Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Zaregistroval si sa, ale ten prekliaty mail nechodí a stále nechodí?

Skontroluj si SPAM.

(fakt, robíme, čo sa dá, ale gmail.com si nedá povedať)
25. Apríl , 2024, 21:28:17
Strán: [1] |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: PRIRODZENA, HARMONICKA A MELODICKA MOL  (Prečítané 10357 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
brmbolec
stály hosť
*****
Príspevkov: 906



WWW
« kedy: 29. Október , 2006, 13:50:44 »

Zdravím žudia,

len by ma zaujímala jedna vec, v literatúrach som sa dočítal že melodická moll tonina sa hrá iba vzostupne.  Zostupne, keď sa ide dole, sa hrá už klasická aiolská...Pýtal som sa na to nejakých žudí od fachu z konzervy prečo je to tak, prečo by som nemohol ísť v melodickej aj dole ale nejké mne uspokojúce vysvetlenie sa mi nedostalo :)  Pomôže mi s tým niekto? :)  ...vraj to mám brať ako fakt :huh:

Naposledy upravil pitu, : 29.10.2006 o 14:26
Zaznamenané

Malé, ale potešia :)
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #1 kedy: 29. Október , 2006, 14:19:08 »

Nerozumiem, čo ich tam potom učia?? :)

harmonická mol má oproti prirodzenej zvýšený 7 stupeň (citlivý) - aj smerom nahor aj nadol. Vznikol tam hiatus, ktorý sa snažili kompenzovať tým, že sa zvýšila oproti prirodzenej aj sexta. Citlivý tón je dôležitý iba smerom nahor a keďže takto vzniknutá melodická mol nemá smerom nadol až taký molový charakter, tak sa nadol hrá prirodzená mol.

Môžeme si to ukázať na Ami stupnici:
(väčšie medzery sú celotónové vzdialenosti, menšie poltóny)

prirodzená
A......H..C......D......E..F......G.......A
harmonická
A......H..C......D......E..F......G..G#.A
melodická
A......H..C......D......E......F#....G#.A   nadol   A......G.......F..E......D......C..H......A

G# je citlivý tón, hiatus / F G#/ z harmonickej sa kompenzoval v melodickej zvýšením F na F#, smerom nadol je citlivý tón zbytočný, hrá sa teda prirodzená mol.

Naposledy upravil pitu, : 29.10.2006 o 14:24
Zaznamenané

Altostratus
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2211


Ääliö, älä lyö! Ööliä läikkyy!!


WWW
« Odpoveď #2 kedy: 03. November , 2006, 16:34:01 »

Brmbolec...inak nič ti nebráni, aby si aj melodickú hral tam aj späť rovnako..gitare je to jedno...skrátka sa vypestoval taký zvyk..kvôli žubozvučnosti:P
Zaznamenané

Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #3 kedy: 03. November , 2006, 16:47:25 »

Smerom nadol zneje melodická stupnica viac durovo, preto sa až tak nehodí do molovej tóniny. Ale každý si môže hrať všetko ako chce. Žmurk
Zaznamenané

katarina
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 725


spanilá deva


« Odpoveď #4 kedy: 30. November , 2006, 13:07:59 »

Pitu, ucia to na konzerve, tusim prvy polrok v 1. rocniku,a myslim, ti, co chodili predtym na ZUS, tak sa to ucili uz tam...ved to byva aj na prijimackach na konzervu... ale kazdy to potom zoberie ako fakt a uz sa nad tym ani nezamysla ze preco...proste je to tak a basta...Popiskujem si
Zaznamenané

Dorian
stály hosť
*****
Príspevkov: 853



« Odpoveď #5 kedy: 30. November , 2006, 13:18:14 »

Osobne ma tieto dve stupnice nijak nenatchli a preto kaslem na ne. Rockery venujte sa viac pentatonike a bluesovej. Na tieto polojazzy sa vykaslite,nechajte nieco aj jazzmanom..Ja som čert..
Zaznamenané

RnR & HD & tatarak & Jack Daniels
www.doriangrayband.com
Dorian
stály hosť
*****
Príspevkov: 853



« Odpoveď #6 kedy: 30. November , 2006, 13:19:21 »

Hej Brmbolec,ten avatar nie si v skutocnosti ty,vsak?ha ha ha ha ha ha
Zaznamenané

RnR & HD & tatarak & Jack Daniels
www.doriangrayband.com
Altostratus
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2211


Ääliö, älä lyö! Ööliä läikkyy!!


