi ho mas ochabnuty, ked to nejde. Suk cvicenie 3-4 po celom hmatniku. tzn prstenik malicek, dalsia struna prstenik malicek atd..

Naposledy upravil midlo, : 20.07.2006 o 21:26
Zaznamenané
Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #4 kedy: 20. Júl , 2006, 20:27:35 »

Cize v kritickom okamihu spickou malicka zo struny E stihnes v pohode skocit na strunu D?
Zaznamenané

midlo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 548



« Odpoveď #5 kedy: 20. Júl , 2006, 20:43:55 »

hej nerobi mi to ziadny problem. Ale to bude tym, ze mam pomerne kratke prsty. Ked mas dlhe prsty pokojne si to v tom \"kritickom \" okamihu zamen za prstenik a mas to vyriesene

Naposledy upravil midlo, : 20.07.2006 o 21:46
Zaznamenané
Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #6 kedy: 20. Júl , 2006, 21:04:14 »

Lenze v polohe okolo 2. a 5. prazca to uz take lahke nie je dosiahnut. Naucim sa oba sposoby.
Zaznamenané

Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #7 kedy: 20. Júl , 2006, 23:13:24 »

martinLM - keď robíš nejaké takéto postupy, kde na ďalšej strune ti vychádza tón tým istým prstom, ako predtým zahratý tón, môžeš to hrať do určitej rýchlosti jedným prstom - tak, že prstom rýchlo preskočíš na druhú strunu. V niektorých prípadoch to môžeš hrať ako barre, ale musíš dávať pozor, aby ti tóny nepreznievali. Najlepšie je ale nacvičiť to tak, že na druhú strunu prejdeš iným prstom. Možno je to horšie na nacvičenie, ale potom ti to aj v pomalom aj v rýchlom tempe nebude robiť šarapatu.

midlo - Tak som to hranie v boxoch pochopil v predchádzajúcom mojom príspevku správne. Žmurk Pri hraní prstokladov v boxoch, ako ich midlo nazval, vychádzajú na viacerých strunách 3 tóny a na niektorých po 2 tóny na strunu. Nie je to zlé, ale nie je tam pravidlo, ako v prstokladoch, kde sa hrajú stále 3 tóny na každej strune.
Zaznamenané

midlo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 548



« Odpoveď #8 kedy: 25. Júl , 2006, 12:09:47 »

Pitu, ked mam napriklad D dorsku ako tuna na tejto tabulkke, je to pekne ze vidim kde je ktory ton, ale ako to prakticky cvicit? Spravit si tie prstoklady ze 3 tony na stunu? Cvicit v boxoch (polohach) mi pride nelogicke koli tomu, ze tam sa zvykne nezacinat a nekoncit tonikou, co je trosku od veci, pripada mi to iba ako mechanicke naucenie sa tonov..
« Posledná zmena: 02. Január , 2007, 12:51:10 od Pitu » Zaznamenané
Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #9 kedy: 25. Júl , 2006, 12:39:48 »

Prikladam najjednoduchsie 3-tony-na-strunu prstoklady, ktore poznam. Pouzivam ich na A mol Ocividne stacia na dur, mol a vsetky cirkevne stupnice. Ak by som chcel D dorsku, tak zacnem hrat na hrubej E strune od 10 polohy (7. prstoklad), alebo na A od 5 polohy (4. prstoklad).  Tomu hraniu v boxoch ci polohach celkom nerozumiem, co to vlastne ma byt.

Kód:

E||--------------------------------1-3-5----|
B||--------------------------1-3-5----------|
G||--------------------0-2-4----------------|
D||--------------0-2-3----------------------|
A||--------0-2-3----------------------------|
E||--0-1-3----------------------------------|


--------------------------------3-5-7----|
--------------------------3-5-6----------|
--------------------2-4-5----------------|
--------------2-3-5----------------------|
--------2-3-5----------------------------|
--1-3-5----------------------------------|


--------------------------------5-7-8----|
--------------------------5-6-8----------|
--------------------4-5-7----------------|
--------------3-5-7----------------------|
--------3-5-7----------------------------|
--3-5-7----------------------------------|

   
---------------------------------7-8-10----|
--------------------------6-8-10-----------|
--------------------5-7-9------------------|
--------------5-7-9------------------------|
--------5-7-8------------------------------|
--5-7-8------------------------------------|


--------------------------------------8-10-12----|
------------------------------8-10-12------------|
-----------------------7-9-10--------------------|
----------------7-9-10---------------------------|
---------7-8-10----------------------------------|
--7-8-10-----------------------------------------|


-------------------------------------------10-12-13----|
----------------------------------10-12-13-------------|
--------------------------9-10-12----------------------|
------------------9-10-12------------------------------|
----------8-10-12--------------------------------------|
--8-10-12----------------------------------------------|


