Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Nové smerovanie portálu  - podpora a propagácia aktivít členov fóra !!
18. Apríl , 2024, 19:32:30
Strán: 1 [2] 3 4 ... 7 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Konstrukcia vs. materialy  (Prečítané 22665 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
ff
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2386



« Odpoveď #15 kedy: 01. August , 2006, 07:51:12 »

Kamoši chodievali k Z.Vavrušovy-výrobca gitár a spomínal jednu gitaru,ktorú si urobil pre seba.Jednalo sa o mahagónový nástroj osadený kvalitným hardwarom-snímače boli EMG.Podža všetkého to malo hrať výborne.Osvedčená konštrukcia,kvalitné drevo akurát zvuk to malo na hovno.Potom doniesol gitaru -telo z VRBY!!!-snímače EMG a zvukovo super.
Zaznamenané
guitman
otec
miestny štamgast
****
Príspevkov: 1986


guitman


WWW
« Odpoveď #16 kedy: 01. August , 2006, 07:52:01 »

Ja v tomto nejdem a nemôžem polemizovať lebo ja fakt som nedržal ani nepočul poriadnu gitaru a aparát a nehádam sa je to iste rozporuplné aj sám Rudo sivčák priznal že nie vždy aj pri výbere tých najlepších materiálov gitara hrá úplne tak akoby mala ale videl som viacej kusov jolán a nie každá bola úplne odfláknutá.To vieš asi čo zohnali s tým pracovali za Komančov toho na výber moc nebolo do komínov odišlo tožko mahagónu že až strach pomyslieť kto nepoznal pálil takže o tom bola celá jolana kedysi.Sám som zvedavý a rád by som si už dačo skúsil nech sa posuniem do hladiny praktizovania nie len čistého polemizovania.Tažko skúšať a hodnotiť doma bez nejakej predstavy zvuku a konkrétneho porovnávania takže v tomto môžem len závidieť.
Snáď raz sa dočkám a budem vedieť konkrétne a objektívne hodnotiť.
Zaznamenané

tatko fóra
ff
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2386



« Odpoveď #17 kedy: 01. August , 2006, 08:01:16 »

To je jasné.Ja si myslím že celý reťazec -gitara -kábel-amp -efekty-box musí byť kvalitatívne vyvážený.Potom sú aj rozdiely počuť. .A rozdiely nemusí počuť poslucháč,ale ako sa na tom hrá,ako z toho lezie zvuk,aký máš pocit z toho...
Zaznamenané
pista58
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 6966



« Odpoveď #18 kedy: 01. August , 2006, 08:13:01 »

ffamp napísal:
Citácia
To je jasné.Ja si myslím že celý reťazec -gitara -kábel-amp -efekty-box musí byť kvalitatívne vyvážený.Potom sú aj rozdiely počuť. .A rozdiely nemusí počuť poslucháč,ale ako sa na tom hrá,ako z toho lezie zvuk,aký máš pocit z toho...


suhlasim. a povedal by som ze co som casto videl, tak ludia si casto kupili drahu gitaru, kupili si k nej aj kvalitny aparat, no kable mali vselijake az hroza. ked mi raz kamarat povedal ze na svoje lampove kombo chyta radio a ukazal mi co ma za kabel,tak mi bolo jasne ze preco:-)
vobec nerozumiem,preco ludia podcenuju kable.

ale k debate o konstrukcii vs. materialy- videl som par \"upravenych\" jazz bassov s lepsimi kobylkami BadAss, mali casto kvalitnejsie snimace ako tie fender (bavime sa o USA a japonskej produkcii) a veru, nie vzdy som mal pocit, ze by ten upgrade pomohol k zmene k lepsiemu. zmena tam bola, to je jasne, ale ked si kupujem fender jazz bass, tak necakam high end basu, ktoru potom tunujem. to potom hra ako jazz co sa snazi hrat strasne cisto a precizne. prave na jazze mam rad tu neurvalost ktoru ma uz od svojho vzniku a ked tam ta divna plechova vec ktoru volaju kobylka funguje uz par 10roci, tak naco to menit:-)
chcem tym povedat, ze rozdiel urcite je, casto krat aj k \"lepsiemu\" zvuku, ale nie je to uz potom jazz bass. samozrejme, cest vynimkam, ktore potvrdzuju pravidlo.
Zaznamenané

o-yep sro
proghopik
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 4302


PATRÍM DO PIVNICE!


