Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: VENUJTE 2% z daní aj na podporu gitarového fóra. Ďakujeme!!
29. Apríl , 2024, 06:26:19
Strán: [1] 2 3 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Cvicenie stupnic  (Prečítané 8376 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
cubo
inventár podniku
*******
Príspevkov: 4588



« kedy: 25. November , 2006, 18:06:43 »

caute... ako je to podla vas s cvicenim stupnic a improvizaciou? pomaha podla vas cvicenie stupnic v improvizacii? treba ich cvicit kazdy den? ak ano ako ich cvicite vy aby ste si ich co najlepsie zafixovali a potom boli schopni prakticky pouzit pri solach? dik za odpovedeB)
Zaznamenané
Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #1 kedy: 25. November , 2006, 18:43:59 »

Ja som sa naucil prstoklady pre E mol a A mol, tieto transponujem podla potreby. Tym sa daju pokryt aj vsetky mody. Vlastne aj A mol aj E mol je ten isty prstoklad, len posunuty o 5 prazcov vyssie.

Najlepsie sa ich naucis a zafixujes si tak, ze ich budes prakticky pouzivat pri solach a improvizacii. Vlastne ta posledna otazka je cela zvlastna :)
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #2 kedy: 25. November , 2006, 18:57:24 »

cubo - jednym prstokladom sa daju pokryt vsetky stupnice, ide len o to, ktory ton pokladas za zakladny a ako vedies melodiu, ale to je uz teoreticka stranka veci. Takychto prstokladov ked poznas 2 - 3, nemal by si mat problem pokryt cely hmatnik akoukolvek stupnicou v akejkolvek tonine. Princip toho celeho je vlastne dost jednoduchy. A dalsia vec je uz samotne improvizovanie a hranie a to uz je otazlka usi - cvici sa to tak, ze soluje sa do akehokolvek podkladu - do radia, do telky, to je jedno do coho. Ide o to, aby sa cloveku dostalo do usi ako a odkial zacat...

No a k tej druhej otazke - jednoznacne ano, bez toho to nejde.
Zaznamenané
iMbUS
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 3277



WWW
« Odpoveď #3 kedy: 25. November , 2006, 19:50:19 »

cvicenie stupnic je dolezite. Taym sa naucis orientovat po hmatniku, ktory mod sa kde viac hodi a podobne...
pri improvizacii to funguje asi tak, ze zahras nejaky grif, pekny-melodicky-spevavy spojis to trebarz tou stupnicou, ktoru nemusis hrat ako verklik ton po tone, ale vselijako na preskacku.... to zistis :)
Zaznamenané

Mame nejake novinky.
MusicMan JP-6, Fernandez Strat LTD | Fender Hot Rod DeVille 212
cubo
inventár podniku
*******
Príspevkov: 4588



« Odpoveď #4 kedy: 25. November , 2006, 19:55:37 »

diky za odpovede... takze kazdodennym cvicenim stupnic asi nic nepokazim:) stiahol som si aj nejake jam tracky z netu tak sa pokusim do toho nieco povymyslat B)
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #5 kedy: 25. November , 2006, 19:59:37 »

Ono zase na tych stupniciach nie je moc co cvicit. Bud rozumies principu alebo nerozumies principu. A bud poznas nejake prstoklady alebo nepoznas nejake prstoklady. Mozes si samozrejme v stupniciach cvicit behy, ale to uz nie je cvicenie stupnic, ale tych behov. Cvicit treba hlavne to hranie do podkladov, aby sa nestalo, ze sice vies zahrat stupnice, ale spustia Ti spolujazzmani podklad v lidickej a ty zostnes s otvorenou hubou...
Zaznamenané
brmbolec
stály hosť
*****
Príspevkov: 906



WWW
« Odpoveď #6 kedy: 25. November , 2006, 20:08:58 »

radtis:
Citácia
Princip toho celeho je vlastne dost jednoduchy. A dalsia vec je uz samotne improvizovanie a hranie a to uz je otazlka usi - cvici sa to tak, ze soluje sa do akehokolvek podkladu - do radia, do telky, to je jedno do coho. Ide o to, aby sa cloveku dostalo do usi ako a odkial zacat...


....Zaujímala by ma jedna vec, keď počuješ nejakú pesničku v telke, dokážeš na prvý krát chytiť tú tóninu? ...Ak to nie je tebe napr. blízka tónina? ...Ja mám s tým napríklad niekedy problém, k harmonickému zloženiu pesničky sa dostanem niekedy pár taktov pred jej koncom, takže na improvizácie nie je veža času :) ...Ale iste existuje veža obdôb vkĺznutia s nejakou solovou improvizaciou do harmonického podkladu...Napr. majsro :) Radim Hladík v jednej relácii vravel, že nehladá v akej tónine je pesnička, ale vylučuje z improvizácie tóny ktoré k doprovodu nesedia, vcelku zaujimavé :) ....Ja to robím tak, že si určím tóninu a potom sa snažím chaosiť...a človek vie, že ak trafí hocaký tón tak mu nebude znieť falošne B)