-----------------------------------------------12-13-15----|
--------------------------------------12-13-15-------------|
-----------------------------10-12-14----------------------|
--------------------10-12-14-------------------------------|
-----------10-12-14----------------------------------------|
--10-12-13-------------------------------------------------|

 
-----------------------------------------------13-15-17----|
--------------------------------------13-15-17-------------|
-----------------------------12-14-16----------------------|
--------------------12-14-15-------------------------------|
-----------12-14-15----------------------------------------|
--12-13-15-------------------------------------------------|

 
-----------------------------------------------15-17-19----|
--------------------------------------15-17-18-------------|
-----------------------------14-16-17----------------------|
--------------------14-15-17-------------------------------|
-----------14-15-17----------------------------------------|
--13-15-17-------------------------------------------------|


-----------------------------------------------17-19-20----|
--------------------------------------17-18-20-------------|
-----------------------------16-17-19----------------------|
--------------------15-17-19-------------------------------|
-----------15-17-19----------------------------------------|
--15-17-19-------------------------------------------------|

 
-----------------------------------------------19-20-22----||
--------------------------------------18-20-12-------------||
-----------------------------17-19-21----------------------||
--------------------17-19-21-------------------------------||
-----------17-19-20----------------------------------------||
--17-19-20-------------------------------------------------||
Zaznamenané

Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #10 kedy: 25. Júl , 2006, 12:41:15 »

Samozrejme tych prstokladov je 7, zvysne su o oktavu posunute prve 4. Alebo 5, ak mas 24 prazcov.
Zaznamenané

Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #11 kedy: 25. Júl , 2006, 13:23:37 »

Keďže je 7 prstokladov na stupnicu (obsahujúcu 7 tónov), iba jeden môže začínať od toniky. Prstoklad ti len dáva možnosti na hranie tónov stupníc. Treba sa ich naučiť, aby ste sa vedeli pohybovať po hmatníku.

midlo - a keď budeš vedieť všetkých 7 prstokladov, vieš zároveň aj prstoklady všetkých modov. A vlastne od základných tónov.

Naposledy upravil pitu, : 25.07.2006 o 14:26
Zaznamenané

midlo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 548



« Odpoveď #12 kedy: 25. Júl , 2006, 15:28:21 »

Cize mi ostavaju iba boxy.. sakra :) Ale to s tymi modmi ma nenapadlo, dik, aspon aj budem vediet ich vzajomnu polohu :)
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #13 kedy: 25. Júl , 2006, 15:31:24 »

midlo - presne tak. Žmurk
Zaznamenané

Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #14 kedy: 25. Júl , 2006, 22:47:38 »

No najvacsia vyhoda tychto prstokladov je ta, ze tie mody SU TAM. Sem tam mi nazov nejakeho vypadne a nie vzdy sa narychlo zorientujem, ked chcem preskocit niekde na inu polohu na hmatniku, ale nie je problem zahrat ktorykolvek mod. Problem je vediet, ci sa konkretny mod do daneho prstokladu hodi, ale iste indicie vzdy su (ak je prvy akord dur ci mol, tak sa kruh zmensuje, ale to asi vrabec uci orla lietat).
Zaznamenané

Hosť
« Odpoveď #15 kedy: 02. August , 2006, 21:18:59 »

pitu napísal:
Citácia
Keďže je 7 prstokladov na stupnicu (obsahujúcu 7 tónov), iba jeden môže začínať od toniky. Prstoklad ti len dáva možnosti na hranie tónov stupníc. Treba sa ich naučiť, aby ste sa vedeli pohybovať po hmatníku.

midlo - a keď budeš vedieť všetkých 7 prstokladov, vieš zároveň aj prstoklady všetkých modov. A vlastne od základných tónov.

Naposledy upravil pitu, : 25.07.2006 o 14:26


ASTRAL: Presne tak, mozno to vyzera zlozito, ale je to v principe jednoduche. Zoberme ako priklad C dur. Tvoria ho akordy: C dur, D mol, E mol, F dur, G dur, A mol a Hdim. Kedze je 7 akordov, je aj sedem modov. Co sa tyka modov, je potrebne si zapamatat 2 veci: 1. nazvy jednotlivych modov (Ionian, Dorian, Phrygian, Lydian, Myxolydian, Aeolian, Locrian) a po 2. ich poradie - cize ktory stupen durovej stupnice predstavuju
1. v poradi v C durovej stupnici je akord C dur - predstavuje zaklad a reprezentuje C Ionian mode.
2. v poradi v C durovej stupnici je akord D mol - predstavuje druhy stupen C durovej stupnice a reprezentuje D Dorian mode
3. v poradi je akord E mol - predstavuje treti stupen C durovej stupnice a reprezantuje E Phrygian mode
4. v poradi je akord F dur - ide o 4. stupen C durovej stupnice a reprezentuje F Lydian mode
5. v poradi je akord G dur - ide o 5. stupen C durovej stupnice a reprezentuje G Myxolydian mode
6. v poradi je akord A mol - 6. stupen C durovej stupnice a reprezentuje A Aeolian mode
no a posledny je akord Hdim - 7. stupen C durovej stupnice a reprezentuje H Locrian mode
cize ide vzdy o tie iste tony stupnice, kedze mame stale C dur, len vzdy zacinas od ineho tonu
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #16 kedy: 02. August , 2006, 22:37:47 »

