Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Nové smerovanie portálu  - podpora a propagácia aktivít členov fóra !!
25. Apríl , 2024, 14:10:52
Strán: 1 ... 8 9 [10] 11 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: MÓDY  (Prečítané 68377 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
urmo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 372



WWW
« Odpoveď #135 kedy: 23. Júl , 2010, 11:51:27 »

cize vlastne ten prstoklad v tom videu je presnejsi a praktickejsi nez napr 3 note per string pattern?

v pripade A mixo by bol:

                                                  7-9-10
                                       7-8-10     
                             6-7-9
                   5-7-9
         5-7-9
5-7-9

Keď si čekneš tento prstoklad Karol, tak zistíš, že spájaš 2 pozície dokopy. Tieto prstoklady sú v poriadku, ale nie pre začiatočníka, ktorý potrebuje nadobudnúť presnú orientáciu na hmatníku, mať dobrý výber tónov. Ja som od 13 rokov hral tieto prstoklady tiež aby som v 18 zistil, že mám úplne nakkt presnie tie veci o ktorých tu hovoríme. Treba začať od levelu 1 a necheatovať to, lebo sa nevyplatí :D

Ak si dobre pamätám tak kedysi veĺmi dávno keď som sledoval petrucciho školu, tiež ukazoval tieto 'pozičné' prstoklady, nechápal som či mu nejebe, lebo keď si stiahneš jeho sóla tiež používa 3 tones per string. Ale on si to už môže dovoliť lebo presne vie kde je, kde ukončí frázu.
Zaznamenané

reeller_sk
stály hosť
*****
Príspevkov: 1432


My best friends are Jim, Jack and Johny


« Odpoveď #136 kedy: 23. Júl , 2010, 11:53:10 »

cize vlastne ten prstoklad v tom videu je presnejsi a praktickejsi nez napr 3 note per string pattern?

v pripade A mixo by bol:

                                                  7-9-10
                                       7-8-10     
                             6-7-9
                   5-7-9
         5-7-9
5-7-9
Ako môže byť presnejší, však sú tak tie isté tóny, praktickejší ako sa to vezme, ale hrá to tam od A po A takže povedal by som, že je obraznejší :), ale učiť sa to na týchto tabulkovitých záležitostiach je hlúposť aj podľa mňa, najprv treba pochopiť ako to vlastne funguje a prečo. Zdravíčko
Zaznamenané

I love my VHT!
"proste, vzdy ked si ten final pustim, tak si spomeniem na ten regresivny bordel (kazdy hral iny rytmus, ale nie ako dream, ale ako metallica)"
:D:D...
kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #137 kedy: 23. Júl , 2010, 12:11:46 »

jop urmo presne tak..na to som chcel aj nadviazat..  a to je to co si uvedomujem aj ja.. ze som sa vzdy ucil tie 3 note per string a zistujem ze preto dlohdoobo nechapem vztahy medzi tonmi.. zistil som jednu sranda vec, ze tieto klasicke diagramy je najlepsie sa ucit po castiach od root note aby clovek chapal ucelenu oktavu ako vyzera...cize som zacal okrem tych 3notes/string hrat aj taketo:

napriklad klasika ionsky:

e-------------------------------------------------------------------------14-16-17-----
h----------------------------------------7-9-10------------14-15-17----------------
g--------------------------------6-7-9--------------14-16--------------------------
D--------------4-6-7----- 7-9-----------------------------------------------------------
A----- 4-5-7-------------------------------------------------------------------------------
E-5-7------------------------------------------------------------------------------------
a samozrejme vsade od root note ked si ho najdem             

cize clvoek vlastne vzdy skonci oktavu malickom a fixne si to v hlave ze ano, tu mi konci oktava
ide o to ze si fakt clovek uvedomi kde ma vzdy root, kde terciu, co je kvinta a potom aj lahsie vidi rozdiel a ze oproti ionskemu ze v mixo je zmensena 7icka  
« Posledná zmena: 23. Júl , 2010, 12:13:29 od kaolko » Zaznamenané

Lubo
stály hosť
*****
Príspevkov: 908


-- JAZZ --


« Odpoveď #138 kedy: 23. Júl , 2010, 12:14:37 »

cize vlastne ten prstoklad v tom videu je presnejsi a praktickejsi nez napr 3 note per string pattern?

v pripade A mixo by bol:

                                                  7-9-10
                                       7-8-10      
                             6-7-9
                   5-7-9
         5-7-9
5-7-9
napr. ale lepsie je zaciatku aby si pochopil ako je to intrvalovo postavane si to prepojit s najakym voicingom. Napr hras A7

5
5
6
5
7
5

tak sa nauc mixo v tejto polohe a cekuj ako to do doplna ten akord.