« Odpoveď #19 kedy: 01. August , 2006, 08:44:02 »

ffamp napísal:
Citácia
To je jasné.Ja si myslím že celý reťazec -gitara -kábel-amp -efekty-box musí byť kvalitatívne vyvážený.Potom sú aj rozdiely počuť. .A rozdiely nemusí počuť poslucháč,ale ako sa na tom hrá,ako z toho lezie zvuk,aký máš pocit z toho...


Pravda. Hoci ja coraz dalej, tym viac tvrdim, ze najdolezitejsi v celom tomto retazci je aparat. Proste vzdy dostanem pouzitelnejsie zvuky s lacnou gitarou a dobrym lampovym aparatom ako neviemakym Gibsonom cez tranzistor. Podla mna hlavne je rozmysliet si v akom hudobnom teritoriu sa chce clovek pohybovat a podla toho si vybrat dobry kus gitary z viacerych a potom hlavne investovat do dobreho aparatu, boxu.
Zaznamenané

kkoti môžu robiť technicky dobru hudbu ale nie pocitovo alebo nie su kok*ti lebo umenie ide cez pocity. Jedine ked môže kkt robit dobru hudbu je ked jukeboxuje teda hra do botky nacvičené cudzie veci
midlo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 548



« Odpoveď #20 kedy: 01. August , 2006, 09:43:44 »

nezabudajte tiez ze nie je kus dreva ako kus dreva. Ja mam 2 ibanezy, konstrukcne a materialom takmer uplne rovnake, ale zneju totalne odlisne. Na tej 270 som vymenil snimace, dal grafitove kamene, a ta gitara zacala hrat - co dovtedy nerobila :)
A k tym snimacom, pocul som plastove gitary ktore hrali lepsie ako vacsina drevenych gitar - samozrejme higain Bolo to ale zo zaznamu, z videa, takze je mozne ze mi unikli nejake nuansy :) .
 Vo zvuku vsetko robi vela, je tam strasne vela cinitelov. O konstrukcii a materialoch by nam mohol spravit prednasku spominany sivcak.
Zaznamenané
Hosť
« Odpoveď #21 kedy: 01. August , 2006, 18:08:45 »

v prvom rade je dolezity material a samotna kvalita dreva. o samotnych zvukovych kvalitach a charakteristikach roznych druhov driev vsetci vieme, kazde drevo hra inac, ma insiu farbu zvuku, sustain atd... je jasne, ze drevo musi byt dobre vysusene a kvalitne, nie dajaka fosna prezrata lykozrutmi ha ha ha dalej zalezi na spracovani nastroja, lepene spoje musia byt spravne naozaj kvalitne tak aby medzi jednotilymi kusmi dreva bolo co najmenej lepidla, tym nemyslim, ze sa ma lepidlom setrit ale aby spoje boli lepene \"pod tlakom\" - tym prebytocne lepidlo vytecie. najlepsie su na to stolarske gleje, ktore sa pouzivaju uz roky alebo aj diperzne lepidla. vyhnut sa treba lepidlam na kaucukovej baze, ktore neprenasaju dobre vibracie pokial spoj nie je spraveny kvalitne. dalej zavazi kostrukcia krku. ci je priebezny, lepeny, skrutkovany. niektory su toho nazoru, ze ak su spoje spravene dobre tak pocutelny rozdiel v tom nebude. aj ked osobne si myslim, ze ten priebezny krk bude mat vzdy aspon trolilinku navrch. dalej tu mame menzuru a typ kobylky, ci uz tremolo alebo klasicka tune-o-matic bud so strunnikom alebo so strunami, ktore idu cez telo (tento typ konstrukcie dava gitare ostrejsi zvuk). samozrejme zalezi  na kvalite materailu hardware. urcite gitara s hardware s nejakeho makkeho dreva nebude hrat dobre. dalej tu mame nastavenie gitary (dohmat, vyska strunnika...). dalsou kapitolou su snimace. v podstate na kazdy styl hudby existuju ine vhodne snimace, ktore bud vyzdvihuju alebo potlacaju charakter prirodzeneho zvuku dreva gitary, tiez zalezi od ich nastavenia (vyska od strun...). vela spravi aj ten kondik co je pri potaku od tonovej clony. potom mame kabel z gitary do aparatu, ktory ma tiez svoj charkteristicky zvuk. osobne si myslim, ze pri cistych a malo skreslenych zvukoch ma je vplyv dreva a snimacov v pomere 45:55 a s rastucim skreslenim rastie vplyv snimacov a klesa vplyv dreva..