WWW
« Odpoveď #7 kedy: 30. November , 2006, 13:39:43 »

Dorian...melodická nieje moc užitočná. ale keby nebolo harmonickej, nebolo by ani Malmsteena...harmonická sa mi páči...a dookola omielať pentatoniku...hm...čo ja viem?

BTW...má niekto teraz tip na nejakú rockovú skladbu postavenú na melodickej stupnici??
Zaznamenané

Dorian
stály hosť
*****
Príspevkov: 853



« Odpoveď #8 kedy: 30. November , 2006, 15:01:44 »

Altostratus napísal:...a dookola omielať pentatoniku...hm...čo ja viem?

aby si sa nedivil ked ju zacnes hrat, ake mas medzery! alebo si tak dobry,. ze si ju zedol? POCHYBUJEM!!
Zaznamenané

RnR & HD & tatarak & Jack Daniels
www.doriangrayband.com
Altostratus
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2211


Ääliö, älä lyö! Ööliä läikkyy!!


WWW
« Odpoveď #9 kedy: 30. November , 2006, 15:25:33 »

dorian napísal:
Citácia
Altostratus napísal:...a dookola omielať pentatoniku...hm...čo ja viem?

aby si sa nedivil ked ju zacnes hrat, ake mas medzery! alebo si tak dobry,. ze si ju zedol? POCHYBUJEM!!


Nejde len o to, čo hrám ja..nikoho nepresviedčam, že som virtuóz...dobrý gitarista sa spozná, aj keď hrá \"len\" pentatoniku...taká hra mi však pripadá trochu jednotvárna...diatonické stupnice sa mi zdajú oveža žubozvučnejšie a pestrejšie...a harmonická má svoj šmrnc.Ak vie gitarista použiť aj melodickú a čo ja viem akú stupnicu, je vidieť, že má aj niečo v hlave a že nad tou muzikou rozmýšža....

Taký Zakk Wylde dokáže aj s pentatonikou neuveritežné divy, na ňom však žerem iné veci a poznám X gitaristov, ktorí ma oslovujú viac
Zaznamenané

brmbolec
stály hosť
*****
Príspevkov: 906



WWW
« Odpoveď #10 kedy: 30. November , 2006, 23:24:31 »

dorian napísal:
Citácia
Hej Brmbolec,ten avatar nie si v skutocnosti ty,vsak?ha ha ha ha ha ha




čo si blázen, keby som bol taký fešák tak sa s vami ani nebavím B)
Zaznamenané

Malé, ale potešia :)
brmbolec
stály hosť
*****
Príspevkov: 906



WWW
« Odpoveď #11 kedy: 30. November , 2006, 23:47:25 »

Inak osobne zdielam podobný názor ako Altostratus, je dobré používať kompletnejší repertoár stupníc, aj keď mi niektoré dosť nesedia :) ...Melodická moll je mi dosť cudzia, vežmi cudzie sú mi durové tóniny, aj keď neviem čo mi spravili :) ...mollový charaketer dokáže podža mňa omnoho lešie vystihnúť nejaké vnútorné pocity, je to také hlbšie. Mol harmonická je fajn Pentatonika je tiež supiš:) ...Zaujimavo si ju zjednodušujú niektorí gitaristi keď sa snažia hrať iba tónové vzdialenosti prvým a tretím prstom žavačky, behajú v polohách glisandom :) ....dobre tam pásne nejaký blue tón
Altostratus, inak Zakka som volakedy dosť žral, hlavne tie jeho pískavé trsátkové flanžolety...postupne som sa dostal do štádia keď sa mi začalo zdať, že ich všade dáva a bolo to mierne presýtené nimi :)
Zaznamenané

Malé, ale potešia :)
Strán: [1] |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.109 sekund, 22 otázok.