5-(7)-(9)
5-7-8
4-6-7
4-5-7
4-5-7
5-7

potom pripadne pentatoniku durovu v tejot polohe

5-7
5-7
4-6
4-7
4-7
5-7

ked hras 3 note pattern tak vyjdes z polohy a je ovela tazsie vidiet ake suciastky toho akordu prave hras. V polohe to mas pekne setko prepojene.
« Posledná zmena: 23. Júl , 2010, 12:15:59 od Lubo » Zaznamenané

RiZz0
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 173



« Odpoveď #139 kedy: 23. Júl , 2010, 13:44:04 »

Lubos tie akordy k stupniciam... napr.

mixolydicka stupnica A H C# D E F# G A a
jej akordy A7 Hmi7 C#mi7b5 Dmaj7 Emij7 F#mi7 Gmaj7

Skoda ze nemam moznost si to vyskusat teraz. Nieco podobne som videl na jednej stranke. V podstate je to mixolydicka stupnica zahrana v akordoch?

Keby som si vybral trebars A7, Dmaj7, C#mi7b5 , Gmaj7, alebo v podstate tieto akordy su zlozene z mixolydickej stupnice? rsp. obsahuju tony tejto stupnice?
« Posledná zmena: 23. Júl , 2010, 13:44:58 od RiZz0 » Zaznamenané

Ten kto chce příliš moc, může ztratit úplne všechno, a kto chce zas od života moc málo, nemusí dostat vůbec nic.
reeller_sk
stály hosť
*****
Príspevkov: 1432


My best friends are Jim, Jack and Johny


« Odpoveď #140 kedy: 23. Júl , 2010, 13:48:58 »

ja neviem ale nechceš sa naozaj začať učiť tú teóriu od základov? Bolo by to oveľa prospešnejšie a pochopil by si to oveľa skorej celé. Je to zharmonizovaná tá stupnica, ciže áno tie akordy obsahujú tóny tej stupnice.
Zaznamenané

I love my VHT!
"proste, vzdy ked si ten final pustim, tak si spomeniem na ten regresivny bordel (kazdy hral iny rytmus, ale nie ako dream, ale ako metallica)"
:D:D...
RiZz0
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 173



« Odpoveď #141 kedy: 23. Júl , 2010, 14:10:36 »

Ved oto mi ide trosku to pochopit aby som sa mal odkial odrazit chapes...

Pochopit ze mixolydicke akordy sa tvoria z mixolydickej stupnice je dost podstatne :)))
« Posledná zmena: 23. Júl , 2010, 14:11:18 od RiZz0 » Zaznamenané

Ten kto chce příliš moc, může ztratit úplne všechno, a kto chce zas od života moc málo, nemusí dostat vůbec nic.
reeller_sk
stály hosť
*****
Príspevkov: 1432


My best friends are Jim, Jack and Johny


« Odpoveď #142 kedy: 23. Júl , 2010, 14:21:57 »

Ved oto mi ide trosku to pochopit aby som sa mal odkial odrazit chapes...

Pochopit ze mixolydicke akordy sa tvoria z mixolydickej stupnice je dost podstatne :)))
No táto definícia je hlúposť čo si dal, také neexistuje, že mixolydický akord, to sú akordy, ktoré vznikli harmonizáciu mixolydického módu, ale nemôžeš povedať, že sú to mixolydické akordy, keď si pozrieš ostatné módy, tie obsahujú rovnaké akordy, akordy sa delia podla intervalov, nie podľa toho odkiaľ vznikli. Asi viem ako si to chcel povedať, len ťa upozorňujem, aby sisi zas nefafixoval hlúposť  Na zdravie!
Zaznamenané

I love my VHT!
"proste, vzdy ked si ten final pustim, tak si spomeniem na ten regresivny bordel (kazdy hral iny rytmus, ale nie ako dream, ale ako metallica)"
:D:D...
RiZz0
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 173



« Odpoveď #143 kedy: 23. Júl , 2010, 14:29:24 »

Myslel som to tak ze je vytvoreny z mix. stupnice no :) a to som mal v podstate pravdu :) nie? Este by som rad vedel ze jako to je z inymi akordami napriklad obycajny dur alebo mol. Taraz kukam ze do tejto stupnice by mal pasovat Adur.
Zaznamenané

Ten kto chce příliš moc, může ztratit úplne všechno, a kto chce zas od života moc málo, nemusí dostat vůbec nic.
reeller_sk
stály hosť
*****
Príspevkov: 1432