Naposledy upravil brmbolec, : 25.11.2006 2006 20:14

Naposledy upravil martinlm, : 25.11.2006 2006 20:30
Zaznamenané

Malé, ale potešia :)
cubo
inventár podniku
*******
Príspevkov: 4588



« Odpoveď #7 kedy: 25. November , 2006, 20:10:22 »

rastis napísal:
Citácia
Ono zase na tych stupniciach nie je moc co cvicit. Bud rozumies principu alebo nerozumies principu. A bud poznas nejake prstoklady alebo nepoznas nejake prstoklady. Mozes si samozrejme v stupniciach cvicit behy, ale to uz nie je cvicenie stupnic, ale tych behov. Cvicit treba hlavne to hranie do podkladov, aby sa nestalo, ze sice vies zahrat stupnice, ale spustia Ti spolujazzmani podklad v lidickej a ty zostnes s otvorenou hubou...


tak to aby som si zohnal kapelku na jamovanie:)
inac ked si uz pri tych jazzmanoch akurat tento tyzden som bol na workshope M.Jakabcica a ludia si tam s nim mohli zajamovat... no ked ma nabadali aby som vytasil gitaru a siel si zahrat zostal som cely posraty... az som sa triasol strachom:) nakoniec som tam nesiel... ajtak by mi asi otrieskali to moje rockerske SGcko o hlavu :) vsetci co si isli zahrat tam totizto tasili same lubofky... :blink:
Zaznamenané
cubo
inventár podniku
*******
Príspevkov: 4588



« Odpoveď #8 kedy: 25. November , 2006, 20:14:47 »

brmbolec napísal:
Citácia
Zaujímala by ma jedna vec, keď počuješ nejakú pesničku v telke, dokážeš na prvý krát chytiť tú tóninu?


tak toninu chytim v pohode len potom je uz tazko zahrat do toho nieco co ma hlavu a patu :S
Zaznamenané
brmbolec
stály hosť
*****
Príspevkov: 906



WWW
« Odpoveď #9 kedy: 25. November , 2006, 20:24:22 »

cubo napísal:
Citácia
brmbolec napísal:
Citácia
Zaujímala by ma jedna vec, keď počuješ nejakú pesničku v telke, dokážeš na prvý krát chytiť tú tóninu?


tak toninu chytim v pohode len potom je uz tazko zahrat do toho nieco co ma hlavu a patu :S




...tak to musíš byť dobrý maník keď si dokážeš hneď určiť tóninu aj harmoniké zloženie :)
Zaznamenané

Malé, ale potešia :)
cubo
inventár podniku
*******
Príspevkov: 4588



« Odpoveď #10 kedy: 25. November , 2006, 20:32:10 »

brmbolec napísal:
Citácia
cubo napísal:
Citácia
brmbolec napísal:
Citácia
Zaujímala by ma jedna vec, keď počuješ nejakú pesničku v telke, dokážeš na prvý krát chytiť tú tóninu?


tak toninu chytim v pohode len potom je uz tazko zahrat do toho nieco co ma hlavu a patu :S




...tak to musíš byť dobrý maník keď si dokážeš hneď určiť tóninu aj harmoniké zloženie :)


to zas ani nie... viem ju urcit iba ak mam v rukach gitaru a mozem si to tam najst:) aby som ju urcil len tak z hlavy to by som musel mat absolutny sluch...
Zaznamenané
brianlover
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 347



« Odpoveď #11 kedy: 25. November , 2006, 21:12:11 »

nemusel, kamarat huslista pocuva pesnicku a urci toninu..a nema absolutny sluch..:)..vycviceny relativny..
Zaznamenané
cubo
inventár podniku
*******
Príspevkov: 4588



« Odpoveď #12 kedy: 25. November , 2006, 21:54:03 »

brianlover napísal:
Citácia
nemusel, kamarat huslista pocuva pesnicku a urci toninu..a nema absolutny sluch..:)..vycviceny relativny..


tak jasne ze je to do istej miery aj vec treningu ale ak proste raz mas sice sluch ale nie az taky dobry tak to mozes trenovat kolko chces a nenaucis sa to...
Zaznamenané
brianlover
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 347



« Odpoveď #13 kedy: 25. November , 2006, 22:52:14 »

dovolim si oponovat, ked raz, ako vravis mas sluch, tak ked ho trenujes, mozes sa dost zlepsi..ak mas k tomu este aj nejaku teoriu..napr on mi to vysvetloval, ze zapocuje nejaky akord, pocuva ostatne v harmonii skladby, pocuje tam tie intervaly a z toho urci toninu..:)

Naposledy upravil brianlover, : 25.11.2006 2006 22:53
Zaznamenané
Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #14 kedy: 25. November , 2006, 23:16:14 »

Debatu o absolutnom sluchu pripadne pokracujte tu http://gitaristi.sk/index.php?option=com_simpleboard&Itemid=&func=view&catid=42&id=48797#48797
Zaznamenané

Strán: [1] 2 3 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.081 sekund, 22 otázok.