Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Nové smerovanie portálu  - podpora a propagácia aktivít členov fóra !!
29. Apríl , 2024, 07:31:02
Strán: 1 [2] 3 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Cvicenie stupnic  (Prečítané 8378 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
iMbUS
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 3277



WWW
« Odpoveď #15 kedy: 26. November , 2006, 01:57:36 »

cubo nehovoris pravdu. Vsetko vycvicis...aj skladbe urcis toninu po prvych akordoch z pocutia....len niekomu to trva dlhsie, niekomu menej.
A ta vec, co povedal pan Hladik je vlastne to iste co poprel, ibaze v zelenom :)
Zaznamenané

Mame nejake novinky.
MusicMan JP-6, Fernandez Strat LTD | Fender Hot Rod DeVille 212
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #16 kedy: 26. November , 2006, 10:33:28 »

brmbolec napísal:
Citácia
...
....Zaujímala by ma jedna vec, keď počuješ nejakú pesničku v telke, dokážeš na prvý krát chytiť tú tóninu? ...


To som nepovedal... Zalezi od skladby. Ale zase prave v TV sa vacsinou vyskytuju skladby, kde nie je az tak narocne najst ich stupnicu. Hlavne je dolezite sa o to pokusat a zlepsovat sa tym...
Zaznamenané
kmotor corleone
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 533


Tiez znamy ako don corleone.


« Odpoveď #17 kedy: 26. November , 2006, 12:19:28 »

brmbolec napísal:
Citácia
radtis:
Citácia
Princip toho celeho je vlastne dost jednoduchy. A dalsia vec je uz samotne improvizovanie a hranie a to uz je otazlka usi - cvici sa to tak, ze soluje sa do akehokolvek podkladu - do radia, do telky, to je jedno do coho. Ide o to, aby sa cloveku dostalo do usi ako a odkial zacat...


....Zaujímala by ma jedna vec, keď počuješ nejakú pesničku v telke, dokážeš na prvý krát chytiť tú tóninu? ...Ak to nie je tebe napr. blízka tónina? ...Ja mám s tým napríklad niekedy problém, k harmonickému zloženiu pesničky sa dostanem niekedy pár taktov pred jej koncom, takže na improvizácie nie je veža času :) ...Ale iste existuje veža obdôb vkĺznutia s nejakou solovou improvizaciou do harmonického podkladu...Napr. majsro :) Radim Hladík v jednej relácii vravel, že nehladá v akej tónine je pesnička, ale vylučuje z improvizácie tóny ktoré k doprovodu nesedia, vcelku zaujimavé :) ....Ja to robím tak, že si určím tóninu a potom sa snažím chaosiť...a človek vie, že ak trafí hocaký tón tak mu nebude znieť falošne B)

Naposledy upravil brmbolec, : 25.11.2006 2006 20:14

Naposledy upravil martinlm, : 25.11.2006 2006 20:30


No napríklad ja to robím tak, že sa snažím trafiť začiatočný akord songu. A keď už máš začiatok, na zvyšok prídeš jednoduchou metódou pokus- omyl;)
Zaznamenané

RED DEBILS
esopeso
nováčik
*
Príspevkov: 38



« Odpoveď #18 kedy: 26. November , 2006, 14:43:06 »

presne tak a treningom znizujes sancu omylu :)
Zaznamenané

Toto čo toto?
Tomino
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 683


Barbar Onan


« Odpoveď #19 kedy: 26. November , 2006, 15:20:54 »

Mne dost pomaha ked skusam zahrat tri zakladne tony, povedzme ak je piesen v acku tak by sa tam malo hodit A D aj E, dalej je to vec treningu, moze sa stat ze sa hodia vsetky tony ale tonina nieje v Acu takze zase treba skusat. Potom ked uz budes to mat trosku v uchu tak ti sa niekedy trafis aj hned. A okrem toho co mam osobne odsledovane v telke sa pouzivaju dost casto celo tonove toniny cize C, D ,E ...atd
Zaznamenané

Si píš!!!!Fast šmiring a undead singing is my life!!!
brianlover
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 347



« Odpoveď #20 kedy: 26. November , 2006, 16:08:35 »

tomino napísal:
Citácia
Mne dost pomaha ked skusam zahrat tri zakladne tony, povedzme ak je piesen v acku tak by sa tam malo hodit A D aj E, dalej je to vec treningu, moze sa stat ze sa hodia vsetky tony ale tonina nieje v Acu takze zase treba skusat. Potom ked uz budes to mat trosku v uchu tak ti sa niekedy trafis aj hned. A okrem toho co mam osobne odsledovane v telke sa pouzivaju dost casto celo tonove toniny cize C, D ,E ...atd


celotonove??myslis akoze vsetko v telke je pisane bud v C-dur alebo A-mol??:silly:
Zaznamenané
brmbolec
stály hosť
*****
Príspevkov: 906