My best friends are Jim, Jack and Johny


« Odpoveď #144 kedy: 23. Júl , 2010, 14:47:16 »

Myslel som to tak ze je vytvoreny z mix. stupnice no :) a to som mal v podstate pravdu :) nie? Este by som rad vedel ze jako to je z inymi akordami napriklad obycajny dur alebo mol. Taraz kukam ze do tejto stupnice by mal pasovat Adur.
Mal si pravdu hej :).
No teraz sa zasa dostávame k tomu, že nevieš ako sa tvoria akordy, vidíš všetko na seba nadväzuje, Bude ti tam pasovať klasický dur, lebo je to základný kvintakord bez nadstavby, to znamená že obsahuje 3 tóny primu terciu a kvintu, Luboš to tu ale rozvinul a napísal septakordi, lebo pridaním ďalej vieš charakterizovať tieto akordy presnejšie takže máš akord primu terciu kvintu septimu. Takto sa dá ísť ďalej a pridávať ďalšie tercie až sa dostaneme k tercdecimovým akordom, ktoré obsahujú vlastne celú stupnicu, ale v praxi sa niektoré tóny vynechávajú, vynechávame tie tóny ktoré nie sú dôležité pre voicing týchto akordoch na tých miestach, kde ich použijeme, týmito nadstavbami vlastne vytvárame voicingy týchto akordov ako to tu niekto už spomenul.
Zaznamenané

I love my VHT!
"proste, vzdy ked si ten final pustim, tak si spomeniem na ten regresivny bordel (kazdy hral iny rytmus, ale nie ako dream, ale ako metallica)"
:D:D...
RiZz0
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 173



« Odpoveď #145 kedy: 24. Júl , 2010, 09:58:28 »

Zacina mi to byt jasne. Takto sa Takto sa postupuje aj s dalsimi stupnicami predpokladam :)to aby som sa naucil komplet tony na hmatniku, a potom aspon durovu a molovu stupnicu :D.

Jake by ste mali rady ohladom tonov hmatniku? Jako fakt sa to nadrtit naspamat? Ja ked potrebujem zistit niejaky ton. Tak idem postupne poznam tony 5. a 6. struny a potom poznam ich oktavy no ale dost dlho to trva...
Zaznamenané

Ten kto chce příliš moc, může ztratit úplne všechno, a kto chce zas od života moc málo, nemusí dostat vůbec nic.
urmo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 372



WWW
« Odpoveď #146 kedy: 24. Júl , 2010, 10:26:40 »

Zacina mi to byt jasne. Takto sa Takto sa postupuje aj s dalsimi stupnicami predpokladam :)to aby som sa naucil komplet tony na hmatniku, a potom aspon durovu a molovu stupnicu :D.

Jake by ste mali rady ohladom tonov hmatniku? Jako fakt sa to nadrtit naspamat? Ja ked potrebujem zistit niejaky ton. Tak idem postupne poznam tony 5. a 6. struny a potom poznam ich oktavy no ale dost dlho to trva...

vertikálne po pražcoch
Zaznamenané

1pablo
Hosť
« Odpoveď #147 kedy: 24. Júl , 2010, 10:33:33 »

zapať gitar pro klinut na hmatnik zvoliť stupnicu a vyknoflikuje ti to na celom hmatniku stupnic je tam dosť pak treba len cvičiť a dostat to doseba
Zaznamenané
reeller_sk
stály hosť
*****
Príspevkov: 1432


My best friends are Jim, Jack and Johny


« Odpoveď #148 kedy: 24. Júl , 2010, 11:41:30 »

Ja som zvykol tak že som si hral stupnice a ešte som si aj spieval tie tóny, aby sa mi to aj sluchovo fixovalo lepšie :), Jedno, že si hovoríš meno toho tónu sa ti to fixuje, druhé, že ho musíš aj trafiť tak sa ti to v hlave dáva do kopy viac.  Na zdravie!
Zaznamenané

I love my VHT!
"proste, vzdy ked si ten final pustim, tak si spomeniem na ten regresivny bordel (kazdy hral iny rytmus, ale nie ako dream, ale ako metallica)"
:D:D...
Skipp
nováčik
*
Príspevkov: 49



« Odpoveď #149 kedy: 07. September , 2010, 09:14:57 »

Prosím Vás, ako zistím, o akú ide stupnicu v nejakej skladbe? podľa čoho?
Zaznamenané
Strán: 1 ... 8 9 [10] 11 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.176 sekund, 22 otázok.