a teraz ma mozte kamenovat :woohoo: Popiskujem si
Zaznamenané
styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11903



« Odpoveď #22 kedy: 01. August , 2006, 18:12:12 »

styrioci napísal:
Citácia
urcite gitara s hardware s nejakeho makkeho dreva nebude hrat dobre.


opravujem: urcite gitara s hardware s nejakeho makkeho kovu nebude hrat dobre.

nejde mi editovat prispevok:angry: tak aspon takto

a este som zabudol na taku drobnost akou je povrchova uprava. rozne druhy lakov maju tiez vplyv na vyslednu farbu zvuku nastroja. takisto zalezi aj na tom ci drevo ostava \"naprirodno\", cize maximalne namorene (tak sa mi to paci najviac Popiskujem si ), cim sa zachovava prirodzeny zvuk dreva. alebo ci sa na to naplaca nejaka farba,ktorou sa vyrobca, hlavne pri lacnejsich gitarach, snazi zakryt ake \"kvalitne\" drevo na nastroj pouzil

Naposledy upravil styrioci, : 01.08.2006 o 19:34
Zaznamenané
styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11903



« Odpoveď #23 kedy: 02. August , 2006, 10:35:33 »

este mi napadlo, ze niektori gitarari sa vyjadrili, ze vplyv na zvuk ma aj sklon hlavice alebo pod akym uhlom sa \"lamu\" struny k strunniku alebo k ladiacim kolikom...
Zaznamenané
proghopik
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 4302


PATRÍM DO PIVNICE!


« Odpoveď #24 kedy: 02. August , 2006, 15:44:09 »

styrioci napísal:
Citácia
este mi napadlo, ze niektori gitarari sa vyjadrili, ze vplyv na zvuk ma aj sklon hlavice alebo pod akym uhlom sa \"lamu\" struny k strunniku alebo k ladiacim kolikom...


Ano, udajne cim mensi sklon hlavy, tym vacsi sustain a ostrejsi ton. Uhol strun k strunniku ma velky vplyv na zvuk. Cim je vacsi, struny su menej poddajne, zvuk je ostrejsi a priamejsi. Ak je mensi, tak je zvuk teplejsi, lahsie sa benduje a zvuk ziska trosku objemu. Tot su moje osobne poznatky z hrajkania sa s tymito vecami na Les Pauloch. Ja osobne som si nasiel zhruba cestu zlateho stredu, strunnik mam asi 0,4 - 0,5 cm nad telom a uhol strun zo strunnika smerom na mostik je zhruba rovnaky, aky je pri hlave. Dolezite je, aby sa hlavne vysoka e struna nedotykala mostika zozadu, cize casto treba ten uhol zmensit.

Naposledy upravil progrocker, : 02.08.2006 o 16:46
Zaznamenané

kkoti môžu robiť technicky dobru hudbu ale nie pocitovo alebo nie su kok*ti lebo umenie ide cez pocity. Jedine ked môže kkt robit dobru hudbu je ked jukeboxuje teda hra do botky nacvičené cudzie veci
Hosť
« Odpoveď #25 kedy: 08. August , 2006, 11:16:16 »