Presne tak astral, len pozor, ako písal midlo:
midlo napísal:
Citácia
Vacsina ludi chape mody ako durovu stupnicu zahranu z ineho stupna, co je trosku zavadzajuce a prave takymto vysvetlovanim nastava najviac nedorozumeni.
Ked napr. do akordu Adur zahram Adur stupnicu ale od #C, vobec to nemusi znamenat, ze som zahral fygicky mod, ale len obycajnu durovu stupnicu. Ak chcem zahrat frygicku #C, tak #C musi byt tonika, nie A. A tu toniku tam musi byt citit.

Naposledy upravil midlo, : 13.07.2006 o 15:32


Pozri tému MODY. Nie som si istý z tvojho príspevku, či aj ty náhodou mody chápeš nesprávne.
Zaznamenané

astral
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 78


« Odpoveď #17 kedy: 03. August , 2006, 00:46:19 »

pitu napísal:
Citácia
Presne tak astral, len pozor, ako písal midlo:
midlo napísal:
Citácia
Vacsina ludi chape mody ako durovu stupnicu zahranu z ineho stupna, co je trosku zavadzajuce a prave takymto vysvetlovanim nastava najviac nedorozumeni.
Ked napr. do akordu Adur zahram Adur stupnicu ale od #C, vobec to nemusi znamenat, ze som zahral fygicky mod, ale len obycajnu durovu stupnicu. Ak chcem zahrat frygicku #C, tak #C musi byt tonika, nie A. A tu toniku tam musi byt citit.

Naposledy upravil midlo, : 13.07.2006 o 15:32


Pozri tému MODY. Nie som si istý z tvojho príspevku, či aj ty náhodou mody chápeš nesprávne.


ASTRAL: Jasna vec, rozumiem ti. Mozno som to mal trosku podrobnejsie vysvetlit, ale viem presne co tym myslis. Ano samozrejme, kazdy mod ma iny charakter, co sa tyka melodie. Nie je to len o tom, ze zacinas od ineho tonu. To by potom vsetko znelo rovnako. Videl som gitarovu skolu od Vinnieho Moora a ten to tam dost dobre vysvetlil a dal aj dobre priklady. Dik za pripomienku
Zaznamenané

...PLAY WITH YOUR EARS
popon1
nováčik
*
Príspevkov: 8


« Odpoveď #18 kedy: 07. December , 2006, 21:20:50 »

midlo napísal:
Citácia
Ake prstoklady na stupnice pouzivate? Ja pouzivam iba prstoklady v boxoch. V modoch rozpisal nejake prstoklady bubbla, ale tie sa mi zdaju byt zhodne s klasickou gitarou, na elektrike sa vraj take nepouzivaju, lebo su daleko od vyuzitelnej praxe (jestli se nemylim)
Co na to pitu?


No ak som Ta spravne pochopil ide Ti o prtoklad 3 oktavovych stupnic...No ked si vezmes napr teda tu danu G dur..tak vzdy pri kazdom g slaidnes na ton A a potom to ide lahko ak mas blizsi zaujem pozem ti to zaslat v taboch guitar pro popripade powertab...
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #19 kedy: 08. December , 2006, 01:03:06 »

popon1 - nepochopil si ho správne. Konkrétny durový prstoklad cez 3 oktávy, ktorý si spomenul, je o niečom inom.

Bavíme sa o prstokladoch stupnice cez celý hmatník!! - od každého tónu stupnice na najhrubšej strune začína iný prstoklad  =>  7 rôznych prstokladov, keďže diatonická stupnica obsahuja 7 tónov.
Midlo týchto 7 prstokladov hrá v \"boxoch\", tj každý prstoklad v jednej polohe na hmatníku, tzn. väčšinou, keď prechádza z G na H strunu, vyjdú mu na niektorú strunu 2 tóny.
Ja som spomínal, že hrám týchto 7 prstokladov tak, že na každej strune zahrám 3 tóny, tzn pri prechode z G na H strunu sa posuniem do vyššej polohy na hmatníku. Nie je to ale až tak na škodu a to pravidlo (3 tóny na jednu strunu) je celkom výhodné.
Zaznamenané

Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #20 kedy: 09. December , 2006, 02:47:43 »

brmbolec napísal:
Citácia
martinlm napísal:
Citácia
Prikladam najjednoduchsie 3-tony-na-strunu prstoklady, ktore poznam...

