Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Nové smerovanie portálu  - podpora a propagácia aktivít členov fóra !!
16. Apríl , 2024, 22:15:12
Strán: 1 [2] 3 4 ... 11 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: MÓDY  (Prečítané 68368 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
midnightstranger
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1612


nech sa práši...


WWW
« Odpoveď #15 kedy: 15. Február , 2006, 16:45:36 »

A - durova stupnica A H Cis D E Fis Gis
E - myxolydicka stupnica E Fis Gis A H Cis D
D - lydicka stupnica D E Fis Gis A H Cis
E - myxolydicka stupnica E Fis Gis A H Cis D
Fis mol - aeolská (mollova) stupnica Fis Gis A H Cis D E
Cis mol - frygická stupnica Cis D E Fis Gis A H
D - lydicka stupnica D E Fis Gis A H Cis
E - myxolydicka stupnica E Fis Gis A H Cis D
A - durova stupnica A H Cis D E Fis Gis

Ono vlastne kedze ide o jednu toninu (Adur), teda su to akordy iba z jednej toniny, nie je tam az take tazke solovat.
Zaznamenané

Mam na haku ci je niekde gitara alebo nie je ... kaslite na gitary a radsej viac pocuvajte. Žmurk
midlo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 548



« Odpoveď #16 kedy: 15. Február , 2006, 22:30:39 »

Midnight - toto ja uz vsetko daaavno viem, nerobi mi ani problem do tej temy solovat, len som to chcel nejako ozivit a rozmyslal som nad modmi. Ale uz mi to ujo Gambale objasnil :)
Zaznamenané
midnightstranger
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1612


nech sa práši...


WWW
« Odpoveď #17 kedy: 16. Február , 2006, 11:42:40 »

No tak vies lenze to co som Ti napisal su modalne stupnice. Skus to ozivit skor tvojou hrou ako stupnicami. Arpeggia, melodicke ozdoby, oktavy apod.Žmurk
Zaznamenané

Mam na haku ci je niekde gitara alebo nie je ... kaslite na gitary a radsej viac pocuvajte. Žmurk
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #18 kedy: 16. Február , 2006, 13:01:31 »

Midlo - ak si presne nejakému problému nerozumel a ujo Gambale ti to objasnil, mohol by si to ozrejmiť aj iným gitaristom z fóra, ktorý v tom ešte nemajú jasno. Bude sa tu určite hodiť vysvetlenie aj z tvojho pohľadu.
« Posledná zmena: 30. Máj , 2010, 18:00:35 od Pitu » Zaznamenané

midlo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 548



« Odpoveď #19 kedy: 16. Február , 2006, 17:40:09 »

Pitu - napisem ale ked tomu budem lepsie rozumiet, nechcem zavadzat ked si s niecom niesom uplne celkom isty :)

Naposledy upravil midlo, : 16.02.2006 o 17:42
Zaznamenané
izi
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 163



« Odpoveď #20 kedy: 25. Február , 2006, 23:15:25 »

A neskusil si pentatoniku?
Zaznamenané
bubla15
stály hosť
*****
Príspevkov: 972



« Odpoveď #21 kedy: 27. Február , 2006, 11:55:18 »

davam sem jedno zipko kde mam vlastnorucne vytvorene prstoklady (dla mna najjednoduchsie zapamatatelne, jedna z moznosti) modov durovej stupnice, prstoklady septakordov, ich obraty, a postup septakordov na kazdom stupni v mode. poprosim teroie znalych aby to presli, ci je to okej aby som tu bludy nesiril.  Žmurk
Zaznamenané
bubla15
stály hosť
*****
Príspevkov: 972



« Odpoveď #22 kedy: 27. Február , 2006, 11:59:40 »

aha tak zipko nejde, tak ak zistim ako dam tie jpg cka, do jedneho jpg cka tak to sem dam
Zaznamenané
Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #23 kedy: 27. Február , 2006, 12:45:54 »