WWW
« Odpoveď #21 kedy: 26. November , 2006, 17:15:22 »

cubo napísal:
Citácia
brmbolec napísal:
Citácia
cubo napísal:
Citácia
brmbolec napísal:
Citácia
Zaujímala by ma jedna vec, keď počuješ nejakú pesničku v telke, dokážeš na prvý krát chytiť tú tóninu?


tak toninu chytim v pohode len potom je uz tazko zahrat do toho nieco co ma hlavu a patu :S




...tak to musíš byť dobrý maník keď si dokážeš hneď určiť tóninu aj harmoniké zloženie :)


to zas ani nie... viem ju urcit iba ak mam v rukach gitaru a mozem si to tam najst:) aby som ju urcil len tak z hlavy to by som musel mat absolutny sluch...



..predpokladám že ju musíš mať aj naladenú Žmurk             Beeee
Zaznamenané

Malé, ale potešia :)
brmbolec
stály hosť
*****
Príspevkov: 906



WWW
« Odpoveď #22 kedy: 26. November , 2006, 17:38:44 »

rastis napísal:
Citácia
brmbolec napísal:
Citácia
...
....Zaujímala by ma jedna vec, keď počuješ nejakú pesničku v telke, dokážeš na prvý krát chytiť tú tóninu? ...


To som nepovedal... Zalezi od skladby. Ale zase prave v TV sa vacsinou vyskytuju skladby, kde nie je az tak narocne najst ich stupnicu. Hlavne je dolezite sa o to pokusat a zlepsovat sa tym...



Ak teda nepozeráš upotených jazzmanov o polnoci na stv 2 Beeee
Ale v tom máš pravdu, dnešná komerčná hudba by sa dala klasifikovať poväčšine názvon neoprivitivizmus :) ...A tam určiť toninu nie je až taký problém... Ale niekedy sa človek zapotí :) ...Dnes som napríklad kopčil jednu rumbu(video).....kokšo, cigoši (flamenkáči) tam používali vážne divoké obraty akordov obohatené  o im blízke intervaly :) ...Som si to pustil cez power DVD 7, je tam funkcia na spomalenie bez zmeny ladenia, takže sa to vcelku dalo. Inak POWER DVD 6 mal ešte jednu funkciu, keď si si to spomalil tak ti dokázal opakovať určitú pasáž po opetovnom stlačení tlačítka play :) ...7-ka to asik namá :unsure:
By som chcel vidieť tých expertov čo sem píšu ako by chytali tie divoké obraty pri prvom počutí z telky a hneď tam vymysleli nejakú duchaplnú improvizačku :cheer:  ...by si ani neprdli :)

Naposledy upravil brmbolec, : 26.11.2006 2006 19:47
Zaznamenané

Malé, ale potešia :)
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #23 kedy: 26. November , 2006, 18:20:12 »

Tomino - opatrne s presnými vyjadreniami!! Celotónová stupnica má medzi každým tónom vzdialenosť celý tón (2 poltóny), obsahuje teda 6 tónov.
To, čo si ty myslel, sú tóniny s menším počtom krížikov alebo béčiek v predznamenaní, aby sa žahšie hralo muzikantom na nástrojoch (či už sú to gitaristi, klávesáci, dychári alebo iní), žahšie čítali noty, pri strunových nástrojoch využívali aj prázdne struny a pod.

Brmbolec - presne tak. Žmurk
Zaznamenané

The Ripper
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 218


« Odpoveď #24 kedy: 26. November , 2006, 18:30:31 »

pitu: Takze napriklad E F# G# A# C D E ?? :)
Zaznamenané
Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #25 kedy: 26. November , 2006, 19:12:56 »

Ripper, ano, je to dobry humus :)
Zaznamenané

Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #26 kedy: 26. November , 2006, 20:44:37 »

Celotónová stupnica sa bežne nepoužíva, ale keď sa na ňu pozriete - má durový charakter (vežká tercia) a malú septimu (ako v X7 akorde). Takže sa pekne môže zahrať do durového akordu s malou septimou, ktorý má zväčšenú alebo zmenšenú kvintu(=zväčšenú kvartu), keďže táto stupnica obidve obsahuje.
Zaznamenané

Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #27 kedy: 26. November , 2006, 21:56:21 »

No tu je tusim celotonova :) http://youtube.com/watch?v=gb9gthhqcvg
Zaznamenané

ondro
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 253



« Odpoveď #28 kedy: 27. November , 2006, 11:25:37 »

ha ha ha

Naposledy upravil ondro, : 27.11.2006 2006 11:25
Zaznamenané
proton
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 339



WWW
« Odpoveď #29 kedy: 27. November , 2006, 11:38:40 »

to su skor nejake zmensene arpeggia a vselijake ine zveriny:)
Zaznamenané

the hourglass is never right side up...
Strán: 1 [2] 3 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.037 sekund, 22 otázok.