Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Nové smerovanie portálu  - podpora a propagácia aktivít členov fóra !!
01. Máj , 2024, 02:59:46
Strán: [1] |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: orientácia na hmatníku  (Prečítané 3093 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
joe_yaanosheeck
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 83


« kedy: 22. Marec , 2005, 13:35:20 »

dost podstatna vec pri improvizacii a vizualizacii intervalov a stupnic,ci akordov na hmatniku je dobra orientacia na hmatniku teraz vam popisem postup,ako ju zlepsovat(toto bude vlastne len ucenie sa tonov),je to prebrane od Joe M. Goldsteina: spravte si 21 papierovych stvorcekov a na ne napiste nazvy tonov vratane enharmonickej zameny(C#/Db atd.,vynechame dvojite kriziky a b-cka) vyberte strunu,na ktorej idete hladat tony,dajte papieriky do ciapky a tahajte,hladajte az do omrzenia.Verte ci nie, ale tento postup sa mi osvedcil najviac,vyhnite sa pri hladani tonov oktavovym a kvintovym transpoziciam(myslim tym,ze ked viem E6 tak tony na Dcku mam tendenciu hladat podla neho o oktavu vyssie),uvedomte si,ze pri improvizacii treba mat cas na ine,ako odcitovat tony. Goldstein odporuca hladat tony postupnym odcitavanim od NUTu alebo od dvanasteho prazca naspat,podla toho,kde ton,lezi,celkovy postup opakovat,aj od 12. prazca hore takto si uvedomujeme aj kde lezia ine tony myslim,ze je na to vhodne pouzit klasicku spanielku,na ktorej nie su orientacne znacky(alebo len 12 prazec oznaceny/oktava)na druhej strane ja mam na gitke znacku len na 12 (3,5,7,9, atd len zhora)a ked mam hrat napr.na gitare s inlayingom ako byva vo zvyku,tak som z toho peknu chvilku zmateny vela trpezlivosti :)
Zaznamenané
Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #1 kedy: 22. Marec , 2005, 13:57:28 »

uz aj priemerne zbehly student informatiky s lahkostou nahradi vyberanie papierikov z klobuka nemenej poetickym vypisovanim nahodonych nazvov tonov na obrazovku pocitaca. Stránka na učenie sa tónov na hmatníku: http://www.gitarista.sk/media/fretboard.html
Zaznamenané

Lubo
stály hosť
*****
Príspevkov: 908


-- JAZZ --


« Odpoveď #2 kedy: 23. Marec , 2005, 05:16:14 »

Uz aj zacinajuci gitarista si proste chyti do ruky gitaru a nauci sa to s gitarou a nebude pre to ani programovat ani letovat a ani strihat :) to len tak na okraj
Zaznamenané

Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #3 kedy: 23. Marec , 2005, 11:27:41 »

ja nie vzdy viem zacat nejaku stupnicu z lubovolneho tonu. napr. e mol uplne prirodzene zacnem na a strune v siedmej polohe a idem nejak hore, ale bolo by lepsie vediet zahrat tony z tej stupnice hocikde na hmatniku.. aj ked e mol nebola dobry priklad, ta sa este da, casto sa pouziva. no vsak posunut casto staci. uplne dobre by bolo vediet hrat k nejakej melodii jej o malu, ci velku terciu zvysenu kopiu(ak tomu rozumiem) a pekne ""v realnom case""
6864;frakos - na normalnych hi-fi, PC aj studiovych bednach. Tieto SW su robene tak, aby zneli ako gitarovy aparat pri standardnych podmienkach, nie pri pustani cez gitarove koncaky alebo bedne.
6865;ja winamp 5 kvoli tym klavesovym skratkam....ze daco robim... a mam otvorenych 5 okien tak nebudem prepinat na winamp a tam davat pauzu alebo next (alebo C alebo B) ale si to pekne nastavim...a nech som kde chcem aj v hre..tak stlacim ctrl + alt + c a mam pauzu....je to rychlejsie tak ja to len pre toto vyuzivam...inak mate pravdu stary winamp do trojky bol plne postacujuci ....na EQ mam trochu zdvihnute vysky aby pekne cyngy lyngy heheh znely a cynely hehehhe
6866;jediny eq, ktory pouzivam je na sb skratky by nesli v 2.xx cez plugin?
6867;mne sa zvuk amplitube alebo guitarrigu cez gitarovy reprak nezdal dobry. aj ked som vypol speaker sim.
6868;frakos - spravme pokus. Posli mi do mailu nejaku neefektovanu gitaru, najlepsie tak ako som to aj ja nechaval - kusok beglajtu a kusok sola. Nahraj to cez mic input na SBlive, record level nastav maximalny aby sa to este ale neskreslovalo. Posli mi to ako 44,1 kHz 16bit wav, staci minutka. Zabal to do nejakeho zipu/raru. Ja Ti skusim naspat poslat vysledok aj s presetom a uvidime, kde je pes zakopany.
6869;mno tak prepac pitu hehhe ze vraj som to zamotal....hehe..mno priznavam ze ja som vravel o rozkyvani vytiahnutej struny ale chapm ze to lubo mohol pochopit ako vibrato pri tom ako to vytahujes...mno akoze aj to sa da ale fakt je to asik kravina...takze dufam ze uz sa secia rozumieme kto co mysli a mozme pokracovat konstruktivne...takze martin....mno mne sa ta druha moc nepaci..uz si napametam tu prvu ale tato je fakt dost falosna....prehnal si to .....mno ta tretia hadam bude uz dokonala....tato sa mi velmi neprijeme pocuvala....
6870;No hej to je pravda co sa tyka tonu este mam co robit.Ale viete co ako hram na klaviri moj ucitel dost baziruje na tone,vyraze a tak a teraz skutocne pocitujem potrebu vyrazu vsade.Ci pocujem hrat slacik,ci dych alebo hocico.Jasne ze na ucitela sa nechytam,ved ma VSMU ale zacal som sa pozerat na hudbu uplne inak.Este to co sa ucim o vyraze od neho musim preniest na gitaru hm.Nemam ucitela ktory by ma viedol,z toho vyplyvaju prirodzene aj chyby ktore robim a neuvedomujem si ich.Ale ked budem f blave hadam dakeho vykoumam.joe raper
6871;"ja som tiez chcel, ale zrazu som si nasiel brigadu. teraz uz brigada nie je, ale pribuda ucenia. takze snad v 3 semestri. a v lete tuto za lubom skocim Žmurk ako je to s klavirom? to tam mozno robit s dlhym tonom? alebo len ta dynamika hry? uz som nad tym rozmyslal.
Zaznamenané