Dík za link
...mám zabehané nejaké prstoklady, uvidíme či z týchto budeme niečo aplikovať :) ...Aké praktické využitie majú 3 údery na strunu? ...okrem toho čo som spomínal...Niektoré su tam trochu lámačky na prsty, ale je to všetko vec zvyku :)

3 udery na strunu umoznia pohodlne hrat tony zo stupnice, ktore nasleduju za sebou.

Lamacky na prsty to moc nie su, horsie je to, ked chces harmonicku stupnicu v podobnom prstoklade.

Kód:

---------------------------------7-8-10----|
--------------------------6-9-10-----------|
--------------------5-7-9------------------|
--------------6-7-9------------------------|
--------5-7-8------------------------------|
--5-7-8------------------------------------|

Stale to beriem tak, ze tu rozoberame malu nasobilku.

Naposledy upravil martinlm, : 09.12.2006 2006 02:48
Zaznamenané

popon1
nováčik
*
Príspevkov: 8


« Odpoveď #21 kedy: 09. December , 2006, 09:36:05 »

uz si pripadam ako idiot.ale sak ja vas raz chapat zacnem,snad ;-)
Zaznamenané
heart in fingers
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 534


aetheron.sk


« Odpoveď #22 kedy: 17. Apríl , 2007, 13:20:08 »

je to vyhodne hrat vo vsetkych modoch po 3 tony okrem modu frigickeho kde je vyhodnejsie hrat na g strune tony iba 2 ;)teda 
iba ked sa hra po vsetkych strunach.ale je to iba moj nazor :)
Zaznamenané

AETHERON.SK
cubo
inventár podniku
*******
Príspevkov: 4588



« Odpoveď #23 kedy: 17. Apríl , 2007, 17:36:51 »

popon1 - nepochopil si ho správne. Konkrétny durový prstoklad cez 3 oktávy, ktorý si spomenul, je o niečom inom.

Bavíme sa o prstokladoch stupnice cez celý hmatník!! - od každého tónu stupnice na najhrubšej strune začína iný prstoklad  =>  7 rôznych prstokladov, keďže diatonická stupnica obsahuja 7 tónov.
Midlo týchto 7 prstokladov hrá v \"boxoch\", tj každý prstoklad v jednej polohe na hmatníku, tzn. väčšinou, keď prechádza z G na H strunu, vyjdú mu na niektorú strunu 2 tóny.
Ja som spomínal, že hrám týchto 7 prstokladov tak, že na každej strune zahrám 3 tóny, tzn pri prechode z G na H strunu sa posuniem do vyššej polohy na hmatníku. Nie je to ale až tak na škodu a to pravidlo (3 tóny na jednu strunu) je celkom výhodné.

fuuha... ja hram iba 5 prstokladov a ony sa uz potom zacnu opakovat... je to mozne? mozno je to tym ze nehram kazdy prstoklad cez 5 prazcov ale na kazdej strune iba cez 4...  Fuuha zíram
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #24 kedy: 17. Apríl , 2007, 20:00:41 »

cubo - diatonická stupnica má 7 tónov, tzn môžeš spraviť 7 prstokladov od každého tónu. Už sa to tu prebralo, vyskúšaj..
Zaznamenané

Lubo
stály hosť
*****
Príspevkov: 908


-- JAZZ --


« Odpoveď #25 kedy: 12. Máj , 2007, 22:36:22 »

Podla mna hranie stupnic po tri tony na strune je pekne, lahko sa v tom robia behy, co pre vacsinu gitaristov to podstatne :) ale podla mna je to absolutne neprehladne a nic tam nevidno. Ked hra clovek harmonicky zlozitejsie veci kde sa meni z mod z akordu na akord a potrebuje hned vidiet kde je ktory stupen stupnice tak zisti ze tie prstokaldy su po tejto stranke absolutne nevhodne.
Zaznamenané

ujo jolana
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 548



« Odpoveď #26 kedy: 13. Máj , 2007, 12:33:42 »

Toto je asi 159 tema po sebe co mas na konci dva prispevky  ha ha ha ha ha ha ha ha ha  Som frajer Cmuk chlapci Beeee ?§!. Fuuha zíram
Zaznamenané
Strán: 1 2 [Všetko] |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.049 sekund, 22 otázok.