Ak chces zip, tak povedz. Aj ked ja napriklad toto rad nemam, ked najskor musim subor stiahnut a az potom vidim o co presne ide.
Zaznamenané

iMbUS
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 3277



WWW
« Odpoveď #24 kedy: 27. Február , 2006, 13:38:44 »

hej hej, nieje to dobre riesenie. Normalne sem nalinkuj obrazky, alebo htmlko s galeriou
Zaznamenané

Mame nejake novinky.
MusicMan JP-6, Fernandez Strat LTD | Fender Hot Rod DeVille 212
Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #25 kedy: 27. Február , 2006, 19:32:35 »

Citácia
Bublove modálne okienko

Citácia
\"Dávam sem vlastnoručne vytvorené prstoklady (dla mňa najjednoduchšie zapamätatežne, jedna z možností) módov durovej stupnice, prstoklady septakordov, ich obraty, a postup septakordov na každom stupni v móde. Poprosím teórie znalých, aby to prešli, či je to okej, aby som tu bludy nešíril.\"


Módy durovej stupnice


Prstoklady septakordov


...a ich obraty


Postup septakordov v módoch


Naposledy upravil martinlm, : 27.02.2006 o 20:52
Zaznamenané

bubla15
stály hosť
*****
Príspevkov: 972



« Odpoveď #26 kedy: 27. Február , 2006, 19:53:19 »

takto som si vsimol ze tam mam v akordoch spomenute H aj B, tak to je to iste.....proste H-acko. a tie akordy \"od E\" a \"od A\", znamena to ze zakladny ton akordu, teda ten plny stvorcek je \"na E\" strune a v druhom prip. \"na A\"......a  ich obraty. urobil som si to pre vlastnu potrebu, no ale mozno by niekomu mohlo pomoct.
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #27 kedy: 27. Február , 2006, 20:51:15 »

bubla15 - je to OK, až na značenie akordov v jednotlivých modoch (tóninách). Treba pri značení dodržať tóninu, tzn napr v dórskom mode je tretí akord Eb maj7, vo frygickom druhý akord Db maj7 a tretí Eb7 atd. Základné tóny tých akordov sú vlastne tóny tej ktorej stupnice, preto musia byť značené správne.

Prstoklady stupníc si spravil, tak ako je to na začiatok pre teba najprirodzenejšie, tzn každú stupnicu začínaš od tretej struny (a potom od piatej) prvým prstom, preto tam pridávaš sklz na prvom prste od 7 tónu stupnice k 8. Tak ti vyjdú na tretej a piatej strune 4 tóny na struny, čo ale nie je vhodné na hranie rôznych figúr (triolových, kvartolových... a posúvaných po jednom tóne hore alebo dolu) cez celý prstoklad.
Tam je výhodnejší prstoklad = 3 tóny na jednu (každú) strunu, skús si urobiť aj také.

Prstoklady septakordov sú fajn, tiež môžeš skúsiť porobiť aj iné.
Zaznamenané

bubla15
stály hosť
*****
Príspevkov: 972



« Odpoveď #28 kedy: 27. Február , 2006, 21:00:24 »

jo, ale z praktcikeho hladiska je to jedno ci oznacim akord Dis maj7 alebo Eb maj7, ci nie?
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #29 kedy: 27. Február , 2006, 21:31:12 »

Keď ho hráš samostatne, tak hej. V rámci tóniny nie. Práve vtedy je to dosť nepraktické. Keď si pozrieš sled akordov, už podža názvov (keď to ovládaš) ti dávajú nejaký zmysel - v akej si tónine a pod..

Napr. C, Emi, Dmi, G    alebo    A, F#mi, Hmi, C#mi, E.
V prvom prípade jasný C dur, v druhom Adur.

To isté môžeš zapísať: H# Fbmi Dmi G   , druhý príklad   A, Gbmi, Cbmi, Dbmi, Fb  a nič ti to na pohžad nebude hovoriť, len že je to nejaký bezduchý sled akordov.
Až keď to zapíšeš správne, tak ti to začne dávať zmysel. Podobne je to aj s tým tvojim zápisom.

Naposledy upravil Pitu, : 27.02.2006 o 21:32
Zaznamenané

Strán: 1 [2] 3 4 ... 11 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.055 sekund, 22 otázok.