Lubo
stály hosť
*****
Príspevkov: 908


-- JAZZ --


« Odpoveď #4 kedy: 24. Marec , 2005, 09:28:20 »

Hm to by Ti nemalorobit problem.Prave na gitare je to lahke lebo len posunies a uz hras inu stupnicu.To chce trosku improvizovat.Pusti si daku nahravku a hraj a hraj....len tak.
Zaznamenané

joe_yaanosheeck
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 83


« Odpoveď #5 kedy: 24. Marec , 2005, 09:35:36 »

martinLM:presne tak som to aj ja myslel(real time),a som nadseny,ze tu este niekto dalsi pouziva ATMELY(nic proti PIC,ale podla mna su Smútim ) tak s tymi tonmi pravdu mas,pretoze je podstatne pri hre cez chord progression sa opierat o tony akordov(teda pri vedeni melodickych liniek podporovat svoje solo akordickymi tonmi a vhodne ich vyplnat passing tonmi,pretoze mozem napriklad zahrat do akordu E-9 stupnicu emol(aeolian), ale ked budem po nej bez rozmyslu lietat hore-dolu,tak sa moze stat,ze vysledok bude vyzerat prinajmenej rozpacito takze da sa pomoct napriklad tak,ze budem improvizovat len na jednej strune(ono to znie mozno sibnuto,ale clovek si vtedy dokonale uvedomi intervalove usporiadanie stupnice),naucim sa pritom 'vidiet,co pocujem',pretoze je dolezite najprv pocut,co idem hrat,potom to zahrat,nie zahrat,kadial to ma ruka naucene,potom sa divat,co som to tam vlastne zahral(nevravim,ze je to tvoj pripad,ale ja som tak casto hraval),pretoze v prvom rade nie je dolezita rychlost,ja odporucam obcas udierat do strun iba palcom,improvizovat na 1 strune a hrat do nejakej nahravky,zaroven si uvedomovat intervaly medzi tonmi,a jednotlive tony-nemyslim stale-ale pri stavbe sol pomaha niekedy zabudnut zabehane licky.Solo osviezia aj vacsie intervalove skoky atd.
Zaznamenané
joe_yaanosheeck
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 83


« Odpoveď #6 kedy: 24. Marec , 2005, 09:58:12 »

este by som doporucil k papierikom,pridat aj interval,tj vytiahnut ton a k nemu vsetky mozne intervaly(vynechat dvojzmensene a pod teoret zalezitosti) takze intervaly ciste(prima,kvarta,kvinta,oktava) velke(sekunda,tercia,sexta,septima) z cistych tvorime zvacsene(#),zmensene(b) z velkych male(b) zmensena tercia je uz prakticky sekunda,takze,kto chce teoretizovat moze prima 0 poltonov sekunda 2 tercia 4 kvarta 5 kvinta 7 sexta 9 septima 11 oktava 12 pre ciste a velke intervaly(1 polton=1 prazec sift-nechcem urazat-citajte len zaciatocnici) priemerny student si to naprogramuje,niekto sa to proste nauci :) hladajte to na 1 strune(dufam ,ze som sa kdesi nepomylil)
Zaznamenané
Strán: [1] |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.06 sekund, 22 otázok.