Niekde som cital ze ostre zalomenie strun v kobylke pridava tonu \"prieraznost\" aku maju gitary Fender. To mozete pocut najma pri hrani akordov ze Fender ma taky ostrejsi ton. Lenze takato gitara vam neodpusti chyby, ktore vyjdu hned na povrch. Gibsony maju taky maksi, gulatejsi ton. Takisto zalezi ci su struny prehnane cez telo, alebo len upnute v tremole alebo tailpiece pri Gibsonoch.
Zaznamenané
Iggy
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3139


full-time obzer


WWW
« Odpoveď #26 kedy: 15. August , 2006, 11:11:37 »

ked uz tu temu niekto vykopal, rad by som dodal to, na co sa tu nejak zabuda. cela gitara je urcity retazec - od zachvevu strun, cez rezonanciu dreva krku i tela, hardwaru a jej zosnimanie znimacmi. tento retazec ma oboma smermi pokracovanie, smerom od strun naspat cez brnkatko a prsty hraca a smerom od snimacov cez kabel do aparatu. a zname pravidlo vravi, ze kazdy system je len tak silny, aky silny je jeho najslabsi clanok. i ked na toto sa povodne rasto nepytal. len aby sa nezabudlo Žmurk
Zaznamenané

Citácia: Rastis 07. August , 2007, 18:46:25
ale hosi no tak - sa neposerte. o nic nejde.

ked ti baba povie, ze si ju na chuja opichal, tak co? vynadas jej, ze ta nemoze kritizovat lebo nema vtaka?
Hosť
« Odpoveď #27 kedy: 15. August , 2006, 11:17:09 »

No od konštrukcie závisí hodne. Ja mám na svojom superstrate dva HB, ale v 2. medzipolohe to hraje úplne ako nejaký Fender Strat. A to od gitary s dvoma HB a s floydom asi nikto moc nečaká, že B)

Naposledy upravil predator, : 15.08.2006 o 12:18
Zaznamenané
bigbadbrad
stály hosť
*****
Príspevkov: 866



« Odpoveď #28 kedy: 15. August , 2006, 14:20:08 »

akoo.. vie mi niekto odborne, by som povedal po tej fyzikalnej stranke ako vplyva druh dreva na zvuk? lebo pre mna je to velka zahada no neviem...  ked som bol s kamosom kupovat jeho gitaru tak som sa pytal tam cloveka a mi povedal ze najlepsi zvuk ma ked proste nie je na tele ta umela biela hmota na ktorej su potaky, no ako ked si predstavite stratocaster.. no neviem, som z toho mimo
Zaznamenané
Iggy
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3139


full-time obzer


WWW
« Odpoveď #29 kedy: 15. August , 2006, 14:30:27 »

bigbadbrad napísal:
Citácia
akoo.. vie mi niekto odborne, by som povedal po tej fyzikalnej stranke ako vplyva druh dreva na zvuk? lebo pre mna je to velka zahada no neviem...  ked som bol s kamosom kupovat jeho gitaru tak som sa pytal tam cloveka a mi povedal ze najlepsi zvuk ma ked proste nie je na tele ta umela biela hmota na ktorej su potaky, no ako ked si predstavite stratocaster.. no neviem, som z toho mimo


kazdy druh dreva ma inu strukturu, z coho vyplyva, ze bude inak reagovat na rezonancie a nasledne ovplyvnovat vlastne chvenie snimanej struny. ta umela hmota sa vola pickguard a bola tu uz o tom tema, kde odznel nazor, ze nema ziadny vplyv, aj ze vplyv ma. urcite vsak nie zasadny. clovek, od ktoreho si ziskal info, ktore si tu predostrel sam vedel prd, takze mozes jeho ako zdroj informacii s kludom vymenit za toto forum a nez prispejes uplne jalovou otazkou, ktora tu uz navyse bola zodpovedana, radsej viac a pozorne citat.
Zaznamenané

Citácia: Rastis 07. August , 2007, 18:46:25
ale hosi no tak - sa neposerte. o nic nejde.

ked ti baba povie, ze si ju na chuja opichal, tak co? vynadas jej, ze ta nemoze kritizovat lebo nema vtaka?
Strán: 1 [2] 3 4 ... 7 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.05 sekund, 22 otázok.